Nový lék na AIDS zabraňuje buňkám zemřít

28. dubna 2007 v 8:47 | D.D. |  HIV/AIDS
Nový lék na AIDS zabraňuje buňkám zemřít


Američtí vědci tvrdí, že možná našli nový způsob, jak bojovat proti nemoci AIDS.
Zjistili, že jedna molekula vyskytující se přirozeně v těle chrání životně důležité buňky imunitního systému před "buněčnou sebevraždou" při náporu viru HIV.
Molekula by prý mohla pomoci při přirozené obraně těla u nemocných lidí. O studii amerického Národního zdravotnického institutu (NHI) informovala agentura Reuters.
Příslušná molekula se nazývá interleukin 7. Vědec Paolo Lusso a jeho kolegové z institutu pro výzkum alergií a infekčních nemocí v NHI zkoumali to, zda interleukin 7 umí odvracet zkázu takzvaných T-buněk (druh bílých krvinek) významných pro imunitní systém.

Testy budou probíhat na opicích
Podle Lussa existují důvody pro "opatrný optimismus", že léčba zahrnující interleukin 7 by mohla lidem s AIDS pomoci. Je však možné, že tato metoda zabere jen u některých případů.
"Myslím si však, že jdeme správným směrem. Začínáme si totiž být vědomi, že antiretrovirální léčba (stávající léčba léky) sama o sobě nestačí na to, aby byla pacientovi navrácena celá imunita. Začínáme proto zjišťovat přinejmenším další metody," řekl Lusso.
Zákeřnost viru HIV spočívá v tom, že virus útočí na obranyschopnost těla neboli imunitní systém. Virus se při tom ukrývá v některých T-buňkách. S tím, jak nemoc postupuje, páchají tyto buňky "buněčnou sebevraždu" (apoptózu, buněčnou smrt), a to snižuje schopnost těla potýkat se s infekcemi a některými druhy rakoviny.
Schopnost interleukinu 7 zabránit buňkám zemřít testovali vědci na krevních vzorcích pacientů. Vzorky s interleukinem 7 vykazovaly nižší úmrtnost T-buněk. Účinky molekuly se lišily vzorek od vzorku, v závislosti na stadiu nemoci.
Současné léky proti AIDS sice podle Lussa nemoc zpomalují, ale škoda na imunitním systému přetrvává i roky po léčbě. Vědci proto nyní chtějí nalézt nové způsoby, jak tomu zabránit a jak docílit toho, aby imunitní systém pracoval správně i u nakažených lidí.
Lussův tým bude studovat účinky interleukinu 7 ještě na opicích nakažených opičím ekvivalentem AIDS.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte při sexu kondom?

Ano, vždycky! 37.5% (1082)
Ano, ale jen občas! 19.7% (569)
Jednou, dvakrát jsem ho použil! 9.9% (285)
Nemám ho rád, nepoužívám ho! 32.8% (947)

Komentáře

1 prispevek prispevek | 12. prosince 2007 v 14:25 | Reagovat

Doufam,ze brzy vynajdou lek.Vsichni si zaslouzi byt zdravy.A kdyz nemocni tak aby se to dalo vylecit.Hrozne preji kazdymu kdo je nemocny hodne dlouhy a krasny zivot a ti kteri jsou zdravy aby se chranili a delali sex s rozumem a ne jenom hrrr hrrr,protoze cas se neda vratit zpatky.Ja myslim ze brzy se vynajde lek:o)Sam mam strach ale davam si velkej pozor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama