Profilace sexuality III.

19. října 2006 v 16:11 | D.D. |  HOMOSEXUALITA
PROFILACE SEXUALITY
Vývoj heterosexuálního a homosexuálního jedince v sobě skýtá určité odlišnosti. Nejmarkantnější rozdíly nalezneme v psychické profilaci lidské osobnosti. Pohlavní identifikace a komplementace se obecně u člověka utváří mezi 12. - 18. měsícem. (Jelínek 1994) Člověk si tehdy začíná uvědomovat svou pohlavnost a pod vlivem výchovy, která je ve většině případů zcela hetero-sociální. Rodiče a nejen ti, předpokládají určité vzorce chování, ve kterých se člověk bude pohybovat a vyvíjet. Do těchto předpokladů patří i to, že jedinec v období dospívání začne chodit s jedinci opačného pohlaví, pak se ožení/vdá a vychová děti. Těmto předpokladům pak můžeme zastřešeně říkat genderové stereotypy. Předsudky, kterými "trpí" společnost, se týkají nejen rozdílů v pohlaví, ale i projevů sexuální identity.
Rozpory, kterými mladý gay či lesba, skutečně trpí, vycházejí právě z těchto předpokladů a z nich vycházejících nesouladů. V tom co cítí, jak prožívá svoji odlišnost a důsledky, které z této odlišnosti vyplývají. Při profilování sexuální identity dochází například často k tzv. sexuálním hrátkám v předškolním i pubertálním věku. Jedná se zejména o vzájemné prohlížení si pohlavních orgánů, osahávání a v pubertě i o vzájemnou masturbaci. Tyto aktivity, i když bývají provázeny často erekcí, nejsou prioritně motivovány sexuálním uspokojením. "Nicméně tyto hry s vrstevníky často stejného pohlaví nemusí v budoucnu souviset se sexuální orientací." (Weiss 1998)
Nejčastěji se dospívající kluk či dívka setkávají s nejistotou se svou sexuální orientací v období puberty, i když hodně gayů popisuje, že již v brzkém předškolním věku věděli, že jsou homosexuální. V pubertálním období často dochází k onanii. Tu doprovázejí sexuální a erotické představy, pokud se týkají většinou osob stejného pohlaví, svědčí to s největší pravděpodobností o budoucím homosexuálním vývoji. (Procházka 2002)
Vývoj každého člověka je zcela individuální, i když bychom mohli najít určité pre-homosexuální indicie, které ale nelze aplikovat na všechny gaye a lesby. K těmto znakům musíme přistupovat velmi zdrženlivě a dbát na to, aby se z určitých signatur nestaly genderové předsudky. Jedná se například o to, že: gay se chová zženštile, obléká se do ženských šatů, mluví fistulí, neumí se prát a hrát fotbal či jiné obdobné hry, zatímco lesba je značně maskulinní, manuálně zručná, obléká se spíše do mužských šatů apod. Je sice pravda, že určité procento gayů a leseb se projevuje tímto způsobem, ale je zde přinejmenším stejné procento jedinců, kteří se projevují "běžným" způsobem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3413)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (577)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (429)
Nic moc! 6.9% (380)
Fakt šílený! 12.4% (681)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama