Parade v Rusku?...

9. května 2008 v 14:48 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Moskva 24. dubna (zpravodaj ČTK) - Ani v letošním roce nedostali homosexuálové povolení
zorganizovat v ulicích ruské metropole přehlídku Gay Pride. V minulých letech pokusy gayů a lesbiček uskutečnit pochod Moskvou i přes zákaz úřadů vždy končily potyčkami účastníků s policií, ale i lidmi údajně hájícími slovanské a pravoslavné hodnoty. Letošní pochod, oznámený na 1. a 2. května, radnice zamítla s odůvodněním, že "absolutní většina společnosti odmítá obraz života i filozofii gayů".
"Udivuje a znepokojuje nás fakt, že k provedení nepovolených akcí si gayové vybrali Svátek Práce (1. máj). Ve dnech, kdy se v Moskvě budou konat mnohé manifestace, chtějí gayové speciálně vnášet nesouhlas a narušit historický svátek. Snaží se společnosti vnutit své zvyky a postoje," stojí v prohlášení tiskové služby moskevské radnice, které zveřejnila agentura
ITAR-TASS. Starosta města Jurij Lužkov v minulých letech prohlásil, že homosexuály "ve svém městě" prostě nechce a vysloužil si za to pozvání na pochody Gay Pride do řady evropských metropolí.
Radnice dnes zdůraznila, že ve městě musí být zajištěn zájem všech, "aby byl klid a pořádek". "Pokud k tomu bude potřeba použít síly, bude tak učiněno. Libovolné nepovolené akce budou ukončeny a bude jim i dopředu zamezeno," varovala radnice ruského hlavního města.
V loňském roce se pokus gayů a lesbiček o pochod centrem Moskvy uskutečnil na konci května.
Zatčeno bylo několik desítek lidí, mezi nimi i německý poslanec Volker Beck.
Obvykle barevné a veselé "duhové" pochody "hrdosti" homosexuálních menšin baví už roky obyvatelstvo západních metropolí, známý je například ten berlínský. Podobné akce se za menšího zájmu veřejnosti konají i v České republice. Na značný odpor konzervativní pravice však homosexuální hnutí narážejí například v Polsku.
Rusko je v tomto ohledu velmi netolerantní zemí. Proti homosexuálům veřejně vystupují nejen pravicoví extrémisté, ale i představitelé pravoslavné církve, muslimských organizací, a také například parlamentní Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského. Když se v loňském roce gayů poněkud překvapivě zastal poslanec této strany Alexej Mitrofanov, byl z LDPR vyloučen neboť prý stranu zradil.
Sami ruští gayové se letos zřejmě rozhodli změnit taktiku a končí se snahou se s městem skutečně dohodnout. Podle svých internetových stránek jsou totiž rozhodnuti podat několik žádostí o uskutečnění Gay Pride pro každý květnový den. "Právo na pouliční akce je právem daným ústavou a moskevské úřady podle zákona nesmí zakazovat klidné veřejné akce. V květnu své právo vyjít do ulic naplníme," napsal na internetu mluvčí moskevské homosexuální komunity Nikolaj Alexejev.
Další zajímavé iformace si můžete přečíst ZDE...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3413)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (577)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (429)
Nic moc! 6.9% (380)
Fakt šílený! 12.4% (681)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama