Názory katolické církve XVI.

1. listopadu 2006 v 14:57 | D.D. |  HOMOSEXUALITA
REGISTROVANÉ PARTNERSTVÍ
Jak se katolická víra staví k registrovanému partnerství? Při projednávání v Poslanecké sněmovně ČR v roce 2005 zaslalo vedení katolické církve všem biskupům dopis, který vyjadřoval postoj katolického vyznání k partnerským svazkům stejného pohlaví. Tento dopis se pak četl ve většině katolických kostelů. Sice se už nepodepisovaly žádné petice proti přijetí tohoto zákona, ale přesto nelze s tímto dopisem souhlasit.
Rozhovor s brněnským biskupem Mons. Vojtěchem Cirklem (2005), který je při České biskupské konferenci mimo jiné zodpovědný za péči o rodinu. Na otázku: Jaké je vlastně stanovisko katolické církve k homosexualitě a k homosexuálům, odpověděl brněnský biskup takto:
"Katechismus katolické církve zamítá jakýkoliv náznak diskriminace těchto lidí. Což se ve vědomí veřejnosti prezentuje zcela opačně… Je však nutné rozlišovat homosexuální sklon a homosexuální chování. Církev nikdy nebyla proti těm, kteří se narodí jako homosexuálové, ale neakceptovala homosexuální chování. Církev uznává svobodu každého člověka v jeho rozhodování a respektuje svobodnou vůli každého jednotlivce, jak se chce chovat, ale neznamená to, že takové chování může podporovat. Je potřeba jasně říct, že homosexualita je určitá struktura osobnosti, která není schopna tíhnout k objevování myšlení a života druhé poloviny lidstva. S těmito lidmi církev hluboce soucítí, ale není možné přehlédnout, že se jedná o určitý deficit."
Na otázku jaký má názor na registrované partnerství odpověděl:
"Každý zákon je vždycky určitou směrnicí, jak se má člověk chovat. A jestliže mnoho mladých lidí, kteří zatím nemají ustálenou svou sexuální orientaci, se dozví o možnosti registrovaného partnerství (a mají třeba zatím ostych k opačnému pohlaví apod.) mohou být touto možností v určitém smyslu směrováni a deformováni. A další pro mě podstatnou věcí je to, že manželství mezi mužem a ženou je něčím, čemu musí být věnována naprosto jedinečná péče."
Na tuto argumentaci, bychom si měli udělat každý svůj vlastní názor, ale podle mne jsou tyto názory jen argumentem proto, že představitelé církve toho o homosexualitě mnoho neví a jejich poznatky se opírají o předsudky a nepochopení. Znovu pak musím připomenout, že nelze někoho plně akceptovat a na druhé straně odsuzovat chování, které toho druhého naplňuje, v čem spatřuje smysl života a tím je i beze sporu gay či lesbické partnerství se svou sexualitou a intimitou. Ze tohoto vyjádření je zřejmé, že katolická církev, ještě není schopna spojit dogma a sociokulturní rozvoj moderní společnosti.
ZÁVĚR
V předešlých odstavcích jsem se snažil upozornit na některé nesrovnalosti, které se týkají gayů a leseb. I když s některými názory z různých důvodů můžeme souhlasit či nesouhlasit, nelze pro toto odsuzovat katolickou víru jako celek. Přeci jenom bychom měli nechat svobodně se rozhodnout každého člověka ve volbě víry. Je to jeho svobodné rozhodnutí. Samozřejmě nemůžeme tolerovat, když se církevní dogmata stávají součástí i života lidí, kteří jsou nevěřící či vyznávají jinou víru. Jinými slovy, ústavou České republiky je zaručena náboženská svoboda vyznání, ale nesmí se stávat základnou pro jednotlivé zákony. Když jsem sledoval vývoj přijímání zákona o registrovaném partnerství, k podpoře svých argumentů proti tomuto zákonu často používali poslanci výňatky z Písma nebo odkazovali na přirozenou morálku a přirozený řád věcí ve společnosti. Jak se ukázalo tito politici se nesnažili porozumět Písmu a pouze vytrhávali jednotlivé pasáže z Bible, aniž by se snažili pochopit kontext.
Při zkoumání jednotlivých pasáží jsem se setkal i s jinými výklady Písma, které odkazují na jiné významově odlišné překladové možnosti. Každý směr, vyznání a kultura pohlíží na homosexualitu odlišně. Není zcela možné všechny tyto směry popsat a vysvětlit. Záleží tedy na každém jedinci, jak se s touto problematikou vyrovná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3413)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (577)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (429)
Nic moc! 6.9% (380)
Fakt šílený! 12.4% (681)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama