HIV a riziko nákazy - otázky a odpovědi

30. prosince 2006 v 12:36 | ČSAP |  HIV/AIDS
Chtěla bych se zeptat, jaké je riziko nákazy v následující situaci: můj příbuzný si uřízl palec a já jsem ho ošetřovala. Šíleně z rány tekla krev, větší zranění na ruce jsem neměla, snad nějaká oděrka, to vážně nevím. Krev jsem měla po celých rukou, hned jsem si je umyla mýdlem, pak jsem to celé uklízela, takže se mi mohla krev dostat na bříška prstů. Pak jsem si zase umyla ruce mýdlem. Celé to trvalo nanejvýš 20 minut.
..... předpokládám, že se ptáte na riziko nákazou HIV, které je minimální. Za prvé by Váš příbuzný musel být nakažen, za druhé neporušená kůže se nemůže stát branou nákazy. Muselo by tedy dojít při ošetřování také k poranění Vašich vlastních rukou. Z hygienického hlediska by se však člověk při práci s krví měl přece jen raději chránit rukavicemi. Existuje totiž riziko přenosu infekčních žloutenek (zejména B a C). Nositelů tohoto viru je u nás několikanásobně více než HIV pozitivních a také jsou tyto infekce mnohem nakažlivější. Samozřejmě omytí mýdlem riziko některých infekcí snižuje (zejména kožních), ale nemůže je zcela vyloučit.
Chci se zeptat na pár otázek ohledně prevence AIDS. Jak probíhá výzkum viru (virus přece nepřežije mimo tělo nositele)? Je možné se nakazit při použití kondomu? Myslím tím koupený, který by měl být nepoužitý, ale některé mají na povrchu takové fleky, jako by zaschlé (neúplně) sperma či co. Zřejmě to bude zvlhčující prostředek. I když mě jako blázna napadá i myšlenka, jestli náhodou to není nějakým i pro mě záhadným způsobem zanesený virus. Další můj problém je koupaliště. Pokud jsem měl menší ranku a šel jsem do vody, co kdyby se ve vodě vyskytl virus a přišel do kontaktu s poraněním? Je vůbec možné se nakazit při návštěvě koupaliště? Lze to úplně 100% vyloučit? Co toalety? Nevím o tom, ale kdybych přišel do kontaktu s virem a poté vykonal potřebu nebo onanoval? Nebo při použití toaletního papíru, na kterém by se virus vyskytl (počítám s oděrkou na konečníku)? Dnes jsem na toaletě po kontaktu s klikou ucítil zřejmě vodu, ale co kdyby? Vůbec ve společnosti, mohu přijít do kontaktu s virem na klikách, schodech apod. Dá se i v běžném životě přijít k viru? Děkuji za rychlou a přesnou odpověď, mé otázky jsou asi trochu nenormální, ale já se toho nemohu zbavit a potřebuji dostat jasnou odpověď (za měsíc maturuji a nemohu se soustředit).
...... Vaše dotazy jsou velmi úzkostné, opravdu věřte těm základním informacím o nemoci, které jste si již jistě přečetl. Virus HIV je velmi citlivý a ničí se zaschnutím. Samozřejmě ho lze, stejně jako jiné viry, baktérie atd. kultivovat za určitých teplot na živných půdách, médiích, podobně přežívá v tělesných tekutinách. K nákaze je potřebná tzv. infekční dávka, tedy určitý počet částeček viru, nemůžete se tedy nakazit v bazénu, koupališti, do kterého někdo předtím onanoval či krvácel. Stejně tak tam dívka nemůže otěhotnět. Kapavka je mnohem nakažlivější než HIV, a přesto většinu těch tvrzení o nákaze na záchodě apod. lze považovat za výmluvu. I při použití kondomu se můžete nakazit. Riziko selhání kondomu je mezi 0,5-10% (záleží především na Vaší zkušenosti). Kondom totiž může sklouznout, prasknout, zejména když je starý a zpuchřelý nebo jde o nekvalitní výrobek (měl by mít schválení našeho ministerstva zdravotnictví nebo certifikát EU). Pokud by Vás tyto odpovědi opravdu neuklidnily, doporučil bych Vám vyhledat konzultaci psychologa (nikoli kvůli viru HIV, ale kvůli Vaší úzkosti).
Je hodně napsáno o způsobech a cestách přenosu HIV. Hodně jsem o tom přečetl a chtěl bych Vás tímto poprosit o vysvětlení některých, podle mého názoru, důležitých pojmů, o kterých se nikde nelze dočíst.
1) V lidském těle jedince nakaženého HIV virem lze v určitém období prokázat virus téměř ve všech jeho tekutinách, ale pouze v krvi, spermatu, poševním sekretu (méně pak v mateřském mléce) v takovém množství, které umožňuje jeho přenos. Myslím si, že další velmi důležitou tekutinou, se kterou se při sexu dostaneme téměř pokaždé do styku, je mužský sekret vylučovaný při vzrušení před samotnou ejakulací. Tím spíš, že vyhnout se mu bez použití prezervativu především při orálním, ale i jiném druhu nekoitálního sexu je téměř nemožné. První otázkou tedy je, do jaké míry je tento mužský sekret nebezpečný, zda patří mezi tekutiny jako je sperma a je tedy pro přenos viru velmi nebezpečný, anebo patří mezi tekutiny jako jsou sliny a množství viru v něm obsažené je malé a přenos neumožňuje?
2) Pro tuto infekci je rozhodující zanesení viru do krevního oběhu. Při pohlavním styku se virus obsažený ve spermatu případně poševním sekretu infikované osoby dostává do krevního řečiště osoby nenakažené, kde vyhledává cílové buňky, nejčastěji tzv. T- bílé krvinky, ve kterých se pak dále množí. Předpokladem přenosu je tedy narušení sliznice pohlavních orgánů jedince nenakaženého, které ovšem může být mikroskopické bez jakýchkoli projevů. V této druhé části mi není jasné, jakým způsobem je definováno zanesení do krevního oběhu. Je mnoho drobných poranění, nebo narušení sliznice či kůže, při kterých se krev neobjeví. Jedná se třeba o popraskané rty, jemná kůžička po sloupnutém oparu, záděra na prstu, drobná odřenina, drobné nekrvavé natržení předkožky penisu, hojící se ranka, atd. Narušení kůže buď pouze cítíme drobným pálením, anebo až při potřísnění daného místa nějakým desinfekčním prostředkem. Lze takto porušenou kůži, či sliznici považovat za stejně otevřenou cestu viru HIV a stejné riziko jako při rance, kde vidíme přímo krev? Anebo tato poškození výrazně snižují možnost přenosu? Jakým způsobem se virus v takovýchto případech přenáší, pokud se infikovaná tekutina nesetká přímo s krví?
3) Otázka čištění zubů. Čistíme si zuby nejen před spaním. Často se stane, že se nám naruší dásně, což zjistíme načervenalým zabarvením zubní pasty. Po vypláchnutí úst se dásně rychle zatáhnou a drobné krvácení se zastaví. Přibližně za jak dlouho lze říci, že v puse již nejsou otevřené ranky a riziko případného přenosu se sníží? Myslím si, že s těmito situacemi se v životě běžně setkáváme, ale o jejich nebezpečnosti vzhledem k přenosu HIV se nikde nedočteme. Chtěl bych Vás proto tímto dopisem poprosit o odpověď na tyto otázky.
..... ad 1) preejakulát, tzv. kapka touhy či uretrální sekret, může virus HIV obsahovat, ale většinou v malém množství. Ale při vysokém množství viru v krvi, k němuž dochází v pokročilém stádiu HIV infekce (AIDS), ale také krátce po nákaze v rámci tzv. akutní HIV infekce, by toto množství mohlo vést k přenosu nákazy při orálním sexu bez ejakulace, kde je jinak riziko velmi nízké. Podobně představuje tento sekret určité riziko při nechráněné souloži bez ejakulace.
ad 2) Infikovaná tekutina se může dostat do krevního oběhu buď při výrazném poranění anebo drobnými, čerstvými oděrkami, pokud je aktivně vtírána do těchto oděrek (jako třeba při souloži). Čím menší je oděrka, tím rychlejší je hojení a menší riziko nákazy. Při pasivním análním styku je riziko nejvyšší proto, že buňky střevní sliznice mohou samy virus vychytávat a přenést do krevního oběhu i bez poranění. Stejně tak se virus dostává přímo do buněk slizničního povrchu ženského genitálního traktu a konečníku, u muže do buněk slizničního povrchu konečníku.
ad 3) Ranky v ústech se hojí velmi rychle, záleží zase na velikosti poranění. Například ranka po vytržení zubu by již měla být zacelena do jedné hodiny, po poranění kartáčkem by to mělo být do desítek vteřin až několika málo minut. Ve všech případech záleží samozřejmě i na tzv. infekční dávce. Jeden HIV virus nikdy nemůže vést k nákaze, infekční dávka se pohybuje přibližně ve stovkách až tisících virových částí, které se do těla musí dostat. To je i argument proti různým zprávám, které zpochybňují spolehlivost kondomu, když uvádějí jinak správný údaj, že několik virů prošlo stěnou kondomu při dvacetiminutovém zatížení.
V pondělí jsem omylem několikrát sáhnul prstem (nehtem) na zaschlou krev (mohla byt kontaminovaná virem HIV). Poté jsem si asi reflexivně sáhnul do oka, protože mě svědilo, a intenzivně jsem si ho podrbal tím prstem, kterým jsem sahal na tu suchou krev. Bojím se, zda jsem tím prstem nemohl podráždit sliznici v koutku oka a přenést tam infekci HIV, jelikož jsem na tom prstu mohl mít mikročástečky té krve. Hned den nato (v úterý) se mi objevil v ústech aft a ve středu mě mírně bolelo v krku a mám zduřelé uzliny pod čelistí (trochu bolí při zatlačení, na jedné straně více), ale na krku snad zvětšené moc nejsou. Mám taky trochu rýmu (ale jen malinko). Teplotu (max. 36,8°C) ani bolesti kloubů nemám, výraznou únavu moc nepociťuji. Je vůbec možné, aby to byly příznaky primoinfekce v tak krátké době (po dvou dnech)? Nebo jde spíše o běžné nachlazení? Měl bych ještě dotaz ohledně přežití viru mimo hostitele v zevním prostředí (například v zaschlé krvi). Jak dlouho po zaschnuti v ní vydrží při běžných podmínkách? Vím, že mé otázky jsou možná trochu paranoidní, ale opravdu Vás moc prosím o rychlou odpověď.
..... zaschnutí virus HIV spolehlivě ničí, takže riziko bylo nulové. Rizikem je nechráněná soulož a společné užití jehel a stříkaček. Úvahy o primoinfekci či akutní HIV infekci je třeba vztahovat k rizikovému chování a jedná se o chřipkové příznaky se zduřením uzlin na více místech těla, které se projeví asi u 70% nakažených 3-5 týdnů po nákaze. Průměrný člověk asi dvakrát za rok prodělá virosu. Takže o to se spíše ve Vašem případě jedná.
Jsou to asi dva měsíce, co jsem byla s rodinou na dovolené. Potkala jsem tam jednoho chlapce, vypadal zdravě, v dobré kondici, mladý, devatenáctiletý, ze Sarajeva. Jelikož to bylo takové rychlé setkání, povídali jsme si a políbili se. V té době jsem měla v puse několik aftů. Chtěla bych se zeptat, jestli délka kontaktu tělních tekutin nějak souvisí s pravděpodobností nákazy. S tím chlapcem jsem nic jiného neměla a polibek trval také velice krátkou dobu, tak 5 minut.
..... délka kontaktu s infekční tekutinou při přenosu skutečně hraje roli. Čím déle trvá vystavení riziku, tím vyšší je pravděpodobnost nákazy. Podle vzhledu nelze poznat člověka HIV pozitivního. 80-90% doby, kdy jsou infikováni, vypadají a cítí se zcela zdravě jako ostatní lidé. Nicméně rozhodující je, že u Vás nedošlo k rizikovému chování, protože polibkem se virus HIV nepřenáší. Případná poranění i afty se v ústech rychle hojí. Množství viru HIV, které může být ve slinách HIV pozitivního člověka obsaženo, je velmi nízké, aby došlo k přenosu nákazy. Navíc jsou sliny antiseptické a virus ničí.
Je možné nakazit se virem HIV v tramvaji?
..... ne, jsou známé 3 cesty přenosu infekce virem HIV a to je cesta sexuální, cesta krevní a přenos infekce z HIV+ matky na plod během těhotenství, na dítě při porodu a kojení. Virus se vyskytuje hlavně v krvi, spermatu a poševním sekretu infikovaných osob a v mateřském mléce HIV+ žen. Byl zjištěn v nepatrném množství i v dalších tělních tekutinách (sliny, slzy, pot apod.), ale jeho množství zde je tak malé, že nedojde k infekci.
Chci se nechat tetovat. Existuje nebezpečí, že mohu být při tetování infikován virem HIV?
..... pokud toužíte po tetování, musíte si vybrat salón, který dává záruku, že dodržuje veškeré hygienicko-epidemiologické předpisy. To znamená, že jsou tetovací jehly řádně vysterilizovány, nebo jsou používány jehly na jedno použití a veškerý materiál je náležitě desinfikován. Pokoutní tetovací salony, které jsou sice podstatně levnější, se ale ve svém důsledku nevyplácí, je nebezpečí nákazy i nejrůznějšími jinými krví přenosnými infekcemi (např. virové žloutenky).
Na našem pracovišti máme kolegu, který je HIV pozitivní. Není nebezpečí, že se nakazíme? Někdy nevím, jak se k němu chovat.
..... při dodržování základních pravidel hygieny nemůže dojít k přenosu viru HIV na pracovišti. Neupřesnil jste o jaké pracoviště jde, ale všude platí tato základní pravidla. Ani v případě úrazu, který není spojen s krvácením, není nebezpečí nákazy. Pokud ke krvácení dojde, je třeba ošetřit poraněného v rukavicích a potřísněné plochy vydesinfikovat chloraminem nebo steriliem. Vašemu kolegovi pomůžete nejvíce, když se k němu budete chovat stejně, jako k ostatním kolegům. Někdy přílišná ohleduplnost zraňuje více než nezájem. Váš kolega je zřejmě jen nosič HIV, nepotřebuje tedy žádné úlevy, falešnou lítost či postranní pohledy. Je plnohodnotným členem Vašeho pracoviště a zaslouží si porozumění a úctu jako kterýkoliv jiný člen Vašeho kolektivu.
Jak se HIV infekce přenáší?
..... HIV infekce se přenáší jen třemi způsoby: 1. Nechráněným pohlavním stykem. Anální soulož je rizikovější než pohlavní styk do pochvy. Orální sex znamená nízké riziko. Erotický polibek a petting (nekoitální sex) prakticky žádné riziko přenosu HIV nepředstavují. Nákaza jinou pohlavní nemocí riziko přenosu HIV výrazně zvyšuje.
2. Krví. Představuje hlavně riziko při nitrožilním užívání drog a společném užití stříkaček, jehel, ostatních pomůcek, či roztoku drogy. V civilizovaných zemích je každá krev pro transfúzi a výrobu krevních přípravků testovaná a pravděpodobnost přenosu HIV je tak minimální. Nízké riziko představuje společné používání žiletek a zubních kartáčků s HIV pozitivním.
3. Z matky na plod a dítě. Současná léčba umožňuje podstatně snížit riziko přenosu u těhotných žen. HIV pozitivní ženy nesmějí své dítě ani kojit a rodí vždy, pokud možno, císařským řezem, aby se předešlo riziku přenosu HIV při průchodu novorozeněte porodními cestami.
Jak se HIV infekce nepřenáší?
..... objímáním a běžným dotykem, přátelským polibkem, společným používáním příborů, sklenice, společným používáním WC, koupáním v bazénu, při masturbaci (onanování, sebeukájení), bodnutím hmyzu.
Jednou jsem měl velmi rizikový styk s HIV pozitivním a test mi po pěti měsících vyšel negativní. Nemůže to znamenat, že jsem proti nákaze imunní a nemusím se jí bát?
..... pravděpodobně ne. Každý pohlavní styk s HIV pozitivním, i vysoce rizikový, nemusí vést k nákaze, při infekci se uplatňuje celá řada faktorů. Měl jste zkrátka štěstí. Doufám, že to je i poučení do budoucna a napříště se takovému riziku vyhnete. Někteří lidé opravdu mohou být proti HIV infekci imunní, ale bude jich jen velmi málo. Neumíme to zatím zjistit. Navíc s každým opakovaným rizikem stoupá i pravděpodobnost nákazy. Určitě nedoporučuji pokoušet osud.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte při sexu kondom?

Ano, vždycky! 37.5% (1078)
Ano, ale jen občas! 19.8% (568)
Jednou, dvakrát jsem ho použil! 9.8% (283)
Nemám ho rád, nepoužívám ho! 32.9% (946)

Komentáře

1 ales ales | E-mail | 21. února 2007 v 12:26

Jestli jsem to dobře pochopil,tak muž který je nakažený, má infikované sperma.Když chce mít dítě,přenáší se to na plod.Děkuji

2 David Daniel David Daniel | E-mail | Web | 21. února 2007 v 16:05

Ahoj Aleši, pochopil jsi to správně. Pokud je člověk HIV pozitivní muž, je "infekční" i jeho sperma nebo preejakulát (kapička touhy). Pokud je HIV pozitvní žena je "infekční" i jeho poševní sekret. U obou pohlaví jsou infikovány virem HIV i ost. tělní tekutiny (krev, sliny, apod.).

Co se týče přenosu HIV viru na plod, je to trochu složitější. Pokud je matka HIV pozitivní, měla by zahájit léčbu, pak je přenos na plod zmírněn. Narozené dítě pak musí brát antiretrovirovou léčbu. Pak je rozvoj HIV infekce minimalizován. Od roku, kdy se u nás testuje na HIV inf. (1986) se nakazily "pouze" 4 děti (přenos z matky na plod).

3 Jája Jája | 23. února 2007 v 14:59

Ahoj Davide.

stalo se mi, že se moje kamarádka škrábala špendlíkem ve strupu. chytla jsem jí za ruku a ona mě tím špendlíkem píchla do nohy. nebylo to hluboko a šlo to ještě přes kalhoty. Šla jsem na záchod a ránu omyla vodou a silou vymáčkla méně než kapičku krve. Kdyby kamarádka měla HIV, je tu nějaká možnost přenosu, nebo jsem moc paranoidní?

4 David Daniel David Daniel | E-mail | Web | 24. února 2007 v 12:17

Ahoj Jájo, dle mého názoru je tento způsob přenosu HIV velmi nepravděpodobný. Spíše bych řekl, že nemožný. Virem HIV opravdu není tak jednoduché se nakazit. Domnívám se, že v tomto konrétním případě, k přenosu dojít nemohlo. Kamárdce spíše poraď se ve strupu neškrábe špendlíkem a nechá si ránu spíše zahojit;-)...

5 Jája Jája | 25. února 2007 v 11:18

Děkuju, asi jsem moc paranoidní :-*

6 Prot Prot | E-mail | 26. února 2007 v 19:28

Ahoj,

otazka zni nakolik je riziko pro muze ktery se nechal oralne ukojit "do konce" od cizi "nezname" zeny

P.

7 David Daniel David Daniel | E-mail | Web | 27. února 2007 v 9:18

Pokud si necháte provádět orální sex, je pro pasivního partnera riziko přenosu HIV malé, přesto ne nezanedbatelné. samozřejmě pro partnera/ku, který někomu orální sex provádí (je aktivní) a dojde k výronu semene, je samozřejmě více ohrožen. V tomto případě bych se až tak nebál přenosu viru HIV (pokud nedošlo k poranění penisu) ale jiných pohlavně přenosných nemocí např. Hep A/B, syfilis aj. I přesto bych si zašel po min. 2 měs. na testy na HIV infekci a také kompletní testy na ost. pohl. přenosné choroby (dělají na Zdravotních ústavech nebo na Hygienických stanicích). Jistota je jistota.

8 Sabisek Sabisek | Web | 2. dubna 2007 v 21:32

Mno zajímavé ale nám ve škole, říkali že se dá AIDS dostat i ze slin a tady se píše, že ne takže nevím co si o tom mám ymslet!

9 David Daniel David Daniel | E-mail | Web | 3. dubna 2007 v 9:00

No, z toho vyplývá pouze jedno, že jeden nemluví pravdu. Dle mého názoru a názorů odborníků a lékařů, ze slin se nakazit člověk nemůže, tedy pokud nevypije 5-7 litrů slin najednou. Nemyslím si, že by se dalo reálně od někoho získat 5-7 litrů slin...

10 ? ? | 19. července 2007 v 15:23

Mám dotaz. Pracuji jako servírka a včera jsem po jedné rodině sklízela nádobí. Přitom mi sjela vidlička, já měla pocit, že minula mou ruku, ale později jsem na prstě objevila prasklou kůžičku, vypadá to spíš jako oděrka, ale nevím, zda to nemám od oné vidličky.

Ta rodina měla maličké miminko, vím, že nelze lidi podobně soudit, ale přece jen se utěšuji tím, že výskyt viru by byl v tomto případě méně pravděpodobný, nevím, neodvažuji se soudit.

Jinak tu vidličku jsem si prohlížela hned poté i později, neobjevila jsem na ní žádné stopy krve, ale přece jen..myslím, že jsem cukla, ale kdyby ne, mohu být klidná?

Na podobné věci si dávám velký pozor, tohle byla chvilková nepozornost..mám dost velký strach.

11 David Daniel David Daniel | E-mail | Web | 20. července 2007 v 8:42

Ahoj ?,

můžu Vás uklidnit, tímto způsobem se virus HIV nepřenáší. I kdyby na té vidličce byla nějaká krev, tak není prakticky možné, aby došlo k přenosu. Jediné na co si dávejte pozor je nechráněný pohlavní styk, neužívejte injekčně drogy.;-)...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama