Spojené národy potvrdily vraždění homosexuálů v Iráku

13. března 2007 v 14:27 | D.D. |  GLBT KOMUNITA
V Iráku se odehrávají "násilné kampaně" proti homosexuálům a dochází tam k "popravám homosexuálů". Poprvé to oficiálně potvrdila zpráva Spojených národů."Útoky na homosexuály a netolerance k homosexuálním praktikám existují dlouho, ale během posledního roku eskalovaly," uvádí poslední dvouměsíční report mise Spojených národů v Iráku (United Nations Assistance Mission in Iraq; UNAMI), vydaná 16. ledna. "Zejména islamistické skupiny a milice jsou známy svým nepřátelským postojem k homosexuálnům, často a otevřeně se angažují v násilných kampaních proti nim. V Iráku došlo k řadě poprav homosexuálů," shrnuje zpráva, o níž psal pro Gay City News novinář Doug Ireland.
Zpráva poprvé obsahuje kapitolu "Sexuální orientace" a uvádí, že úřad lidských právu UNAMI byl "rovněž znepokojen existencí náboženských soudů, nad nimiž dohlížejí duchovní a které ´soudí´ a ´odsuzují´ k smrti a popravují ty, kteří jsou prohlášeni za homosexuály".


"Soudy, kterým předsedají mladí, nezkušení duchovní, se konají… v běžných soudních síních. Gayové a pachatelé znásilnění jsou odsuzováni k trestům od 40 ran po trest smrti," uvádí report UNAMI a cituje zprávu Institute for War and Peace Reporting: "Jeden ze samozvaných soudců v Sadr City má za to, že homosexualita je v Iráku na ústupu. ´Většina (gayů) byla zabita a ostatní zemi opustili,´ uvedl. Skutečně, počet žadatelů o azyl v Anglii se během posledních měsíců znatelně zvýšil… (Tento soudce) trval na tom, že náboženské soudy ´mají být na co hrdé. Zastupujeme nyní společnost, která nás požádala, abychom ji chránili nejen před lupiči a teroristy, ale též před těmito (špatnými) skutky´."


Zpráva UNAMI uvádí, mezi řadou detailních informací o popravách, že "přinejmenším pět homosexuálů bylo v prvním prosincovém týdnu uneseno z oblasti Shrab jednou z hlavních milic. Konfiskovány byly jejich osobní dokumenty a informace v počítačích. Zmrzačené tělo jednoho z nich, Amjada, se objevilo v oblasti,odkud byl unesen, po několika dnech."


List Gay City News přinesl, jako první, zprávy o systematickém vraždění homosexuálů vIráku loni v březnu, kdy psal o tom, že jednotky spadající pod Nejvyšší soud islámské revoluce v Iráku (nejmocnější šíitské politické organizace v zemi) vyhlásil kampaň "sexuálního čištění", aby vymýtil homosexualitu, která následovala fatwu "smrt gayům" vydanou v říjnu 2005 77letým Ajatolláhem Ali al-Sistáním, duchovním vůdcem iráckých šíitských muslimů.


Loni byly zmíněné jednotky, do té doby placené Iránem, integrovány do irácké policie a podřízeny ministerstvu vnitra, včetně svých zabijáckých komand. Do poprav gayů byly zapojeny i vražedné jednotky šíitského klerika Muktada al Sadra.

"Žiji ve strachu od loňského roku, kdy Ajatolláh Sistání vyhlásil fatwu, v níž vyzval rodiny, aby popravovaly své syny a bratry, pokud nezměním své homosexuální chování," řekl reportérovi UNAMI 32letý Husajn, který žije v Bagdádu u rodiny svého bratra. "Můj bratr, který v souvislosti se mnou byl pod tlakem a výhružkami stoupenců Sistáního, mi pohrozil násilím, dokonce zabitím, pokud dámjakkoli najevo, že jsem gay." Husajn přišel o své místo ve fotoalbu, protože se jeho zaměstnavatel bál, že získá pověst toho, kdo podporuje gaye.


"Nyní si dávám velký pozor o to, jak vypadám a co si oblékám - snažím se nedat
záminku," říká Husajn, který působí trochu zženštile, "několikrát jsem byl pronásledován a bit na ulici jen proto, že jsem měl hezký účes, který jim připadal ženský. Nyní chodím dohola." Dokonce způsob oblékání může být důvodem, proč být zabit.


"Jen skutečnost, že jste čistý, nehledě na to, vypadat elegantně a velmi upraveně, je velké pro gaye nebezpečí," říká Husajn, "teď si proto neoblékám hezké oblečení, aby mě nikdo nemohl podezírat, že jsem gay. Byt opouštím jen tehdy, potřebuji-li si koupit jídlo."


Jeden z Husajnových Haydar byl nalezen před čase na poušti za městem, zastřelený zezadu. "Někdo říká, že byl zastřelen členem své rodiny, v aktu zabití pro čest rodiny, někdo, že ho zastřelily zabijácké jednotky. Každý ale říká, že zabití homosexuála projde lehce, protože tady neplatí řád a pořádek."
Husajn teď přemýšlí pouze o tom, jak se dostat z Iráku pryč.


"Za Sadáma to bylo zlé, ale ne tak zlé jako teď. Tehdy se nikdo nebál o život. Nyní můžete být kdykoli sprovozen ze světa."


Report cituje exilovou iráckou skupinu LGBT, která má v Iráku tajnou síť spolupracovníků, která pomáhá monitorovat a dokumentovat kampaň "sexuálního čištění". Podle LGBT bylo od roku 2003 zabito 26 jejích členů, včetně vražd dvou chlapců v roce 2006, 11letého Ameera a 14letého Ahmeda, kteří byli zabiti kvůli své údajné sexuální orientaci, i když byli údajně nuceni k dětské prostituci. Dvě mladé ženy byly zabity v Nadžafu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama