Prosinec 2006

HIV a rizikovější sexuální praktiky - otázky a odpovědi

30. prosince 2006 v 15:31 | ČSAP |  HIV/AIDS
Mnoho gayů, kteří spolu mají monogamní vztah (jsou si navzájem věrní), používá při sexu kondomy. Některé páry jej chtějí přestat používat. Cítí, že kondom kazí jejich vztah. Spoléhají na to, že si mohou navzájem věřit. Jestliže chcete oba přestat kondomy používat, musíte si o tom promluvit a uzavřít dohodu, kterou budete oba dodržovat. Součástí této dohody musí být otestování obou partnerů na HIV infekci. Test musí být proveden minimálně 2 měsíce od posledního rizika s vaším bývalým partnerem nebo od posledního společného používání injekční stříkačky.
Jsou tu dvě základní věci: Zaprvé musíte vědět, jestli jste HIV negativní, tzn. nechat si udělat test. Pokud chcete sexuálně žít bez kondomu, musíte být oba HIV negativní. A potom, zadruhé, rozhodnete-li se přestat kondom spolu používat, nesmíte mít s nikým jiným sex bez kondomu. Jinak byste se opět navzájem ohrožovali. Důvěra je důležitá. Musíte brát vaši dohodu vážně. A být si jistí, že to tak opravdu chcete.
Nestyďte se poradit s odborníkem na partnerské vztahy.
Jak správně nasadit prezervativ?
..... při použití kondomu je následující postup:
1. zkontrolovat na obalu datum, do kdy je možné kondom použít
2. obal nerozbalovat pomocí nůžek, které by mohly kondom poškodit, pozor na protržení nehtem
3. pohmatem zjistit, kterým směrem budu kondom rolovat, ale předem jej nenafukovat ani nerolovat
4. nasazovat jen na ztopořený pohlavní úd
5. před nasazením kondomů stáhnout předkožku
6. stisknout špičku kondomu, aby vznikl rezervoár pro semeno
7. nasadit na špičku žaludu a rolovat dolů až ke kořeni
8. potřít povrch kondomu lubrikačním gelem (raději více než méně)
9. vždy použít jen ve vodě rozpustný lubrikační gel (tuk zvyšuje riziko prasknutí kondomu)
10. jestliže kondom praskne, i během soulože, vždy použijte co nejdříve nový (je potřeba během soulože kontrolovat stav kondomu, zda nesklouzl z údu nebo nepraskl)
11. po výronu semene nepokračovat v souloži a přidržet kondom u kořene při vyndávání
12. zabalit a vyhodit do odpadků (nikdy ne do WC) 13.nikdy nepoužívat jeden kondom opakovaně, ani po omytí či dezinfekci

Bezpečnější sex - otázky a odpovědi

30. prosince 2006 v 14:43 | ČSAP |  HIV/AIDS
BEZPEČNĚJŠÍ SEX
Mám dotaz, jsem gay a nemohu nikde sehnat věrohodné informace o tom, zda se HIV přenáší i při orálním sexu, pokud nepřijmu sperma vůbec do úst. Co když nepřijmu bsperma, ale mám třeba v puse mikroskopické oděrky? Není mi toto pořádně jasné a rád bych si to ujasnil.
..... orální sex představuje velmi nízké, ale nikoli nulové riziko z hlediska přenosu HIV infekce. Bylo popsáno několik desítek případů, kde zřejmě k přenosu došlo právě při orálním sexu. Jak sám píšete, výron semene do úst je jedna ze skutečností, která toto riziko zvyšuje. Mezi další dva faktory, které mohou riziko zvýšit, patří jednak nákaza nebo přítomnost jiné sexuálně přenosné choroby, třeba kapavky nebo chlamydiové infekce. Tyto choroby se poměrně snadno přenesou i při orálním sexu a mohou zvýšit riziko přenosu i HIV. Dalším faktorem je vysoká virová nálož HIV pozitivního partnera (k níž dochází například 3-5 týdnů po nákaze v rámci tzv. akutní infekce anebo v pokročilém stádiu choroby). Pak by, neví se to přesně, mohlo k přenosu stačit i množství viru v tzv. kapce touhy (sekretu, který vychází před ejakulací). Záleží na každém, aby si zvolil, jaké riziko je ochoten podstoupit. Jsou lidé, kteří se vyhýbají orálnímu sexu, jsou lidé, kteří při něm používají kondom, ale myslím, že většina mužů toto malé riziko podstupuje, jen dbají na to, aby u nich nedošlo k ejakulaci do úst. A protože bezpečnější sex je jen bezpečnější a nikoli zcela bezpečný, doporučujeme třeba jednou za dva roky si přece jen raději dojít na HIV test. Pokud se nejednalo o ojedinělý sexuální zážitek a máte styky s muži častěji, pak Vám doporučuji pro jistotu čas od času (jednou za 2 roky) si raději test na HIV udělat i tehdy, když se vždy jedná o bezpečnější sex.
Jsem mladý muž ve věku 16-ti let a nedávno jsem měl sice chráněný pohlavní styk s dívkou, ale stejně mám strach z nakažení, protože jsme si oba dva navzájem prováděli orální sex. Prosím, zda mi můžete říci, zda já, či partnerka, jsme se mohli takto infikovat.. Pokud ano, tak jakou chorobou, a jestli ta choroba je vážná, mám hlavně strach z AIDS či HIV. Moc děkuji za odpověď, hlavně rychlou, jsem dost nervózní.
.....riziko nákazy virem HIV při orálním sexu je nízké, ale nikoli nulové. Orální sex považujeme za bezpečnější sex, ale nikoli zcela bezpečný. Důležité je, že jste při souloži použili kondom, tam je riziko podstatně vyšší. Samozřejmě to platí jen při styku s nakaženou partnerkou. Riziko nákazy jinou pohlavně přenosnou nemocí, třeba kapavkou nebo syfilis, však při orálním sexu tak nízké již není. Ty se však zpravidla projeví příznaky, které by Vás k lékaři přiměly jít. Pokud by došlo k přenosu jiné pohlavní nemoci, jde o situaci, kdy se zvýší i riziko přenosu HIV infekce.
Mám na Vás dotaz. Byl jsem na privátu a ta dotyčná mě orálně uspokojila, pouze ona mě, já na ni nesahal. Krvácejícího zranění si nejsem vědom. Jak velké riziko nákazy je možné?
..... riziko nákazy HIV při orálním styku je nízké, ale není zcela nulové. Existuje však zřetelné riziko přenosu jiných pohlavně přenosných nemocí - kapavky, syfilis. Právě jejich přenos či výskyt by mohl usnadnit i HIV nákazu. Dalším důležitým faktorem je i množství viru obsažené v tělesných tekutinách. To je vysoké krátce (několik týdnů) po nákaze anebo pak až v období pokročilé HIV infekce.
Obracím se na Vás s dotazem. Udělal jsem nejspíš pěknou hloupost - měl jsem poprvé - a určitě naposled - sex s prostitutkou. Naštěstí s ochranou. Ale udělal jsem hloupost - neovládnul jsem se a chvíli jsem jí to dělal pusou. Od té doby jsem hrozně nervózní. Není sice jisté, jestli je nebo není nakažená, ale když budu uvažovat, že je, jaká je prosím vás pravděpodobnost, že jsem se mohl nakazit. Setkali jste se prosím Vás už s nějakým případem nakažení touhle cestou? Po té události jsem si pečlivě prohlížel dutinu ústní a nevšimnul jsem si žádného poranění. Nemohu však vyloučit, že jsem nějaké mikroskopické poranění, kterého bych si nevšiml, měl.
..... riziko přenosu HIV při orálním sexu s HIV pozitivní ženou je velmi nízké, ale není zcela vyloučené. Poševní sekret může virus HIV obsahovat, ale v menším množství než v krvi či ejakulátu. Riziko by se zvýšilo, kdyby došlo k přenosu jiné pohlavní nemoci (například kapavku či syfilis tak lze přenést poměrně snadno). V literatuře byl například popsán pravděpodobně takový přenos v lesbickém vztahu (nově nakažená žena neměla jiné riziko, nepíchala si drogy ani nespala s muži). Doporučuji tedy přece jen pro klid v duši po 2-3 měsících si raději nechat udělat test na HIV protilátky. Pokud byste měl sex do té doby, pak by raději mělo jít o chráněné styky.
Asi před 2 - 2,5 roky jsem měla nechráněný orální sex s náhodným partnerem. Sperma jsem v ústech neměla (popř. velmi malé množství). Od té doby jsem nebyla výrazně nemocná, pouze mám od loňských vánoc záněty močového měchýře v důsledku prochladnutí. Je možné, abych byla HIV pozitivní?
..... riziko přenosu HIV při orálním sexu je velmi nízké a zvyšuje se, když dojde k výronu semene do úst. Příznaky, které uvádíte, s HIV infekcí téměř jistě nesouvisí. Čili na základě Vašeho dopisu lze nákazu HIV virem považovat za velmi nepravděpodobnou, ale zcela vyloučit ji nelze. Otázkou zůstávají případná další sexuální rizika - nechráněná klasická soulož a soulož do konečníku.
Chtěl bych se zeptat, jak velké je riziko přenosu při krátkém orálním sexu se ženou, která by mohla být nakažena HIV/AIDS. Mám na mysli orální sex prováděný mužem. Jedná se o oblast - Bangkok. Jaké by měl učinit člověk kroky po tomto aktu?
..... riziko při orálním sexu je nízké, ale nikoli nulové. Thajsko je samozřejmě oblastí s mnohem vyšším výskytem HIV než u nás. Takže doporučuji po dobu dalších 2-3 měsíců nemít žádný nebo mít pouze bezpečnější sex (zejména kondom při každém styku během celé soulože). Pokud by se objevily jiné známky pohlavních nemocí (není jen HIV), tak samozřejmě vyhledat venerologa a po 2- 3 měsících si dojít na test na HIV protilátky. To můžete třeba v pondělí od 16-19 hodin a nebo ve středu od 9-12 hodin v Domě světla, Malého 3, Praha 8 Karlín.
Co mám dělat, abych nedostala AIDS, čeho bych se měla vyvarovat. Můžete mi napsat konkrétně, jak se AIDS přenáší? Může se i orálním stykem?
..... HIV infekce (AIDS je pouze její konečné stadium charakterizované úplným zhroucením a nefunkčností imunitního systému) se přenáší jen nechráněným sexuálním stykem (bez kondomu), krví (při společném užívání jehel a stříkaček u uživatelů drog) a potom z infikované ženy na její plod během těhotenství, porodu a kojení. Orální sex představuje velmi nízké, ale ne zcela nulové riziko pro přenos HIV. Nemělo by při něm dojít alespoň k výronu semene do úst (pokud muže dráždíte Vy) nebo se můžete i při něm chránit kondomem. Podstatně větší riziko existuje při orálním sexu pro přenos jiných pohlavních nemocí, například kapavky.
Jak je to s rizikem při orálním sexu?
..... riziko nákazy při orálním sexu je nízké, ale nikoli nulové. Toto riziko se zvýší, když dojde k výronu semene do úst. To, jestli je ejakulát spolknut nebo vyplivnut, už nehraje podstatnou roli. Riziko dále stoupá, pokud jeden z partnerů trpí jinou sexuálně přenosnou infekcí. Například kapavka se při orálním sexu přenese velmi snadno i bez ejakulace. A konečně pak hraje roli i vyšší virová nálož HIV pozitivního, třeba v období krátce po nákaze. Pak může být k přenosu dostačující množství viru v uretrálním sekretu, který se uvolní při vzrušení (tzv. kapka touhy). Každý si musí zvolit míru rizika, kterou je ochoten podstoupit. Někdo používá i při orálním sexu kondom. Jiný připouští orální sex až po několikatýdenní věrné známosti, kdy lze předpokládat, že by se již projevila jiná sexuálně přenosná infekce. Další se alespoň pokusí prohlídkou genitálu partnera toto riziko snížit. Někteří pak považují orální sex bez výronu semene za tzv. bezpečnější sex (i když ne zcela bezpečný) a provozují ho bez větších obav i s více partnery.
Zajímalo by mne, zda se mohu nakazit virem HIV v případě, že při felaci (orálním sexu) polknu semeno. Dále by mne zajímalo, zda se mohu nakazit líbáním. Kolegyně v práci tvrdí, že ano.
..... riziko přenosu HIV při orálním sexu je velmi nízké, ale nikoli zcela vyloučené. Zvyšuje se při ejakulaci do úst, i když ani pak není tak vysoké, jako při nechráněné souloži. Odpověď tedy zní ano, riziko není příliš vysoké, ale není ani malé. Sliny sice mohou virus HIV obsahovat, ale v malém množství, které by nemělo stačit k přenosu nákazy, navíc ho samy ničí. Takže lze říci, že HIV se při přátelském polibku nepřenáší. Při francouzském - erotickém polibku určité riziko přenosu hrozí krví.
Ráda bych se zeptala, zda je nemoc AIDS přenosná orálním stykem a pokud ano, jaká je pravděpodobnost přenosu a první příznaky.
..... malé riziko přenosu HIV při orálním sexu skutečně existuje. Riziko se dále zvyšuje při přenosu nebo přítomnosti jiné pohlavně přenosné choroby, při ejakulaci do úst a také při vyšším počtu virových částic v krvi (tzv. virémie) infikovaného člověka. První příznaky HIV infekce se mohou projevit asi 3-5 týdnů po nákaze, ale vypadají obvykle jen jako chřipkovité onemocnění, takže jejich rozpoznání je obtížné. Pak se člověk několik let (v průměru 8-9 let) cítí zdráv a nemá žádné vážné potíže. Postupně se však jeho imunita zhoršuje a nakonec onemocní infekcí (či nádorem), která u zdravého člověka onemocnění nevyvolá.

HIV a přenos, jednotlivé sexuální praktiky - otázky a odpovědi

30. prosince 2006 v 12:52 | ČSAP |  HIV/AIDS
Za jak dlouho po své nákaze mohu nakazit někoho dalšího?
..... HIV virus se v organismu rozšíří velmi rychle. Odhaduje se, že již po několika hodinách může dojít k přenosu na další osoby. V období několika dnů po nákaze dojde k masivnímu šíření viru v organismu a pravděpodobnost přenosu na někoho dalšího je pak velmi vysoká. Pokud přece jen došlo k rizikovému chování, měl by každý, až do doby vyloučení nákazy HIV testem (tedy po 2-3 měsících), důsledně praktikovat bezpečnější sex.
Chtěl jsem se Vás zeptat, je-li možné se nakazit HIV při takzvaném pettingu, já jsem měl kondom, který ale nasazovala masérka (bohužel prostitutka), pak mne dráždila pouze rukou a sama sebe taky. Možná při tom vystřídala i ruce. Jaká je pravděpodobnost nákazy, třeba při sundávání prezervativu a možném kontaktu s poševním sekretem. Dával jsem pozor, ale?!
..... Vaše jednání lze charakterizovat jako zodpovědné z hlediska rizika přenosu HIV. V poševním sekretu by se sice virus HIV objevit mohl, ale při pettingu se nepřenáší, přes neporušenou pokožku také ne. Existovalo by jediné mírné riziko přenosu kapavky přes ruku pracovnice z jejího genitálu na Váš. Nepovažuji tedy ani za nutné, abyste kvůli tomuto riziku vyhledával HIV test. Pokud by se objevil po několika dnech výtok či jiné příznaky, měl byste navštívit venerologa.
Zajímalo by mne riziko přenosu HIV: jednou jsem se na tramvajové zastávce odřel o dřevěnou reklamní ceduli. A to tak, že jsem si spíš trochu sedřel kůži na lokti ale krev netekla. Na ceduli jsem žádnou krev či jinou tekutinu nevypozoroval. Teplota okolí byla asi 22 stupňů, jestli to má nějaký vliv? Jak dlouho dokáže virus HIV přežít mimo tělo, třeba když je už infekční tělní tekutina vyschlá? Takže chtěl bych se zeptat, jestli z hlediska přenosu mohu být klidný. Možná jsem moc úzkostlivý.
..... virus HIV se přenáší nechráněným pohlavním stykem, společným použitím jehel a stříkaček při užívání drog a z nakažené ženy na její plod. Jiné způsoby přenosu známy nejsou. Muselo by se větší množství nakažené tělesné tekutiny dostat přímo do Vašeho krevního oběhu, takže by muselo nastat souběžné poranění dvou osob, kdy krev jednoho by tekla přímo do otevřené rány druhého člověka. To by se teoreticky mohlo stát při některých katastrofách, ale i tam je tato pravděpodobnost nízká. Při běžném poranění se virem HIV nakazit nemůžete. Při zaschnutí tělesné tekutiny virus HIV hyne.
Jak dlouho vydrží virus HIV mimo tělo, dá se přenést i po zaschnutí krve infikované osoby? Dá se přenést i do drobné oděrky, která je sotva viditelná?
..... virus HIV se po zaschnutí zničí, zaschlou krví či jinou tělesnou tekutinou už nelze nikoho nakazit. Drobné oděrky velmi rychle zasychají a jsou pokryty ochranným povlakem. Pokud se do drobné oděrky dostane čerstvá infikovaná krev, tak by muselo dojít k jejímu vetření a dalšímu narušování ochranné vrstvy, aby to vedlo k nákaze. Právě tak, jako tomu je u drobných oděrek při pohlavním styku.
Byl jsem přepaden a chtěl jsem se zeptat na možnou obavu z nakažení. Před přepadením jsem neměl žádné tržné otevřené rány, při přepadení jsem byl udeřen, nevím jestli rukou, ale spíše nohou a začal jsem krvácet z nosu, měl jsem i lehce natržený ret, spíš zevnitř. Chci se zeptat, kdyby útočník byl nosičem viru, mohl mne infikovat? Spíš mne kopali do obličeje. Nikde jinde nemám nic roztrženého.
..... jak jistě víte, přenáší se HIV virus pouze sexuálním stykem a krevní cestou - společným injekčním užíváním drog. Z Vašeho textu vyplývá, že ke znásilnění nedošlo. Nepíšete nic ani o masivním krvácení některého z útočníků, které by zároveň potřísnilo Vaši velkou, otevřenou a krvácející ránu, což by za určitých výjimečných okolností k přenosu viru HIV také vést mohlo. Proto nemohlo při tomto incidentu dojít k přenosu HIV.
Chtěl jsem využít vaši telefonní linku, ale strašně jsem se styděl, proto vás žádám o zodpovězení tohoto e-mailu. Jsem 15ti letý kluk. Pohlavní styk jsem ještě neměl. Ale asi jako každý v mém věku masturbuji. Občas jsem i trochu vynalézavý a zkoušel jsem si do řiti strkat násadu od kartáče zabalenou v pytlíku, jelikož jsem neměl prezervativ, nebo když mi bylo asi 11 let a nebyl jsem moc zkušený, tak jsem zkoušel do "dírky" v žaludu strkat např. lékařský teploměr apod. Jinak masturbuji rukou a párkrát jsem si sám zkoušel orální sex. A nedávno jsem si všiml, že se mi na jazyku udělaly červené pupínky (nijak nesvědí) a mám trochu více bílý jazyk, také jsem měl asi před dvěma lety okolo žaludu takové bílé malé pupínky, ale hodně, což samo odeznělo. Jsem často nemocný, angína a jiná virová onemocnění, ale mám sníženou imunitu již od dětství, rád bych věděl, zdali se nějaká pohlavní nemoc šíří masturbací nebo podobnými praktikami, co jsem uváděl výše. A zdali se tak mohu nakazit virem AIDS, nemám žádné jiné příznaky. Drogy neberu, cigarety nekouřím a vlastně jsem se ani s nikým nelíbal a rodiče AIDS nemají.
..... masturbací se žádnou pohlavní nemocí ani HIV nakazit nemůžete. Sexuálně se HIV přenáší jen při nechráněné souloži s HIV pozitivním člověkem. Mírné riziko existuje i při orálním sexu. V případě orálního sexu prováděného na sobě samém Vám však riziko nákazy nehrozí. Doporučuji být ale opatrný při zavádění předmětů do konečníku či močové trubice, může poměrně snadno dojít k poranění anebo uvíznutí předmětů.
Jak se bezpečně ochránit při kontaktu s osobou, která je HIV pozitivní, jaká je možnost přenosu infekce?
..... důležité je, zda je tato osoba Vaším sexuálním partnerem či ne. Pokud není, je riziko spíše v teoretické rovině, kdyby se při nějakém poranění dostala jeho/její krev do Vaší otevřené rány či oční spojivky. Pokud byste tuto osobu ošetřoval, měl byste tedy raději mít latexové rukavice. Běžný společenský kontakt nevede k nákaze, můžete sdílet společné WC, nádobí, objímat se a líbat atd. Pokud je to Váš sexuální partner/ka, pak je především důležité při souloži používat vždy kondom (i zesílený) a dbát na dostatečnou lubrikaci (používání lubrikačního gelu). Problematický je nechráněný orální sex, kdy je riziko nízké, ale nikoli nulové, záleží na Vašem společném rozhodnutí.
Zajímalo by mě, jaká je pravděpodobnost přenosu HIV, pokud jsem se napil ze sklenice od (možná) infikovaného člověka. Onen člověk je homosexuál a narkoman (to jsem nevěděl), proto mám jisté obavy. Vím, že při francouzském líbání se člověk nakazit může, ale jak je to v mém případě s pitím ze sklenice, nevím.
..... s HIV pozitivním můžete klidně pít ze společné sklenice, jíst ze společného talíře, spát v jedné posteli, objímat se, chodit na společné WC... Jediné, co byste neměl, je mít s ním nechráněnou soulož (a raději ani orální sex). Francouzský polibek: určité riziko přenosu hrozí krví, jestliže máte poraněné rty nebo sliznici v ústech nebo krvácející dásně, při vášnivém polibku sáním úst partnera, kdy můžete nasát i jeho krev z překrvených dásní a dojde ke styku vaší poraněné sliznice s krví partnera.
Jak přesně vzniká AIDS? Víme, jak se můžeme nakazit, ale nevíme jak vzniká. Jak poznáme, že jsme infikovaní HIV? Kdy nejpozději kontaktovat lékaře? Kdy ještě můžeme nemoc zastavit? Chceme vědět podrobnosti, mohli byste nám poslat odstrašující fotografie?
..... AIDS je poslední stádium HIV infekce, k jeho stanovení je třeba dvou faktorů - jednak laboratorních nálezů, jednak propuknutí tzv. AIDS definujících chorob, jejichž seznam je poměrně široký. Pokud jste ale měla na mysli původ viru HIV, považuje se za nejpravděpodobnější mutace s následným přestupem viru z opic na člověka jako nového hostitele. Samozřejmě by člověk měl vyhledat HIV test dříve, než AIDS propukne. Pak totiž může být pozdě na nasazení účinné léčby. Sám pamatuji, že jeden pacient zemřel na AIDS dříve, než u něho stačili HIV infekci vůbec diagnostikovat. Naštěstí průměrná doba od nákazy k rozvoji AIDS je i bez léčby 8-9 let. I u rozvinutého AIDS může léčba zastavit průběh onemocnění a částečně obnovit imunitu, je ale vhodnější ji nasadit dříve, než dojde vůbec k její závažné poruše. Doporučuji Vám stáhnout si z internetu známé fotografie nemocných AIDS z Ukrajiny od Jana Šibíka na internetových stránkách zde.
Jak dlouho je virus schopen být nebezpečný mimo tělo (například v zaschlé krvi, či jiné zaschlé tělní tekutině)? Kolik minut nebo hodin vydrží v zaschlé krvi - počítáno od jejího zaschnutí? Pokud opravdu umírá, jak je to možné, když virus je ve své podstatě neživá hmota, pouze nosič DNA, RNA?
..... virus HIV v zaschlé tekutině vůbec nepřežívá. Virus hepatitidy B je naproti tomu schopen určitou dobu existovat i v zaschlé tekutině, je mnohem odolnější než virus HIV. Virus je živý organismus, tvoří ho nukleová kyselina, proteiny, ale netvoří buňku. K životu potřebným aktivitám využívá svého hostitele. Jeho schopnosti přežití nejsou u všech virů stejné, záleží hodně právě na jeho proteinech a dalších látkách.

HIV a riziko nákazy - otázky a odpovědi

30. prosince 2006 v 12:36 | ČSAP |  HIV/AIDS
Chtěla bych se zeptat, jaké je riziko nákazy v následující situaci: můj příbuzný si uřízl palec a já jsem ho ošetřovala. Šíleně z rány tekla krev, větší zranění na ruce jsem neměla, snad nějaká oděrka, to vážně nevím. Krev jsem měla po celých rukou, hned jsem si je umyla mýdlem, pak jsem to celé uklízela, takže se mi mohla krev dostat na bříška prstů. Pak jsem si zase umyla ruce mýdlem. Celé to trvalo nanejvýš 20 minut.
..... předpokládám, že se ptáte na riziko nákazou HIV, které je minimální. Za prvé by Váš příbuzný musel být nakažen, za druhé neporušená kůže se nemůže stát branou nákazy. Muselo by tedy dojít při ošetřování také k poranění Vašich vlastních rukou. Z hygienického hlediska by se však člověk při práci s krví měl přece jen raději chránit rukavicemi. Existuje totiž riziko přenosu infekčních žloutenek (zejména B a C). Nositelů tohoto viru je u nás několikanásobně více než HIV pozitivních a také jsou tyto infekce mnohem nakažlivější. Samozřejmě omytí mýdlem riziko některých infekcí snižuje (zejména kožních), ale nemůže je zcela vyloučit.
Chci se zeptat na pár otázek ohledně prevence AIDS. Jak probíhá výzkum viru (virus přece nepřežije mimo tělo nositele)? Je možné se nakazit při použití kondomu? Myslím tím koupený, který by měl být nepoužitý, ale některé mají na povrchu takové fleky, jako by zaschlé (neúplně) sperma či co. Zřejmě to bude zvlhčující prostředek. I když mě jako blázna napadá i myšlenka, jestli náhodou to není nějakým i pro mě záhadným způsobem zanesený virus. Další můj problém je koupaliště. Pokud jsem měl menší ranku a šel jsem do vody, co kdyby se ve vodě vyskytl virus a přišel do kontaktu s poraněním? Je vůbec možné se nakazit při návštěvě koupaliště? Lze to úplně 100% vyloučit? Co toalety? Nevím o tom, ale kdybych přišel do kontaktu s virem a poté vykonal potřebu nebo onanoval? Nebo při použití toaletního papíru, na kterém by se virus vyskytl (počítám s oděrkou na konečníku)? Dnes jsem na toaletě po kontaktu s klikou ucítil zřejmě vodu, ale co kdyby? Vůbec ve společnosti, mohu přijít do kontaktu s virem na klikách, schodech apod. Dá se i v běžném životě přijít k viru? Děkuji za rychlou a přesnou odpověď, mé otázky jsou asi trochu nenormální, ale já se toho nemohu zbavit a potřebuji dostat jasnou odpověď (za měsíc maturuji a nemohu se soustředit).
...... Vaše dotazy jsou velmi úzkostné, opravdu věřte těm základním informacím o nemoci, které jste si již jistě přečetl. Virus HIV je velmi citlivý a ničí se zaschnutím. Samozřejmě ho lze, stejně jako jiné viry, baktérie atd. kultivovat za určitých teplot na živných půdách, médiích, podobně přežívá v tělesných tekutinách. K nákaze je potřebná tzv. infekční dávka, tedy určitý počet částeček viru, nemůžete se tedy nakazit v bazénu, koupališti, do kterého někdo předtím onanoval či krvácel. Stejně tak tam dívka nemůže otěhotnět. Kapavka je mnohem nakažlivější než HIV, a přesto většinu těch tvrzení o nákaze na záchodě apod. lze považovat za výmluvu. I při použití kondomu se můžete nakazit. Riziko selhání kondomu je mezi 0,5-10% (záleží především na Vaší zkušenosti). Kondom totiž může sklouznout, prasknout, zejména když je starý a zpuchřelý nebo jde o nekvalitní výrobek (měl by mít schválení našeho ministerstva zdravotnictví nebo certifikát EU). Pokud by Vás tyto odpovědi opravdu neuklidnily, doporučil bych Vám vyhledat konzultaci psychologa (nikoli kvůli viru HIV, ale kvůli Vaší úzkosti).
Je hodně napsáno o způsobech a cestách přenosu HIV. Hodně jsem o tom přečetl a chtěl bych Vás tímto poprosit o vysvětlení některých, podle mého názoru, důležitých pojmů, o kterých se nikde nelze dočíst.
1) V lidském těle jedince nakaženého HIV virem lze v určitém období prokázat virus téměř ve všech jeho tekutinách, ale pouze v krvi, spermatu, poševním sekretu (méně pak v mateřském mléce) v takovém množství, které umožňuje jeho přenos. Myslím si, že další velmi důležitou tekutinou, se kterou se při sexu dostaneme téměř pokaždé do styku, je mužský sekret vylučovaný při vzrušení před samotnou ejakulací. Tím spíš, že vyhnout se mu bez použití prezervativu především při orálním, ale i jiném druhu nekoitálního sexu je téměř nemožné. První otázkou tedy je, do jaké míry je tento mužský sekret nebezpečný, zda patří mezi tekutiny jako je sperma a je tedy pro přenos viru velmi nebezpečný, anebo patří mezi tekutiny jako jsou sliny a množství viru v něm obsažené je malé a přenos neumožňuje?
2) Pro tuto infekci je rozhodující zanesení viru do krevního oběhu. Při pohlavním styku se virus obsažený ve spermatu případně poševním sekretu infikované osoby dostává do krevního řečiště osoby nenakažené, kde vyhledává cílové buňky, nejčastěji tzv. T- bílé krvinky, ve kterých se pak dále množí. Předpokladem přenosu je tedy narušení sliznice pohlavních orgánů jedince nenakaženého, které ovšem může být mikroskopické bez jakýchkoli projevů. V této druhé části mi není jasné, jakým způsobem je definováno zanesení do krevního oběhu. Je mnoho drobných poranění, nebo narušení sliznice či kůže, při kterých se krev neobjeví. Jedná se třeba o popraskané rty, jemná kůžička po sloupnutém oparu, záděra na prstu, drobná odřenina, drobné nekrvavé natržení předkožky penisu, hojící se ranka, atd. Narušení kůže buď pouze cítíme drobným pálením, anebo až při potřísnění daného místa nějakým desinfekčním prostředkem. Lze takto porušenou kůži, či sliznici považovat za stejně otevřenou cestu viru HIV a stejné riziko jako při rance, kde vidíme přímo krev? Anebo tato poškození výrazně snižují možnost přenosu? Jakým způsobem se virus v takovýchto případech přenáší, pokud se infikovaná tekutina nesetká přímo s krví?
3) Otázka čištění zubů. Čistíme si zuby nejen před spaním. Často se stane, že se nám naruší dásně, což zjistíme načervenalým zabarvením zubní pasty. Po vypláchnutí úst se dásně rychle zatáhnou a drobné krvácení se zastaví. Přibližně za jak dlouho lze říci, že v puse již nejsou otevřené ranky a riziko případného přenosu se sníží? Myslím si, že s těmito situacemi se v životě běžně setkáváme, ale o jejich nebezpečnosti vzhledem k přenosu HIV se nikde nedočteme. Chtěl bych Vás proto tímto dopisem poprosit o odpověď na tyto otázky.
..... ad 1) preejakulát, tzv. kapka touhy či uretrální sekret, může virus HIV obsahovat, ale většinou v malém množství. Ale při vysokém množství viru v krvi, k němuž dochází v pokročilém stádiu HIV infekce (AIDS), ale také krátce po nákaze v rámci tzv. akutní HIV infekce, by toto množství mohlo vést k přenosu nákazy při orálním sexu bez ejakulace, kde je jinak riziko velmi nízké. Podobně představuje tento sekret určité riziko při nechráněné souloži bez ejakulace.
ad 2) Infikovaná tekutina se může dostat do krevního oběhu buď při výrazném poranění anebo drobnými, čerstvými oděrkami, pokud je aktivně vtírána do těchto oděrek (jako třeba při souloži). Čím menší je oděrka, tím rychlejší je hojení a menší riziko nákazy. Při pasivním análním styku je riziko nejvyšší proto, že buňky střevní sliznice mohou samy virus vychytávat a přenést do krevního oběhu i bez poranění. Stejně tak se virus dostává přímo do buněk slizničního povrchu ženského genitálního traktu a konečníku, u muže do buněk slizničního povrchu konečníku.
ad 3) Ranky v ústech se hojí velmi rychle, záleží zase na velikosti poranění. Například ranka po vytržení zubu by již měla být zacelena do jedné hodiny, po poranění kartáčkem by to mělo být do desítek vteřin až několika málo minut. Ve všech případech záleží samozřejmě i na tzv. infekční dávce. Jeden HIV virus nikdy nemůže vést k nákaze, infekční dávka se pohybuje přibližně ve stovkách až tisících virových částí, které se do těla musí dostat. To je i argument proti různým zprávám, které zpochybňují spolehlivost kondomu, když uvádějí jinak správný údaj, že několik virů prošlo stěnou kondomu při dvacetiminutovém zatížení.
V pondělí jsem omylem několikrát sáhnul prstem (nehtem) na zaschlou krev (mohla byt kontaminovaná virem HIV). Poté jsem si asi reflexivně sáhnul do oka, protože mě svědilo, a intenzivně jsem si ho podrbal tím prstem, kterým jsem sahal na tu suchou krev. Bojím se, zda jsem tím prstem nemohl podráždit sliznici v koutku oka a přenést tam infekci HIV, jelikož jsem na tom prstu mohl mít mikročástečky té krve. Hned den nato (v úterý) se mi objevil v ústech aft a ve středu mě mírně bolelo v krku a mám zduřelé uzliny pod čelistí (trochu bolí při zatlačení, na jedné straně více), ale na krku snad zvětšené moc nejsou. Mám taky trochu rýmu (ale jen malinko). Teplotu (max. 36,8°C) ani bolesti kloubů nemám, výraznou únavu moc nepociťuji. Je vůbec možné, aby to byly příznaky primoinfekce v tak krátké době (po dvou dnech)? Nebo jde spíše o běžné nachlazení? Měl bych ještě dotaz ohledně přežití viru mimo hostitele v zevním prostředí (například v zaschlé krvi). Jak dlouho po zaschnuti v ní vydrží při běžných podmínkách? Vím, že mé otázky jsou možná trochu paranoidní, ale opravdu Vás moc prosím o rychlou odpověď.
..... zaschnutí virus HIV spolehlivě ničí, takže riziko bylo nulové. Rizikem je nechráněná soulož a společné užití jehel a stříkaček. Úvahy o primoinfekci či akutní HIV infekci je třeba vztahovat k rizikovému chování a jedná se o chřipkové příznaky se zduřením uzlin na více místech těla, které se projeví asi u 70% nakažených 3-5 týdnů po nákaze. Průměrný člověk asi dvakrát za rok prodělá virosu. Takže o to se spíše ve Vašem případě jedná.
Jsou to asi dva měsíce, co jsem byla s rodinou na dovolené. Potkala jsem tam jednoho chlapce, vypadal zdravě, v dobré kondici, mladý, devatenáctiletý, ze Sarajeva. Jelikož to bylo takové rychlé setkání, povídali jsme si a políbili se. V té době jsem měla v puse několik aftů. Chtěla bych se zeptat, jestli délka kontaktu tělních tekutin nějak souvisí s pravděpodobností nákazy. S tím chlapcem jsem nic jiného neměla a polibek trval také velice krátkou dobu, tak 5 minut.
..... délka kontaktu s infekční tekutinou při přenosu skutečně hraje roli. Čím déle trvá vystavení riziku, tím vyšší je pravděpodobnost nákazy. Podle vzhledu nelze poznat člověka HIV pozitivního. 80-90% doby, kdy jsou infikováni, vypadají a cítí se zcela zdravě jako ostatní lidé. Nicméně rozhodující je, že u Vás nedošlo k rizikovému chování, protože polibkem se virus HIV nepřenáší. Případná poranění i afty se v ústech rychle hojí. Množství viru HIV, které může být ve slinách HIV pozitivního člověka obsaženo, je velmi nízké, aby došlo k přenosu nákazy. Navíc jsou sliny antiseptické a virus ničí.
Je možné nakazit se virem HIV v tramvaji?
..... ne, jsou známé 3 cesty přenosu infekce virem HIV a to je cesta sexuální, cesta krevní a přenos infekce z HIV+ matky na plod během těhotenství, na dítě při porodu a kojení. Virus se vyskytuje hlavně v krvi, spermatu a poševním sekretu infikovaných osob a v mateřském mléce HIV+ žen. Byl zjištěn v nepatrném množství i v dalších tělních tekutinách (sliny, slzy, pot apod.), ale jeho množství zde je tak malé, že nedojde k infekci.
Chci se nechat tetovat. Existuje nebezpečí, že mohu být při tetování infikován virem HIV?
..... pokud toužíte po tetování, musíte si vybrat salón, který dává záruku, že dodržuje veškeré hygienicko-epidemiologické předpisy. To znamená, že jsou tetovací jehly řádně vysterilizovány, nebo jsou používány jehly na jedno použití a veškerý materiál je náležitě desinfikován. Pokoutní tetovací salony, které jsou sice podstatně levnější, se ale ve svém důsledku nevyplácí, je nebezpečí nákazy i nejrůznějšími jinými krví přenosnými infekcemi (např. virové žloutenky).
Na našem pracovišti máme kolegu, který je HIV pozitivní. Není nebezpečí, že se nakazíme? Někdy nevím, jak se k němu chovat.
..... při dodržování základních pravidel hygieny nemůže dojít k přenosu viru HIV na pracovišti. Neupřesnil jste o jaké pracoviště jde, ale všude platí tato základní pravidla. Ani v případě úrazu, který není spojen s krvácením, není nebezpečí nákazy. Pokud ke krvácení dojde, je třeba ošetřit poraněného v rukavicích a potřísněné plochy vydesinfikovat chloraminem nebo steriliem. Vašemu kolegovi pomůžete nejvíce, když se k němu budete chovat stejně, jako k ostatním kolegům. Někdy přílišná ohleduplnost zraňuje více než nezájem. Váš kolega je zřejmě jen nosič HIV, nepotřebuje tedy žádné úlevy, falešnou lítost či postranní pohledy. Je plnohodnotným členem Vašeho pracoviště a zaslouží si porozumění a úctu jako kterýkoliv jiný člen Vašeho kolektivu.
Jak se HIV infekce přenáší?
..... HIV infekce se přenáší jen třemi způsoby: 1. Nechráněným pohlavním stykem. Anální soulož je rizikovější než pohlavní styk do pochvy. Orální sex znamená nízké riziko. Erotický polibek a petting (nekoitální sex) prakticky žádné riziko přenosu HIV nepředstavují. Nákaza jinou pohlavní nemocí riziko přenosu HIV výrazně zvyšuje.
2. Krví. Představuje hlavně riziko při nitrožilním užívání drog a společném užití stříkaček, jehel, ostatních pomůcek, či roztoku drogy. V civilizovaných zemích je každá krev pro transfúzi a výrobu krevních přípravků testovaná a pravděpodobnost přenosu HIV je tak minimální. Nízké riziko představuje společné používání žiletek a zubních kartáčků s HIV pozitivním.
3. Z matky na plod a dítě. Současná léčba umožňuje podstatně snížit riziko přenosu u těhotných žen. HIV pozitivní ženy nesmějí své dítě ani kojit a rodí vždy, pokud možno, císařským řezem, aby se předešlo riziku přenosu HIV při průchodu novorozeněte porodními cestami.
Jak se HIV infekce nepřenáší?
..... objímáním a běžným dotykem, přátelským polibkem, společným používáním příborů, sklenice, společným používáním WC, koupáním v bazénu, při masturbaci (onanování, sebeukájení), bodnutím hmyzu.
Jednou jsem měl velmi rizikový styk s HIV pozitivním a test mi po pěti měsících vyšel negativní. Nemůže to znamenat, že jsem proti nákaze imunní a nemusím se jí bát?
..... pravděpodobně ne. Každý pohlavní styk s HIV pozitivním, i vysoce rizikový, nemusí vést k nákaze, při infekci se uplatňuje celá řada faktorů. Měl jste zkrátka štěstí. Doufám, že to je i poučení do budoucna a napříště se takovému riziku vyhnete. Někteří lidé opravdu mohou být proti HIV infekci imunní, ale bude jich jen velmi málo. Neumíme to zatím zjistit. Navíc s každým opakovaným rizikem stoupá i pravděpodobnost nákazy. Určitě nedoporučuji pokoušet osud.

Přenos HIV - otázky a odpovědi

30. prosince 2006 v 12:21 | ČSAP |  HIV/AIDS
JAK SE HIV NEPŘENÁŠÍ?
V těchto několika kapitolách, které se budou zabívat nejčastějšími dotazy ohledně HIV/AIDS, jsem převzal od kolegů ze stánek České společnosti AIDS pomoc. Text je převzat z brožury "Nejčastější otázky z internetové poradny AIDS pomoc", kterou vydala právě tato společnost, ve které i sám pracuji. Na otázky odpovídali: Doc. MUDr. Marie Staňková, CSc., RNDr. Marie Brůčková, CSc., MUDr. Ivo Procházka, CSc.
Pokud byste měli ještě nějaký dotaz ohledně přenosu HIV, klieně mi napište do komentářů k jednotlivým článkům HIV/AIDS a já Vám v co nejkratší době odpovím.
Měl jsem chráněný styk s holkou, která si moc neláme hlavu s kým spí. Použili jsme kondom a nedošlo k orálnímu sexu. Pouze si to dělala prstem, olízla ho a začala mě líbat. Jak je velké riziko nákazy virem HIV? Došlo k tomu 9. ledna 2004. Měl bych zajít na testy? Jestli ano, kdy nejdříve? Během noci z 10. na 11. ledna 2004 jsem onemocněl angínou, je v tom spojitost, nebo je to náhoda?
..... hlavní riziko HIV nákazy spočívá v nechráněné souloži. Mnohem menší riziko je při orálním sexu. Kondom jste použili, takže hlavní riziko tam jistě nebylo a to je důležité. I kdyby dívka HIV pozitivní byla a její poševní sekret obsahoval virus, muselo by se určité množství viru přímo dostat do Vaší poraněné sliznice. Přitom sliny tento virus likvidují. Lze tedy říci, že pravděpodobnost přenosu lze touto cestou považovat za prakticky vyloučenou. Podobně angína jeden den po možné nákaze zcela jistě není projevem HIV infekce. Dokonce lze říci, že po tak krátké době by se neměla projevit ani případná kapavka v hrdle. Mimochodem, kapavkou se lze nakazit při orálním sexu mnohem snadněji než virem HIV. Vzhledem k prakticky nulovému riziku bych Vám testování na HIV ani nedoporučoval. Pokud byste na testu přesto trval, pak nejdříve po dvou až třech měsících od tohoto styku.
Píše se, že nejlepší prevence proti nakažení se pohlavní nemocí je partnerská věrnost. Já se toho donedávna držel, ale teď po rozchodu s partnerkou se snažím někoho si najít. Kolikrát, než navážu nějaký hlubší vztah a toho druhého poznám, to skončí v posteli. Při samotném styku používám kondom, takže tímto způsobem jsem chráněný, ale doslechl jsem se, že se můžu nakazit vášnivým líbáním a k tomu několikrát došlo. A přeci nemůžu po slečně vyžadovat, než se s ní začnu líbat, aby si zašla na testy? Pak mě zajímá, jak je to s orálním sexem, myslím, jestli je tu velká možnost nakažení. A poslední věc se týká testů na HIV, podle informací vím, že na ně mám zajít až po 3 měsících od rizikového styku a zajímalo by mě, jestli neexistuje rychlejší metoda? A jestli neexistuje, tak mi vysvětlete, když půjde někdo darovat krev a bude čerstvě nakažený, tak jak se zabrání tomu, aby se jeho krev nedostala do těla nějakého pacienta? Takže, když to shrnu, zajímalo by mě, když jsem měl pohlavní styk chráněný kondomem a vášnivě jsem se s dívkou líbal, jestli si mám za tři měsíce dojít na testy?
..... riziko nákazy HIV při erotickém a vášnivém polibku je opravdu jen teoretické. Kolega Uzel žertem říká, že riziko existuje, pokud si oba ukousnou jazyk. Při polibku byl popsán takový unikátní případ u člověka s rozvinutým AIDS a tedy s velkým množstvím viru v tělesných tekutinách. Jít na HIV testy bych kvůli líbání považoval za přehnaně úzkostné. Nízké riziko je při orálním sexu.
Takže důležité je především chránit se kondomem při souloži, což děláte. To mírné riziko při dárcovství krve skutečně existuje, proto probíhá i určitý výběr dárců. Jinak doporučujeme jít na testy 2-3 měsíce od posledního rizika, já osobně se přikláním k tomu, že ty dva měsíce lze akceptovat jako dostatečné pro spolehlivost negativního výsledku. Zejména když současné, novější testy přece jen mírně zkrátily tzv. okénko, tedy dobu, kdy ještě nelze HIV infekci v organismu zachytit.
Chtěla bych se zeptat, jestli se lze nakazit virem HIV když se napijete ze stejnéláhve s nakaženým člověkem a máte rozseknutý ret?
..... společným sdílením příborů, talířů, sklenek, stejně jako WC, koupelen atd. se virus HIV nepřenáší. Na druhou stranu vzhledem k jiným chorobám mi nepřipadá příliš vhodné pít někomu ze sklenky či láhve, když víte, že právě krvácíte ze rtu.
Je možný přenos viru HIV zvířaty? Například když si hrajete s kočkou a ona vás škrábne nebo kousne. Může se ona nakazit a být přenašečem na ostatní lidi?
.... na zvířata se virus HIV přenést nedá. Mohou mít obdobné onemocnění, například opice a kočky, ale nejedná se o stejný virus. A naopak jejich virus nelze přenést na člověka.
Předem dopisu bych vám rád poděkoval za to, že prostě jen jste. Myslím si, že organizací, jako je ta vaše, není nikdy dost, jelikož osvěta v otázce nemoci AIDS je především v dnešní době dosti důležitá. A teď k mému problému....asi před měsícem jsem zažil ve třídě dosti nepříjemnou zkušenost. Dvě dívky, které chtěly zaujmout kluka (mého kamaráda), který seděl před nimi a tudíž za mnou, ho začaly laškovně píchat špendlíkem. No a já se v jeden okamžik otočil na svého kamaráda, který se už toho špendlíku zmocnil a nechtěně jsem se o něj píchl (i když ne moc hluboko, spíše jen škrábnul, ani krev mi netekla) a teď se bojím nákazy virem HIV. Je to možné?Dokonce jsem i volal na vaši linku pomoci a tam mi jedna slečna řekla, že pravděpodobnost je velmi mizivá a dokonce nulová, je to tak, ne že bych jí nevěřil, ale raději bych slyšel váš názor. Já si myslím, že kamarád je HIV-negativní, ale přeci jen, jak to mohu vědět na 100% (chová se slušně a dokonce hraje hokej).
..... "slušné chování", ani záliba v hokeji není samozřejmě zárukou HIV negativity. Nepíšete svůj věk, ale vzhledem k chování spolužaček to odhaduji na přelom základní a střední školy. Pokud Váš kamarád ale dosud ještě neměl pohlavní styk (zejména nechráněný) a nepíchá si drogy, tak samozřejmě se virem HIV nakazit nemohl. I kdyby již sexuální život zahájil, tak naštěstí četnost HIV infekce v naší zemi je zatím (!) poměrně nízká, i když samozřejmě nikoli nulová. Především však k přenosu HIV infekce se musí dostatečné množství viru dostat do krevního oběhu, zaschnutím se virus ničí. Pravděpodobnost přenosu HIV při náhodném poranění sestry o injekční jehlu, kterou předtím píchala HIV pozitivního pacienta, je méně než jedno procento. Samozřejmě na injekční jehle může ulpět větší množství krve než na špendlíku. Takže pravděpodobnost nákazy tímto způsobem je podstatně určitě nižší než nákaza při nechráněném pohlavním styku.
Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Jednou mi trochu prasknul spodní ret a trochumi z toho tekl hnis, potom jsem dal polibek na rty jedné holce, u které si nejsem jist, jestli je nositelkou viru, a poté jsem si šel umýt rty vodou. Chtěl bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost nákazy, pokud ta holka je nakažená a jestli je možné to, že se třeba její krev dostala někam jinam než do té praskliny a tou vodou se to přeneslo.
..... předpokládám, že byste si před polibkem všiml případného masivního krvácení z úst té dívky a že by vás taková situace od vašeho jednání odradila. Jinak při prasknutí rtu hnis neteče, to byste tam musel mít zanícenou ránu. Maximálně se dostane z takové ranky ven krev nebo tkáňový mok.
Mohli byste zodpovědět dotaz, zda může dojít k nakažení virem HIV v případě pozření infikované krve?
..... samo pozření čerstvé HIV pozitivní krve není nebezpečné, žaludeční kyselina virus zničí. Rizikovější je však okamžik, když tato krev prochází ústní dutinou a hltanem. Například orální sex s menstruující dívkou jisté riziko opravdu představuje. O tom, zda nakonec dojde k nákaze, záleží na množství krve a množství virových částic v krvi obsažených. Pokud by se mělo jednat o krev tepelně upravenou, například když by se HIV pozitivní kuchař řízl při vaření, pak tam riziko žádné není, protože virus se teplem ničí.
Moc mě trápí skutečnost, že jsem se mohla před týdnem nakazit virem HIV. Prosím Vás proto o odpověď na můj příběh, budu Vám moc vděčná. Na úřadě jsem se setkala s osobou nakaženou virem HIV. Já sama jsem měla na prstě jeden den starou řeznou ránu, bohužel neošetřenou. Dotyčné osobě jsem půjčila propisovací tužku k podpisu, ta mi jí následně vrátila a já s ní dále psala. Mám obavu z toho, zda jsem se nemohla nakazit (např. potem apod..), bohužel jsem si ani nevšimla, zda jí tekla krev, či měla ranku na ruce, neboť o tom, že je dotyčná nakažená, jsem se dozvěděla až po jejím odchodu z jejích materiálů. Chci se proto zeptat, zda je vůbec možná takováto nákaza a za jakých podmínek by k nákaze došlo (např. kdyby jí opravdu tekla krev, tak jaké množství by bylo nutné k nákaze apod.). Ruce i tužku jsem umyla mýdlem ve studené vodě, ale následně použila toaletu. Předem Vám děkuji za odpověď, snad mi přinese trochu více klidu. Ještě bych se Vás chtěla zeptat, zda jsou obyvatelé Vašeho domu poučeni o dodržování zásad při styku s ostatními lidmi.
..... nakazit jste se nemohla. Virus HIV se šíří nechráněným pohlavním stykem (souloží) a společným půjčováním stříkaček a jehel při užívání drog. HIV virus je velmi málo odolný, ničí se běžným omytím mýdlem, zaschnutím tekutin, které virus obsahují. Není ani příliš infekční, proto je jeho přenos možný opravdu jen ve výše uvedených situacích. Pokud jde o přenos krví, pak k němu může dojít jen v případě čerstvé, otevřené rány, do níž by kapala krev HIV pozitivního člověka. V praxi existují dva poměrně extrémní případy - při těžké autonehodě s četnými krvavými poraněními, kdy zároveň dojde ke vzájemnému kontaktu ran, a pak poranění operatéra při operaci HIV pozitivního. Neporušená kůže ani jizvou, strupem či jen zaschnutím hojící se poraněná kůže nemohou být cestou nákazy, stejně tak ne zaschlá krev. Potem se virus nepřenáší, ani běžným kontaktem, polibkem, příborem ani záchodovým sedátkem. HIV pozitivní jsou samozřejmě poučeni, jak chránit sebe i ostatní. Horší je to s informovaností veřejnosti, jak se virus HIV nemůže přenést.
Mám dotaz ve věci klasického francouzského líbání. Existuje nějaké riziko nákazy např. HIV, hepatitis apod.. Pokud by partner/ka byl/a tímto nakažen/a?
..... riziko HIV při přátelském polibku je nulové. HIV se sice může ve slinách objevit, ale ve velmi nízké koncentraci, která nestačí k přenosu. Navíc sliny mají schopnost virus ničit. Francouzský polibek: určité riziko přenosu hrozí krví, jestliže máte poraněné rty nebo sliznici v ústech nebo krvácející dásně, při vášnivém polibku sáním úst partnera, kdy můžete nasát i jeho krev z překrvených dásní a dojde ke styku vaší poraněné sliznice s krví partnera. Hepatitida (B,C) je značně infekčnější než HIV a v určitých stádiích choroby (kdy je velké množství viru v krvi, tedy i ve slinách) nelze vyloučit ani přenos polibkem. Samozřejmě i tehdy je riziko přenosu nižší než při nechráněném pohlavním styku.
Rád bych se zeptal na pár věcí kolem HIV. Jsem spořádaný člověk a dalo by se říci, že i docela chytrý a v tom je jádro problému. Moc o této nemoci přemýšlím a každý je pro mne potencionálním nositelem viru a to způsobuje mé problémy. Bojím se třeba, že když šlápnu na náplast pohozenou někde, tak se nějakým způsobem krev do mne může dostat. Prostě mám takový špatný pocit, o lidech a jejich řekněme poškozené pokožce ani nemluvě. Můžete mi pomoci, jak tento strach překonat?
..... přenos HIV se odehrává jen přes tělesné tekutiny infikovaného člověka, které se dostanou do krevního oběhu. Neporušená pokožka tudíž nemůže být zdrojem nákazy virem HIV. Pokud v tom přetrvává nejistota, anebo se nemůžete zbavit utkvělých myšlenek a obav, měl byste vyhledat psychoterapeuta.
Chtěl bych se zeptat, jestli na nákazu virem HIV stačí pouze neviditelná kapka infikované krve. A potom jestli je možná nákaza také při tom, když jsem se líbal s holkou, u které nevím, jestli je nakažená a měl jsem na puse malý koutek a uschlé rty.
..... virus HIV se přátelským polibkem nepřenáší. Otázce první nerozumím. Samozřejmě, že při nechráněné souloži nemusí dojít ke zřetelnému poranění a virus HIV se přesto přenese. Mimo jiné také proto, že je obsažen ve větší dávce i v semeni a poševním sekretu nakažených lidí. Ale také proto, že i drobná trhlinka třeba na uzdičce se může velmi rychle zahojit a nikdo nic nezjistí. Na druhou stranu pokud se nakažená krev (i zcela viditelně) dostane na neporušenou kůži, k nákaze nedojde. Pokud to myslíte laboratorně, pak závisí především na množství tzv. infekční dávky - tedy množství viru, které je v krvi obsaženo.
Pane doktore, dovolte mi dotaz (byť Vám asi bude připadat šílený). Jako vedlejší pracovní poměr si přivydělávám po večerech úklidem kancelářských prostor atp. Samozřejmě včetně úklidu toalet a příslušejících zařízení. Stalo se mi, že při úklidu dámských toalet se mi vysypal koš s odpadky a já jsem ho pak musel ručně přendávat do velkého pytle. Stalo se mi tak, že jsem si přitom rukou nechtěně sáhl na použitou krvavou dámskou vložku - teda už tam byla URČITĚ minimálně jeden den nebo aspoň půl dne a krev na vložce byla zaschlá. Moje ruka (neměl jsem bohužel rukavice - tu chybu už příště neudělám), kterou jsem se toho dotkl, byla čistá, na ruce nemám žádné viditelné poranění nebo oděrky. Podle toho, co jsem našel na webu, je to asi pitomost (jak jsem pochopil, musel bych mít otevřenou ránu na ruce, což nemám, a krev na vložce by musela být čerstvá - což určitě nebyla - byla už taková zaschlá, a navíc já se toho dotkl skutečně jen na chviličku při přendávání do pytle s odpadky), ale nedá mi to, abych se Vás nezeptal - tímto způsobem se asi AIDS přenést nemohl, že?
..... odpověď je opravdu jednoduchá: Nakazit virem HIV jste se nemohl. V zaschlé krvi je virus zničen a neporušená kůže nemůže být vstupní branou nákazy. Pokud byste měl výrazné krvácející poranění ruky, jistě byste ho nepřehlédl. Na druhou stranu, ty rukavice bych pro příště doporučil nikoli kvůli viru HIV, ale spíše pro jiné možné škodliviny a mikroby, s nimiž při úklidu můžete přijít do styku.

Dante´s Cove

29. prosince 2006 v 16:18 | D.D. |  GAY MOVIE
Moc hezký seriál z produkce gay TV Here!, škoda jen, že u nás do distribuce nepůjde:-(...
Na oficiální stránky tohoto seriálu se můžete podívat zde a pokud by jste si chtěli tento seriál koupit na DVD můžete se podívat zde.

GAY PIMP - Soccer practice

29. prosince 2006 v 15:53 | D.D. |  MUSIC CLIPS
Gayové už mají taky svoje music klipy?!... No, teda;-)....

Řecko - Olimpijské hry

29. prosince 2006 v 15:41 | D.D. |  GAY MOVIE
Sestřih z filmu, který vypráví o tom, jak to chodilo ve starověkém Řecku. Pokud se chcete dozvědět více klikněte zde.

Špatná výchova

29. prosince 2006 v 15:34 | D.D. |  GAY MOVIE

Špatná výchova

La Mala educación

Typ filmu:Drama, Thriller, Psychologický Rok výroby:2004
Popis:Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost.

Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby.

Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede.

Gay men

29. prosince 2006 v 15:00 | D.D. |  GAY EROTIKA