Registrované partnerství v Rakousku?

9. května 2008 v 14:45 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Vídeň 25. dubna - Jako jedna z posledních zemí původní evropské "patnáctky" připravuje teď konečně i Rakousko vlastní zákon o registrovaném partnerství homosexuálních párů. Z nynějších 27 států EU jej dosud nemá jen deset zemí, převážně nových východoevropských členů. Ze "starých" chybí jen Itálie, Řecko a Irsko. ČR má tuto normu od roku 2006.
Návrh nového zákona předala dnes ministryně spravedlnosti Maria Bergerová k připomínkovému řízení právním expertům. Začátkem června by jej měla schválit vláda a postoupit k projednání parlamentu. Pokud půjde všechno podle plánu, měl by zákon vstoupit v platnost od začátku příštího roku.
Projekt ale stále provázejí velké spory a námitky početných odpůrců. Zásadně proti jsou vedle katolické církve také krajně pravicové strany svobodných (FPÖ) a Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ), co nejvíce oslabit se jej ale snaží i značná část vládních lidovců (ÖVP). Zelení návrh naopak kritizují jako nedostatečný a za "nejhorší na světě" jej dokonce označili představitelé rakouských iniciativ gayů a lesbiček.
Odpůrcům zejména z řad lidovců se v dosavadní diskusi podařilo odpoutat pozornost veřejnosti od podstatných bodů k formálnímu aspektu vlastního "sňatku". A tak se diskuse soustřeďuje hlavně na to, kde se budou svazky uzavírat, a nikoli na to, za jakých podmínek a s jakými právy pro partnery.
Mnozí vysocí představitelé ÖVP odmítají možnost, že by se registrované partnerství mohlo uzavírat tam, kde heterosexuální svazky, tedy v oddávacích síních radnic. Jiní to sice připouštějí, ale požadují, aby bylo výslovně stanoveno, že půjde jen o administrativní akt, který nesmí být provázen žádnými oslavami.
To považují rakouští homosexuálové za zastírací manévr, který má odvést pozornost od zásadních nedostatků návrhu. Zákon totiž nejen neumožňuje homosexuálním párům adoptovat děti, a to ani vlastní děti jednoho z partnerů, ale obsahuje i další výrazná omezení. Nepředpokládá například možnost společného sociálního pojištění, vyplácení důchodu po zemřelém partnerovi, možnosti stejných daňových zvýhodnění jako pro heterosexuální páry ani možnost získat pro zahraničního partnera trvalé pobytové povolení, případně státní občanství.
Láká vás něco nového, klikněte ZDE...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3413)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (577)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (429)
Nic moc! 6.9% (380)
Fakt šílený! 12.4% (681)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama