Červen 2008

První sňatky G/L párů v Řecku

18. června 2008 v 12:01 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Atény 3. června (ČTK) - Na malém řeckém ostrově Tilos v Egejském moři dnes uzavřely občanský sňatek první dva homosexuální páry, jež využily nejasné formulace v řeckém zákonu o manželství, který nespecifikuje pohlaví manželů. Sňatky vzápětí vyvolaly spory kolem práv gayů a lesbiček v Řecku, kde v této otázce panuje velký konzervatismus.
Oba páry, dva muže a dvě ženy, sezdal socialistický starosta Anastasios Aliferis za přítomnosti třicítky svědků, místních obyvatel i homosexuálních aktivistů. Řecký zákon z roku 1982 neuvádí, zda se má občanský sňatek uskutečnit jen mezi mužem a ženou.
Několik hodin po obřadu však prokurátor z Rhodosu, jemuž Tilos podléhá, oznámil, že oba sňatky jsou neplatné, a vyzval starostu, aby je nezanášel do úředních knih. Zároveň zahájil vyšetřování týkající se případného překročení pravomoci ze starostovy strany.
Za nelegální označil takové sňatky řecký ministr spravedlnosti Sotirios Chadjigakis. "V Řecku neexistuje zákonný základ pro uzavírání manželství mezi homosexuály, zákon se týká výhradně heterosexuálních párů," zdůraznil.
Prokurátor nejvyššího soudu Jorgos Sanidas minulý týden varoval, že takové sňatky mohou být prohlášeny za neplatné a nelegální.
"Uzavřené sňatky jsou již zaneseny v úředních knihách, nezruším je," řekl starosta Anastasios Aliferis. "Podle zákonů platných v Evropské unii se místní správa nemůže dopouštět diskriminace, doufám, že o tom budou zodpovědní činitelé přemýšlet a nezesměšní naši zemi," zdůraznil.
Oba páry chystaly sňatky již několik měsíců. Bude-li to třeba, jsou připraveny obrátit se až k Evropskému soudu pro lidská práva.
Konzervativní vláda nedávno přišla s návrhem legalizovat svazky nesezdaných párů, nehodlá však do této zákonné úpravy zahrnout homosexuály. Ministr spravedlnosti to dnes potvrdil.
Řecká společnost je v této otázce dosti rozdělena. Podle nedávného průzkumu se 48,3 procenta dotázaných vyslovilo proti legalizaci homosexuálních svazků, zatímco 45,1 procenta bylo naopak pro ně.
Kromě několika ostrých výroků některých svých představitelů si mocná řecká pravoslavná církev v této otázce zachovává odstup a v současnosti nechce zaujímat žádný postoj.
"Tito lidé stojí mimo církev, netýká se nás to. Mohou si dělat co chtějí," řekl otec Timotheos, mluvčí nového arcibiskupa aténského a celého Řecka Jeronymose. Naopak jeho předchůdce označoval homosexualitu za zvrácenost.
V Evropské unii jako první v roce 2001 legalizovalo sňatky homosexuálů Niozemsko, Belgie následovala v roce 2003. Přes silný odpor římskokatolické církve legalizovalo manželství gayů a lesbiček v roce 2005 také Španělsko.

Češi a postoj k registrovanému partnerství

18. června 2008 v 11:59 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Praha 6. června (ČTK) - Třem čtvrtinám lidí by podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nevadilo, kdyby homosexuálové nebo lesby uzavřeli registrované partnerství. V roce 2005 to tolerovalo 62 procent lidí. Více než polovina však nesouhlasí s tím, aby homosexuálové měli právo uzavřít sňatek, vyplývá z průzkumu, který má ČTK k dispozici.
Více než polovina dotazovaných se domnívá, že přiznání homosexuální orientace způsobí lidem potíže v soužití s ostatními. Téměř dvě pětiny si naopak myslí, že žádné potíže nenastanou, zjistil průzkum.
Pokud člověk přizná homosexuální orientaci, bude mít v soužití s ostatními určitě problémy podle 38 procent dotazovaných, spíše bude mít problémy podle 18 procent. Bezproblémové soužití s lidmi bude mít rozhodně podle osmi procent a spíše bezproblémové podle 29 procent respondentů. Na otázku neumí odpovědět sedm procent lidí.
Tři čtvrtiny lidí souhlasí s právem homosexuálních mužů a žen uzavřít registrované partnerství (29 procent souhlasí rozhodně, 46 procent spíše souhlasí). Skoro pětina lidí s tímto právem nesouhlasí. Více než polovina lidí si však myslí, že by homosexuálové neměli mít právo uzavřít sňatek, souhlasí s tím naopak 38 procent dotazovaných. Gayové a lesby by neměli adoptovat děti podle 65 procent občanů, 23 procent lidí by s tímto právem souhlasilo.
Souhlasně na uplatňování práv homosexuálů a leseb odpovídali lidé, kteří osobně nějakého homosexuála či lesbu znají. Nesouhlasně se vyjadřovali lidé šedesátiletí a starší. Proti registrovanému partnerství a sňatkům homosexuálů a leseb byli spíše příznivci KDU-ČSL a KSČM, pro byli spíše voliči ODS.
Květnového průzkumu agentury CVVM se zúčastnilo 1066 respondentů starších 15 let.
Homosexuální ženy a miži by měli mít právo... (v %)

rozhodně anospíše anospíše nerozhodně neneví
uzavřít sňatek132531247
uzavřít registrované partnerství29461186
adoptovat děti518273812

Norsko uzákonilo úplnou rovnost homosexuálních sňatků

18. června 2008 v 11:57 | 004/ČTK
Oslo 11. června (ČTK) - Norský parlament dnes schválil zákon, který umožňuje homosexuálním párům uzavírat sňatky a staví je na stejnou úroveň s heterosexuálními páry, i pokud jde o adopce dětí nebo právo na umělé oplodnění. Pro zákon hlasovalo 84 poslanců, vesměs z vládní koalice a dvou menších opozičních stran, 41 poslanců převážně z řad křesťanské demokracie a pravicových populistů bylo proti.
Norsko se tak stalo šestou zemí na světě, která homosexuálním párům poskytly zcela stejná práva jako heterosexuálním, napsala agentura AFP. Zákon má vstoupit v platnost od nového roku.
"Dnešní rozhodnutí parlamentu je svým významem srovnatelné se zavedením všeobecného volebního práva nebo s paritním zastoupením žen," prohlásila předkladatelka zákona Gunn Karin Gjulová z vládní Norské dělnické strany.
"Vytváříme dnes systém, který otce redukuje na pouhou dávku spermatu," kritizoval normu naopak konzervativní poslanec Ulf Erik Knudsen.
Reagoval tak na nejspornější část zákona, podle nějž mají lesbické páry právo na umělé oplodnění. Zákon současně stanovuje, že jméno dárce spermatu, pokud si to přeje, musí být zaznamenáno, aby dítě, až dospěje, mohlo poznat identitu svého biologického otce.
Před parlamentem skupina demonstrantů protestovala proti zákonu s transparenty "Jsou otcové přebyteční?" a "Parlament nemá právo měnit zákony přírody!".
Dnes přijatý zákon rozšiřuje normu z roku 1993, která homosexuálním párům v Norsku umožňovala uzavřít registrované partnerství. Nový zákon také povoluje luteránské církvi, která je v Norsku státním náboženstvím, posvětit homosexuální svazky. Nejprve však musí přijmout k tomu účelu zvláštní liturgický text, protože ten dosavadní mluví jen o "muži a ženě". Zdravotníci naopak nebudou nuceni podílet se na oplodňování lesbických párů, pokud to bude proti jejich osobnímu přesvědčení.
Až do roku 1972 byla homosexualita v Norsku nelegální. Od té doby se z této severské země stal v této oblasti jeden z nejliberálnějších států na světě.
Také v sousedním Švédsku připravuje vláda pravého středu zákon umožňující náboženské sňatky homosexuálních párů.

Kalifornie začala uznávat sňatky g/l

18. června 2008 v 11:55 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Sacramento (USA) 17. června (ČTK) - Úřady v Kalifornii začaly v pondělí místního času oddávat první homosexuální páry. Umožnilo jim to rozhodnutí kalifornského nejvyššího soudu, který před měsícem konstatoval, že bránit lidem stejného pohlaví v uzavření manželství je proti ústavě tohoto amerického státu.
Oddací list jako první obdržely dva lesbické páry, které se v posledních letech intenzivně zapojovaly do boje za uznání práv homosexuálů na uzavření rovnoprávného sňatku.
V Beverly Hills si v pondělí krátce po 17. hodině místního času (dnes po druhé hodině SELČ) plny dojetí a slz řekly své "ano" čtyřiapadesátiletá Diane Olsonová a šestašedesátiletá Robin Tylerová.
Ve stejnou hodinu v 600 kilometrů vzdáleném San Francisku místní starosta Gavin Newsom oddal sedmaosmdesátiletou Del Martinovou a o čtyři roky mladší Phyllis Lyonovou. Žijí spolu již 56 let a spolu se šesti dalšími založily v roce 1955 v San Francisku společenský klub pro lesbičky, nazvaný Daughters of Bilitis. Pod jejich vedením se vyvinul v první organizaci obhájců lesbického partnerství.
Před sanfranciskou radnicí hlučně reagovaly na první homosexuální sňatky stovky příznivců i odpůrců. Scénu doplňovala kapela hrající svatební písně i transparent "Homosexuální sex je hřích".
První svatební obřady homosexuálů se konaly jen někde, teprve dnes dopoledne místního času
(odpoledne SELČ) začne oddávat všech 58 kalifornských okresů. Kvůli očekávanému náporu svatebčanů radnice a soudy najaly stovky dobrovolníků a oddávat se bude i ve stanech a na trávnících před soudními budovami.
Podle nedávné univerzitní studie totiž žije v Kalifornii, nejlidnatějším státě USA s 37 miliony obyvatel, více než 100.000 homosexuálních párů. Polovina z nich by chtěla uzavřít sňatek v příštích třech letech.
Sňatky osob stejného pohlaví vyvolávají u obyvatel Kalifornie zřejmě stále menší odpor. Podle průzkumu společnosti Field z konce května proti nim nic nemá 52 procent Kaliforňanů, proti je 41 procent. V roce 1977 je odmítalo 59 procent a jen 28 procent se vyslovilo v jejich prospěch.
Možnost uzavírat manželství ale může lidem stejného pohlaví ještě zrušit chystané listopadové referendum, v němž budou Kaliforňané hlasovat o změně ústavy státu, aby definovala sňatek jako svazek mezi mužem a ženou. To by de facto homosexuální sňatky zakázalo. Proti nim protestovalo v pondělí i sedm katolických biskupů v Los Angeles. Zdůraznili, že sňatek "má v božím stvoření jedinečné místo a spojuje muže a ženu".
Plnoprávné manželství mohou nyní ve Spojených státech uzavřít homosexuálové zatím jen v Kalifornii a v Massachusettsu. Nicméně Kalifornie je prvním státem, který bude oddávat páry z celých USA.
Kalifornské oddací listy homosexuálů bude uznávat jen hrstka států, je mezi nimi ale i New York, kde žije rovněž hodně homosexuálů. "Pokud budou uznávány sňatky uzavřené mimo New York, jsem si jist, že nebude trvat dlouho a budou se moci brát i (homosexuální) Newyorčané," řekl herec George Takei, jehož proslavila role kormidelníka Sulua v seriálu Star Trek, který si chce letos vzít dlouholetého partnera Brada Altmana.
Svazky osob stejného pohlaví uznávají i státy Connecticut, New Hampshire, New Jersey a Vermont. Tento typ svazků však nemá stejnou právní ochranu jako manželství. V hlavním městě Washingtonu, na Havaji, v Maine, ve státě Washington a v Oregonu mohou nyní homosexuálové uzavírat partnerství, která jim poskytují některá práva manželů. Naopak ve 26 amerických státech jsou manželství homosexuálů zakázána.

Jsou mozky gayů jiné?

18. června 2008 v 9:44 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Stockholm 16. června (dopisovatel ČTK) - S dosud údajně nejlepším důkazem toho, že mozky homosexuálních osob jsou jiné než mozky osob heterosexuálních, přišli ve své nové studii vědci ve Švédsku. Mozky homosexuálních mužů a lesbických žen nesou podle výsledků studie znaky opačného pohlaví - u mužů ženského a u žen mužského. U osob s heterosexuální orientací tyto znaky chybí.
"Poznatky z této studie dokazují, že homosexualitu nelze považovat za jev získaný změnou jednání, ale za jev biologicky daný," řekla k tomu deníku Dagens Nyheter lékařka a výzkumnice Ivanka Savicová ze Stockholm Brain Institute při Karolinské nemocnici ve švédské metropoli.
Studie je podle ní dosud nejlepším důkazem toho, že mezi homosexuály a heterosexuály existují fyziologické rozdíly. Při studii byly zkoumány mozky celkem devadesáti osob obou pohlaví. Výzkumníci nejdříve zkoumali krevní oběh v amygdale, mandlovité části mozku, jež je zvlášť propojena s citovými reakcemi. Přišli přitom na to, že spojení amygdaly s jinými částmi mozku vypadá u různých skupin různě. U heterosexuálních mužů a lesbických žen byla amygdala zvlášť zřetelně propojena v mozkovými centry, které řídí pohybové ústrojí. U homosexuálních mužů a heterosexuálních žen byla amygdala zřetelně spojena s mozkovými centry, které ovládají pocity. Dalším poznatkem byla skutečnost, že pravá část mozku je u lesbických žen a heterosexuálních mužů větší než u heterosexuálních žen a homosexuálních mužů.
"Nevíme, proč se mozky homosexuálů a lesbických žen podobají opačnému pohlaví, a nevíme ani to, jaký to má další význam. Můžeme zatím konstatovat jen tolik, že tomu tak skutečně je," řekla k poznatkům Savicová.