Leden 2008


Lesbické nakladatelství

15. ledna 2008 v 9:43 | D.D. |  GLBT KOMUNITA
Praha 18. listopadu (ČTK) - V Česku vzniklo první nakladatelství, které se zaměřuje na vydávání lesbické beletrie. Českým lesbickým čtenářkám - ale nejen jim - chce představovat díla v zahraničí úspěšných autorek. ČTK o tom informovala nakladatelka Markéta Navrátilová. Podle ní je knihy zatím možné koupit jen přes internet či po telefonické objednávce.
"Lesbické vztahy jsou v našich knihách brány jako naprosto běžné. Neukazují vztahy dvou žen jako něco zvláštního a nesnaží se s ničím bojovat," uvedla Navrátilová.
Nakladatelství LePress zatím vydalo dva romantické romány amerických autorek. Prvním je lesbická love story od Karen Williamsové o venkovské veterinářce Kate a její tajemné milence Allegry. Druhá kniha je podle Navrátilové "klasická červená knihovna" od Karin Kallmakerové, která patří k nejprodávanějším autorkám lesbické literatury. "Jsem poctěna, že moje dílo, které nabízí lesbickou variaci na Pýchu a předsudek Jane Austenové, dosáhne za bývalou železnou oponu k Čechům a Češkám, proslulým láskou ke knihám," napsala Kallmakerová.
Bližší informace o obou knížkách je možné najít na stránkách nakladatelství na adrese www.lepress.cz.
Objednané romány obdrží příjemkyně či příjemci v "diskrétním neprůhledném obalu", podotkla nakladatelka.
Lesbická nakladatelství i specializovaná knihkupectví fungují ve většině západních zemí. Obchody s beletrií o lesbických ženách a pro ně v ČR ale zatím nejsou. Navrátilová se podle svých slov s širokou nabídkou lesbické literatury setkala poprvé před 12 lety v Británii. Od té doby se prý zabývala myšlenkou, jak českým ženám tyto knihy zpřístupnit. Nakladatelka uvedla, že první ohlasy z lesbické komunity v Česku jsou pozitivní.

Objekt mé lásky

11. ledna 2008 v 9:05 | D.D. |  GAY MOVIE
Originální název: The Object of My Affection
Motto: Americká romantická komedie s prvky dramatu o tom, co všechno se může stát, když to dají dohromady těhotná dívka a sympatický gay.
Krátký popis: Když muži a ženy chtějí být jen přáteli, pak to někdy vede k delikátním vztahům: Nina Borowski je poradkyní v sociálních záležitostech, žije v New Yorku a má příjemného, ale velmi nudného přítele, právníka Vince. Život mladé ženy probíhá jednotvárně jako ve vyjetých kolejích. Vše se ale změní v den, kdy jí vstoupí do cesty učitel základní školy George Hanson. George má vše, čeho si Nina na mužích cení: je šarmantní, inteligentní a vtipný. Byli by dokonalý pár, kdyby George nebyl homosexuál...
Rok výroby: 1998
Délka (min): 111
Hodnocení návštěvníků: 7.0 z 10 bodů (hlasovalo 24).
Typ filmu: komedie, romantický
Gay TV

Kdy: 12.1. 2008, TV Prima ve 20:00 hod.
Název: Objekt mé lásky


Země: USA
Režie: Nicholas Hytner
Scenář: Stephen McCauley, Wendy Wasserstein
Hrají: Paul Rudd (George Hanson), Kali Rochaová (Melissa Marxová), Jennifer Anistonová (Nina Borowski), Lena Cardwellová, Natalie B. Kikkenborgová, Lauren Prattová (Sally Millerová), Hayden Panettiere, Lauren Chenová


Popis filmu: Sociální pracovnice Nina Borowski a učitel základní školy George Hanson se poprvé setkali na Manhattanu, na večírku vlivného literárního agenta Sidneyho Millera a jeho manželky Constance a zjistili, že spolu mají mnohem víc společného než se zbytkem nepříjemných, do sebe zahleděných hostů. Oba navíc prožívají nepříliš radostné období. Nina se právě rozešla se svým milencem, arogantním právníkem Vincem McBridem a gaye George právě opustil jeho přítel Robert Joley. Slovo dalo slovo a Nina nabídla novému příteli možnost nastěhovat se do prázdného pokoje pro hosty v jejím brooklynském bytě. Společná vášeň pro tanec je přivede do blízké taneční školy, a nejen při tanci jim to spolu sluší. Mají podobné názory, zájmy a tak si stále mají o čem povídat. K tomu, aby byl jejich vztah ideální, tak brání pouze Georgeova homosexualita. A pak Nina zjistí, že je se svým ex-přítelem Vincem těhotná. Místo na něj se však s návrhem na jeho společnou výchovu obrátí na George. Ten sice souhlasí a zpočátku se zdá, že by to všechno mohlo klapat, jenže časem se situace začne komplikovat. Vince naléhá na uznání otcovství, protože chce Ninu získat zpět a George se na konferenci v Connecticutu seznámí s Paulem Jamesem.

Ukázky YouTube:

Egypt a gay historie

4. ledna 2008 v 9:24 | ČTK |  GLBT KOMUNITA
Diskrétní hrobka dvou kadeřníků z období faraonského Egypta, kteří jsou v Sakkáře zobrazeni v poněkud zavádějících pozicích, začíná do této staroegyptské lokality lákat homosexuální turisty z celého světa. Egypťané ovšem tvrdí, že oba zobrazení muži byli pouze přátelé, napsala agentura EFE.
Krypta v archeologické lokalitě Sakkára (asi 35 kilometrů jihozápadně od centra Káhiry) je známa pod názvem Dva bratři, ale ve skutečnosti muži sourozenci nebyli.
Niankh Khnom a Khom Hotep byli kadeřníci a na starost měli i manikúru faraona Niuserreho z období páté dynastie. Právě jejich společná hrobka nejprve vedla k myšlence, že byli bratři. Teprve později se prokázalo, že je spojovalo hluboké přátelství, vysvětlil archeolog Ašráf Muhjádín.
... více zde