Alexander Mcqueen

19. prosince 2006 v 10:32 | D.D.
Taky moc hezká přehlídka...

Génia tohoto století jsou vždy v rozporu se společností. Společnost odpuzují a zároveň i něčím fascinují. Navzdory tomu nebo snad díky tomu, toho chce vidět vždy více a víceAlexander McQueen, dnes už bývalý návrhář značky Givenchy, není žádná výjimka. McQueen se hlásí k londýské čtvrti East End a jeho proletářský odpor ke snobům zahájily trochu sešlé post-punkové kolekce, které vévodily jeho návrhářským začátkům.
Narodil se 17.3.1969 v Londýně jako nejmladší z šesti dětí.V šestnácti letech opustil školu a začal pracovat jako učeň v ulici Savile Row s krejčími jako Anderson and Shepard a Gieves and Hawkes. Tam šil obleky pro prince Charlese, ale i pro Michaila Gorbačova. Po spolupráci s návrháři Koji Tatsuno a Romeo Gigli získal McQueen stipendium na londýnskou prestižní školu Sv. Martina. Prezentoval tam své mistrovské řady kolekcí a upoutal pozornost výstřední návrhářky Isabely Blowové, která ho katapultovala do módní elity. Ale McQueen zůstal i tak stranou.
"Nikdy jsem se nechtěl podobat Lagerfeldovi a nehodlám si na snoba hrát ani nyní." řekl McQueen v březnu roku 1996.
McQueen zcela šokoval svět svou vlastní značkou, kterou založil v roce 1992. S ohromující kolekcí "Highland Rape" v čele, kde krví potřísněné modelky s viditelnými šňůrkami od tampónů, nosily rozřezaný tartan a látané krajkové šaty. Přehlídka měla připomenout 18. století a britské vraždění ve Skotsku. Ale nakonec to byl McQueen, kdo byl vražděn v kritikách.
Nicméně, za vší tou zlobou a krví na molech se skrývají perfektně střižené šaty a McQueenova temná, sexy estetika je nebezpečně nakažlivá. V roce 1996 vyhrála McQueenova extravagantní vize cenu za nejlepšího britského módního návrháře roku. Ve stejném roce získal místo u značky Givenchy. Se svou první kolekcí pro Givenchy pojal přehlídku jako ohromné mytologické procesí s takovou megalomanií, že procesí z filmu Ben Hur by proti tomu vypadalo jako malá fronta u trafiky.
McQueen poté upustil od extravagantnosti šatů a v roce 1998 představil svou vizi japonské elegance a nedávno se u něj objevila nová geometrie aprchavost tvarů v kolekci pro jaro/léto 1999. McQueen nyní produkuje více nositelné oblečení, kdy opustil invaci v detailech. Byl jmenován nejlepším britským návrhářem British roku 1996, 1997, 2001 a 2003
V říjnu 1996 byl jmenován Šéfem návrhářů ve francouzském módním domě Haute Couture-Givenchy kde pracoval až do roku 2001.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama