V americkém Rhode Islandu odmítli rozvést manželství lesbiček

18. prosince 2007 v 9:58 | ČTK |  GLBT KOMUNITA
Boston (USA) 8. prosince (ČTK) - Soud amerického státu Rhode Island v pátek odmítl rozvést lesbický pár s odůvodněním, že pro to nemá zákonnou normu. Tamní zákony totiž znají jako jedinou formu manželství svazek mezi mužem a ženou. Margaret Chambersová a Cassandra Ormistonová se vzaly v květnu 2004 ve státě Massachusetts, kde je jako v jediném americkém státě možno homosexuální manželství uzavřít. O rozvod požádaly loni v místě bydliště na Rhode Islandu.V Massachusetts se mohou brát jen homosexuálové ze států, v nichž je takový sňatek uznáván. To se týká Rhode Islandu, protože legislativa tohoto státu jednoznačně manželství homosexuálů nezakazuje, ale ani je výslovně neuznává. V jeho zákonech je manželství definováno jedině jako svazek muže a ženy.
Generální prokurátor Rhode Islandu původně tvrdil, že budou homosexuální manželství uzavřená v sousedním státě uznávána. Vyšší soud však v pátek dospěl k závěru, že zákon z roku 1961 nedává místním soudním instancím pravomoc rozdělit svazek osob stejného pohlaví.
Nejvyšší soudní orgány Massachusetts v roce 2003 rozhodly, že je neústavní zakazovat sňatky homosexuálů. První pár gayů tam byl oddán v květnu 2004 a od té doby se v Massachusetts vzalo 8000 homosexuálních párů.
Právníci lesbického páru se domnívají, že jediné řešení je, aby se aspoň jedna z klientek přestěhovala do Massachusetts. Stěžovali si, že páteční výrok soudu ponechává ženy v právním vzduchoprázdnu.
Massachusetts je jediný americký stát, kde je homosexuální manželství legální. V Connecticutu, Vermontu, Kalifornii, New Jersey, Maine a Washingtonu jsou uznávány civilní svazky a partnerství. V lednu k těmto státům mají přibýt New Hampshire a Oregon.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3409)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (574)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (428)
Nic moc! 6.9% (379)
Fakt šílený! 12.4% (679)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama