Duben 2008

Men body...

22. dubna 2008 v 16:13 | D.D. |  GAY EROTIKA
Krátký žhavý klip o mužském těle....

Queer parade v Brně

22. dubna 2008 v 13:53 | QP |  GLBT KOMUNITA
Na poslední červnovou sobotu se několik gay a lesbických skupin rozhodlo v Brně zorganizovat duhový průvod - tradiční přehlídku gay hrdosti (gay pride) někdy též zvanou queer parade. Tyto přehlídky mají za cíl nejen zviditelňovat lesbické, gay, bi- a translidi a další sexuální minority, ale především upozorňovat na konkrétní společenské problémy a diskriminaci, jíž musí menšiny čelit. "Tradice většiny veřejných pochodů v ČR po roce 1989 nabyla především politickou dimenzi. Avšak stejně jako v případě pochodů gay pride/queer parade nemusí být poslání veřejných pochodů v ČR pouze politické, ale i zábavné a společenské", upozorňuje jedna z organizátorek, Lucie Fremlová. Právě dimenze zábavy při současném silném lidskoprávním apelu je jednou z charakteristik duhových průvodů.
Přestože tradice gay pride pochodů vznikla v USA, a to v roce 1970 k výročí násilné policejní razie v klubu Stonewall, dnes tyto průvody pořádá řada větších měst světa i Evropy. Jejich podoba je různorodá. Například v Polsku jsou součástí širších dnů či festivalů rovnosti a tolerance (Pochod rovnosti ve Varšavě, Pochod tolerance v Krakově), ve velkých západních městech pak Queer parades přerostly v mnohatisícové oslavy LGBTIQ hrdosti. Příkladem může být Duhový průvod v nedaleké Vídni, kterému již několik let město poskytuje podporu, loni například v podobě tramvají jezdících celý červen s duhovým logem akce.
více se dozvíte ZDE...

Británie se rozhodla zatím íránského homosexuála nevyhostit

7. dubna 2008 v 17:26 | 004/čtk |  GLBT KOMUNITA
Londýn 13. března (ČTK) - Británie odložila vyhoštění mladého íránského homosexuála, který v zemi marně žádal o azyl. V Íránu je tato sexuální orientace trestná a hrozí za ni i rozsudek smrti. O přešetření případu devatenáctiletého muže rozhodla dnes ministryně vnitra Jacqui Smithová.
Ministryně tak reagovala mimo jiné na dopis, ve kterém více než 60 členů britské Sněmovny lordů žádalo, aby Británie mladíka nedeportovala. Británie totiž jeho žádost o azyl zamítla.
Mehdí Kazemí přijel do Británie studovat v roce 2005, protože tam má strýce, který v království žije 30 let. Před časem se mladý Íránec dozvěděl, že íránské úřady údajně popravily jeho intimního přítele. Kazemí pak požádal o azyl v Británii, ale neuspěl.
Pak uprchl do Nizozemska a žádal o azyl tam. Nizozemský soud ale jeho žádost zamítl, protože už o azyl jednou požádal v Británii. Podle dnešního deníku Independent má být Kazemí z Nizozemska deportován zpět do Británie během několika dní. Z ostrovů měl pak být vyhoštěn do Íránu, ale po zásahu ministryně v Británii zatím zůstane.
Smithová dnes vydala prohlášení, že "s ohledem na nové okolnosti" by měl být případ "znovu zvážen".
Britské ministerstvo vnitra zachovávalo doposud mlčení, protože jednotlivé případy zpravidla nekomentuje. Uvedlo předtím, že na případu pracovali experti a že Kazemí má možnost se proti rozhodnutí bránit před soudy a pokud by nařídily přezkoumání případu, je ministerstvo povinno to udělat.

VB a studie o viru HIV

7. dubna 2008 v 17:24 | 004/čtk |  HIV/AIDS
Londýn 21. března (ČTK) - Lidé, kteří mají genetickou variaci, jež zpomaluje působení viru HIV,
jsou možná schopní vytvářet mutaci tohoto viru. Taková mutace pak činí virus méně nebezpečným, pokud se nákaza přenese na někoho dalšího. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnili jihoafričtí vědci.
Virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS, napadá buňky imunitního systému. Jako další viry se nedokáže sám množit, musí napadnout buňku a změnit ji na "virovou továrnu". Virus HIV musí napadnout několik genů, aby tento proces mohl odstartovat a mezi napadenými geny musí být i gen imunity označený jako HLA.
"Někteří lidé mají verze genu HLA, o nichž je známo, že nutí virus HIV tolerovat mutace, které poškozují jeho schopnost reprodukce," uvádějí v časopise Public Library of Science Journal autoři studie Carolyn Williamsonová a Salim Abdool Karim ze Střediska pro výzkumný program AIDS v Jihoafrické republice.
Slabší virus u těchto lidí způsobuje pomalejší postup nemoci. Nyní se zdá, že oslabený virus se může přenášet a stejným způsobem fungovat u dalších lidí - dokonce i když nemají ochranné HLA geny, řekla Williamsonová agentuře Reuters. "Podstatný rozdíl oproti jiným studiím je v tom, že tato dokazuje faktickou výhodu dosaženou díky g
enetickému složení viru," dodala.
Jihoafrická studie našla 21 žen bez příznivé formy HLA, které se před časem nakazily oslabeným kmenem viru HIV. Vědci zjistili, že tyto ženy mají mnohem nižší množství viru HIV v těle než ty, které jsou nositelkami nezmutované podoby viru. "Je velmi pravděpodobné, že oslabený virus v těle lidí, kteří nemají příznivou verzi HLA genů, pochází od lidí, kteří ji mají," říká Williamsonová.
Vědci sledovali ženy po dobu jednoho roku až tří let a zjistili, že zatímco hladina HIV v jejich těle klesala, počet klíčových buněk CD4 T, které koordinují imunitní systém, stoupal. Cílem léčby je snížit úroveň HIV, pomoci tak imunitnímu systému obnovit sám sebe a udržet lidi co nejdél v dobrém zdravotním stavu. Vědci zatím ženy nezkoumali, aby zjistili, o kolik pomalejší je u nich nástup plně rozvinuté formy AIDS. Uvádějí ale, že jejich výzkum může pomoci vědcům při hledání účinné vakcíny díky porozumění tomu, proč někteří lidé s virem HIV přežívají déle.
Virem nemoci AIDS je celosvětově nakaženo odhadem 33 miliónů lidí. Na tuto nemoc zatím zemřelo asi 25 miliónů osob.

Legalizace sexuální styku v Polsku

7. dubna 2008 v 17:21 | 004/čtk |  GLBT KOMUNITA
Varšava 26. března (zpravodajka ČTK) - Ředitelka úřadu na ochranu práv dětí v Polsku Ewa Sowińská pobouřila veřejnost nápadem zvýšit věkovou hranici pro povolený pohlavní styk na osmnáct let. Odborníci i politici upozorňují, že výsledkem zákazu sexu pro mládež by bylo pouze zvýšení počtu zločinců.
Sowińská ve svém vystoupení na katolické univerzitě v Lublinu navrhla, aby trestní právo zakazovalo sexuální kontakt s osobami do osmnácti let a nikoliv do patnácti, jak je tomu nyní nejen v Polsku, ale i v řadě dalších zemí Evropské unie, včetně Česka. Ředitelka úřadu považuje současnou hranici za příliš nízkou.
Ochrana práv dítěte začíná od početí a končí dosažením plnoletosti, připomněla Sowińská. Tato zásada se však podle ní plně neodráží v legislativě. "Jak víme, před některými činy jsou chráněny pouze děti do patnácti let," uvedla.
Politici a odborníci se shodují, že lepší než zákaz je výchova a prevence. Poslankyně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Joanna Kluziková-Rostkowská navrhla ředitelce úřadu, aby začala od průzkumů, které by odpověděly na otázku, co mladí Poláci vědí na téma sexu, co by se chtěli dovědět a v jaké formě. Pokud by návrh Sowińské začal platit, byl by podle Kluzikové-Rostkowské mrtvým předpisem.
Nápad, který by vedl k tomu, že například osmnáctiletý chlapec by mohl jít do vězení za to, že spí se svou o půl roku mladší přítelkyní, podle sexuologů nemá žádný smysl. Pedagog a sexuolog Zbigniew Izdebski uvedl, že platí pravidlo, čím více mládež ví o sexu, tím později s pohlavním životem začíná.
Sowińská má na kontě již několik kontroverzních nápadů. Polákům, ale i cizincům utkvělo její jméno v paměti poté, co ohlásila, že by odborníci měli prověřit, zda seriál pro děti Teletubbies nepropaguje homosexuály. Její pochybnosti vzbudila dámská kabelka, kterou nosila jedna z postaviček.
Na začátku letošního roku vyzvala Sowińská těhotné ženy, aby se nedívaly na agresivní filmy, protože to podle ní může vyvolat předčasný porod a poškodit psychiku ještě nenarozeného dítěte. Loni zase chtěla vytvořit sezam profesí, které by neměly vykonávat homosexuálové. Mezi nimi by byl například učitel nebo sportovní instruktor.

Polsko versus homosexualita

7. dubna 2008 v 17:19 | 004/čtk |  GLBT KOMUNITA
Varšava 31. března (zpravodajka ČTK) - V Polsku se rozvířila vášnivá diskuse o právním uznávání homosexuálních svazků. Legalizovat páry gayů a lesbiček chce postkomunistická levice. Proti se však v této katolické zemi postavila vládní liberální Občanská platforma (PO) i konzervativní Právo a spravedlnost (PiS), největší opoziční strana.
O homosexuálních párech se v zemi začalo hlasitě diskutovat po nedávném vystoupení prezidenta Lecha Kaczyńského. Projev hlavy státu měl přesvědčit Poláky o tom, že ratifikace nové evropské smlouvy bez dodatečného zákona může vést k tomu, že evropské právo stane nad polským. Prezident a politici PiS se obávali, že EU může Polsko přinutit k legalizaci homosexuálních manželství. V té souvislosti vystoupení Kaczyńského doprovodily scény ze svatby páru gayů, která se konala v Torontu.
Homosexuály v Polsku vystoupení pobouřilo, podporu jim vyjádřili gayové a lesbičky z různých koutů světa, kteří poukázali na podle nich nedůstojné životní podmínky sexuálních menšin v katolické zemi.
Pár, který byl pobouřen využitím záznamu své svatby ve vystoupení prezidenta, již přiletěl do Polska, aby vyjádřil solidaritu s polskými homosexuály. Vystoupí v televizi i v parlamentu a chce se setkat s prezidentem. Chce prý ukázat, že homosexuálové neohrožují morálku.
Levicoví politici se postavili na stranu homosexuálů. Předák levice Wojciech Olejniczak řekl, že je nutné změnit právo tak, aby umožnilo uznat homosexuální svazky. Doplnil, že pod pojmem legalizace chápe úřední registraci.
Vládnoucí Občanská platforma je zásadně proti. "Pro nás je rodina svazkem mezi mužem a ženou," řekl šéf poslaneckého klubu PO Zbigniew Chlebowski. Zdůraznil, že tak je to také zakotveno v polské ústavě, kterou nechce strana v současnosti ani v budoucnosti měnit.
Podle Chlebowského současná levice a příznivci legalizace homosexuálních svazků nemají úřední moc, aby cokoliv změnili.
Šéf klubu PiS Przemyslaw Gosiewski řekl, že rozumí stanovisku levice, ale sám je proti právnímu uznávání homosexuálních svazků. Podobně se vyjádřili také další politici konzervativní strany.
Katolické Polsko bývá spojováno s nevraživostí vůči sexuální menšině. V zemi se každý rok konají barevné průvody gayů a lesbiček, kteří vyzývají k toleranci, lásce k bližnímu a rovnosti menšin. Na pranýři bylo Polsko loni na jaře, kdy tehdejší ministr školství Roman Giertych navrhl zakázat homosexuální propagandu ve školách.

Pentagon nechtěl pustit partnerku kongresmanky do svého letounu

7. dubna 2008 v 17:18 | 004/čtk |  GLBT KOMUNITA
Washington 2. dubna (ČTK) - Dokonce ani američtí kongresmani si nemohou být jisti, že je na zahraničních cestách bude moci doprovodit jejich partner či partnerka, zejména je-li stejného pohlaví. Na vlastní kůži se o tom podle agentury AP přesvědčila americká kongresmanka Tammy Baldwinová. Její partnerce Pentagon nejprve zakázal doprovázet Baldwinovou na cestě do Evropy, kterou zajišťovalo vojenské letadlo. Vše ale dobře dopadlo díky intervenci předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.
Pentagon incident vysvětluje tím, že podle pravidel ministerstva není dovoleno cestovat na palubě vojenských letadel nikomu jinému než manželům či manželkám členů oficiální delegace. Kancelář Pelosiové však namítá, že ministerstvo má zřejmě vlastní pravidla, koho na palubu svých letadel pustí, a koho nikoliv. Agentura AP v této souvislosti dodává, že Pentagon stále považuje homosexualitu za tabuizované téma.
Partnerka Baldwinové, aktivistky za práva gayů a lesbiček, se však nakonec na palubu vojenského letounu, který v březnu zamířil do Francie, Česka a Polska, dostala. Na přímluvu Pelosiové jí to prý umožnil sám ministr obrany Robert Gates.
V americké armádě ani nadále nemohou sloužit gayové, a to v případě, že se k homosexualitě veřejně přihlásí. Mluvčí Pentagonu Geoff Morrell však odmítl, že by v případě Baldwinové hrálo toto téma jakoukoliv roli.