Homo-rodičovství

7. září 2007 v 14:11 | G-FAQ |  HOMOSEXUALITA A RODIČOVSTVÍ
Homoparentalita
Snad každý člověk si alespoň někdy v průběhu svého života položí otázku "jaký má vlastně můj život smysl?". Pro gaye a lesby bývá hledání odpovědi na ni o to složitější, oč těžší je jejich postavení ve společnosti. Odpověď na otázku po smyslu se totiž často pojí s životní pohodou daného jedince, a té komplikovaný vztah společnosti k homosexualitě právě dvakrát neprospívá. Mnohdy navíc odpověď na tuto otázku nalézáme v jakýchsi vzorových formulích, které nám předkládá naše okolí, a které nám zanechala minulost. Jednou z takových formulí je tvrzení, že "smyslem života jsou děti". Mít děti, se přitom zdá být - jste-li gay či lesba - takřka nemožné, a to jak gayům či lesbám samotným, tak i jejich okolí, a zjevně i absolutní většině ne-homosexuální populace.

Homosexualita ≠ nemožnost mít dítě

Společnost spojuje homosexualitu s vyloučením možnosti mít a vychovávat děti. Fakt, že pouze dva jedinci rozlišného pohlaví mohou dát vzniknout novému životu se mnohdy stává heterosexistickou zbraní, před níž bez pokusu o odpor kapituluje nejen absolutní většina společnosti, ale i většina gayů a leseb. Nelze popírat, že dva gayové nemohou počít potomka. Ani dvě lesby samy nemohou počít dítě. Mít dítě, pečovat o ně a vychovávat je, ale není podmíněno tím, že to bude právě jeden muž a právě jedna žena, komu tato úloha připadne. A jakkoli je rodičovství pro gaye a lesby obtížně dostupné, není nemožné. Čím větší tlak na zpřístupnění rodičovství homosexuálům bude ve společnosti existovat, tím méně překážek bude stát na cestě za tímto snem.

Co je sobectvím?

Mnozí homosexuálové obtížně přijímají svou orientaci právě proto, že nevěří v možnost skloubit vlastní plnohodnotný život s rodičovskou rolí; často přitom vyrůstají pod tlakem očekávání ze strany svých nejbližších - především rodičů, že se stanou otci nebo matkami. Nelze prohlásit, že jedno pohlaví je na tom v této věci hůř než druhé, pravda je ale taková, že především role ženy je ve větší míře spojena s rodičovstvím - mateřstvím. Zatímco muži měli vždy v historii poměrně velké množství činností, v nichž se mohli sami angažovat a naplnit tak nějak svůj osud, ženy měly nepoměrně méně možností, prakticky jen jedinou - rodinu, resp. mateřství. Dnes je ale situace v našem kulturním okruhu již výrazně odlišná oproti - ještě nepříliš vzdálené - minulosti; nyní mají obě pohlaví již takřka vyrovnané podmínky pro seberealizaci, přičemž rodičovství je již jen jednou z variant.
Současný trend rostoucího podílu bezdětných v populaci dospělých, je ale trnem v oku mnoha "odborníkům", kteří varují před následky "novodobého egoismu". Jejich hrozby přitom směřují zejména dvěma směry: straší děsivými sociálně-ekonomickými důsledky snížení populace a vyhrožují poklesem vzájemné solidarity ve společnosti do sebe zahleděných jedinců. Taková slova jsou ale falešná; zatímco populační růst je horkým tématem mnoha sociálněvědních zkoumání, populační pokles je spíše neprobádanou hádankou, a nelze ho tedy jednostranně zavrhovat. Za situace, kdy populace v našem kulturním okruhu stagnuje, a celosvětově se řeší velmi naléhavý problém globálního přelidnění, jsou varování před poklesem populace mlácením prázdné slámy ... Či spíše mlácením psa dle hesla "kdo chce psa bít, hůl si najde". Oním psem je přitom ta část společnosti, která se vymanila z područí myšlenkových stereotypů poplatných dobám minulým. Tedy za všechny jen příkladem: ženy odmítající diskriminaci, homosexuálové toužící po zrovnoprávnění, anebo třeba mladí lidé, bouřící se ve svém odporu proti novodobému globálnímu ekonomickému a ekologickému vykořisťování. Ti všichni totiž odmítají přijmout za své tzv. "tradiční" vzorce chování jenom proto, že jsou "zažité", a snaží se aktivně prosazovat takové přeuspořádání společnosti, které jim zajistí lepší podmínky pro vlastní život. Jakkoli jsou přitom mnozí z nich motivování pouze snahou zkvalitnit svůj vlastní osud, nelze v žádném případě označovat jejich snažení za sobecké; není totiž spojeno se získáním výhod na úkor druhého, ba naopak, přispívá k zlepšení celospolečenského klimatu (vždyť třeba jen plánované rodičovství napomáhá odstranění tak závažného fenoménu, jakým je nedostatečná péče věnovaná výchově dětí).

Dítě nesmí být nástrojem

Při zkoumání "argumentů" proti gay a lesbickému rodičovství jsem se setkal i s tvrzením, že někteří gayové a lesby chápou rodičovství jako nástroj vyrovnání se s heterosexuální majoritou. Nutno přiznat, že na homoparentalitu lze hledět i takto - funkcionálně; rozšíření (spojené s uznáním legitimity) rodin g&l párů přispěje k vyrovnání postavení homosexuálů ve společnosti. Nedovedu si však představit, že by se našel pár gayů nebo leseb toužící po dítěti, který by ve svém úsilí po dosažení tohoto cíle zohledňoval tento aspekt celé věci; taková představa je krajně absurdní. Vede však k úvaze o tom, jakou úlohu má či nemá mít v životě rodiče dítě.
Rozhodně nelze jednoznačně prohlásit, že by míra úsilí a zájmu vynaloženého na "získání" dítěte byla jasným indikátorem kvality rodiny; rodiče tzv. "vymodleného" dítěte mohou při jeho výchově napáchat mnohem více škody než pár, který dítě neplánoval a třeba i nějakou dobu vážně uvažoval o interupci, načež pak vytvořil skvělou rodinu. Rozhodně je ale nerozvážné přivést na svět dítě bez uvážení nejen vlastních schopností, ale i míry své vlastní touhy po dítěti; to, že se od někoho rodičovství očekává, či že by mu pomohlo v řešení jeho osobní situace (například tím, že by mu s rodičovstvím dodalo i "punc" heterosexuality) "nejčestnějším" důvodem není.

Záleží na každém jedinci, jak se ke svému životu postaví. Ať se rozhodne jakkoli, naplnění jeho osudu bude zákonitě ovlivněno prostředím a časem, ve kterém se člověk pohybuje. Charakter tohoto času a prostoru přitom ale vytvářejí do značné míry zase sami lidé.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Používáte při sexu kondom?

Ano, vždycky! 37.5% (1078)
Ano, ale jen občas! 19.8% (568)
Jednou, dvakrát jsem ho použil! 9.8% (283)
Nemám ho rád, nepoužívám ho! 32.9% (946)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama