Prosinec 2006

Fisting, orální sex, dildo, holandy...

31. prosince 2006 v 14:23 | ČSAP |  HIV/AIDS
FISTING, DILDA, VYPLACHOVÁNÍ...
Není vhodné se nejdřív nechat fistovat nebo mít v sobě větší dildo a pak provozovat anální sex. Vnitřní ochranná vrstva análu nebo sliznice tlustého střeva může být fistingem nebo dildem poškozena a tím snadno přístupná k různým infekcím a samozřejmě i HIV. Jestliže ale přesto budeš souložit, je použití kondomu velmi důležité. Zde si musíš uvědomit, že ne všechna mazadla na fist jsou vhodná pro použití s kondomem. Určité množství mazadla na fist může zůstat v análním otvoru a může poškodit kondom, i když pak použiješ lubrikant, který se s kondomem snáší. Některá mazadla používaná na fist se s kondomem snáší dobře, jde například o Lubrifist, Elbow Grease Gel a J Lube. Ale někteří fisteři je nepovažují pro fisting za ideální.
Nejoblíbenější mazadla na fist - Crisco a Elbow Grease Cream - obsahují tuk a jsou pro použití s kondomem zcela nevhodné. Výrobky Elbow Grease navíc obsahují nonoxynol-9, který se pro gaye nedoporučuje, protože dráždí anál.
Vždy si přečti štítek na obalu mazadla nebo lubrikantu, který chceš použít, abys věděl, co obsahuje. Sdílení (půjčování) sexuálních hraček (dilda, butt plugy) je bezpečné, pokud na ně před každým dalším použitím natáhneš kondom.
Bezprostředně po vyplachování, je použití kondomu při souloži velmi důležité, protože vyplachování může poškodit vnitřní ochrannou vrstvu análu. Vyplachuj se jen vodou, nepoužívej mýdlo ani jiné hygienické prostředky.
JAK BEZPEČNÝ JE ORÁLNÍ SEX?
Orální sex (kouření penisu) bez kondomu je méně rizikové než anální sex bez kondomu. Z milionů gayů, kteří provozují orální sex, se při tomto druhu sexu nakazí virem HIV asi jen 50. Zatímco análním sexem se nakazí třicetkrát více gayů. Ale jedna věc by měla být jasná: i orálním sexem lze vir HIV infekce přenést. Čím více mužů orálně uspokojíš (vykouříš), tím větší je pravděpodobnost nákazy virem HIV.
Může být orální sex bezpečnější? Někdo i při orálním sexu používá kondom. Oblíbené jsou pak kondomy
 • s různými příchutěmi. Jestliže při orálním sexu kondom nepoužíváš, můžeš i tak snížit riziko přenosu HIV.
 • Nenech nikoho, aby se ti udělal do pusy. Nikoho nekuř, máš-li poraněná ústa.
 • Nikoho nekuř, pokud máš afty, podrážděné, bolestivé nebo krvácející dásně, nebo podstoupil-li jsi stomatologický zákrok (vytržený zub apod.).
 • Orální sex rovněž není bezpečný, když tě bolí v krku.
 • Před orálním sexem si nečisti zuby a nepoužívej dentální niť.
 • Vhodné není před orálním sexem ani použít ústní vodu, protože naruší přirozené ochranné prostředí ve tvých ústech. Chceš-li mít příjemný dech, rozetři si v ústech zubní pastu nebo si vezmi mentolový bonbon. Možnost přenosu viru HIV pro toho, kdo je v orálním sexu pasivní (nechá se kouřit), je téměř nulová.
HOLANDY, SEX KLUBY A DOVOLENÁ...
Jestliže si vyjdeš za sexem, třeba do parku (tzv. holandy) nebo "lovíš" (hledáš sexuálního partnera) na veřejných záchodcích, vždy si s sebou ber kondomy a lubrikační gel. Můžeš si myslet, že je nebudeš potřebovat. Ale nikdy nevíš, co se může stát, když dostaneš chuť na sex Na těchto místech bývají kondomy málokdy k dispozici a ten druhý je s sebou mít rovněž nemusí.
Když si vyrazíš do sex klubu nebo sauny... neměl by být problém kondomy sehnat, ale pro všechny případy měj nějaké u sebe. (Bohužel v českých gay sex klubech a saunách jsou kondomy zřídkakdy k dispozici zdarma, na rozdíl od podniků na západ od našich hranic - pozn. překladatele.) Do darkroomu (tmavé místnosti využívané na sex) nikdy nechoď bez kondomů a lubrikačního gelu. Když sex začne, nebude se ti chtít jej přerušit a jít kondomy shánět.
Jedeš-li na dovolenou do zahraničí, přibal si kondomy a lubrikanty, které ti vyhovují.
BEZPEČNÝ SEX, DROGY A ALKOHOL...
Jsi-li opilý nebo užil-li jsi drogy, je těžší kontrolovat při sexu své chování a dodržovat zásady bezpečnějšího sexu. Krátká příprava předem ti udělá velkou službu.
Než si vyjdeš za sexem, zkontroluj jestli máš u sebe kondomy a lubrikační gel. Rovněž si nech nějaké kondomy doma na viditelném místě; když si pak přivedeš někoho domů, najdeš je, ať už máš vypito nebo jsi fetoval.
Měj na paměti, že drogy mění tvé vnímání reality. Může být obtížné prosadit si druh sexu, který opravdu chceš.
Některé drogy způsobují, že cítíš menší bolest než za střízlivého stavu. Takže bys mohl být sexuálně odvázanější. Také by ses mohl snadněji poranit nebo poškodit kondom. Snaž se mít při souloži vše pod kontrolou.
Drogy dehydrují (vysušují) tvůj organismus, a to včetně sliznice análu. Jestliže v takovém stavu souložíš, používej ještě více lubrikantu než obvykle.

Sex a kondomy

31. prosince 2006 v 14:08 | ČSAP |  HIV/AIDS
ÚVOD
HIV je vir, který způsobuje onemocnění AIDS. Vyskytuje se v tělních tekutinách, jako je krev, sperma nebo preejakulát*. Sliny a moč také obsahují vir, ale v množství, které neumožní přenos HIV infekce. V Londýně je dle statistik každý desátý gay infikován HIV. Znamená to, že je HIV pozitivní. Ve Velké Británii je odhadem 25 000 HIV pozitivních gayů. Ne všichni o své pozitivitě vědí. Každý rok se v Londýně HIV infikuje více než 1000 gayů. České republice bylo k 31. srpnu 2005 diagnostikováno celkem 783 osob; z tohoto počtu již 190 osob nemocnělo AIDS, z celkového počtu nemocných AIDS zemřelo 110 osob. Pokud jsi v análním sexu pasivní, je pro tebe sex bez kondomu největším rizikem. Preejakulát a sperma (semeno) se dostává do styku s velice citlivou sliznicí análu nebo tlustého střeva. Pokud jsi v análním sexu aktivní, riziko nákazy je pro tebe mnohem menší. Přesto i tobě určité riziko přenosu HIV infekce hrozí. Při styku se sliznicí HIV pozitivního člověka může dojít k přenosu na sliznici penisu. Kondomy zabraňují šíření HIV tím, že vytvoří spolehlivou bariéru kolem penisu. Jinak řečeno, vir nemůže touto bariérou proniknout.
* preejakulát (slzička lásky, touhy) je mírně mazlavá, bezbarvá tekutina, která vychází z penisu před samotným výronem spermatu (semene) a má za úkol připravit močovou trubici pro průchod spermií, tzn. odstranit zbytky moči, která je kyselá a spermie zabíjí - pozn. překladatele.
KONDOMY ZABRAŇUJÍ INFEKCI HIV!
Kondomy nejen pomáhají zastavit šíření HIV infekce, ale mohou tě ochránit před ostatními vážnými a nebezpečnými, sexuálně přenosnými chorobami, jako je žloutenka, syfilis, různé opary, kapavka atd. Ať jsi HIV pozitivní nebo HIV negativní, budeš-li se chránit před sexuálně přenosnými chorobami, můžeš pomoci zastavit šíření HIV. Jestliže jsi HIV negativní a nakazíš se některou ze sexuálně přenosných chorob, jsi náchylnější k tomu, být infikován virem HIV. Jestliže jsi HIV pozitivní a nakazíš se některou ze sexuálně přenosných chorob, stáváš se tím více nakažlivým a HIV můžeš předat daleko snadněji. Jestliže jsi HIV pozitivní, je důležité, aby ses chránil především před onemocněním žloutenkou typu C. Část odborné lékařské veřejnosti tvrdí, že žloutenka typu C je pro HIV pozitivního člověka horší než samotný HIV. Onemocnění žloutenkou typu C může vést k velmi vážným, někdy dokonce smrtelným poškozením jater. Žloutenka typu C se může přenést během orálního sexu, análního sexu, rimmingu* a fistingu**. Takže kondomy při análním sexu a rukavice při fistingu jsou velmi důležité. HIV pozitivní muži mohou snáze přenášet vir žloutenky typu C než HIV negativní muži, protože hladina viru žloutenky je u nich vyšší.
* rimming je lízání análního otvoru
** fisting je sexuální aktivita, při níž se ruka zasouvá do análního otvoru nebo vagíny
Kondomy chrání před sexuálně přenosnými infekcemi
Pokaždé zkontroluj zda obal kondomu není rozdělaný nebo poškozený. A nezapomeň na záruční dobu. Pokud je obal poškozený nebo je prošlé datum záruční doby, nepoužívej ho a obstarej si kondom nový. Většina obalů kondomů má zoubkovaný okraj, což usnadňuje otevření. Zatlač kondom od místa, kde chceš obal roztrhnout. Není nejlepší nápad použít k otevření obalu kondomu zuby nebo ostrý předmět. Mohl bys kondom poškodit.
Nasaď gumový kroužek kondomu na konec ztopořeného penisu (svého nebo tvého partnera) tak, aby špička kondomu směřovala vzhůru. Teď by měl kondom vypadat trochu jako špičatá vlněná čepice. Pozor, ať ho
nemáš naruby (nešel by navléknout). Chyť kondom za špičku mezi prsty a vytlač z ní vzduch. Ve špičce tím vznikne prostor pro vystříknuté sperma (semeno). Zároveň opatrně roluj kondom směrem dolů ke kořenu penisu.
Nikdy nemaž penis před použitím kondomu žádným lubrikačním gelem. Někdo si tak pomáhá s jeho nasazováním. Může však dojít ke sklouznutí kondomu během sexu. Jestliže jsi před nandáním kondomu onanoval a použil-li jsi lubrikační gel, otři si penis do sucha.
POUŽITÍ KONDOMU
Při souloži můžeš zjistit, že lubrikační gel vysychá. Když ho budeš mít po ruce, navíc v balení s pumpičkou, bude snadné ho během soulože v případě potřeby doplnit.
Trvá-li sexuální styk déle, je potřeba kondom přibližně každou půlhodinu měnit. Jinak se může opotřebovat. Při každé výměně kondomu nezapomeň nanést také lubrikant. Nezapomeň během sexu kontrolovat, jestli se kondom neshrnul, nesklouzl, nebo dokonce nepraskl.
Jakmile se uděláš (dojde k výronu spermatu - semene), vytáhni penis z análního otvoru, dokud máš ještě erekci. Jinak sperma (semeno) může unikat mimo kondom. Přidrž kondom u kořene penisu a vytáhni ho pomalu ven. Tím zabráníš úniku spermatu (semene) do zadku.
Nepoužívej jeden kondom vícekrát. Jednou použitý kondom vyhoď. Zabal ho do ubrousku a vyhoď do koše. Nesplachuj použité kondomy do záchodu. Záchod by se mohl ucpat. Kondom bys měl uklidit i v případě, že nesouložíš doma, ale třeba v přírodě, sex klubech, apod.
KONDOM SKLOUZL?
 • Ztratil jsi erekci? Přestaň souložit, dokud se ti znovu nepostaví. Nech svého partnera dělat věci, které tě vzrušují.
 • Byl kondom pro tvůj penis příliš velký? Možná sis nevybral vhodný typ kondomu. Vyzkoušej různé druhy, dokud pro sebe nenajdeš ten vhodný. Klidně se poraď s odborníkem nebo kamarádem.
 • Byl kondom pro tvůj penis příliš malý? V sexshopech nebo na internetu koupíš i větší typy kondomů.
PRASKL TI KONDOM?
 • Kontroloval jsi, jestli je vše v pořádku?
 • Mazal jsi dostatečně? Používej co nejvíc lubrikačního gelu po celé délce penisu a kolem análního otvoru i uvnitř análu.
 • Nepoužil jsi špatný druh lubrikačního gelu? Nepoužívej gel na tukové bázi, tuk poškozuje gumu, to znamená i kondom.
 • Měnil jsi kondom každou půl hodinu? Pamatuj, že kondom nevydrží navždy. Jestliže souložíte tvrdě, kondom se opotřebí rychleji. Použijte více lubrikačního gelu a během styku kontrolujte, zda nedošlo k selhání kondomu.
Toto jsou nejčastější příčiny prasknutí kondomu. Existuje rovněž malá pravděpodobnost, že kondom praskne z jiného důvodu. Jestliže se to stane, vezmi si nový kondom a začni znova. Jestliže se necháváš souložit bez kondomu...
Nikdy není pozdě přestat a použít rozum. Čím déle nechráněná soulož trvá, tím je riziko přenosu infekce vyšší.
Možná jsi se nechal jednou, dvakrát strhnout. Opil jsi se, zfetoval a nepoužil jsi kondom. Možná ti řekl, že kondom použije, ale nepoužil. Možná, že jsi chtěl kondom použít, ale zvítězilo nad tebou něco jiného. Možná jsi se styděl navrhnout kondom použít. Možná, že jsi jen určitou dobu souložil bez kondomu. Nepanikař.
Jen kvůli tomu, že jsi párkrát souložil bez kondomu, nemusíš být ještě HIV pozitivní. Ne každou nechráněnou souloží se přenáší vir HIV - a to i v případě, kdyby tvůj sexuální partner byl HIV pozitivní. Na to však nikdy nespoléhej a nepokoušej osud. Nespoléhej na to, že ti HIV pozitivní partner vždy o své diagnóze řekne (navíc to sám nemusí ani vědět). Není pozdě začít kondom používat. A to je tvá šance. Pokaždé nemusíš mít štěstí. Nepokoušej osud. Jde o zvyk a o to, přijít sexu s kondomem na chuť.
VYBER SI SPRÁVNÝ KONDOM A LUBRIKANT
Gayové většinou používají kondomy "extra-strong" (tzn. zesílené kondomy). Některé výzkumy ukazují, že všechny kvalitní kondomy tě uchrání stejně, bez ohledu na to, jestli jsou "extra-strong" či nikoliv. Přesto někteří odborníci tvrdí, že "extra-strong" kondomy ti poskytnou tu nejlepší ochranu při análním sexu. Ať je tvůj názor jakýkoliv, používej kvalitní kondomy zavedených značek jako Durex, Pepino, Mates, Pasante nebo Condomi.
Zkontroluj, jestli má tebou zakoupený kondom známku ověřené kvality a je v pořádku záruční doba. Kondomy s různými příchutěmi nebo přísadami mohou dráždit tvůj anál, pozor na alergické reakce. Ale v případě nutnosti, jakýkoliv kondom je lepší než žádný. Vždy se přesvědč, že se dostatečně mažeš lubrikantem.
Nejznámější "extra-strong" kondomy jsou:
 • Durex Ultra Strong
 • Condomi Strong
Nejznámější silikonové lubrikanty jsou:
 • Eros Body Glide,
 • Eros Light Love,
 • ID Millenium.

Vznik spolupráce

31. prosince 2006 v 12:40 | D.D.
>>>Vznik spolupráce
>>>Obecné podmínky pro vznik smluvního vztahu
Osoba, která projeví zájem o výkon dobrovolné činnosti musí být starší 18ti let. Občanství ČR není podmínkou, dobrovolník však musí mít legalizovaný pobyt na území ČR. Osoba musí projevit zájem o problematiku a projít vstupním pohovorem, který provede odpovědný pracovník (koordinátor dobrovolníků).
Osoba, která projeví zájem o dobrovolnou činnost musí souhlasit se sepsáním smlouvy o účasti dobrovolného pracovníka na chodu České společnosti AIDS pomoc a smlouvy upravující povinnost o zachovávání mlčenlivosti Tyto smlouvy upravují dle daných zákonů (občanský zákoník; zákon na ochranu osobních a citlivých údajů; zákon o péči o zdraví lidu) práva a povinnosti vyplývající z činnosti vykonávané pro Českou společnost AIDS pomoc.
>>>Jednotlivé kroky při uzavírání smluvního vztahu
Zájemce o výkon dobrovolné činnosti musí projít vstupním pohovorem, který je veden kompetentním pracovníkem (koordinátor dobrovolníků). Během tohoto pohovoru je zjišťována motivace zájemce, dosavadní zkušenosti, je testována míra tolerance ke specifickým marginalizovaným skupinám osob.
Následně je uchazeči vysvětleno poslání organizace a její cíle, které si vytyčila. Je nutné během rozhovoru se zájemcem dojít ke konsensu aby později nedošlo k rozdílnému chápání.
>>>Jednotlivé kroky před zahájením dobrovolnické činnosti
· projít předvstupním pohovorem s pověřeným pracovníkem
· sepsání smluv o dobrovolnické činnosti v ČSAP
· účastnit se úvodního školení
· absolvovat minimálně 4 cvičné služby se starším dobrovolníkem (mentorem)
· samotný výkon činnosti
>>>Činnosti vykonávané dobrovolníky
· poradenství na Lince AIDS pomoci
· služba v Domě světla
· osobní asistence
· pečovatelská služba
· preventivní činnosti
>>>Konkrétní podmínky
Osoba, se kterou je prováděn vstupní pohovor musí uvést činnost, ve které by se ráda zapojila do činnosti.
Z jednotlivých činností vyplývají podmínky, které musí osoba splňovat k výkonu služby.
Pro výkon služby na Lince AIDS pomoci; dobrovolník musí projít úvodním proškolením o problematice HIV infekce a onemocnění AIDS a sexuálně přenosných infekcích, které s ním projde pověřený pracovník, rozsah školení jsou 4 hodiny. Dále se účastní 4 hodin školení ve speciálních technikách hovoru na Lince.
Dále musí projít školením v první pomoci a dovednostech vyplývajících z ošetřovatelských standardů v rozsahu 2 hodin, které je součástí úvodního školení. Po tomto úvodním školení musí dobrovolník absolvovat minimálně čtyři tréninkové služby s mentory dobrovolníků.
Osobní asistence; dobrovolník musí projít úvodním proškolením o problematice HIV infekce a onemocnění AIDS, které s ním projde pověřený pracovník s rozsahem 4 hodin. Dále se účastní 2 hodin školení vyplývajícího z provozních standardů Domácí řád Domu světla. Dále musí projít školením v první pomoci a dovednostech vyplývajících z ošetřovatelských standardů v rozsahu 2 hodin.
Pečovatelská služba; dobrovolník musí projít úvodním proškolením o problematice HIV infekce a onemocnění AIDS, které s ním projde pověřený pracovník s rozsahem 4 hodin.
Dále se účastní 2 hodin školení vyplývajícího z provozních standardů Domácí řád Domu světla. Dále musí projít školením v první pomoci a dovednostech vyplývajících z ošetřovatelských standardů v rozsahu 4 hodin. Optimální pro výkon této činnosti je, pokud má pracovník ošetřovatelský kurz akreditovaný příslušným úřadem.
Preventivní činnost; dobrovolník musí projít úvodním proškolením o problematice HIV infekce a onemocnění AIDS, které s ním projde pověřený pracovník s rozsahem 4 hodin. Před každou preventivní činností dobrovolníka instruuje kompetentní pracovník (předseda ČSAP, preventivní pracovník, ředitel DS) jak má dotyčný jednat.
Při všech výše uvedených činnostech je pro dobrovolníky povinná intervize. Tuto intervizi provádí koordinátor dobrovolníků. Dobrovolníci mohou tuto službu užívat skupinově nebo individuálně. Dobrovolník se musí účastnit pravidelných supervizí pod vedením PhDr. Olgy Urbánkové!

Práva a povinnosti dobrovolníka

31. prosince 2006 v 12:38 | D.D.
>>>Práva dobrovolníka a možná rizika
· právo dostat úplné informace o poslání a činnosti organizace, ve které chce dobrovolník pomoci
· právo dostat úplné informace o činnosti, kterou by měl dobrovolník vykonávat, včetně její obsahové a časové náplně
· právo na činnost, která bude naplňovat očekávání dobrovolníka
· kontakt a spolupráce s koordinátorem dobrovolníků nebo jinou osobou, která je pověřena kontaktem s dobrovolníky v dané organizaci
· kontakt a spolupráce s osobou, která dobrovolníkovi činnost zadává a zpět ji od něj přijímá
· právo na zaškolení, výcvik, trénink
· právo na supervizi (setkání, kdy dobrovolník může sdělit své pocity, zkušenosti, problémy i úspěchy) - individuálně či ve skupině společně s jinými dobrovolníky působícími v organizaci
· právo říci "ne", pokud činnost nebude vyhovovat zájmům a schopnostem dobrovolníka
· právo vědět, zda vykonaná činnost byla efektivní - možnost účastnit se hodnotícího procesu
· právo být za dobře vykonanou činnost morálně ohodnocen
· právo být pro výkon dobrovolné činnosti pojištěn pro případ odpovědnosti za škody
>>>Povinnosti dobrovolníka
· splnit úkoly, ke kterým se zavázal
· být spolehlivý
· nezneužívat projevené důvěry
· požádat o pomoc, kterou při své činnosti potřebuje
· znát a brát na vědomí své limity (časové, zdravotní atd.)
· být "týmovým hráčem"
· ztotožňovat se s posláním organizace, pro kterou činnost vykonává a dle toho ji navenek prezentovat
· projít úvodním školením dobrovolníků
· odsloužit min. 2 služby za měsíc v rámci ČSAP - Dům světla
· pravidelně se účastnit setkání dobrovolníků a supervizí (1x měsíc)
· účastnit se průběžných proškolování (1 x 3 měsíce)

Kdo je to dobrovolník

31. prosince 2006 v 12:36 | D.D.
STAŇ SE DOBROVOLNÍKEM V NAŠÍ ORGANIZACI!
kdo jsme: jsme parta mladých lidí, kteří chtějí něco udělat se stále se rozšiřující HIV infekcí a onemocněním AIDS u nás i ve světě.
co děláme: jednou z nejhlavnějších činností je práce na Lince AIDS pomoci, která je provozována Českou společností AIDS pomoc v Praze (800 800 980). Tato linka funguje 24 hodin denně a proto je důležitá i naše pomoc. Další činností je pomoc v rámci odborných seminářů, preventivních akcí, které organizuje Česká společnosti AIDS pomoc nebo se na jejich organizaci podílí.
jaké jsou podmínky: absolvovat úvodní školení, které se týká HIV/AIDS, poradenství na Lince AIDS pomoci, první pomoci a organizačních věcí společnosti. Potom si vyzkoušet svoje poznatky na "ostro", ale pod vedením zkušenějšího dobrovolníka. Nejlepší je, když budeš z Prahy a budeš mít čas min. 2 odpoledne v měsíci na službu.
jaké jsou výhody: dobrovolnický program je akreditovaný u Ministerstva vnitra ČR, možnost praxe v sociální oblasti, potvrzení praxe pro Tvoji školu je možná, můžeš najít nové kamarády, naučit se novým a zajímavým věcem, podílet se na ojedinělém programu, možnost postupu - kariéry.
co musíš udělat: napiš mi na socp.csap@seznam.cz nebo zavolej 224-814-284 (Po-Pá: 8:00-16:00) a ptej se po dobrovolnickým programu a nebo zajdi přímo do Domu světla (Malého 3/282, Praha 8 - Karlín), můžeš se taky podívat na naše web stránky www.aids-pomoc.cz .
Tady se můžete podívat na fotky z 1. prosincez naší preventivní tramvaje, které jezdila centrem Prahy.
POKUD SE ROZHODNETE STÁT SE DOBROVOLNÍKEM, ZKUSTE SI ODPOVĚDĚT NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:
1. Proč se chci stát dobrovolníkem a co od této činnosti očekávám?
2. Kolik času mohu dobrovolné činnosti věnovat?
3. Chci se účastnit dlouhodobých, krátkodobých nebo jednorázových činností?
4. Mám nějaké speciální dovednosti, schopnosti nebo zkušenosti, které bych při své dobrovolné pomoci mohl/a využít?
Odpovědi na tyto otázky by Vám měly ulehčit rozhodování kde a komu chcete jako dobrovolník pomoci.

Filmový klub ČSAP

31. prosince 2006 v 12:33 | D.D.
Chcete se zadarmo podívat na zajímavé filmy? Přijďte mezi nás! Promítáme filmy ve spolupráci s filmovým festivalem "Jeden svět", který produkuje "Člověk v tísni". Náš filmový klub je otevřený pro všechny, kteří jsou otevření k problematice sexuálních menšin, HIV pozitivních osob nebo pro naše dobrovolníky. Chceš se stát taky dobrovolníkem a pomáhat nám v boji proti HIV/AIDS? Napiš mi nebo se podívej na naše stránky.

Shortbus - kino AERO, ATLAS

31. prosince 2006 v 12:03 | D.D.
SHORTBUS
(Shortbus) Režie: John Cameron Mitchell, USA, 2006, anglicky / české titulky, 114 min
Příběh, který se ze všeho nejvíce podobá nádherné barevné pohádce, nás zavede do království extravagantního Justina Bonda, místa plného sexu všeho druhu, emocí, lidských osudů a soudržnosti, na nikdy nekončící párty nazývanou Shortbus. Zde se protknou životy pozitivního a láskyplného Jamese a psychicky nevyrovnaného Jamieho žijících spolu v homosexuálním svazku, sexuální terapeutky Sophie, která sama nikdy nezažila orgasmus, citově vyprahlé Severin poskytující sado-maso služby, citlivého mladíka Setha hledajícího si partnera elektronickou cestou, ale i starosty města a mnoha dalších. Každý z nich řeší nějaký problém či frustraci, ale jak už to v pohádkách bývá, všechno dobře dopadne.
Úvodní střihová sekvence doprovázená animovanými celky města a svižnou hudbou nás upozorňuje, že budeme vrženi do cirkusového víru snímku, u kterého se nudit prostě nelze. Film chytlavě, zábavně a moderně tematizuje i ukazuje sexualitu, vše zcela otevřeným způsobem. Celý příběh je prosycen atmosférou lidské hřejivosti a pospolitosti komunity, do které nás zavádí, i celého New Yorku, kde se odehrává.
Pokud se chcete dozvědět více klikněte zde!

Filmy Pedra Almodovara

31. prosince 2006 v 11:50 | D.D. |  GAY MOVIE
SPOUTEJ MĚ!
(¡Átame!) Režie: Pedro Almodóvar, ŠPA, 1990, španělsky / české titulky, 111 min
Možná jeden z nejméně ceněných filmů Pedra Almodóvara je ironickým pohledem na institucializované manželství a jeho budoucnost. Zároveň je i obrazem stavu společnosti v roce, kdy režisér sklízel mezinárodní úspěchy s předchozím filmem Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988). Ricki (Antonio Banderas) je mentálně nemocný. Rozhodne se unést slavnou herečku Marinu (Victoria Abril), což se mu podaří a poté jsme svědky postupné proměny jejich stavu v jakýsi happy end naruby…

Testování na HIV II. - otázky a odpovědi

31. prosince 2006 v 10:05 | ČSAP |  HIV/AIDS
TESTOVÁNÍ II.
Nedávno jsem si nechal dělat test na HIV. Důvod byl jasný, ve vlaku jsem si totiž něco píchl do zad, ale dodnes nevím, co to mohlo být. Od té doby jsem měl strach, jestli to nemůže být injekční jehla. Proto jsem si nechal udělat test na HIV (rok po rizikovém chování). Chtěl bych se zeptat, jestli hned, jak by se objevily příznaky HIV, by se v krvi infekce zjistila a nebo jestli se nejdříve dostaví příznaky a až po delší době se to dá zjistit rozborem krve?
..... pokud se objeví příznaky tzv. akutní infekce HIV (je to asi v 70% případů a obtížně se rozpoznají, protože mají nejčastěji charakter chřipky), bývá to kolem 3.-5. týdne po nákaze. Ve stejné době dochází i k vytvoření protilátek, které lze prokázat laboratorním testem. V době počínajících příznaků by tedy test mohl vyjít ještě jako negativní, ale zároveň se může HIV pozitivita objevit již před jejich začátkem. Samozřejmě je spolehlivost negativního výsledku testu po 2-3 měsících již dostatečná. Pokud se jedná o příznaky pokročilé HIV infekce, tak ty se objevují bez léčby v průměru až devět let po nákaze. Samozřejmě během celé této doby je člověk při provedení testu pozitivní. Ještě k píchnutí jehlou. Pravděpodobnost nákazy virem HIV je nízká, muselo by se jednat o čerstvě použitou jehlu, protože virus HIV se zaschnutím zničí. Větší riziko se týká virů infekční žloutenky typu B a C. Jsou jednak infekčnější a také se častěji u toxikomanů vyskytují.
Chtěl bych se zeptat, jestli jsou nějaké podmínky při vyšetření na HIV. Například, jestli musím být na lačno, mít ranní moč apod.. Dále se chci také ujistit, jestli je vyšetření anonymní a zdarma.
..... testování v Domě světla je anonymní a zdarma. Podobně je tomu třeba v Praze také v Sexuologickém ústavu, AIDS centru na Bulovce a NRL AIDS ve Státním zdravotním ústavu. V jiných poradnách se Vám může stát, že za vyšetření budete muset zaplatit a nebo jeho provedení nebude možné anonymně. Neanonymně (tzv. na pojišťovnu) se můžete nechat otestovat i u praktického lékaře a neměla byste nic platit. K odběru moč nepotřebujete, na lačno být nemusíte, ale neměla byste před odběrem posvačit tlačenku nebo jiné tučné jídlo. Důležité však je, abyste na test šla až po uplynutí nejméně dvou měsíců od posledního rizika.
Hledám informace o možnosti testu na HIV, který budu potřebovat, jako přílohu k žádosti o vízum do Ruska. Je možné ve vašem centru získat i potvrzení, případně psané v AJ či RJ? Je vydání takového potvrzení zpoplatněno?
..... test na HIV infekci pro vydání mezinárodního certifikátu lze postoupit v kterékoliv laboratoři, která má povolení hlavního hygienika tento test provádět. Například v Domě světla každé pondělí od 16,00 do 19,00 hodin nebo středu od 9,00 do 12,00 hodin, v AIDS centru na Bulovce nebo v NRL pro AIDS ve Státním zdravotním ústavu v Praze. Mezinárodní certifikát v ruském, anglickém popřípadě ve francouzském jazyce vystavuje NRL pro AIDS ve Státním zdravotním ústavu. Jeho vydání Vám samozřejmě přes naši poradnu zprostředkujeme. Tato služba je placena, cena certifikátu je 500,- Kč, doba vyhotovení jsou 2 dny. Skutečnost, že požadujete vystavení certifikátu nahlaste ihned při pohovoru s lékařem, který Vám odebere krev pro vyšetření.
Obracím se na Vás s dotazem. Po 5 týdnech po rizikovém heterosexuálním styku jsem byl na testech antigenu p24. Test byl negativní, ale mám občas vyrážku, kterou jsem nemíval. Objevuje se jen, pokud je tělo v kontaktu s látkou, např. když ležím. Dále pak mě bolí levá strana krku a na rtech mám bílé pupínky (něco jako opar). Chci se tedy zeptat, jestli se na tento test mohu spolehnout?
..... příznakem tzv. akutní HIV infekce může být prchavá vyrážka, ale zejména chřipkovité onemocnění s vysokými teplotami a se zduřením mízních uzlin. Mohou být přítomny také jiné příznaky jako unavenost, malátnost, bolesti hlavy a další. Ani samotná akutní infekce se ale nemusí vždy projevit. Příznaky pokročilého stádia infekce se objevují v průměru 8-9 let po nákaze (pokud nebyla nasazena léčba). Spolehlivost negativního výsledku po pěti týdnech samozřejmě není příliš vysoká. Případná nákaza by se pravděpodobně již prokázala, ale možnost, že by tomu tak nebylo, zůstává ještě poměrně vysoká. Podle našich doporučení lze negativní výsledek testu považovat za spolehlivý až po uplynutí 2-3 měsíců, samostatný test na přítomnost antigenu p24 se v našich laboratořích jako diagnostický test neprovádí. Navíc, pokud by byl proveden pouze antigen p 24 a nebyly by vyšetřeny protilátky proti viru HIV, nelze vyloučit, že by se testem vůbec neprojevila starší HIV infekce, pokud byste byl nakažen již třeba před několika lety, protože antigen p24 po nějaké době zmizí. Jinak součástí každého testu je i poradenství, takže o tomto jste již měl být lékařem (či tím, kdo test prováděl), informován před anebo alespoň po provedení testu. Ten by Vám samozřejmě zodpověděl i Váš dotaz na nižší spolehlivost testu po tak krátké době.
Včera jsem měl nechráněný milostný akt a rád bych se přesvědčil, zda jsem se nenakazil virem HIV. Můžete mi prosím, sdělit, kde si mohu udělat testy (Praha 3 - Vinohrady)? V případě, že by byl test pozitivní, je možnost léčby v zárodku choroby? Pokud jsem se nakazil, je nakaženo v současné době sperma? Pokud ne, je možno uschovat ho v nějaké spermobance (např.: zmražením)?
..... negativní výsledek HIV testu je spolehlivý až po uplynutí 2-3 měsíců od rizika, případně od posledního rizika. Minimální doba jsou dva měsíce. U některých nakažených osob se může objevit po několika týdnech tzv. akutní HIV infekce, která vypadá nejčastěji jako chřipkové onemocnění s vysokými teplotami a se zduřením mízních uzlin na více místech těla (zduření uzlin v jednom místě provází běžný zánět). Při takovém podezření je možné udělat test již dříve, aby se případná infekce potvrdila nebo vyloučila (může se také jednat třeba o mnohem běžnější infekční mononukleózu). Virus HIV může být přítomen v ejakulátu už po uplynutí jen několika hodin po nákaze. Nemá tedy žádný smysl uschovávat ejakulát. Dokonce asi po 3-4 týdnech je hladina viru v těle velmi vysoká a pravděpodobnost, že v této době můžete svého sexuálního partnera/partnerku nakazit, je dosti vysoká. Proto pokud máte stálou partnerku/partnera, měl byste používat důsledně bezpečnější sex, abyste ji/ho neohrozil. Nejbližší místa, kde se můžete testovat, jsou v Praze Dům světla, Malého 3, Praha 8 (po. 16-19 hod, st. 9-12 hod), Sexuologický ústav, Apolinářská 2, Praha 2 (čt. 8-11 hod), AIDS centrum na Bulovce nebo v NRL pro AIDS ve Státním zdravotním ústavu v Praze, kde je vyšetření bezplatné a anonymní. Každé dopoledne je to možné v HIV poradně v Dittrichově ulici 17, Praha 2, ale za test zaplatíte asi 350 Kč.
Nevím, zda adresuji svůj dotaz na správné místo - rád bych se jako soukromá osoba zeptal na možnost vyšetření na HIV: Lze přes vás provést pro soukromou osobu vyšetření na HIV? Pokud ano, lze provést odběr krve na vaší adrese či musí to být zprostředkováno nějakým jiným zařízením? A ještě doplňující dotaz - zda to lze učinit i po kratší době po rizikovém kontaktu, tedy cca 2-3 týdny po kontaktu? Mám tím na mysli např. to, zda provádíte kombinované vyšetření na protilátky a antigen p24, které by snad bylo spolehlivé i ve výše zmíněné době po rizikovém kontaktu. V případě vaší kladné odpovědi prosím o sdělení, kdy a kam je možno za vámi zajít. V případě negativní odpovědi prosím o radu, kam se obrátit.
..... vyšetření na HIV protilátky se v Domě světla provádí anonymně a bezplatně každé pondělí 16,00 - 19,00 hodin a ve středu 09,00 - 12,00 hodin. Výsledky jsou k vyzvednutí (vždy osobně) příští týden v pondělí odpoledne (16,00 - 19,00 hod.). Vyšetření je prováděno tzv. duálním testem, kde vedle HIV protilátek probíhá i vyšetření na antigen p 24. Ten je opravdu schopen zachytit případnou nákazu asi o 5 dnů dříve než test na protilátky. Pokud však člověk chce s vysokou spolehlivostí vyloučit možnost nákazy, pak je samozřejmě třeba ještě přidat určitou časovou rezervu. Doporučujeme tedy i nadále, aby se test na HIV podstupoval nejdříve za 2 - 3 měsíce od posledního rizikového chování.
Mám na Vás menší, leč docela důležitý, dotaz. Loňské léto v červenci jsem prožil románek (bez ochrany) s osobou, o které jsem se dozvěděl, že měla bouřlivé mládí a hodně bohatou sexuální minulost a teď mám obavy, zda nebyla HIV pozitivní. Uklidňuje mě to, že má kolem třiceti let a malé dítě (kolem tří let). Kdyby byla nakažená, mohla porodit zdravé dítě? Je normální, aby nakažený člověk, který o tom ví, dál vědomě roznášel virus? Je to už osm měsíců, můžete mi říci, jakými projevy by se virus projevil v mém těle? Něco jsem četl, ale dohromady mi to nedává hlavu ani patu. Přemýšlím také o anonymním testu na HIV, ale bojím se na něj jít. Je mi 24, jsem vysokoškolák, závodně sportuji, mám skvělou a dobře placenou práci a navíc holku, kterou miluji, neumím si představit, že bych byl nakažený tímhle virem a ona tím pádem také. Jsem nešťastný, už jsem tři dny nespal, poraďte mi, prosím! Děkuji a hlavně mi napište, jak se virus projevuje atd., nemusím chodit na ten test?
..... bez testu na HIV infekci nemáte šanci se dozvědět, jestli jste se v minulosti nenakazil. HIV infekce probíhá v průměru až devět - deset let bez vážnějších klinických příznaků. Pokud se s diagnózou otálí a rozvine se AIDS, pak už také může být pozdě na nasazení léčby. Právě proto se snažíme zachovat anonymní testování, aby lidé, kteří se testu obávají, měli možnost jej využít. Je pravděpodobné, že Vaše předchozí partnerka byla v těhotenství testována (povinné testování těhotných je od roku 2001, ale i předtím byla v naprosté většině případů prováděna). Nicméně nevím, jestli jste byl od jejího těhotenství její první sexuální partner (anebo alespoň první partner s nechráněným stykem). Mohla se nakazit i po porodu a nemusí o tom ani vědět. Samozřejmě přes všechna poučení a upozornění nemůžeme zaručit, že všichni HIV pozitivní se budou chovat zodpovědně. Ta zodpovědnost totiž musí být na obou stranách. Mnoho HIV pozitivních o své nákaze neví, protože přestože měli rizikové chování, nevyhledali test. Chtěl bych Vás ještě upozornit, že pokud půjdete na test, neznamená Vaše HIV negativita automaticky negativitu současné partnerky. Tu však lze předpokládat, pokud dosud neměla jiného sexuálního partnera, vždy používala kondom anebo byla na začátku Vašeho vztahu na HIV testována a nedošlo k porušení věrnosti. Obráceně, pokud byla ona testována s negativním výsledkem, nevylučuje to ale Vaši HIV pozitivitu.

Testování na HIV - otázky a odpovědi

30. prosince 2006 v 15:53 | ČSAP |  HIV/AIDS
TESTOVÁNÍ
Chtěla jsem se zeptat. S přítelem jsme spolu 4 měsíce, před měsícem absolvoval test na HIV, který byl v pořádku. Teď mě trápí takové zvláštní příznaky. Před měsícem jsem měla chřipku, kterou jsem přechodila a teď mě začaly pálit ruce, nohy a jazyk. Nedávno jsem si přečetla, že mezi příznaky HIV pálení patří. Měla jsem i dlouhodobé psychické problémy, ještě před tím. Chci se tedy zeptat, jestli mám být v klidu, když testy partnera byly v pořádku, a jestli u mě došlo k těmto příznakům jen v důsledku špatné psychiky. Další příznaky jako hubnutí nebo teploty nejsou. Při všech vyšetřeních i na krev bylo vše v pořádku.
..... jestliže byl HIV test Vašeho partnera v pořádku, tak to znamená, že se on nenakazil dva měsíce před provedením testu. Nic více. Neznamená, že jste se Vy nemohla v minulosti nakazit. Neznamená, že se on nemohl nakazit třeba dva týdny před provedením testu. Neznamená to, že některá z jeho předchozích partnerek v minulosti nebyla HIV pozitivní. Samozřejmě, pokud jste neměla nikdy v životě jiného sexuálního partnera (a ani si nepíchala drogy) a Váš partner neměl jinou partnerku v období minimálně dvou měsíců před svým HIV testem, pak samozřejmě jste se virem HIV nakazit nemohla. Pokud je Váš partner spolehlivě negativní, pak jste se nemohla nakazit od něj a případné potíže nesouvisí s tzv. akutní HIV infekcí. Pokud jste však v minulosti měla jiného partnera a nebyla po uplynutí minimálně dvou měsíců od posledního styku na HIV testu, tak je možné, že jste se nakazila již dříve od něj a žádné potíže zatím mít vůbec nemusíte. _ Mám takový dotaz. O prázdninách jsem měla pohlavní styk s chlapcem, který není Čech. Je z Makedonie. Moji kamarádi mi říkají, že lidé z těchto zemí mají větší náklonnost k této nemoci. Chtěla jsem se zeptat, co je na tom pravdy. Mám hrozný strach jít i na darování krve, což dělám již asi 4. rok. Za jakou dobu by to zjistili při tomto odběru? Mám ještě jeden dotaz. Dokáže se někdo vyléčit z této nemoci? Vím, že moje dotazy nejsou nejoriginálnější, ale chtěla bych to vědět. ..... pokud víte, že jste měla nahodilý nechráněný pohlavní styk a ještě jste nebyla testována na HIV, tak byste v žádném případě neměla jít darovat krev!!! Nejprve byste měla vyhledat poradnu pro HIV, kde se necháte otestovat, mělo by to však být nejdříve po uplynutí dvou měsíců po takovém zážitku. Zároveň se tam poradíte, jestli se už nadále nemusíte bát jít krev darovat. Makedonie není zemí s vysokým výskytem HIV, ale je to země, která žila v téměř válečných podmínkách a tak samozřejmě může případná epidemie probíhat skrytě. Ale chránit byste se měla i u nás, protože na HIV pozitivního partnera můžete narazit kdekoliv. Vyléčit HIV infekci zatím neumíme, ale léčit a kontrolovat průběh nemoci ano. Je to podobné jako neumíme vyléčit cukrovku a vysoký tlak, přesto je dokáží lékaři udržet pod kontrolou.
Je mi 14 let a asi před rokem jsem spala s klukem v nějaké jeskyni na spacáku a bez ochrany. Celý rok to bylo v pohodě, ale včera jsem dostala horečku 39 °C, mám strašné bolesti krku, mám obrovské krční mandle a za předními zuby mám cosi divného, strašně to bolí a myslím, že je to bílo-šedé a za poslední stoličkou mám taky něco, ale nevím co to je, ale bolí to a nemůžu kousat. Nemůže to být plíseň? Je to jen blbá angína nebo jsem nakažena virem HIV?
..... pokud jste měla nechráněný styk, nelze HIV nákazu vyloučit jinak než HIV testem. Ten byste měla podstoupit nejdříve 2-3 měsíce od posledního rizikového jednání. Podle tělesných příznaků ji poznat nemůžete, angíny, chřipky apod. neprobíhají u HIV pozitivních jinak než u ostatních lidí. O akutní HIV infekci (související s rozšířením viru HIV po těle) se jednat nemůže, ta se eventuálně (ne vždy) objeví asi po měsíci od rizika. O rozvinuté onemocnění AIDS s největší pravděpodobností také nejedná, protože to se v průměru objevuje bez léčby po 8-9 letech od nákazy.
Obracím se na Vás s žádostí o radu. Jednou jedinkrát v životě jsem udělal tak velkou hloupost, že jsem se miloval bez ochrany. Před 5 dny jsem měl nechráněný sexuální styk s ženou a od té chvíle žiji v nejistotě, která je děsivá. Po 4 dnech jsem dostal mírné teploty, padla na mě únava a bolest svalů, dnes ráno jsem se probudil se zvětšenými krčními uzlinami. Četl jsem, že to mohou být stejně tak příznaky obyčejné chřipky, ale i akutní HIV infekce. Problémy s únavou a bolestí svalů trpím dlouhodobě, jsem pod pravidelným lékařským dohledem, který potvrdil EBV virózu. Únava se u mě projevuje v nepravidelných intervalech a trvá zpravidla několik týdnů. Na jednu stranu si říkám, že je tady zase to období, kdy jsem hrozně unavený, už zhruba 3 týdny se cítím více unavený, ale na druhou stranu mě ničí pocit, že mohu být i nakažený HIV. Rád bych se zeptal na asi trochu hloupé otázky, které mi ale teď přijdou důležité: V případě, že by zmíněná žena byla HIV pozitivní, je 100% pravděpodobnost, že se nakazím i já? Je možné, že by se příznaky akutní HIV infekce projevily tak brzo po rizikovém chování? Není možné se podrobit testům, které prokáží či vyvrátí nákazu dříve než za 2-3 měsíce? Jen těžko dokáži potlačit strach z možné nákazy teď, několikaměsíční čekání je hrozná představa. Jak se mám chovat, abych případně nenakazil své spolubydlící či partnerku?
..... Kdyby Vaše sexuální partnerka, s níž jste měl nechráněnou soulož, byla HIV pozitivní, tak k přenosu dojít může, ale také nemusí. Záleží na mnoha faktorech. Obecně lze říci, že při jednorázové nechráněné souloži do pochvy muže s HIV pozitivní ženou je pravděpodobnost nákazy nižší než pravděpodobnost, že k přenosu nedojde. Klinické příznaky akutní infekce se zpravidla rozvíjejí po 3-5 týdnech, po několika dnech od rizikového styku se tedy o ně pravděpodobně nejedná. Tím spíše, že jsou snadno vysvětlitelné jiným onemocněním (navíc i Vaším stresem). Existují sice testy, které mohou nákazu HIV prokázat dříve než běžně používaná Elisa, ale jejich negativita ji spolehlivě nevyloučí. Používají se jen na základě zhodnocení vysokého rizika a klinických příznaků, které svědčí pro podezření z akutní HIV infekce. Ale spolehlivě vyloučit infekci lze až po uplynutí 2-3 měsíců. Pokud byste se infikoval virem HIV, tak své spolubydlící neohrožujete. Se stálou partnerkou byste neměl mít nechráněnou soulož, protože případná pravděpodobnost přenosu nákazy na ni by byla v tomto období vyšší. Tedy buď se zcela vyhnout pohlavním stykům nebo důsledně používat kondom anebo používat jen jiné, nerizikové sexuální praktiky (petting). Pokud partnerka o Vaší příhodě nic netuší, doporučuji se vymluvit třeba na nějakou infekci močových cest (tu lze získat i nesexuálně), pro níž vám lékař doporučil chráněné styky.
Potřeboval bych zodpovědět pár dotazů. Ohledně proteinu p24, jaká je nejvhodnější doba po rizikovém styku se nechat na tento protein testovat? Stačí dva týdny? A jak je výsledek testu spolehlivý? Je nutné se ještě nechat testovat na přítomnost protilátek po třech měsících? A pokud by byl test na protein pozitivní, dejme tomu po dvou týdnech, je dřívější odhalení nemoci výhoda oproti třem měsícům? Například jestli existuje nějaký úspěšnější způsob léčby? Předem děkuji za odpověď!
..... antigen (protein) p24 se projeví zpravidla jen o týden dříve než protilátky, takže to samo o sobě dobu potřebnou k dosažení spolehlivosti negativního výsledku testu (po 2 - 3 měsících) už výrazně neovlivní. Ta doba 5 - 6 týdnů navíc je nezbytná rezerva, aby negativní výsledek mohl být považován za opravdu spolehlivý. Dřívější odhalení nemoci má smysl u lidí se zřetelně vyjádřenou formou akutní HIV infekce. Těm se pak podávají již v této fázi protivirové léky. Pokud tedy existuje spojení vysokého rizika nákazy (třeba nechráněný pohlavní styk s HIV pozitivním) a možných příznaků akutní HIV infekce (chřipkové onemocnění se zduřením mízních uzlin na různých místech těla), pak provádíme test dříve. Nicméně je pak nutné k vyloučení nákazy test opakovat po uplynutí 2 - 3 měsíců od rizika.
Dle mé informace některá specializovaná pracoviště v Praze provádějí testyp24 umožňující detekovat HIV virus již po 3 týdnech od potenciálního rizika. Chtělabych se zeptat na pravdivost této informace a zda jsou tyto testy skutečně spolehlivé.
..... některé laboratoře již v současné době používají tzv. duální testy, které kromě protilátek vyšetřují i přítomnost antigenu p 24. Antigen p 24 se sice opravdu objevuje přibližně o týden dříve než protilátky, ale po delší době může z krve nakaženého vymizet a proto ke spolehlivému výsledku je třeba oba testy kombinovat. Nicméně to týdenní urychlení nás nevede ke změně stanoviska dosavadního hodnocení negativního výsledku, který nadále považujeme za spolehlivý až po uplynutí 2 - 3 měsíců od posledního rizika. Hlavní výhoda testu na antigen p 24 spočívá v časnější možnosti záchytu tzv. akutní HIV infekce, pokud se na ni ovšem myslí a lékař na ni vysloví podezření, a pak ve zkrácení tzv. okénka, tedy doby, kdy testem ještě infekci odhalit nelze.
Chtěl jsem se zeptat. Podstoupil jsem test na p24 v Rytířské ul. v Praze po 19 dnech po rizikovém chování. A dále ještě jeden test po 77 dnech v jiné laboratoři na normální Elisa test a ten byl také negativní. Mám dle vašeho názoru jít ještě na jeden test nebo si nemusím nadále dělat hlavu.Prosím poraďte. Čtu různé věci kdy jít na test někteří píšou 2 měsíce někteří 3 měsíce. A kdybych byl nakažen, objevily by se protilátky v mém těle už po 77 dnech?
..... jak jste se jistě dočetl, negativní výsledek testu lze považovat za spolehlivý 2 - 3 měsíce od rizikového chování. Ty dva měsíce představují minimální dobu. To znamená, že na test jste měl jít nejdříve až po uplynutí této doby od rizikového chování, protože až pak Vás negativní výsledek testu může uklidnit. Ten druhý test už toto okénko pokryl. Zároveň se trochu podivuji, že během HIV testu Vám tuto informaci neposkytli. Poradenství (před testem samým probíhá rozhovor s odborným poradcem) je totiž nezbytnou součástí testování.
Chtěl bych se zeptat, zda je v současné době v lékárnách dostupný domácí test na HIV. Před cca rokem a půl jsem ho v lékárně kupoval, ale teď o něm nikdo z lékárníků neví. Myslím, že se jmenoval Advanced Quality Rapid HIV Test. Jednalo se o set, který obsahoval kartu, hrot, dezinfekční roztok a lahvičku s činidlem.
..... pokud vím, žádný HIV test nebyl u nás (a nejen u nás, ale v naprosté většině civilizovaných zemí) schválen k domácímu užití. To neznamená, že si ho občas nemůžete někde koupit, či obstarat. Jejich spolehlivost však není ničím garantována. Je pak jen Vaše riziko, zda tak učiníte či ne. Myslím ale, že mnohem potřebnější je, aby existovala síť dostupných anonymních poraden, které spolupracují se schválenými laboratořemi, kde se můžete na výsledek, ale i na informace, co Vám vlastně výsledek testu sdělí a nesdělí, spolehnout. Nabízím vám AIDS poradnu v Domě světla, Malého 3/282, Praha 8 Karlín. Zde provádíme bezplatné anonymní testování na HIV infekci každé pondělí 16,00 - 19,00 hodin a každou středu 09,00 - 12,00 hodin. V této poradně probíhá předtestové i potestové poradenství.
Prosím o krátké zodpovězení mého dotazu. V těchto dnech jsem si nechal udělat Anti-HIV 1/2 test. K odběru krve došlo za 2 a 1/2 měsíce po rizikové události. Na potvrzení o rozboru krve (sestřičkou prezentováno jako negativní, paní doktorka byla na dovolené) je uvedena naměřená hodnota Anti-HIV 1/2 0.32 a jako referenční meze je zde uveden interval 0.00-0.89. Je tedy vše opravdu v pořádku (tedy negativní)?
..... dva a půl měsíce je dostatečná doba ke spolehlivému negativnímu výsledku. Jak sám vidíte, je Váš výsledek v referenčních mezích, takže je negativní. Je samozřejmě vhodnější, aby laboratoř zaslala lékaři také jednoznačnější vyjádření (například naše laboratoř ze Státního zdravotního ústavu to tak dělá). Samozřejmě je třeba počítat i s dotazem klienta při sdělování výsledku a lékař by měl být k dispozici.
Chtěla bych se Vás zeptat, zda je test na protilátky HIV, který u Vás provádíte, spolehlivý (v případě že rizikové chování proběhlo před více než 3 měsíci) a zda je odběr krve bezpečný. Chtěla jsem se Vás také zeptat, proč provádíte tyto testy zadarmo, když na většině hygienických stanic se za to účtuje sazba.
..... ČR není rozvojová země, takže si buďte jistá, že v našem zdravotnictví i v Domě světla se setkáte jen s používáním sterilních jednorázových stříkaček a jehel (jde zejména o vyloučení rizika přenosu infekčních žloutenek). Pokud uplynou tři měsíce od posledního! rizikového chování, pak lze opravdu negativní výsledek HIV testu považovat za spolehlivý, to znamená, že nedošlo k přenosu HIV na Vaši osobu. Nikdy to neznamená HIV negativitu Vašeho partnera (partnerů). Testy provádíme zadarmo, protože se domníváme, že poplatek může odradit určitou skupinu lidí s vyšším rizikem a že HIV testy je třeba zpřístupnit právě tomuto okruhu lidí. Bezplatné a anonymní testování nemusí být samozřejmě dostupné všude, ale když se někdo opravdu choval rizikově a finanční úhrada by pro něj představovala překážku, měl by mít možnost najít řešení.
Chtěl bych se zeptat, kde se v ČR provádí test p24, jak je průkazný (jestli dokáže plně potvrdit HIV negativitu), a za jak dlouhou dobu po rizikovém chování je možné tento test použít.
..... v současné době se začínají v našich laboratořích používat tzv. duální testy (které prokazují jak HIV protilátky tak i antigen p 24). Zcela určitě je používají v Národní referenční laboratoři pro AIDS ve Státním zdravotním ústavu, kde se vyšetřují například vzorky z pražských poraden v Sexuologickém ústavu, z Domu světla, z AIDS centra nemocnice na Bulovce. Mají je k dispozici i jiné poradny, ale není to dosud běžné asi všude, takže by bylo třeba se přímo zeptat. Zatímco HIV protilátky se vytvářejí zpravidla 3-4 týdny po nákaze, antigen p 24 může být pozitivní asi o 5-7 dnů dříve. Nicméně k dosažení dostatečné spolehlivosti negativního výsledku je třeba i nadále počítat s dobou dvou až tří měsíců (minimálně dva) od uplynutí rizikového chování. Ten týden to již tolik nezkrátí. Ty další 4 týdny je určitá rezerva, protože za jistých podmínek se může jak reakce tvorby protilátek tak i průkaz antigenu opozdit. Hlavní výhoda duálních testů je při vyšetřování dárců krve, kde se může snížit riziko eventuálního přenosu HIV na další osobu při podání krve nebo krevních přípravků. Samotné používání testu na antigen p24 k vyloučení HIV negativity se nedoporučuje a neprovádí, protože po určité době HIV infekce může tento antigen vymizet a starší nákazu by takový test vůbec nemusel prokázat.