Fenomén homosexuality ve společnosti I.

11. října 2006 v 14:44 | D.D. |  HOMOSEXUALITA
ÚVOD
V těchto kapitolách Vás budu průběžně informovat o hlediscích, postojích a názorech ohledně homsexuality. Homosexualita jako společenský fenomén existuje od nepaměti. Jako se měnilo kulturní, společenské a náboženské myšlení měnil se i náhled na odlišnou sexuální orientaci. Lidská sexualita je velmi složitá a odvíjí se od individuality každého člověka. Nelze na člověka pohlížet jen skrze sexuální stránku. Co je homosexualita? Jak vzniká, jaký má dopad na společnost a jedince? Názorové odvětví, které se zabývá otázkami gayů a lesbiček je velmi široké a je těžké všechny tyto směry popsat. V této práci se zabývám hlavními názorovými proudy na homosexualitu, jak přijímají homosexuální jedinci svoji odlišnost, jaké má jiná sexuální orientace sociální dopady na jedince samotného. Pro pochopení militantních či extrémistických názorů na homosexuální spoluobčany je nutné si přiblížit genderovou problematiku a vývoj tzv. tradičních názorů na soužití dvou osob stejného pohlaví, učinit si historický i náboženský exkurz. Dále je nutné brát v úvahu socio-kulturní situaci v dané zemi. V dnešní moderní společnosti je téma homosexuality stále aktuální, i když se zdá, že hlavní debata se odvíjí na poli politickém a eticko-náboženském. S předsudky a nepochopením se gayové a lesby setkávají stále. Přesto, že z různých sociologických výzkumů vyplývá, že homosexualitu odmítá stále menší procento společnosti.
Člověk, který si uvědomí, že je gay nebo lesbička, prochází poté procesem sebepřijetí, srovnání se svou odlišností. Tomuto procesu se říká coming out. Coming outem procházejí i rodiče, kteří se musí postupně vyrovnávat s odlišností dcery nebo syna. Pokud bychom brali proces coming out doslova, tak tímto procesem musí projít i celá společnost. Vyrovnání se s odlišností spoluobčanů (ať už je jakákoli, zvláště, pokud ji důkladně nepochopíme) je složitý a dlouhodobý proces. Jeho rychlost a intenzita pak udává míru vyspělosti celé společnosti. Jak se chová majorita k minoritě. Pokud se i my (Česká republika) považujeme za vyspělý a moderní stát postavený na křesťanských, sociálních a demokratických základech, měli bychom umět tolerovat (respektive umět přijímat a chápat) spoluobčany, kteří jsou jinak sexuálně orientováni.


Homosexualita a odmítavé názory
S vývojem společnosti se měnily i názory na homosexualitu. Často se v minulosti argumentovalo, že homosexualita je zvráceností a proti přirozenému řádu přírody (tyto názory se bohužel ozývají i dnes). Proto bych se rád v první části zabýval tím, jak homosexualita vlastně vzniká. I když na toto téma není v dnešní době jednotný názor. Jinými slovy: dnešní odborníci se zatím neshodli na tom, jak homosexualita přesně vzniká, spíše uvádějí určité předpoklady vzniku, které ale nelze aplikovat na všechny případy homosexuality. Jedná se tedy o souhrn určitých znaků vzniku homosexuality, jak biologických, genetických, tak i endokrinologických vlivů.
Bohužel se v dnešní době objevují i názory týkající se homosexuality, které s odborným zkoumáním nemají nic společného. Například Dobson (2003) se domnívá, že homosexualita je psychickou poruchou. I když přiznává, že homosexualita byla vyškrtnuta z Mezinárodní klasifikace nemocí a z Americkém seznamu DSM - III. Od roku 1973 nepovažuje homosexualitu za nemoc Americká psychiatrická asociace, v roce 1992 byla vyřazena ze seznamu sexuálních nemocí na mezinárodní úrovni Světovou zdravotnickou organizací WHO. Poukazuje ale na to, že toto vyřazení se opírá o velké lobby amerických gayů a lesbiček. Dále uvádí, že homosexualita je do určité, ale zanedbatelné míry, geneticky podmíněná. Podle jeho názoru vzniká většinou přílišnou mateřskou péčí. Ze syna se pak stává zženštilec, kterým se jedinec utváří díky matce a absencí výchovy otce. Kdyby u jedince byl vůdčím atributem ve výchově mužský prvek, tj. otec, homosexualita by se u jedince nerozvinula. Dobson doporučuje tzv. opravnou/reparační terapii. Jelikož jejich psychické problémy pramení z Dobsonovsky pokřivené Freudovy teorie, kde "...zženštilý chlapci touží po otcově lásce..." (Dobson 2003, str. 35)
Tyto názory vycházejí ze sociologických výzkumů ze 70. let 20. století, které se zabývaly vznikem homosexuality. Z výzkumů vyšlo, že většina gayů negativně popisovala otce nebo uváděla jeho absenci ve výchově. Tuto teorii podpořil i fakt, že sourozenci gayů uváděli pravý opak tj. popisovali otce veskrze pozitivně.
Weiss (2005) k tomu dále uvádí, že tyto výzkumy jsou dnes přežité a jejich výsledky jsou vyvráceny. Negativní popis otce ze strany gayů byl způsoben tím, že rodiče většinou poznají, že jejich dítě se vyvíjí trochu jinak nežli ostatní, otcové často vynakládají větší tlak a chtějí ze svých synů vychovat "pravé chlapy".
Dobson dále uvádí, že podle jeho studie bylo zjištěno, že gayové a zvláště lesby se chtějí stávat vedoucími ve skautských organizacích (v těchto amerických organizacích je přes 30% homosexuálů). Gayové a lesbičky prý v těchto organizacích nechtějí pracovat, aby sexuálně zneužívali děti, ale proto, aby je "přeučili a naočkovali" homosexualitou. Podle mého názoru je toto tvrzení velmi omezené. Bohužel tyto knihy a jim podobné stále vycházejí a podporují negativní náhled na gaye a lesby. Pokud si tuto knihu a ji podobné přečtou rodiče, kteří hledají odpovědi na to, jak se mají zachovat, když zjistili, že jejich dítě je homosexuální, může to v nich vyvolat pocit, že homosexualita není stálá a neměnná determinace sexuality, ale dá se změnit - přeučit. Tento přístup pak de facto prohlubuje propast mezi rodiči a dětmi mladých gayů a lesbiček. Může zhoršovat celý proces coming outu a následného přijetí sebe sama.
Další knihou, která se negativně vymezuje vůči homosexualitě, je publikace Daniela Angeho Homosexuální... Tato publikace je určena mladým věřícím gayům a lesbičkám. Svým charakterem a podbízivým stylem je dle mého názoru nebezpečná. Nebezpečí vidím v nezanedbatelné okolnosti, že autor cíleně snižuje sexuální orientaci, jako "módní výstřelek" dnešní mládeže, zaměňuje sexuální chování se sexuální orientací, homosexualitu dává na roveň transsexualitě a transvestitismu. Tyto lživé definice prokládá sekvencemi, které hovoří o tom, že homosexuálního jedince je nutné respektovat a neodsuzovat. Tyto publikace jsou svým způsobem nebezpečné. Zde se totiž nejedná jen o vyjádření názoru jedince, ale o vynášení soudů vůči celé gay a lesbické komunitě, popírání možnosti odlišnosti v sexuální orientaci a sociálních či kulturních práv těchto osob. Takové publikace nelze jakýmkoli způsobem podporovat!
Obdobným autorem je i Henri Joyeux, který mimo jiné považuje homosexualitu za projev zkaženosti duše, nemravné a nehygienické chování, které se dá opravnou terapií vyléčit. Samozřejmě nezapomíná podotknout, že ke gayům a lesbičkám se musíme chovat s respektem, neposmívat se jim a pomoci jim v jejich slzavém údolí. O vzniku homosexuality se autor zmiňuje jako o zranění, kterému je nutné preventivně zabránit. Prevencí se zde rozumí osvěta zejména pro dospívající mládež: "která musí být varována před každým nebezpečným nebo úchylným sexuálním chováním, která musí být varována před každým nebezpečným nebo úchylným sexuálním jednáním, které ohrožuje osobní rovnováhu ohrožuje osobní rovnováhu." (Joyeux, str. 66)
Proč na tyto publikace upozorňuji? Z několika důvodů: a) je důležité porovnávat a mapovat jednotlivé názory na jakoukoli problematiku, i když s nimi člověk nemusí souhlasit, b) nezanedbatelným aspektem takovýchto publikací je účinek na jejich čtenáře, c) když se zabýváme předsudky vůči jakékoli minoritě, nesmíme opomínat zkoumat a upozorňovat na tyto zdánlivě neškodné publikace, jelikož právě z těchto názorů vyrůstá podhoubí xenofobních či homofobních myšlenek.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3413)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (577)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (429)
Nic moc! 6.9% (380)
Fakt šílený! 12.4% (681)

Komentáře

1 Karfigolka Karfigolka | E-mail | Web | 28. ledna 2016 v 9:54 | Reagovat

Naše společnost není moc připravená uznávat tyto hodnoty. Přesto se najdou erotické pomůcky, které mohou tyto páry uspokojit alespoň v ložnicích http://www.sm-shop.cz/Analni-koliky-korale-c5_0_1.htm

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama