Hepatitis A/B

1. ledna 2007 v 1:49 | D.D. |  HIV/AIDS
ŽLOUTENKA TYPU A
Onemocnění způsobuje virus, který do organismu vniká ústy. Infikovaná osoba vylučuje virus stolicí, virus pak může být přenesen znečištěnýma rukama, vodou nebo potravinami. Inkubační doba trvá průměrně měsíc, ale již 1-2 týdny před tím, než se objeví první příznaky, může člověk infikovat další osoby. V této době ještě ani sám nemocný netuší, že je zdrojem nákazy pro své okolí.
Přenos přímým stykem od jedné osoby k druhé
K přenosu dochází zpravidla při těsném kontaktu v dětských kolektivech nebo rodinách. Infikovaný člověk může nemytýma rukama kontaminovat okolní předměty nebo potraviny. První se většinou nakazí děti. Díky jejich nízké odolnosti (jen 4% dětí ve věku do 15 let má protilátky!) a vysoké infekčnosti se žloutenka rychle šíří ve školách, školkách a rodinách. Zvýšený výskyt pozorujeme vždy koncem léta v podzimních měsících, kdy propukají menší či větší epidemie. Pouhým mytím rukou se přenosu nákazy zabránit nedá.
Přenos nepřímým stykem znečištěnou vodou či potravinami
Odpadní vody obsahující virus mohou znečistit zdroje pitné nebo užitkové vody. Nakazit se je možné například ze zmrzliny, z kostek ledu v nápojích, ale také z ovoce a zeleniny omyté či zalévané infikovanou vodou. Virus mohou obsahovat i nedostatečně tepelně zpracované ryby, krabi, ústřice a jiní mořští živočichové.
Jak se PROJEVUJE
V prvním stadiu má podobné příznaky ukalí chřipka (únava, teploty, svalové bolesti). Po několika dnech se objeví zažívací potíže (zvracení, bolesti v horní části břicha, nechuť k jídlu, někdy lehký průjem). Později se objevuje světlá stolice, tmavá moč, zežloutnutí kůže a očního bělma. Onemocnění může probíhat i bez příznaků, nejčastěji u dětí. Se zvyšujícím se věkem je průběh onemocnění závažnější a u starších nemocných může končit i úmrtím
Jak se LÉČÍ
Zatím neexistuje účinná léčba této nemoci! Proto je pouze podpůrná, džinová a dietní: nemocní jsou 2 týdny izolováni na infekčním oddělení (při těžším průběhu déle), následuje dlouhá rekonvalescence v pracovní neschopnosti. Po dobu 6-12 měsíců je nutné dodržovat jaterní dietu, nesmí se konzumovat alkohol, omezeny jsou sportovní aktivity. Při nedodržení těchto doporučení hrozí návrat onemocnění, další zdravotní komplikace a může dojít i k trvalému poškození jater. Všichni, kteří byli ve styku s nemocným se navíc musí podrobit tzv. zdravotnímu dozoru - opakovaně chodí na odběry krve, pracovníci s potravinami musí na 50 dní práci opustit.
Jak se CHRÁNIT
Nejúčinnější ochranou proti žloutence typu A je včasné očkování, protože ani pečlivé dodržování hygienických návyků přenosu této choroby nezabrání! V současné době jsou na trhu jak vakcíny proti žloutence typu A, tak i kombinovaná vakcína, která chrání před žloutenkami typu A i B
KDO JE V RIZIKU
Nejohroženější skupinou jsou děti předškolního a školního věku, mladí dospělí do 35 let a cestovatelé (i do jihoevropských zemí). Ve zvýšeném riziku infekce virem žloutenky typu A jsou také někteří lidé při výkonu svého povolání (zdravotníci, vojáci, policisté, celníci, pracovníci soudů a vězeňské služby, letecký personál, průvodci CK, řidiči dálkové dopravy, pracovníci s odpady, vychovatelé a učitelé).
Hepatitida typu A a CESTOVÁNÍ
Turisté z vyspělých zemí se nejčastěji nakazí průjmy, malárií, následuje hepatitida typu A, kapavka a hepatitida typu B. Proti průjmům, malárii a kapavce očkování neexistuje. Z nemocí, proti kterým se dá chránit očkování je hepatitida A na prvním a hepatitida B na druhém místě. Turisté si žloutenku A často přivezou z dovolené u teplých moří včetně Středozemního a Jaderského, kde se nejčastěji nakazí infikovanými potravinami, z kostek ledu v nápojích připravených z infikované vody, z nedostatečně tepelně zpracovaných ryb nebo mořských živočichů, kteří žijí v pobřežních vodách, z ovoce a zeleniny, které byly omyty v závadné vodě.
ŽLOUTENKA TYPU B
Nejčastější cestou přenosu infekce je přenos infikovanými tělesnými tekutinami (krev, sperma, poševní sekret, sliny). Zdrojem nákazy je člověk v akutní nebo chronické fázi hepatitidy. Podmínkou přenosu je průnik viru z infikované tělesné tekutiny nakaženého člověka do krve příjemce. Virus je velmi infekční. K nákaze stačí drobná ranka či oděrka - typickým příkladem přenosu infekce je příklad, kdy si syn půjčoval holicí strojek otce. Popsán byl i přenos zubním kartáčkem nebo depilátorem. Lidé se mohou nakazit např. při stále populárním propichování různých částí těla (tzv. piercing), tetování, nitrožilní aplikací drog, poranění o odložené injekční jehly apod.. Nejčastějším způsobem přenosu se v poslední době stal pohlavní styk, naopak poklesl počet případů, kdy k nákaze došlo při různých léčebných výkonech a operacích. Pozor ale na návštěvu lékaře v zahraničí! Na světe žije asi 400 milionů nosičů tohoto viru a každý rok se nově nakazí 50 milionů lidí. Na pozdní následky žloutenky typu B, jaterní cirhózu a rakovinu jater umírají ročně 2 miliony lidí!
Jak se PROJEVUJE
Inkubační doba , doba od nákazy do propuknutí příznaků, je dlouhá 4 týdny až 6 měsíců. Po jejím uplynutí má mnoho lidí podobné příznaky nebo onemocnění proběhne zcela bez příznaků, zvláště u malých dětí. Pro někoho však onemocnění znamená celé měsíce potíží - únava, slabost, nevolnost. Dalšími typickými projevy jsou: žluté zbarvení kůže, očního bělma, tmavá moč a světlá stolice. Někteří nemocní se zcela neuzdraví, virus v jejich těle přežívá dál a nemoc trvá v tzv. chronické formě. U dětí nakažených v raném věku je to asi 90%, u dospělých kolem 10%. Tito lidé často o své chorobě nevědí, protože nemají žádné příznaky. Jsou však zdrojem nákazy pro své okolí, hlavně rodinu. Lidé s chronickou formou žloutenky typu B mají také vyšší riziko jaterní cirhózy a primární rakoviny jater. Hepatitida B způsobuje více cirhózy jater než alkohol a je příčinou 80% všech případů rakoviny jater.
Jak se LÉČÍ a jak se CHRÁNIT
Ve zvýšeném riziku nákazy virem žloutenky typu B jsou nejen sexuálně aktivní osoby a uživatelé injekčních drog, ale i jejich nejbližší okolí! Nemocní totiž o své chorobě nemusí vědět a k nákaze může dojít i použitím společného ručníku, kartáčku na zuby, holícího strojku a jiných toaletních potřeb. Ohroženi jsou všichni, kteří mohou přijít do styku s tělesnými tekutinami nemocných. Mladí lidé v období dospívání, cestovatelé, lidé střídající více sexuálních partnerů, rodinní příslušníci chronických nosičů i lidé s určitým typem povolání například zdravotníci, kadeřníci a policisté. Očkování je nejúčinnější ochranou proti žloutence typu B. V současné době jsou na trhu vakcíny proti žloutence typu B, tak i kombinovaná vakcína, která chrání před žloutenkami typu B i typu A.
Proč je hepatitida typu B nebezpečná i pro děti?
V předškolním a školním věku necítě často v kontaktu s jinými dětmi, ale i s dospělými osobami. Je možné, že např. při ošetření odřenin a drobných poranění, půjčování hygienických potřeb dojde ke kontaktu s infikovanými tělesnými tekutinami jiného člověka. Větší nebezpečí pak hrozí v období dospívání. Hepatitida typu B byla zařazena mezi sexuálně přenosné nemoci, přičemž je jedinou z těchto chorob, které se dá předejít očkováním. V období dospívání nevíc hrozí další nebezpečí možných kontaktů s infikovanou krví: při tetování, propichování uší a nosu, manikúře, půjčování holících a depilačních strojků, zubních kartáčků a jiných toaletních potřeb, těsný kontakt při sportu.
Hepatitida typu B a CESTOVÁNÍ
Cestovatelé z vyspělých se nejčastěji nakazí průjmy, na druhém místě je malárie, pak následuje hepatitida A, kapavka a hepatitida B. Proti průjmům, malárii a kapavce očkování neexistuje. Z nemocí, proti kterým se dá chránit očkováním, je hepatitida A na prvním a hepatitida B na druhém místě. V rozvojovém světě je vysoké procento nosičů a cestovatelé z vyspělých zemí se nejčastěji nakazí při sexuálním styku, lékařském ošetření banálních úrazů nebo zubů a při těsném kontaktu s místním obyvatelstvem. Očkování proti hepatitidě B se dříve doporučovalo hlavně lidem, kteří odjížděli do zahraničí na delší dobu, nebo do ciziny vyjížděli často. Dnes doporučuje jako jedno z nejčastějších očkování, hlavně po zavedení kombinované vakcíny proti hepatitidě typu A a B.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte při sexu kondom?

Ano, vždycky! 37.5% (1082)
Ano, ale jen občas! 19.7% (569)
Jednou, dvakrát jsem ho použil! 9.9% (285)
Nemám ho rád, nepoužívám ho! 32.8% (947)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama