Homosexuální svazky gay a lesbických rodičů

7. září 2007 v 14:27 | G-FAQ |  HOMOSEXUALITA A RODIČOVSTVÍ
Spolu s narovnáváním postavení homosexuálů ve společnosti se snižuje počet případů, kdy gayové a lesby vytvoří partnerský svazek s heterosexuálně orientovanou osobou opačného pohlaví. V minulosti ale bylo relativně běžné, že gayové a lesby vstupovali do "heterosexuálních" vztahů a také často uzavírali manželství. Někdy s vědomím své minoritní orientace, jindy bez něj. Ti, kteří měli pochyby o své orientaci nebo již s jistotou věděli, že jsou gay/lesba, pak mohli mít rozličné důvody vytvořit svazek s heterosexuální osobou opačného pohlaví; někdy se pokoušeli před okolím maskovat svou "úchylku" za níž se styděli, jindy usilovali o bezproblémový "modus vivendi" s netolerantní homofobní společností, a jindy zas doufali, že je soužití s osobou druhého pohlaví navrátí do "lůna" těch správných. U mnoha z nich pak za rozhodnutím stála otázka rodičovství.

Dopad liberalizace společnosti na "heterosexuální" chování homosexuálů

Dnes je počet takových případů nižší než v minulosti. Příčinu této změny je třeba hledat ve dvou jevech: 1.) s tím, jak na veřejnost proniká stále více a více informací o homosexualitě, se snižuje počet gayů a leseb, kteří až ve vyšším věku "odhalí" svou odlišnost od majority. Výrazně vyšší míra informovanosti veřejnosti o sexualitě a osobnostním rozvoji totiž vede k tomu, že dospívající lidé "chtě nechtě" musí konfrontovat sama sebe s otázkou citové a sexuální orientace; 2.) s rostoucí mírou informovanosti veřejnosti o problematice homosexuality se zvyšuje i míra kladného přijímání tohoto fenoménu veřejností (byla-li například homosexualita ještě před několika desetiletími v mnoha zemích tzv. "vyspělého" světa považována za nemoc, dnes by takové označení - alespoň v odborných kruzích - působilo zcela nepatřičně). V úměře s klesající intolerancí veřejnosti k homosexualitě se pak snižuje i míra obav gayů a leseb z reakce společnosti a zvyšuje se ochota k coming-outu. Zjednodušeně lze říci, že dospívající homosexuál má dnes mnohem méně důvodů k obavám ze sebepřijetí než by měl, kdyby tento problém řešil před čtvrtstoletím (svou roli zde pochopitelně hraje i to, že sama komunita gayů a leseb má v současnosti zcela jiná měřítka a charakter, než jak tomu bylo v sedmdesátých, osmdesátých nebo i v devadesátých letech dvacátého století).

Vznik "heterosexuálních svazků"

"Nepůvodní" g&l rodiny vznikají - či lépe "vznikaly" - většinou tak, že po rozpadu původního páru biologických rodičů získal homosexuálně orientovaný rodič dítě do své péče, a po uričité době se k této (v tradiční nomenklatuře "neúplné" rodině) připojil nový gay partner či nová lesbická partnerka. Jednotlivé osudy se přitom v mnohém liší;
  • zatímco některé původní "heterosexuální" pár biologických rodičů počaly dítě, aniž by existovaly vůbec nějaké pochyby o homosexuální orientaci, u mnohých již dotyčná osoba buď tušila svou minoritní orientaci, anebo si této skutečnosti byla plně vědoma, aniž by však cokoli naznačila svému partnerovi/partnerce; v takových případech se snadno vkrádá myšlenka na odsudek těch, kteří věděli o své homosexualitě, a přesto ji nejen tajili, ale dokonce zapírali. Těžko však soudit. Kromě uvedených totiž v mnohých dvojicích heterosexuální partner/partnerka věděl/a o homosexuální orientaci své/ho družky/druha; v takových případech pak k početí došlo někdy s úmyslem "napomoci" změně homosexuála v heterosexuála rodičovstvím, ale i bez tohoto úmyslu;
  • specifickou bývá také doba od narození dítěte, po které dojde ke coming-outu homosexuálního z rodičů, a také doba, po kterou je dítě vychováváno oběma původními rodiči; nemusí zde totiž panovat shoda. Některé pův. rodiny totiž fungují několik let tak, že je dítě vychováváno párem svých biologických rodičů, kteří spolu ale již jako citoví a sexuální partneři nejen že nežijí, ale mají již své nové partnery. Dítě přitom může a nemusí být s tímto stavem seznámeno; ostatně všichni asi známe schopnosti rodičů nám dětem zatajovat (pohádky o čápech anebo o čmeláčcích a kytičkách v dětství, dezinformace o zdravotním stavu v dospělosti);
  • různě dlouhé je také "mezidobí", ve kterém dítě žije s homosexuálním rodičem samo, bez účasti nového homosexuálního partnera homosexuálního rodiče; v některých případech se s novým partnerem homosexuálního z rodičů seznámí ještě v době, kdy je vychováváno (buď ještě společně, nebo již střídavě) oběma svými biologickými rodiči, jindy žije několik let jen s homosexuálním z rodičů, aniž by mělo kontakt s jeho partnery stejného pohlaví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte při sexu kondom?

Ano, vždycky! 37.5% (1083)
Ano, ale jen občas! 19.7% (569)
Jednou, dvakrát jsem ho použil! 9.9% (285)
Nemám ho rád, nepoužívám ho! 32.9% (948)

Komentáře

1 LitaciLee LitaciLee | E-mail | 17. února 2009 v 2:15 | Reagovat

Dobrý den, snažím se sepsat pár stránek o tom, jaké to je být homosexuálním člověk v této době. Je to forma příběhu,ale také se do něj snažím zakomponovat faktické prvky.Chtěla jsem se zeptat, zda-li by vám nevadilo, kdybych použila vámi zde publikované řádky? Jsou úžasné.Děkuji za odpověď.

2 David Daniel David Daniel | E-mail | Web | 26. února 2009 v 16:19 | Reagovat

Ahoj LitaciLee,

není problém publikovat vždy je ale důležité napsat autora, některé články totiž píši sám, některé jsou převzaté např. tento článek je upravený a převzatý ze stránek G-FAQ.

3 Néé dětem homosexuální rodiče Néé dětem homosexuální rodiče | 8. února 2012 v 17:03 | Reagovat

Heterosexuální děti homosexuálních rodičů jsou mimo mísu. Jsou to sobecký svině s prasečím čumákem a s špinavou prdelí!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama