Březen 2008

Erotica

2. března 2008 v 15:40 | D.D. |  GAY EROTIKA

Nové infekční nemoci v ČR

2. března 2008 v 15:28 | D.D. |  HIV/AIDS
Praha 27. února (ČTK) - Vědci a lékaři, kteří v polovině 20. století věřili, že moderní medicína vymýtí smrtelné infekce a epidemie, se mýlili. Kvůli globalizaci se po světě šíří nemoci mnohem rychleji než dříve. V Česku se například stále častěji objevují exotické nemoci jako malárie, horečka dengue a různé infekce způsobující průjmy, kožní potíže i smrt. Novinářům to dnes řekla primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitálních nemocí Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.
Loni epidemiologové evidovali například 27 případů malárie, dva případy břišního tyfu a deset horeček dengue. V 230 případech si turisté z ciziny dovezli salmonelózu a 80 lidí lékaři ošetřovali kvůli nemocem z poranění zvířetem. "Šlo třeba o paní, kterou na Bali kousla opice," řekla Roháčová. Na Bulovce působí specializované centrum pro nebezpečné nákazy, pokud se tedy někdo vrátí ze zahraničí a trpí podivnými příznaky, měl by prý navštívit právě Bulovku.
Podle Roháčové se dá odhadnout, že v budoucnu dojde k dalšímu rozšíření některých nebezpečných infekcí. Mohou vzniknout i noví původci nemocí nebo se znovu objevit infekce, které byly dřív považovány za vymýcené. To je příklad třeba černého kašle. Očkování, které dřív spolehlivě chránilo, již přestává být účinné. Nemocí jsou ohroženy děti nad 12 let. Ročně prý černým kašlem v Česku onemocní asi tisícovka lidí.
Podobné nebezpečí prý teoreticky hrozí i u pravých neštovic. Poslední vir měl být z přírody vymýcen v roce 1977, minimálně ve dvou laboratořích na světě (ve Spojených státech a v Rusku) jej ale údajně uchovávají. Podle odborníků existuje riziko, že by se tyto nebo jiné podobné viry mohly v budoucnu dostat do nepovolaných rukou. Přibližně 70 druhů virů mohou prý v budoucnu zneužít bioteroristé.
Svět dnes navíc podle Roháčové čelí také nebezpečím chřipkové pandemie. "Že přijde, je skoro jisté, teď jde jen o to, kdy přesně," řekla Roháčová. Epidemie hrozí také u viru HIV, i když v Česku je zatím situace relativně dobrá. Vědci se snaží vyvinout vakcínu proti HIV, ale zatím nejsou zcela úspěšní. Léčba AIDS je velmi drahá.
Infekční klinika Na Bulovce má 170 lůžek. Klinika i centrum pro vysoce nebezpečné choroby ročně hospitalizují přes 4000 pacientů. Více než 30.000 pacientů ošetřila klinika ambulantně. Co se týká nemocí dovezených z exotických zemí, Bulovka řeší téměř všechny, které si lidé do ČR dovezou, tedy několik stovek ročně.
Nová kampaň proti AIDS

2. března 2008 v 14:39 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Praha 13. února (ČTK) - Kampaň s cílem snížit výskyt infekce HIV a AIDS by se měla zaměřit hlavně
na mladou populaci, homosexuály a nitrožilní uživatele drog. Pedagogům to na dnešním semináři projektu Spirála řekla ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. U těchto skupin totiž podle Stehlíkové minulý rok výrazně stoupl počet HIV pozitivních případů.
V roce 2007 vzrostl počet lidí nakažených virem HIV o rekordních 122 případů. "Je důležité podívat se na to, z jakých skupin tito nakažení jsou," řekla Stehlíková. Podle ní se například zvýšil počet mladých žen ve věku mezi 20 a 24 lety, které se virem v poslední době nakazily. Myslí si proto, že existuje určitá rezerva v působení na mladé dívky, které se často spoléhají na hormonální antikoncepci a nechrání se při sexuálním styku prezervativem.
Za důležitou proto považuje sexuální výchovu ve školách. Nejpřínosnější je podle ní u žáků do 12 let, kteří ji před začátkem dospívání ještě vnímají věcně a nejlépe si vytvářejí návyky zodpovědného chování. Výchova k prevenci proti AIDS by měla být také součástí školení pedagogů, uvedla ministryně.
Souhlasí s ní i autorka projektu Spirála Lenka Kubrichová. Domnívá se, že je nutné rychle obnovit na školách programy prevence, které už nejsou tak rozšířené jako například v devadesátých letech, kdy měli lidé z nemoci velký strach. Od října loňského roku se v rámci programu proškolily už asi dvě stovky pedagogů z několika krajů republiky. Učitelé dostávají metodické materiály a v praxi se učí, jak na žáky působit.
Stehlíková upozornila také na to, že v poslední době se změnilo i chování gay komunity. Na počátku devadesátých let byly homosexuální sexuální styky vnímány jako velmi rizikové, pak ale podle ministryně změnila tato komunita životní styl a výskyt nově nakažených se snížil. Mladá generace se však nemoci už přestala bát, výskyt případů HIV pozitivních se podle ní opět zvyšuje.
Riziko vidí Stehlíková také v nárůstu infikovaných nitrožilních uživatelů drog. Podle ní navíc uživatelé drog často shánějí peníze na drogy prostitucí, a tak šíří nákazu dál. Ministryně také uvedla, že je potřeba blíže se podívat také třeba na sexuální chování pornoherců, vězňů a lidí, kteří cestují do rizikových oblastí například v rámci vojenských misí.
Podle Stehlíkové bude problematické jednotlivé skupiny oslovit a přesvědčit je k větší opatrnosti. Předpokládá spolupráci různých resortů, na kampani by se měly podílet také nevládní organizace.
Ke konci prosince statistiky evidovaly 1042 HIV pozitivních a více než 239 nemocných AIDS, celkem 133 nemocných zemřelo. Odborníci však odhadují, že nakažených může být desetkrát více, než vykazují statistiky, mnoho lidí totiž nechodí na testy. Vláda tento týden schválila Národní program řešení problematiky HIV/AIDS v ČR na roky 2008 až 2012.

Zlepší se postavení gayů a leseb v ČR?

2. března 2008 v 14:30 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Praha 25. února (ČTK) - Pracovní skupina pro sexuální menšiny ministryně pro menšiny a lidská práva
Džamily Stehlíkové (SZ) navrhuje další změny zákonů ke zlepšení postavení homosexuálů. Ve své analýze doporučuje například to, aby registrované partnerky a partneři mohli pobírat vdovské a vdovecké důchody, adoptovat děti či si je vzít do pěstounské péče. Dokument byl zveřejněn na internetu.
"Jak EU, tak zahraniční návštěvníci říkají, že klima v ČR je pro život gayů a leseb velmi příznivé. My jsme si vědomi toho, že je stále ještě co dělat a zlepšovat. Víme, že je to ještě daleká cesta," řekl ČTK gay aktivista a poradce ministryně Jiří Hromada. Analýza obsahuje seznam doporučení pro jednotlivá ministerstva, díky nimž by se podle Hromady dalo postavení homosexuálů "zrovnoprávnit stoprocentně".
Situaci homosexuálů změnil zákon o registrovaném partnerství, který platí od července 2006. Od té doby do konce loňska svazek uzavřelo 487 dvojic. Podle analýzy jim norma ve srovnání s páry manželskými zaručuje jen "omezená práva". Neexistuje totiž například společné jmění, společný nájem bytu či pozůstalostní důchod. Při dani dědické nejsou partneři posuzováni jako příbuzní, platí tedy nejvyšší daň. "Tím, že jsou registrovaným partnerům upírána tato majetková práva, nerespektuje stávající právní úprava vůbec skutečnost, že i stejnopohlavní partneři a partnerky spolu tráví celý život a budují společnou domácnost," stojí v analýze.
Její autoři doporučují zákon o partnerství novelizovat a upravit i další normy. Občanský zákoník by podle nich měl nově obsahovat možnost osvojit vlastní dítě svého protějšku. Podle Stehlíkové by zákon měl úpravu vztahů k vlastním potomkům "dotáhnout". "Je tu obrovské množství dětí, které vyrůstají s homosexuálním rodičem. Nejedná se o něco, co bychom uměle chtěli dát do debaty. Jedná se o realitu," řekla ČTK již dříve Stehlíková.
Podle analýzy by homosexuální páry ale měly mít možnost adoptovat i cizí děti či si je vzít do pěstounské péče. Podle návrhů by šanci podstoupit umělé oplodnění měla získat také kterákoliv žena, tedy i lesbická. Nyní ho legislativa umožňuje jen ženám s partnerem. Návrh již obsahuje chystaný zákon ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.
Autoři uvedli, že debata o výchově dětí homosexuálními páry je v ČR na počátku. Ve společnosti podle nich přežívají "pověry a předsudky o tom, co je normální a nejlepší pro děti". Zastánci adopcí poukazují na to, že opuštěným chlapcům a děvčatům by bylo lépe se dvěma otci či matkami než v dětském domově. Odpůrci zas namítají, že by děti vyrůstaly bez obvyklých mužských a ženských vzorů.
Podle loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění s tím, aby homosexuálové mohli adoptovat děti, souhlasila ani ne čtvrtina Čechů a Češek. V roce 2005 jich byla téměř třetina. Podle společnosti RCA Research podpora naopak rostla - loni se pro adopce vyjádřilo 39 procent lidí, předloni o 12 procent méně.