Pochody gayů v Evropě

9. srpna 2008 v 8:24 | ČTK/004 |  GLBT KOMUNITA
Berlín/Praha 28. června (ČTK) - Desítky tisíc homosexuálů zamířily dnes do ulic v řadě evropských měst, aby demonstrovaly za rovná práva a proti diskriminaci menšin. V rámci takzvaných duhových průvodů jich bylo nejvíce přítomno v Berlíně a v Paříži. Zatímco v mnoha městech jde již o mnohaletou tradici, vůbec poprvé se podobná akce uskutečnila v Brně nebo v bulharské Sofii.
Za vytrvalého deště a za zvuků techna procházeli gayové a lesbičky, vybavení balonky v duhových barvách, hlavními dopravními tepnami Berlína. Na šestikilometrové trase je neodmyslitelně doprovázely nejrůznější alegorické vozy. Organizátoři, kteří se drželi klasického tématu boje proti homofobii, očekávali až půl milionu účastníků. Pochod se obešel bez incidentů.
Akce se zúčastnil i možná poslední z řad homosexuálů perzekuovaných ještě za nacistického Německa. Devětadevadesátiletý Rudolf Brázda, rodák z Lipska a syn českých rodičů, přijel do německé metropole z francouzského města Mulhouse, kde trvale žije. Organizátorům se přihlásil poté, co se dozvěděl, že německá komunita homosexuálů si myslela, že už nežijí osoby pronásledované kvůli svému zaměření nacisty. Brázda byl v roce 1934 odsouzen k šesti měsícům vězení za soužití s jiným gayem a posléze vyhnán do tehdejšího Československa. Po obsazení Sudet byl již v roce 1938 znovu zatčen a v roce 1941 deportován do koncentračního tábora Buchenwald, kde musel nosit růžový trojúhelník, symbol zavrhovaných homosexuálů.
V Paříži vyrazilo na pochod několik desítek tisíc lidí. V čele průvodu šel pařížský starosta Bertrand Delanoë, o jehož zaměření se na veřejnosti ví mnoho let. Organizátoři akce si vybrali za letošní téma perzekuci na školách. V průvodu se objevili také zástupci hnutí zelených, učitelských odborů a mnoho studentů středních a vysokých škol.
V Sofii se vůbec prvního pochodu homosexuálů v Bulharsku zúčastnilo několik desítek gayů a lesbiček. Akci se pokusilo narušit několik desítek skinheadů, kteří na účastníky házeli petardy. Okolo 60 radikálů bulharská policie zatkla. Pochodu předcházely mohutné protesty především ze strany pravoslavné církve a nacionalistických organizací, které naléhaly na sofijskou radnici, aby akci zakázala. Ta to sice neučinila, trasu pochodu však přesunula z centra města do jedné z okrajových čtvrtí.
V Záhřebu se dnes sešlo několik stovek chorvatských homosexuálů a lesbiček. Jejich pochod, již sedmý v historii, provázela přísná bezpečnostní opatření, aby se neopakovaly loňské útoky pravicových radikálů. Konání akce podpořil vedle řady demokratických stran i chorvatský prezident Stjepan Mesić, který vyzval k toleranci menšin.
V Brně se průvod stovek homosexuálů pokusily narušit desítky neonacistů. V centru města nastal po ukončení pochodu na náměstí Svobody zmatek poté, co extremisté zaútočili slzným plynem. Policie zatkla 15 odpůrců pochodu, z nichž dva obvinila z výtržnictví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte při sexu kondom?

Ano, vždycky! 37.5% (1082)
Ano, ale jen občas! 19.7% (569)
Jednou, dvakrát jsem ho použil! 9.9% (285)
Nemám ho rád, nepoužívám ho! 32.8% (947)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama