Srpen 2008

Ve Stockholmu se konala rekordní pride parade

9. srpna 2008 v 9:09 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Stockholm 2. srpna (ČTK,004.cz) - Na 80.000 účastníků a několik set tisíc diváků přilákal do švédského hlavního města Stockholmu letošní Europride, největší evropský festival věnovaný homosexuálům a lesbám. Na rekordní účasti nic nezměnilo ani deštivé počasí. Loni se na tutéž akci sešlo 50.000 lidí.
Stockholmská policie od rána upozorňovala obyvatele metropole na dopravní chaos a lidé byli opakovaně vyzýváni, aby po dobu dvoudenní akce raději nechali auta doma. Přehlídka odstartovala ve 13:00 SELČ jízdou 200 motocyklistů a poté se dal do pohybu mohutný průvod, který zcela ovládl centrum města.
Festival má ideové kořeny v počátku hnutí amerických gayů v roce 1969, avšak na evropské úrovni se koná teprve od roku 2002. Organizace EPOA, která jej pořádá, má členy v různých evropských zemích včetně Ruska, Polska nebo Lotyšska, nikoliv však v České republice. Místem Europride je každý rok jiné evropské velkoměsto.
Festival se stal i pobídkou pro švédské politiky, aby ukázali liberální postoj svých stran ke gayům i lesbičkám. Své zástupce na festival vyslalo celkem šest ze sedmi stran zastoupených v Riksdagu, švédském parlamentu.
Jedinou stranou, jež reprezentována nebyla, jsou Křesťanští demokraté - nikoli prý proto, že by s
akcí nebo jejími účastníky nesouhlasili, ale proto, že nepovažují za nutné prezentovat se "centrálně". V Europride je podle křesťanskodemokratických mluvčích celá ředa menších spolků s křesťanským zaměřením.
Pořádek při Europride 2008 zajistilo na 500 pořadatelů a nespecifikované množství policistů - stockholmská policie odmítla upřesnit jejich počet. Podle policejního mluvčího Pontuse Sandulfa nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí, které by mohlo hladký průběh festivalu hrozit. "Máme tolik zdrojů, že to bude stačit," komentoval Sandulf bezpečnostní stránku akce.

Počet nových případů HIV v ČR roste

9. srpna 2008 v 9:02 | ČTK/004 |  HIV/AIDS
Praha 30. července (ČTK) - Počet HIV pozitivních lidí v ČR stále roste. Od počátku roku do konce června se zjistilo 78 nových nákaz virem HIV, to je o 21 více než za stejnou dobu loni. Podle Národní referenční laboratoře pro AIDS v Česku žilo k poslednímu červnovému dni 939 HIV pozitivních lidí. Jedná se o Čechy nebo cizince s trvalým pobytem. Podle odborníků může být skutečný počet nakažených až desetkrát vyšší. Mnoho lidí totiž o nákaze netuší, nechodí na testy a virus šíří dál.
V loňském roce bylo zjištěno celkem 122 nových případů HIV pozitivních v ČR, což bylo zatím nejvíc v historii testování v ČR. Testování v ČR odhalilo celkem 1120 případů HIV nakažených, 251 z nakažených onemocnělo chorobou AIDS. Z nich do konce června nemoci AIDS podlehlo 136 lidí.
Nejen českou, ale i německou veřejnost nedávno média informovala o chebské prostitutce, která zemřela na AIDS. Žena pravděpodobně nakazila stovky mužů, úřady proto vyzvaly případné zákazníky, aby se ozvali. Prostitutka si vedla seznam zákazníků. Jen za jeden týden čeští hygienici zkontrolovali 20 lidí z listu, šest z nich bylo HIV pozitivních.
Nákaza se však nešíří jen mezi rizikovými skupinami kolem prostitutek. Ohroženi jsou podle odborníků mladí lidé, zejména dívky. Mnohé z nich užívají hormonální antikoncepci, která je chrání před početím, nikoliv ale před pohlavní nákazou. Podle statistik se virem HIV v Česku nejčastěji nakazí dívky ve věku od 20 do 24 let a muži ve věku od 25 do 29 let.
Největší počet HIV pozitivních připadá na Prahu. Následuje Středočeský a Jihomoravský kraj. Na opačné straně pomyslného žebříčku se nachází Vysočina a Pardubický kraj.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktuální statistiky naleznete zde

Loni se nakazilo virem HIV méně lidí, ale pandemie pokračuje

9. srpna 2008 v 8:49 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Washington 29. července (ČTK) - Počet lidí nakažených na celém světě virem HIV loni ve srovnání s předchozími lety mírně poklesl. Vyplývá to z dnes publikovaných údajů programu OSN pro boj s virem HIV a nemocí AIDS (UNAIDS). V nejhůře postižených zemích se epidemie šíří o něco pomaleji, což však neznamená, že by byl virus HIV na ústupu: velký nárůst případů zaznamenala například Ukrajina a Rusko.
V roce 2007 se na celé zeměkouli nakazilo virem HIV 2,7 milionu lidí, zatímco v roce 2001 to byly tři miliony lidí. Také počet lidí, kteří zemřeli na AIDS, se od roku 2005 mírně snižuje. UNAIDS odhaduje počet zemřelých za loňský rok na dva miliony. V roce 2006 podlehlo nemoci AIDS 2,1 milionu nemocných.
Na celém světě podle programu UNAIDS žijí v současnosti 33 miliony lidí s virem způsobujícím syndrom získaného selhání imunity. Z toho 67 procent jich je ze subsaharské Afriky. V roce 2006 bylo podle výroční zprávy OSN na světě 33,2 milionu nakažených tímto zákeřným virem.
Některé rozvojové země, kde se v posledních letech hodně investovalo do osvěty, zaznamenaly určité zlepšení situace. Počty infikovaných šly dolů třeba v Zimbabwe nebo ve Rwandě.
UNAIDS ale upozorňuje, že není vhodná chvíle ke spokojenosti, protože v mnoha jiných regionech se choroba naopak šíří více než dřív. Jako příklad zpráva uvádí Čínu, Indonésii, Keňu, Mozambik a také Ukrajinu a Rusko. Na Ukrajině a v Rusku se podle programu UNAIDS počet nakažených za posledních šest let více než zdvojnásobil.
"Šestinásobný nárůst financování programů zaměřených proti HIV v chudších zemích začíná nést své ovoce," uvádí se ve zprávě. "Nicméně pokrok zůstává nerovnoměrný a budoucí vývoj epidemie nejistý, což jen podtrhuje potřebu zintenzivnit úsilí zaměřené na prevenci a léčbu HIV pro všechny," dodává zpráva.
Americký senát před necelými dvěma týdny schválil zákon, který počítá s vynaložením 39 miliard dolarů (téměř 591 miliard korun) v příštích pěti letech na intenzivnější boj s pandemií AIDS ve světě.
K úspěchům posledního období UNAIDS počítá to, že více těhotných HIV pozitivních žen dostává léky, které zabraňují přenosu nákazy z matky na dítě. Mezi lety 2005 a 2007 se díky tomu počet infikovaných dětí snížil z 410.000 na 370.000.

Australské lesbičky žádaly odškodnění za narození dvojčat

9. srpna 2008 v 8:42 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Canberra 25. července (ČTK) - Australský lesbický pár dnes prohrál soud proti lékaři, jehož ženy obvinily z profesionálního pochybení, když se jim po umělém oplodnění narodily místo jednoho dítěte dvojčata. Příchod dvou dětí podle žalující strany přinesl do rodiny příliš velký stres a poškodil partnerský vztah. Soud dal ale za pravdu lékaři, který trval na tom, že nechyboval.
Ženy po porodníkovi žádaly jako odškodné v přepočtu téměř šest milionů korun. Místo očekávaného jednoho dítěte se narodily dvě zdravé holčičky.
Případ se řeší soudně od loňského září a v Austrálii vyvolal debatu o tom, jak se dá měřit hodnota dětí a zda mají mít homosexuální páry vůbec právo využívat metodu umělého oplodnění. Ženy tvrdily, že otázkou není jejich láska k nyní čtyřletým dvojčatům, ale to, že lékař nesplnil zadaný požadavek pomoci získat jedno dítě.
Loni se v Austrálii z umělého oplodnění narodilo 10.000 dětí, tedy jedno na každých 33 porodů.
Jenny Willsová, která je matkou dvou párů dvojčat, z nichž jeden se narodil po umělém oplodnění, řekla listu Sydney's Daily Telegraph, že chápe beznaděj obou žen. Na druhé straně ale považuje za "strašně smutné, jestliže lesbický pár považuje narození zdravých holčiček za chybu hodnou odškodnění."
Paul Jones ze svazu australských lékařů se domnívá, že narodí-li se živé a zdravé dítě, pak případ nemá končit u soudu.

Stehlíková je pro adopci dětí gayi a lesbami

9. srpna 2008 v 8:36 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Praha 17. července (ČTK) - Homosexuální páry by mohly v budoucnu mít možnost adoptovat děti svých partnerů a partnerek, chce toho docílit ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková (SZ). Odborníci nyní pracují na výzkumu o tom, jaký vliv na rozvoj dítěte mají gay a lesbičtí rodiče. Podobné studie ze zahraničí neprokázaly žádný negativní vliv související se sexuální orientací rodičů, řekla dnes novinářům Stehlíková.
Obě studie by měly být hotové začátkem příštího roku. Jejich výsledky chce pak ministryně představit veřejnosti. Vládní pracovní skupina pro sexuální menšiny na základě výsledků připraví podklady pro legislativní změny.
Začít by se podle ministryně mělo tím, že by se umožnilo gayům a lesbám osvojit si dítě svého partnera či partnerky, které mají z předchozího manželství. Větší ambice ve smyslu, aby homosexuálové mohli adoptovat i cizí dítě, ministryně nemá. "V tomto volebním období žádný další návrh na toto téma nebude," řekla.
Podle ministryně je lepší, když dítě vyrůstá s homosexuálním párem než v ústavu. V různých ústavech přitom v ČR žije až 20.000 dětí. Adoptovat dítě dnes může manželský pár i jednotlivec, například manžel nebo manželka rodiče dítěte se souhlasem partnera. Jako společné si mohou ale dítě osvojit jen manželé.

Australský soud zrušil zákaz demonstrací při katolickém setkání

9. srpna 2008 v 8:29 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Sydney 15. července (ČTK) - Australský soud dnes zrušil zákon zakazující demonstrace proti náboženským poutníkům při katolických Světových dnech mládeže. Ty dnes začínají ve východoaustralském Sydney a od čtvrtka bude s věřícími i papež Benedikt XVI, který do Austrálie přiletěl už v neděli.
Podle zákona přijatého v roce 2006 hrozila demonstrantům, kteří by během Světových dnů mládeže obtěžovali věřící, pokuta až 5500 australských dolarů (78.000 korun). Soud ale rozhodl, že úprava je protiústavní a v rozporu s právem na svobodu vyjádření.
Rozhodnutí soudu přivítaly aktivistky ze sdružení NoPope Coalition Rachel Evansová a Amber Pikeová, které podaly návrh na zrušení zákona. "Nyní máme jistotu, že můžeme vyjít do ulic a odsoudit politiku papeže Benedikta, který vystupuje proti používání kondomů, proti antikoncepci a proti homosexualitě," řekla Evansová.
NoPope Coalition, která sdružuje sekulární aktivisty a zastánce práv homosexuálů, plánuje rozsáhlé demonstrace, při nichž chce návštěvníkům Světových dnů mládeže rozdávat kondomy.
Náboženského setkání se zúčastní na 250.000 katolíků z celého světa, mezi nimi i 220 Čechů. Vrcholem Světových dnů mládeže bude sobotní večerní vigilie a zejména následující slavnostní nedělní mše, které bude papež celebrovat. Obě akce budou v přímém přenosu přenášeny do mnoha zemí světa, v ČR odvysílá sobotní vigilii od 10:00 program ČT2.
První Světový den mládeže se uskutečnil v roce 1985 v Římě z iniciativy Benediktova předchůdce Jana Pavla II., který usiloval o navázání těsnějšího dialogu katolické církve s mladými lidmi.

Pochody gayů v Evropě

9. srpna 2008 v 8:24 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Berlín/Praha 28. června (ČTK) - Desítky tisíc homosexuálů zamířily dnes do ulic v řadě evropských měst, aby demonstrovaly za rovná práva a proti diskriminaci menšin. V rámci takzvaných duhových průvodů jich bylo nejvíce přítomno v Berlíně a v Paříži. Zatímco v mnoha městech jde již o mnohaletou tradici, vůbec poprvé se podobná akce uskutečnila v Brně nebo v bulharské Sofii.
Za vytrvalého deště a za zvuků techna procházeli gayové a lesbičky, vybavení balonky v duhových barvách, hlavními dopravními tepnami Berlína. Na šestikilometrové trase je neodmyslitelně doprovázely nejrůznější alegorické vozy. Organizátoři, kteří se drželi klasického tématu boje proti homofobii, očekávali až půl milionu účastníků. Pochod se obešel bez incidentů.
Akce se zúčastnil i možná poslední z řad homosexuálů perzekuovaných ještě za nacistického Německa. Devětadevadesátiletý Rudolf Brázda, rodák z Lipska a syn českých rodičů, přijel do německé metropole z francouzského města Mulhouse, kde trvale žije. Organizátorům se přihlásil poté, co se dozvěděl, že německá komunita homosexuálů si myslela, že už nežijí osoby pronásledované kvůli svému zaměření nacisty. Brázda byl v roce 1934 odsouzen k šesti měsícům vězení za soužití s jiným gayem a posléze vyhnán do tehdejšího Československa. Po obsazení Sudet byl již v roce 1938 znovu zatčen a v roce 1941 deportován do koncentračního tábora Buchenwald, kde musel nosit růžový trojúhelník, symbol zavrhovaných homosexuálů.
V Paříži vyrazilo na pochod několik desítek tisíc lidí. V čele průvodu šel pařížský starosta Bertrand Delanoë, o jehož zaměření se na veřejnosti ví mnoho let. Organizátoři akce si vybrali za letošní téma perzekuci na školách. V průvodu se objevili také zástupci hnutí zelených, učitelských odborů a mnoho studentů středních a vysokých škol.
V Sofii se vůbec prvního pochodu homosexuálů v Bulharsku zúčastnilo několik desítek gayů a lesbiček. Akci se pokusilo narušit několik desítek skinheadů, kteří na účastníky házeli petardy. Okolo 60 radikálů bulharská policie zatkla. Pochodu předcházely mohutné protesty především ze strany pravoslavné církve a nacionalistických organizací, které naléhaly na sofijskou radnici, aby akci zakázala. Ta to sice neučinila, trasu pochodu však přesunula z centra města do jedné z okrajových čtvrtí.
V Záhřebu se dnes sešlo několik stovek chorvatských homosexuálů a lesbiček. Jejich pochod, již sedmý v historii, provázela přísná bezpečnostní opatření, aby se neopakovaly loňské útoky pravicových radikálů. Konání akce podpořil vedle řady demokratických stran i chorvatský prezident Stjepan Mesić, který vyzval k toleranci menšin.
V Brně se průvod stovek homosexuálů pokusily narušit desítky neonacistů. V centru města nastal po ukončení pochodu na náměstí Svobody zmatek poté, co extremisté zaútočili slzným plynem. Policie zatkla 15 odpůrců pochodu, z nichž dva obvinila z výtržnictví.