Květen 2008

Body image gayů

22. května 2008 v 8:46 | D.D. |  GLBT KOMUNITA
Vítejte u jedinečného dotazníku, který se zabývá rozsáhlým průzkumem Péče o tělo a GAY IMAGE. Tento výzkum je rozsáhlého charakteru, je zaměřen na gaye i heterosexuály.
Chceš- li se zúčastntit něčeho velkého a rozsáhlého, neváhej a věnuj deset minut svého času na vyplnění našeho dotazníku.
Pro vyplnění výkumu klikni zde

Parade v Rusku?...

9. května 2008 v 14:48 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Moskva 24. dubna (zpravodaj ČTK) - Ani v letošním roce nedostali homosexuálové povolení
zorganizovat v ulicích ruské metropole přehlídku Gay Pride. V minulých letech pokusy gayů a lesbiček uskutečnit pochod Moskvou i přes zákaz úřadů vždy končily potyčkami účastníků s policií, ale i lidmi údajně hájícími slovanské a pravoslavné hodnoty. Letošní pochod, oznámený na 1. a 2. května, radnice zamítla s odůvodněním, že "absolutní většina společnosti odmítá obraz života i filozofii gayů".
"Udivuje a znepokojuje nás fakt, že k provedení nepovolených akcí si gayové vybrali Svátek Práce (1. máj). Ve dnech, kdy se v Moskvě budou konat mnohé manifestace, chtějí gayové speciálně vnášet nesouhlas a narušit historický svátek. Snaží se společnosti vnutit své zvyky a postoje," stojí v prohlášení tiskové služby moskevské radnice, které zveřejnila agentura
ITAR-TASS. Starosta města Jurij Lužkov v minulých letech prohlásil, že homosexuály "ve svém městě" prostě nechce a vysloužil si za to pozvání na pochody Gay Pride do řady evropských metropolí.
Radnice dnes zdůraznila, že ve městě musí být zajištěn zájem všech, "aby byl klid a pořádek". "Pokud k tomu bude potřeba použít síly, bude tak učiněno. Libovolné nepovolené akce budou ukončeny a bude jim i dopředu zamezeno," varovala radnice ruského hlavního města.
V loňském roce se pokus gayů a lesbiček o pochod centrem Moskvy uskutečnil na konci května.
Zatčeno bylo několik desítek lidí, mezi nimi i německý poslanec Volker Beck.
Obvykle barevné a veselé "duhové" pochody "hrdosti" homosexuálních menšin baví už roky obyvatelstvo západních metropolí, známý je například ten berlínský. Podobné akce se za menšího zájmu veřejnosti konají i v České republice. Na značný odpor konzervativní pravice však homosexuální hnutí narážejí například v Polsku.
Rusko je v tomto ohledu velmi netolerantní zemí. Proti homosexuálům veřejně vystupují nejen pravicoví extrémisté, ale i představitelé pravoslavné církve, muslimských organizací, a také například parlamentní Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského. Když se v loňském roce gayů poněkud překvapivě zastal poslanec této strany Alexej Mitrofanov, byl z LDPR vyloučen neboť prý stranu zradil.
Sami ruští gayové se letos zřejmě rozhodli změnit taktiku a končí se snahou se s městem skutečně dohodnout. Podle svých internetových stránek jsou totiž rozhodnuti podat několik žádostí o uskutečnění Gay Pride pro každý květnový den. "Právo na pouliční akce je právem daným ústavou a moskevské úřady podle zákona nesmí zakazovat klidné veřejné akce. V květnu své právo vyjít do ulic naplníme," napsal na internetu mluvčí moskevské homosexuální komunity Nikolaj Alexejev.
Další zajímavé iformace si můžete přečíst ZDE...

Registrované partnerství v Rakousku?

9. května 2008 v 14:45 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Vídeň 25. dubna - Jako jedna z posledních zemí původní evropské "patnáctky" připravuje teď konečně i Rakousko vlastní zákon o registrovaném partnerství homosexuálních párů. Z nynějších 27 států EU jej dosud nemá jen deset zemí, převážně nových východoevropských členů. Ze "starých" chybí jen Itálie, Řecko a Irsko. ČR má tuto normu od roku 2006.
Návrh nového zákona předala dnes ministryně spravedlnosti Maria Bergerová k připomínkovému řízení právním expertům. Začátkem června by jej měla schválit vláda a postoupit k projednání parlamentu. Pokud půjde všechno podle plánu, měl by zákon vstoupit v platnost od začátku příštího roku.
Projekt ale stále provázejí velké spory a námitky početných odpůrců. Zásadně proti jsou vedle katolické církve také krajně pravicové strany svobodných (FPÖ) a Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ), co nejvíce oslabit se jej ale snaží i značná část vládních lidovců (ÖVP). Zelení návrh naopak kritizují jako nedostatečný a za "nejhorší na světě" jej dokonce označili představitelé rakouských iniciativ gayů a lesbiček.
Odpůrcům zejména z řad lidovců se v dosavadní diskusi podařilo odpoutat pozornost veřejnosti od podstatných bodů k formálnímu aspektu vlastního "sňatku". A tak se diskuse soustřeďuje hlavně na to, kde se budou svazky uzavírat, a nikoli na to, za jakých podmínek a s jakými právy pro partnery.
Mnozí vysocí představitelé ÖVP odmítají možnost, že by se registrované partnerství mohlo uzavírat tam, kde heterosexuální svazky, tedy v oddávacích síních radnic. Jiní to sice připouštějí, ale požadují, aby bylo výslovně stanoveno, že půjde jen o administrativní akt, který nesmí být provázen žádnými oslavami.
To považují rakouští homosexuálové za zastírací manévr, který má odvést pozornost od zásadních nedostatků návrhu. Zákon totiž nejen neumožňuje homosexuálním párům adoptovat děti, a to ani vlastní děti jednoho z partnerů, ale obsahuje i další výrazná omezení. Nepředpokládá například možnost společného sociálního pojištění, vyplácení důchodu po zemřelém partnerovi, možnosti stejných daňových zvýhodnění jako pro heterosexuální páry ani možnost získat pro zahraničního partnera trvalé pobytové povolení, případně státní občanství.
Láká vás něco nového, klikněte ZDE...

G/L rodiče v Izraeli

9. května 2008 v 14:42 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Jeruzalém 25. dubna - Izraelské úřady vůbec poprvé uznaly rodičovství homosexuálního páru, který adoptoval v cizině dítě, jež není biologickým potomkem ani jednoho z partnerů. Informoval o tom dnes izraelský deník Haarec.
Izraelské soudy zatím přiznaly homosexuální dvojici právo na adopci jenom v případě, kdy dítě bylo potomkem jednoho z partnerů.
V bezprecedentním případě adopce pokrevně nepříbuzného dítěte šlo o mužské partnery. Mají americké a izraelské občanství a před osmi lety v USA adoptovali chlapce původem z Kambodže. Do Izraele s ním přijeli v roce 2001, ale ministerstvo vnitra hocha až dosud odmítalo zaregistrovat jako legitimní dítě páru. Chlapec v Izraeli žil na provizorní vízum, které se musí každý rok obnovovat.
Do případu se vložil i vládní právní poradce Menachem Mazuz. V únoru napsal v dopise úřadům zabývajícím se adopcemi, že stát "nic nenamítá proti adopci dítěte párem osob téhož pohlaví".
Představitel izraelských homosexuálů Mike Hamel na nejnovější rozhodnutí reagoval slovy, že vláda konečně pochopila, že je 21. století a že lidé mají právo na založení vlastní rodiny bez ohledu na sexuální orientaci.
Homosexualita byla v Izraeli zlegalizována před 20 lety. Roku 2006 stát rozhodl kladně v případě rodičovství dvou lesbiček, které vychovávaly dítě, jež porodila jedna z nich.
Pro další zajímavé informace klikněte ZDE...

Češi nás nechtějí za své sousedy

9. května 2008 v 14:39 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Praha 30. dubna (ČTK) - Více než čtvrtina obyvatel ČR nechce mít za sousedy homosexuály, pětina lidí by nerada žila vedle kuřáků. Nejméně oblíbenými sousedy zůstávají drogově závislí, které by si v okolí svého bydliště nepřálo devět z deseti občanů ČR. Lidé nechtějí v sousedství ani alkoholiky a osoby s kriminální minulostí. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila společnost CVVM.
V porovnání s průzkumem, který CVVM prováděla před pěti lety, jsou nyní lidé k homosexuálním sousedům výrazně tolerantnější - v roce 2003 nechtělo gaye za sousedy 42 procent lidí, teď je to 29 procent.
S alkoholiky by si nepřálo sousedit 83 procent respondentů, s kriminálníky 78 procent dotázaných. Nadpoloviční podíl českých občanů (59 procent) také nechce žít v blízkosti psychicky nemocných osob. Sousedy jiné barvy pleti odmítá 26 procent lidí a s kuřáky nechce sousedit 21 procent dotázaných.
Blízkost bohatých si nepřeje 12 procent obyvatel, následuje odmítání sousedů jiného náboženského přesvědčení, chudých lidí a tělesně handicapovaných. Mladé lidi, seniory a osoby jiného politického přesvědčení by za sousedy nechtěla shodně čtyři procenta Čechů.
Podíl Čechů, kteří se domnívají, že lidé v ČR jsou k vyjmenovaným skupinám tolerantní, převažuje nad Čechy s opačným názorem. Nejvíce jednotní jsou občané v mínění, že česká společnost je snášenlivá k mladým lidem a osobám s jiným náboženským přesvědčením.
Průzkumu, který se uskutečnil 3. až 10. března, se zúčastnilo 1028 lidí starších patnácti let.
Pro další info. klikněte ZDE...