Registrované partnerství ve světě XX.

1. listopadu 2006 v 16:16 | D.D. |  HOMOSEXUALITA
ÚVOD
Existují země, kde gay a lesbické páry mohou adoptovat děti a společnost v tomto nespatřuje veliký problém. Jsou také země, které přijali obdobnou formu registrovaného partnerství, jakou jsme přijmuli i my. Samozřejmě, že všechny katastrofické scénáře o rozpadu společnosti, tradičních hodnot a rodiny, které nám předkládají někteří "křesťanští" poslanci nebo duchovní se nevyplnily. Rodina jako samostatný subjekt společnosti nikdy nebyla, není a nebude registrovaným partnerstvím ohrožena. Také mravní výchova dětí gay a lesbických rodičů/pěstounů/opatrovníků není a nebyla a nebude ohrožena. Nad výchovou dětí bychom se měli zamýšlet spíše z jiného pohledu a to například: na co se dívají v televizi, jak tráví volný čas, s kým se stýkají apod.
REGISTROVANÉ PARTNERSTVÍ A MANŽELSTVÍ V OSTATNÍCH STÁTECH SVĚTA
V současné době existují různé podoby právních norem, které upravují soužití stejnopohlavních párů, v 16 zemích Evropy: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Island, Německo Nizozemí Norsko Portugalsko Švédsko Švýcarsko, Španělsko a stát Massatchusetts ve Spojených státech amerických a také Jihoafrická republika. Kromě toho dvojice lesbických žen a gay mužů mohou zaregistrovat svá partnerství, i když bez výraznějších právních důsledků v hlavním městě Velké Británie, Londýně. V Maďarsku mohou gayové využít institutu obdobný našemu vztahu "druh-družka". Právní důsledky však nejsou příliš valné, proto ani využíván není.
Austrálie (2002), Belgie (2006), Británie (2005), Island (1996), Nizozemí (2001),Španělsko (2005), Švédsko (1994), aj.
Nejliberálnější a nejpokrokovější zákon mají Holanďané a Švédové. V Nizozemí je partnerství stejnopohlavních párů postaveno absolutně na úroveň manželství, včetně vztahu k dětem. K tomuto pojetí se v roce 2005 přidalo i Španělsko, které chtělo dát stejná práva jak gayům, tak i lesbičkám. Je zajímavé, že tato země je silně katolická a přesto v parlamentu poslanci odsouhlasili registrované partnerství i adopci, bohužel tento záměr ztroskotal na nepřízni senátu a tento návrh nebyl přijat. Toto nepřijetí znovu přehlasovala Poslanecká sněmovna a zákon byl nakonec přijat. Ke státům, kde je možno v rámci partnerství adoptovat děti jsou: Dánsko, Belgie, Jihoafrická republika, Kanada, Massatchusetts (USA), v některých státech Austrálie a Švédsko. Švédsko má navíc výjimku, kde partnerství, které je totožné jako manželství, mohou gay a lesbické páry uzavírat i v rámci církve a od roku 2005 je umožněno i umělé oplodnění v rámci lesbického manželství.
Argentina (2003), Connecticut USA (2004), Česká republika (2006), Dánsko (1989),Finsko (2001), Grónsko (1996), Norsko (1993), Německo (2001), Nový Zéland(2004), Slovinsko (2005), Švýcarsko (2005), Vermont USA (2004)
Nejčastější a nejdéle používanou legislativní normou je zákon o registrovaném partnerství. Tato podoba, která je více či méně shodná s posledním návrhem vypracovaným vládou České republiky, existuje v uvedených 3 evropských zemích a ostatních uvedených státech. Zajímavé je i to, že registrované partnerství ve Švýcarsku bylo přijato formou občanského referenda. Od roku 2004 přijalo Německo a Dánsko umožňuje adopce, ale pouze u biologického potomka jednoho z partnerů.
Francie (1999), Chorvatsko (2003), Lucembursko (2004), Maďarsko (1996)
Pakt solidarity se jmenuje institut, který přijali Francouzi. Je výjimečný v tom, že se nevztahuje pouze na stejnopohlavní páry, ale i na heterosexuální dvojice. V ostatních uvedených státech existuje partnerství, které mohou uzavírat i heterosexuální dvojice.
Portugalsko (2001)
Tato evropské země sice přijala právní úpravy, týkající se soužití stejnopohlavních párů, ale omezila se v nich pouze na některé otázky a problémy, které z těchto soužití vyplývají, například otázky dědictví, vzájemné vyživovací povinnosti, bydlení apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3413)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (577)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (429)
Nic moc! 6.9% (380)
Fakt šílený! 12.4% (681)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama