Únor 2007


Bad dream

28. února 2007 v 16:55 | D.D. |  GAY MOVIE

FebioFest

28. února 2007 v 16:39 | D.D.
14. Febiofest 2007 nabídne divákům pestré spektrum filmových žánrů a vstoupí i na pole dokumentárního nebo experimentálního filmu. Dnes je film totiž součástí širšího pole audiovize, neobjevuje se už jen v kinech, ale i v klubech nebo třeba v galeriích a na různých nosičích. I letos nabídne Febiofest několik překvapení a speciálních lahůdek.
"Letos například chystáme unikátní projekci filmu Satanské tango od maďarského mága Bély Tarra. Film má 445 minut a bude se tedy promítat celý půlden. Aby toho nebylo málo, vyrazíme ještě do dalších prostor, abychom promítli i mimořádný 24 hodinový radikální experiment, zpomalené Hitchcockovo Psycho," slibuje programový ředitel Přemysl Martinek. "Chceme být prostě festivalem invenčním a osobitým a proto Febiofest reflektuje nejen dění na ostatních velkých festivalech přísným výběrem z oceněných titulů, ale zároveň je doplňuje o vlastní objevy," vysvětluje Přemysl Martinek.
Členění programu v jednotlivých sálech bude obdobné, jako v posledních letech. Geografické zaměření sálů odlišuje Febiofest od jiných festivalů a široká divácká veřejnost tuto přehlednost velmi oceňuje. To také pomáhá přivádět na festival další nové diváky.

Sekce Novinky světové tvorby si zachová rozšířenou podobu z loňského ročníku a zaplní dva největší kinosály multiplexu Village Cinemas Anděl. Nabídne opět nejen distribuční předpremiéry, ale také výběr z oceněných titulů jiných filmových festivalů a zajímavá díla jednotlivých národních kinematografií, nejen evropských. Programový ředitel k tomu říká: "Více prostoru letos v této sekci dostane například asijský film, který letos bodoval na festivalu v Benátkách i v Cannes. Zajímavé budou i úspěšné francouzské, africké a americké filmy."
Panorama mladého evropského filmu v samostatném sále se skládá z cca 15 celovečerních filmů generace nastupujících tvůrců, značnou část z nich tvoří debuty a druhé filmy. Program letos doplníme také o tři výjimečné krátké české filmy, které jsou velkým příslibem pro budoucnost českého filmu.
Latinskoamerickému kinu věnujeme jeden celý kinosál, nejsilnějšími kinematografiemi budou brazilská, argentinská, a především mexická, výběr zhruba 8 snímků z "nové vlny" posledně jmenované země přinese skutečné filmové zážitky.
Britsko-americké kino představí nejnovější kanadské, americké a britské filmy především nezávislého ražení vznikající mimo velká studia. Partnerem sekce je společnost British American Tobacco.
Chybět samozřejmě nebude ani tradiční Asijské kino, plné novinek z dynamického regionu včetně vietnamských a indonéských filmů.
Jižnímu kinu budou dominovat novinky ze (severní) Afriky a Blízkého východu. Promítneme současnou izraelskou tvorbu a filmy o různých problémech v muslimském světě - od sovětské invaze do Afghánistánu až po nejnovější dokumenty o dnešním Iráku.
Východoevropské kino letos představí novinky nejen např. z Polska, Ruska, ale i z Albánie a Bosny, kde se točí méně. Doplní je i podstatná kolekce, retrospektivně mapující zajímavé dění v maďarském filmu posledních let.
Připraveno je i kino věnované gay a lesbickým filmům se sekcí Jiný břeh. Od svého zařazení do programu Febiofestu patří právě tato sekce každý rok k nejnavštěvovanějším.
Chybět nebude ani zvláštní sekce věnovaná filmům pro děti a mládež FEBIOFEST JUNIOR, která nabídne, v dopoledních představeních, pražským školám pohled na nejnovější dětskou tvorbu ve světové kinematografii (s kterou se v české distribuci můžou setkat jen velmi mimořádně…).
14. Febiofest 2007 pokračuje i v tradičním Kině osobností v sále č.1, ve kterém každý den uvede mini portrét jednoho režiséra, autora nebo herce. (Vloni to byli např. Claudia Cardinalová, Julia Jentschová, Claude Lelouch, Ivan Passer, Rjúiči Hiroki nebo Chistopher Mitchum.) Osobnosti tu své snímky samy uvedou a budou diskutovat s diváky.
Prvním z letošních potvrzených hostů v sále Kina osobností je provokativní francouzský režisér Bruno Dumont, oceněný letos v Cannes.
Videosál bude letos zasvěcen experimentálnímu filmu, dokumentům a dvěma sekcím hudebního publicisty Pavla Klusáka: představí v nich aktuální výběr hudebních filmů nejrůznějších žánrů a zvláštní progresivní sekci DIY - Do It Yourself, která sleduje nové trendy a technologie.
V rámci projekce hudebních filmů jsme stejně jako v loňském roce připravili také doprovodný koncert prezentující jeden z nejprogresivnějších skandinávských hudebních směrů, nazývaný "finský přátelský underground". Ve spolupráci s festivalem alternativní hudby Stimul představíme tvorbu skupin Islaja, Es a Kemialliset Ystävät v klubu ROXY.
Ve spolupráci s NFA a s Galerií Rudolfinum Febiofest připravil projekt věnovaný japonské tvorbě 60. let. Filmový festival se v něm protne s výtvarným uměním nejen v kinosále NFA - v Ponrepu, ale i na půdě Galerie Rudolfinum.
Kino Ponrepo kromě japonských filmů uvede také výběr zajímavých a netradičních deníkových filmů a videí v kurátorském výběru Heleny Bendové (Cinepur).
Sekcí, za kterou se nechodí na festival, ale kterou festival přináší přímo mezi určitou skupinu diváků (např. v minulosti promítání v nemocnici, ve škole, na policii, hlavním nádraží, poště nebo v židovské obci, či pardubické promítání v krematoriu), budou letos duchovní filmy, kterou bychom rádi uvedli přímo v některém z pražských kostelů.
Febiofest Music Festival i letos uvede kolem 50 koncertů na dvou stálých scénách a mezi účinkujícími kapelami z více než deseti zemi světa budou i zvlášť pozoruhodní zahraniční hosté. Českému publiku se například v rámci Febiofest Music festivalu představí francouzská herečka a zpěvačka Rona Hartner známá z filmů Tonyho Gatlifa. V rámci kina osobnosti představíme i její nejlepší filmy, natočené s předními současnými režiséry jako je Michael Haneke a další.
Grafickým motivem letošního roku je "motýl", který spojuje s loňskými úspěšnými "pampeliškami" nejen období jara, ale i stejný autor, grafik Tomáš Padevět. Autorem animované festivalové znělky bude znovu Noro Držiak. Festivalové zpravodajství "Echo Febiofestu", uváděné Českou televizí, bude letos připravovat režisér Ján Mančuška.
FEBIOFEST 2007

XIV. mezinárodní přehlídka filmu, televize a videa

PRAHA / 22. 3. - 30. 3. 2007
· HLAVNÍ TISKOVÁ KONFERENCE: pondělí 19. 3. 2007 od 11.00 hod. v hotelu ANDEL´S
· Čtvrtek 22. 3. 2007: slavnostní zahájení v 19.00 hod. v multiplexu Village Cinemas Anděl,
(s předáním Ceny Jaromila Jireše udělované ARAS-em).
· 23. - 30. 3. 2007 (pátek - pátek): filmy Febiofestu nejméně v 15 kinosálech: Multiplex Village Cinemas Anděl (12 sálů), kino Ponrepo + 2 videosály (vybraný kostel + další sál).
· Pátek 30. 3. 2007: slavnostní zakončení v 19.00 hod. v multiplexu Village Cinemas Anděl, (s předáním Cen české kritiky "Kristián 2006").

OZVĚNY FEBIOFESTU V REGIONECH ČR:
· KLADNO 29. - 1. 4. 2007, (kino Hutník / slavnostní zahájení: 29. 3. ve 20.00 hod.)
· BRNO 2. - 6. 4. 2007, (kino Scala, kino Art I + II. / zahájení v kině Scala: 2. 4. ve 20.00 hod.)
· OLOMOUC 3. - 6. 4. 2007, (kino Metropol / slavnostní zahájení: 3. 4. ve 20.00 hod. )
· OSTRAVA 4. - 6. 4. 2007, (kino Art / slavnostní zahájení: 4. 4. ve 20.00 hod.)
· PARDUBICE 5. - 9. 4. 2007, (Multiplex Cinestar / slavnostní zahájení: 5. 4. ve 20.00 hod.)
· LIBEREC 9. - 13. 4. 2007, (kino Varšava, Experiment. studio / zahájení- kino Varšava:9. 4., 20.00)
· HRADEC KRÁLOVÉ 10. - 13. 4. 2007, (kino Central / slavnostní zahájení: 10. 4. ve 20.00 hod.)
· ÚSTÍ NAD LABEM 11. - 13. 4. 2007, (Dům kultury / slavnostní zahájení: 11. 4. ve 20.00 hod.)
· ČESKÉ BUDĚJOVICE 12. - 15. 4. 2007 (kino Kotva / slavnostní zahájení: 12. 4. ve 20.00 hod.)
Závěrečný DEN FEBIOFESTU:
· DOMAŽLICE: sobota 14. 4. 2007 (Městské kulturní středisko - celodenní promítání)

FEBIOFEST NA SLOVENSKU
· BRATISLAVA 26. 3. - 1. 4. 2007 ( Charlie centrum, FK Nostalgia, Kino Mladosť, VŠMU / slavnostní zahájení 26. 3. ve 20.00 hod. v Multikině Palace cinemas)
· NITRA 2. 4. - 4. 4. 2007 ( FK Univerzita)
· BANSKÁ BYSTRICA 2. 4. - 4. 4. + 16. 4. - 18. 4. (Kino Korzo)
· POPRAD 10. 4. - 12. 4. 2007 (Kino Tatran)
· MARTIN 10. 4. - 15. 4. 2007 ( Kino Strojár)
· PREŠOV 16. 4. - 18. 4. 2007 (Kino Klub)
· ŽILINA 17. 4. - 19. 4. 2007 (kino Klub)
· KOŠICE 19. 4. - 25. 4. 2007 (FK Cinefil / + slavnostní zakončení).

Une robe d´ete

27. února 2007 v 12:13 | D.D. |  GAY MOVIE
Něco pro francouzky mluvící...

Tipping the velvet

27. února 2007 v 11:59 | D.D.

Filmové gay polibky

27. února 2007 v 11:55 | D.D. |  GAY MOVIE

Adopce dětí homosexuálními páry

27. února 2007 v 9:57 | D.D. |  GLBT KOMUNITA
Dnes informovalo ČTK o tom, ministrině Džamila Stehlíková (SZ) bude prosazovat zahájení debaty o přijetí zákona o adopci dětí homosexuálními páry. Stehlíková se domnívá, že v budoucnu by těmto párům adopce měla být umožněna.
V on-line rozhovoru pro Novinky.cz uvedla Stehlíková: Jsem přesvědčena, že nadešel čas vést na toto téma společenskou debatu tak, aby v budoucnu adopce dětí homosexuálními páry byla umožněna,…" Dále uvedela, že podle ní je diskuse o osvojení párem gayů či lesbických žen zapotřebí i proto, že v zemi velký počet dětí vyrůstá v ústavech. "Každé dítě má právo na rodičovskou lásku a péči."
Většina z nás je ráda, že se můžeme od července "registrovat". to co vidím jako jeden z diskriminačních faktorů, je právě nemožnost adopce dětí. Copak jsme nějak méně cenní? Je jisté, že většinová společnost nás ještě plně neakceptuje. Na druhou stranu jsem rád, že nás alespoň toleruje. Přeci jen je to pokrok a posun společnosti, kdybychom například srovnali 50. léta 20. století a postoje společnosti dnes.
Registrovaného partnerství během roku 2006 využilo 235 dvojic, což si myslím je úctyhodné číslo. Pokud se znovu "rozjede" veřejná debata, jestli adopce pro homosexuální dvojice ano či ne, můžeme očekávat znovu negativní postoje Křesťanských demokratů či ODS. ČSSD spolu s Komunisty a Stranou zelených nám zatím "přejí", udíme až přijde na lámání chleba.
O přijetí normy usilovala Gay iniciativa, která ke konci loňského roku ukončila svou činnost. V čele této organizace stál léta Jiří Hromada. Nyní působí jako poradce Stehlíkové.
Úpravy zákona o registrovaném partnerství chce dál prosazovat Gay a lesbická liga. Její mluvčí Martin Strachoň ČTK již dříve řekl, že se aktivisté chtějí zaměřit například na změny majetkových ustanovení. Partneři či partnerky totiž nemohou mít zatím společné jmění jako manželé. Podle ligy by se změny měly týkat i vztahů k dětem. Strachoň ale zdůraznil, že nejde o požadavek adopce. Nedostatečně jsou podle něj ošetřeny vztahy k vlastním potomkům, které homosexuální otcové či lesbické matky mají, dodal.
Česko patří k zemím s největším podílem dětí v ústavní výchově. V dětských domovech žije zhruba 7500 chlapců a děvčat, v kojeneckých ústavech a domovech do tří let dalších více než 1500 dětí. Přes 10.000 dětí pak pobývá v ústavech sociální péče. Podle britské studie připadá v ČR na 10.000 dětí 60 dětí v ústavech. Ve Slovinsku a na Islandu to není žádné dítě, v Británii jedno, v Norsku pak dvě.
Co si myslíte Vy? Je dobré, aby se přijala zákonná norma, která by upravovala adopci dětí homosexuálními páry?

Pouze pro silné...

25. února 2007 v 12:01 | D.D. |  HIV/AIDS
Tohle je sestřich různých preventivních kampaní, zaměřených na prevenci HIV/AIDS v gay komunitě. Nechci Vás nijak strašit, ale i takto může vypadat odvrácená tvář sexu...bohužel...


Napsali o nás...

24. února 2007 v 13:41 | D.D.
Napsali o nás…
Amigo č.77, str. 14
David Daniel
David Daniel je název osobních stránek jednoho 23letého kluka z Prahy. Tento portál vznikl teprve nedávno, ale už nyní zde naleznete hodně zajímavých článků a další rychle přibývají. Články jsou rozděleny do dvou částí. První se zabývá homosexualitou či HIV/AIDS a druhá sekce se orientuje na osobní zájmy a tvorbu autora stránek (např. poezie). Informací "vážných" i "méně vážných" je zde tolik, že by mi nestačila ani celá stránka na jejich výčet. Stránky musíte navštívit sami! A pro ty, co se rádi dívají, je navíc připraveno také mnoho pěkných obrázků krásných kluků a chlapíků…
Redakci Amiga děkuji a přeji mnoho úspěchů a šťastných čtenářů...