Rozchod partnerů a dítě

7. září 2007 v 14:18 | G-FAQ |  HOMOSEXUALITA A RODIČOVSTVÍ
Riziko rozchodu se nyvyhýbá žádnému páru; je vlastní homosexuálním i heterosexuálním svazkům. Rozchod je přitom takřka vždy spjat s řadou problémů. Je-li takovýmto vývojem vztahu zasažena ještě jedna strana - dítě, považuje společnost rozpad partnerství za mimořádně závažný problém. Prostřednictvím svých institucí pak intervenuje - nebo se o to pokouší, resp. pokoušet má - ve prospěch dítěte. Bohužel, pravidla, jimiž je jednání institucí podřízeno mnohdy zaostávají za vývojem společnosti, což paradoxně vede často k tomu, že místo toho aby sociální instituce intervenovaly s úspěchem ve prospěch dítěte, způsobují pouze další škody a znesnadňují možnost nápravy. Platí to v případě rodin gay / lesbických rodičů, ale třeba i v případě rodin, ve kterých rodičovský pár neformalizoval svůj svazek uzavřením manželství, a jeden z partnerů není biologickým rodičem.
Stát (a nejen ten český) bohužel na takové případy příliš nepamatuje, a zde právě vznikají mnohé problémy; tím - téměř - nejzávažnějším může být zamezení styku mezi dítětem a jedním z rodičů rozhodnutím druhého partnera - biologického rodiče. Nejste-li biologickým rodičem dítěte, jsou Vaše možnosti nárokovat si před zákonem spoluúčast na výkonu rodičovských práv a povinnností značně omezené. Vaše situace je výrazně horší než by byla v případě, že byste s biologickým rodičem dítěte, a tedy Vaším dosavadním partnerem, měli uzavřenu manželskou smlouvu. Bez ní, ale bohužel Váš nárok na podíl při další výchově dítěte není z pohledu litery zákona nijak automatický. To platí bez ohledu na to, zda jste lesba, která se rozchází po šestiletém vztahu s partnerkou, s níž vychovávala dnes již pětileté dítě, anebo zda jste gay, který žil tři roky s otcem šestnáctiletého puberťáka, byť byste třeba věnovali výchově dítěte více času, než kolik mu za dobu vašeho spolužití věnoval jeho biologický rodič.
Tuto skutečnost je proto dobré mít na paměti již v okamžiku, kdy vstupujete do vztahu s partnerem, který vychovává vlastního-biologického potomka, nebo stojíte-li s partnerem před rozhodnutím "pořídit si vlastní rodinu". Podobně, jako je předmanželská smlouva dobrým řešením budoucích možných majetkoprávních obtíží při rozpadu manželství, je i dohoda obou partnerů o výchově dítěte pro případ možného rozpadu vztahu prozřetelným krokem. Vzhledem k povaze věci nelze sice takovou záležitost ošetřit právně u notáře, i samotný rozhovor o věci ale zavdává k určitému - minimálně morálnímu - závazku na obou stranách. Přitom samozřejmě platí, že biologický rodič je vždy ve výhodě.
Lidské vztahy procházejí vývojem. Svazky, jež jsou na počátku své existence ze subjektivních pohledů partnerů pevné jak skála, mohou časem erodovat následkem drobných neshod, nedorozumění, odlišností. Jakkoli pragmaticky neromantickou a nesympatickou se v dobrých letech vztahu může zdát být otázka řešení potencionálních problémů - konkrétně péče o dítě po rozchodu - je to otázka vhodná; rozpadne-li se Váš vztah po nějaké době a Vy budete mít problém dohodnout se s partnerem na rozdělení péče o dítě, může pro Vás být velmi nepříjemnou vzpomínka na dobu, kdy jste úvahy o nějaké předběžné dohodě šmahem odmítali s přesvědčením, že právě ten Váš vztah vydrží na věky a pouta v něm se nikdy nerozdrolí. Stát za vás tuto otázku spravedlivě nepořeší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3413)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (577)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (429)
Nic moc! 6.9% (380)
Fakt šílený! 12.4% (681)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama