Nová kampaň proti AIDS

2. března 2008 v 14:39 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Praha 13. února (ČTK) - Kampaň s cílem snížit výskyt infekce HIV a AIDS by se měla zaměřit hlavně
na mladou populaci, homosexuály a nitrožilní uživatele drog. Pedagogům to na dnešním semináři projektu Spirála řekla ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. U těchto skupin totiž podle Stehlíkové minulý rok výrazně stoupl počet HIV pozitivních případů.
V roce 2007 vzrostl počet lidí nakažených virem HIV o rekordních 122 případů. "Je důležité podívat se na to, z jakých skupin tito nakažení jsou," řekla Stehlíková. Podle ní se například zvýšil počet mladých žen ve věku mezi 20 a 24 lety, které se virem v poslední době nakazily. Myslí si proto, že existuje určitá rezerva v působení na mladé dívky, které se často spoléhají na hormonální antikoncepci a nechrání se při sexuálním styku prezervativem.
Za důležitou proto považuje sexuální výchovu ve školách. Nejpřínosnější je podle ní u žáků do 12 let, kteří ji před začátkem dospívání ještě vnímají věcně a nejlépe si vytvářejí návyky zodpovědného chování. Výchova k prevenci proti AIDS by měla být také součástí školení pedagogů, uvedla ministryně.
Souhlasí s ní i autorka projektu Spirála Lenka Kubrichová. Domnívá se, že je nutné rychle obnovit na školách programy prevence, které už nejsou tak rozšířené jako například v devadesátých letech, kdy měli lidé z nemoci velký strach. Od října loňského roku se v rámci programu proškolily už asi dvě stovky pedagogů z několika krajů republiky. Učitelé dostávají metodické materiály a v praxi se učí, jak na žáky působit.
Stehlíková upozornila také na to, že v poslední době se změnilo i chování gay komunity. Na počátku devadesátých let byly homosexuální sexuální styky vnímány jako velmi rizikové, pak ale podle ministryně změnila tato komunita životní styl a výskyt nově nakažených se snížil. Mladá generace se však nemoci už přestala bát, výskyt případů HIV pozitivních se podle ní opět zvyšuje.
Riziko vidí Stehlíková také v nárůstu infikovaných nitrožilních uživatelů drog. Podle ní navíc uživatelé drog často shánějí peníze na drogy prostitucí, a tak šíří nákazu dál. Ministryně také uvedla, že je potřeba blíže se podívat také třeba na sexuální chování pornoherců, vězňů a lidí, kteří cestují do rizikových oblastí například v rámci vojenských misí.
Podle Stehlíkové bude problematické jednotlivé skupiny oslovit a přesvědčit je k větší opatrnosti. Předpokládá spolupráci různých resortů, na kampani by se měly podílet také nevládní organizace.
Ke konci prosince statistiky evidovaly 1042 HIV pozitivních a více než 239 nemocných AIDS, celkem 133 nemocných zemřelo. Odborníci však odhadují, že nakažených může být desetkrát více, než vykazují statistiky, mnoho lidí totiž nechodí na testy. Vláda tento týden schválila Národní program řešení problematiky HIV/AIDS v ČR na roky 2008 až 2012.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte při sexu kondom?

Ano, vždycky! 37.5% (1082)
Ano, ale jen občas! 19.7% (569)
Jednou, dvakrát jsem ho použil! 9.9% (285)
Nemám ho rád, nepoužívám ho! 32.8% (947)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama