Říjen 2008

Connecticut povoluje svatby homosexuálních párů

22. října 2008 v 9:28 | 004/ČTK/YoTube |  GLBT KOMUNITA
Hartford (USA) 10. října (ČTK) - Americký stát Connecticut se dnes stal třetím státem USA po Massachusetts a Kalifornii, který povoluje homosexuální sňatky. Connecticutský nejvyšší soud totiž rozhodl, že zákon, který doposud zakazoval ve státě manželství osob stejného pohlaví, lze považovat za diskriminační, a zrušil jeho platnost.
V Connecticutu dosud zákony umožňovaly pouze partnerské svazky, jež ale neměly status manželství.
"Nemohu tomu uvěřit. Jsme nadšené, absolutně šťastné. Po 33 letech se nakonec budeme moci vzít," citovala agentura AP Janet Peckovou, která spolu se svou partnerkou Carole Conklinovou stát žalovala.
Republikánská guvernérka státu Mary Jodi Rellová dnes uvedla, že s verdiktem soudu nesouhlasí, ale že proti němu nebude bojovat. "Nejvyšší soud se vyslovil. Nemyslím, že jeho výrok vyjadřuje názor většiny obyvatel Connecticutu," uvedl Rellová.
Prvním americkým státem, který povolil sňatky párů stejného pohlaví, byl v roce 2004 stát Massachusetts, který od letošního července umožňuje také sňatky všem americkým homosexuálním párům. Od června oddává homosexuály z celých Spojených států i Kalifornie. Tam se ovšem bude v listopadu konat ještě referendum, v němž mohou být sňatky gayů a lesbiček zakázány.
Svazky stejného pohlaví uznává i stát New York, kde ale zákonodárství nedovoluje takové dvojice oddat. Partnerské svazky, nikoli ale na úrovni manželství, jsou možné ve státech New Hampshire, New Jersey a Vermont a s ještě o něco nižší právní ochranou i v hlavním městě Washingtonu, na Havaji, v Maine, ve státě Washington a v Oregonu.

úryvek z filmu Adam and Steve:
Stehlíková chce podporu vlády pro výbor pro sexuální menšiny

22. října 2008 v 9:24 | 004/ČTK/ |  GLBT KOMUNITA

Praha 14. října (ČTK) - Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) chce ve středu své kolegy ve vládě přesvědčit, aby podpořili vznik nového výboru pro sexuální menšiny. Tvořil by součást Rady vlády pro lidská práva a stal by se místem pro jednání odborníků a zástupců neziskových organizací a státní správy o právech lidí s odlišnou sexuální orientací. Stehlíková ČTK řekla, že některá ministerstva s jejím návrhem nesouhlasí a materiál jde na jednání vlády s negativními připomínkami.
Podle Stehlíkové v ČR doposud chybí taková platforma. "Problematika ochrany práv sexuálních menšin není úplně dobře podchycena," řekla ČTK Stehlíková. Roli neexistujícího výboru částečně plní vládní pracovní skupiny, které se ale scházejí ad hoc. Výbor by měl jednat například o útocích radikálů na homosexuály, o možnostech lesbických párů adoptovat děti, o prevenci proti nákaze virem HIV a o problémech, jimž čelí bisexuálové a transsexuálové. Podle Stehlíkové v ČR v mnoha případech dochází k diskriminaci sexuálních menšin.
Některá ministerstva mají podle Stehlíkové pocit, že výborů už na vládní úrovni existuje hodně a že ochranu práv sexuálních menšin česká legislativa řeší dostatečně. S tím Stehlíková nesouhlasí a doufá, že ministry ve středu přesvědčí.
Pro informaci svým kolegům ve středu Stehlíková předloží ještě zprávu o návštěvě kontrolorů Výboru proti mučení při Radě Evropy (CPT) v ČR. Na přelomu letošního března a dubna kontrolovali psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích a v Havlíčkově Brodě. Zajímali se o problematiku kastrací sexuologických pacientů v ochranné léčbě. Již při dřívějších kontrolách měl výbor proti kastracím námitky. Vyjádřil například obavy z toho, že by mohlo dojít k porušení jejich lidských práv.
Stehlíková chce ve středu ministry požádat o to, aby připravili podklady pro odpověď kontrolorům za ČR. Hlavní práce bude v tomto náležet podle Stehlíkové ministerstvu zdravotnictví.
Výbory spadající pod Radu vlády ČR pro lidská práva:
  • Výbor pro občanská a politická práva
  • Výbor pro hospodářská, sociální a kulturní práva
  • Výbor proti mučení a jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání
  • Výbor pro práva dítěte
  • Výbor pro rovné příležitosti žen a mužů
  • Výbor pro práva cizinců
  • Výbor pro lidská práva a biomedicínu


Moderátorka DeGeneresová bojuje reklamními spoty za sňatky gayů

22. října 2008 v 9:22 | 004/ČT/YouTube |  GLBT KOMUNITA

Los Angeles 20. října (ČTK) - Oblíbená moderátorka, bavička a herečka Ellen DeGeneresová utratila 100.000 dolarů (asi 1,8 milionu Kč) za vysílací čas v amerických televizích, aby tak podpořila právo homosexuálů uzavřít v Kalifornii sňatek. V listopadu se v nejlidnatějším státě USA bude konat referendum o zákazu homosexuálních manželství, jejichž uzavírání zde bylo nedávno povoleno, píše zpravodajský server BBC News.
Padesátiletá DeGeneresová se v srpnu provdala za svou dlouholetou partnerku, australskou herečku Portiu de Rossiovou, známou z televizního seriálu Ally McBealová. Moderátorčin televizní spot se na obrazovkách objeví před 4. listopadem, kdy mají Kaliforňané o budoucnosti sňatků lidí stejného pohlaví rozhodnout. DeGeneresová chce diváky upozornit na to, že oponenti sňatků "překrucují pravdu", a chce apelovat na voliče, aby hlasovali pro "soucit a spravedlnost".
Současné průzkumy naznačují změnu v přístupu obyvatel Kalifornie k této otázce. Odpůrci legalizace sňatků varují rodiče, že o svatbách gayů budou jejich děti vyučovány již na prvním stupni základních škol. Zastánci označují tento argument za zavádějící.
DeGeneresová o své orientaci poprvé veřejně promluvila v roce 1997 ve vlastním sitcomu nazvaném Ellen. Stala se tak prvním nezakrývaným homosexuálem v titulní roli pořadu vysílaného v hlavním vysílacím čase v americké televizi.
S pětatřicetiletou de Rossiovou žije DeGeneresová čtyři roky. Patří k nejznámějších lesbickým párům ve Spojených státech. Často se spolu v Hollywoodu objevují na různých společenských akcích.
Kalifornský nejvyšší soud 15. května legalizoval homosexuální sňatky v historickém rozhodnutí, kterým zrušil jeden z paragrafů občanského zákoníku jako diskriminační. Konzervativcům se ale podařilo shromáždit dostatek podpisů, aby se mohli cestou referenda pokusit zakázat svatby osob stejného pohlaví. Konkrétně se snaží zakotvit v kalifornské ústavě, že platný je jedině sňatek mezi mužem a ženou. Plebiscit se má odehrát 4. listopadu, tedy souběžně s prezidentskými volbami v USA. Pokud by kalifornští občané schválili ústavní dodatek, je nejisté, zda by do té doby uzavřená manželství gayů a lesbiček zůstala platná.
Ještě dříve než nejlidnatější americký stát, Kalifornie, povolil homosexuální manželství Massachusetts. V devíti dalších státech mohou homosexuálové uzavírat různé formy civilních svazků. Naopak ve 26 státech USA jsou manželství homosexuálů zakázána. Ve Wisconsinu a Delawaru hrozí za uzavření takového svazku, byť v jiném státě, poměrně vysoké tresty.


Inspekce navrhla stíhání dvou policistů za útok při průvodu gayů

22. října 2008 v 9:18 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Brno 20. října (ČTK) - Inspekce ministerstva vnitra navrhla trestní stíhání dvou brněnských policistů za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Údajně chybovali, když bezdůvodně napadli příznivce extremistické Národní strany, jenž protestoval kvůli pochodu homosexuálů v Brně. ČTK to dnes sdělila mluvčí inspekce Martina Lídlová.
Podáním návrhu skončilo pro inspekci vyšetřování celého policejního zásahu při pochodu, žádné další chyby neobjevila. "Teď už záleží na státním zástupci, jak s návrhem naloží," uvedla Lídlová.
Událost se stala letos v červnu na brněnském náměstí Svobody při střetech, jež provázely průvod nazvaný Queer Parade. Oba policisté jsou z pohotovostního a pořádkového odboru brněnského městského ředitelství. Mluvčí nechtěla říci, jak konkrétně se provinili. Podle neoficiálních informací oddělili jednoho z pravicových extremistů od hlavní skupiny a ztloukli jej.
Spisy s návrhem na zahájení trestního stíhání dostalo podle Lídlové Okresní státní zastupitelství Brno-venkov.
Queer Parade byla prvním velkým průvodem gayů a lesbiček v Česku. Zúčastnilo se asi 500 lidí. Kvůli útokům odpůrců byla ale trasa pochodu kratší a místo dvou hodin trval 20 minut. Policie tehdy zadržela 15 radikálů, dva obvinila z výtržnictví, dalším deseti hrozilo přestupkové řízení.
V centru Brna dohlíželo na akci víc než 200 policistů. Pravicoví extremisté se pokusili průvod narušit nejprve hromadně, poté se rozdělili na skupinky a několika se podařilo proniknout na náměstí Svobody, kde použili granáty se slzným plynem. Větší střet obou táborů tehdy nevznikl.Trochu lehké erotiky...

8. října 2008 v 14:41 | Youtube |  GAY EROTIKA
Homosexualita vzniká při raném vývoji mozku

8. října 2008 v 14:17 | IDNES |  HOMOSEXUALITA
17.8.2008 (VB) Britští a švédští neurologové přišli údajně na to, co ovlivňuje homosexuální cítění člověka. Podle nich je to struktura mozku, která se vyvine u homosexuálních jedinců jinak než u těch heterosexuálních.

Lesbičky mají podobnou strukturu šedé hmoty kůry mozkové jako heterosexuální muži, zatímco gayové mají mozek strukturně podobný tomu, který vlastní heterosexuální ženy.
Studie několika předních britských odborníků přišla se závěrem, že mozky heterosexuálů a homosexuálů se skutečně liší strukturálně i funkčně. Bylo dokázáno, že mozek lesbiček má menší podíl šedé hmoty - buněk zpracovávajících signály jdoucích od smyslů - než mozek heterosexuálních žen. Lesbičky tak mají mozek velmi podobný tomu mužskému.
Naopak mozek gayů se jeví více strukturně podobný s mozkem žen. Mozek gayů také velmi mocně reaguje na pohlavní hormony vyloučené v potu jiných mužů (potenciálních sexuálních protějšků) tak, jak je to typické pro mozek heterosexuálních žen.

Větší mozek v. šedá hmota

Například se také ví, že větší mozek u mužů a vyšší podíl šedé hmoty u žen je způsoben částečně

působením pohlavních hormonů během děložního vývoje. Tyto hormony přitom v jistou kritickou chvíli určují také sexuální orientaci.

Vědci z University College London použili velmi výkonný přístroj pro skenování mozku pomocí magnetické rezonance a sledovali osmdesátku mužů a žen, z nichž šestnáct tvořili gayové a 15 lesbičky. Obrázky ze skeneru prokázaly, že lesbičky měly proporce a distribuci šedé hmoty v mozku podobné mužským.

"U homosexuálních žen byla šedá hmota kůry kolem nosu strukturně stejná jako u mužů," uvedli autoři v závěru své studie. Oblast kolem nosu je přitom zodpovědná za společenské a sexuální chování člověka.

V přidružené studii pak Ivanka Savicová ze švédského Institutu Karolinska požádala 12 gayů, 12 heterosexuálních žen a 12 heterosexuálních mužů, aby přivoněli k potu různých mužů. Přitom sledovala pomocí magnetické rezonance činnost jejich mozku.

Savicová zjistila, že přední část hypotalamu - oblasti související se sexuálním chováním - silně reagovala jak u heterosexuálních žen, tak u homosexuálních mužů. Heterosexuální muži reagovali na pot stejného pohlaví jen velmi slabě. To znamená, že mozek gayů je funkčně shodný s tím, který mají heterosexuální ženy.

Savicová v druhém pokusu testovala mozek 12 lesbiček a zjišťovala, jak budou reagovat na pot mužů a na pot žen. Homosexuální ženy vykazovaly silnou reakci na pot žen tak, jak je to typické pro reakci mozku u heterosexuálních mužů.
Studie byly publikovány v odborném časopise Public Library of Science, respektive ve Věstníku Národní akademie věd (Proceedings of the National Academy of Science).


Pro potěchu oka:Ředitel zakázal na gymnáziu debatu o gay tématice

8. října 2008 v 14:12 | Idnes |  GLBT KOMUNITA
27.10.2008 (ČR) Atmosféra na pražském gymnáziu v Horních Počernicích může připomínat poměry staré monarchie. Třeba debata o homosexualitě je tady tabu. Rozhodl o tom ředitel školy. Zakázal studentům promítat dokument z projektu Člověka v tísni a zatrhl i debatu se šéfem Gay iniciativy.
Stejně nekompromisně se ředitel Jan Podešva postavil i k promítání filmu o transsexuálech nebo čečenských uprchlících. Studenti, kteří organizují projekce, navíc neuspěli ani s hostem do debaty původem z Čečenska. Argument, že hosta doporučili lidé z organizace Člověk v tísni, ředitele nepřesvědčil.
"Ředitel nám řekl, že žádný muslimský terorista mu nepřekročí práh školy. Lidé z Člověka v tísni jsou podle něj lidi v maskáčích, co lezou z kanálů," tvrdí letošní absolvent gymnázia Adam Hejl, který se staral o fungování filmového klubu.
Dokumenty o lidských právech pod hlavičkou Člověka v tísni se jako volnočasová aktivita promítají zhruba na padesáti středních školách tak jednou měsíčně. Někde se do koordinace zapojili i učitelé. Podle ředitele projektu Karla Strachoty se problémy objevily jen na hornopočernickém gymnáziu.

Sexuální minority? Prý zbytečné dráždidlo

Ředitel Podešva se hájí tím, že jako ředitel nese za své 12- až 18leté žáky zodpovědnost. "Některá problematika není nezbytně nutná pro výchovu našich žáků. Koneckonců sem chodí i křesťané a jejich rodiče by si asi nepřáli, aby se děti dozvídaly informace, které se zabývají třeba sexuálními minoritami. Nemají to ve školních osnovách a já jim to jako dráždidlo nebudu poskytovat," vysvětlil Podešva svůj postoj iDNES.cz.
Podle něj škola svou výchovnou funkci plní. "Sexuální výchova probíhá v rámci výuky biologie, a tam je dost informací o rozmnožování a sexualitě. To by mělo žákům jako nezbytná dávka informací stačit. Pokud chtějí vědět víc, ať si to najdou na internetu," dodal.
Takový přístup se ale nelíbí ministryni Džamile Stehlíkové, kterou už na jaře informoval o celé situaci vedoucí týmu jejích poradců a zároveň šéf Gay iniciativy Jiří Hromada. "Tehdy jsme se s panem Hromadou domluvili, že pokud by problémy přetrvávaly, osobně se s panem ředitelem sejdu a v rámci dobrých vztahů vše probereme," slíbila ministryně iDNES.cz.
Studenti plánovali letos v dubnu besedu s Hromadou k dokumentu o srbském homosexuálním chlapci, který má kvůli své identitě problémy s netolerantním okolím. - upoutávku filmového klubu najdete zde

"Ředitel strhal plakáty s upoutávkou, které visely po škole. Pak si nás zavolal do ředitelny a řekl, že nic takového tu promítat nebudeme. Doslova tvrdil, že žádnou čtyřprocentní úchylku na škole nebude podporovat. Studenti prý mají dost svých starostí a on je nebude otravovat ještě s nějakými homosexuály," vzpomíná bývalý kantor školy Milan Vinduška, který byl zároveň koordinátorem filmového klubu.
Tím padla i debata s Jiřím Hromadou, která měla následovat po zhlédnutí filmu.

Hromada: Debaty o homosexuálech se týkají všech

Aby si zjednal pořádek i do budoucna, vydal ředitel podle Vindušky interní nařízení o šesti

bodech, kde zakazuje promítání filmů na určitá témata. Za nevhodné považuje obecně filmy o homosexualitě a transsexualitě, zapovězené jsou i filmy o potratech, drogové závislosti nebo fašismu a terorismu, pokud by obsahovaly "příliš naturalistické scény". - dokument najdete zde
Jan Podešva si už dnes nevzpomíná, že by takové nařízení vydal. Zároveň ale trvá na tom, že pravidla jsou nutná. "Rodiče by se mohli krajně podivovat, kdyby jejich děti chodily na přednášky, kde je vidět fašistické násilí, kde je spousta informací o homosexualitě a lesbickém sexu a podobně. Kdo to bude kontrolovat? Já se na to podívat nepůjdu, na to nemám čas," tvrdí ředitel.

Předseda Gay iniciativy má ovšem za to, že pro mladé lidi mají podobné projekty velký smysl. "Nejde tam o biflování nějakých dat, ale o demokratickou diskusi na témata, která jsou o identitě, hledání sama sebe a která budou studenty provázet celý život. To pan ředitel naprosto pomíjí a bere žáka jako nástroj, který musí poslouchat a přijímat jen to, co se mu vnutí. A to se mi hodně příčí, protože to jsou totalitní způsoby," říká Hromada.

Kritici už ze školy odešli

Kvůli možným problémům se studenti nechtěli do otevření záležitosti pouštět před maturitami. Teď se situace změnila a o schůzku s ředitelem stojí jak ministryně Stehlíková, tak lidé z Člověka v tísni.

"Rádi bychom to probrali s ředitelem osobně," říká ředitel projektu Jeden Svět na školách Karel Strachota. Velké naděje, že ředitel Podešva změní přístup, si ale nedělá. "Jde o volnočasovou aktivitu a pokud se ředitel rozhodne, že tam filmový klub nechce, nic s tím udělat nemůžeme."
Někteří učitelé na změnu ředitelových názorů nečekali a ze školy jednoduše odešli. "Pan Podešva si zjednával pořádek hrubostí a výhrůžkami vůči podřízeným i žákům. Jen za loňský rok podalo výpověď asi šest až osm kantorů a několik lidí odešlo i letos," dokresluje poměry na gymnáziu bývalý učitel a svého času koordinátor filmového klubu Petr Nečina, v součastnosti jeden z šesti členů Školské rady gymnázia.


Něco pro výše zmíněného ředitele:Zabil a usmažil si svého milence

8. října 2008 v 14:04 | Idnes |  GLBT KOMUNITA

7.10.2008 (VB) Britský kuchař čelí obžalobě, že zabil svého milence, rozporcoval část jeho stehna a usmažil ho na bylinkách a olivovém oleji. Šestatřicetiletý Anthony Morley kvůli tomu včera stanul před soudem v Leedsu.
Obviněný Morley, nosící titul "Mister Gay" Spojeného království z roku 1993, si letos v dubnu dal schůzku s o tři roky mladším Damianem Oldfieldem. Oba muži zašli do baru a po hojném popíjení se odebrali do Morleyova bytu.
Druhý den ráno přišel Morley v županu a se zakrvácenou tváří a rukama do obchodu v sousedství a žádal, aby zavolali policii. Tvrdil, že zabil někoho, kdo se ho pokusil znásilnit.
Policie našla v jeho bytě nahé Oldfieldovo tělo, z něhož část chyběla. V kuchyni ale leželo šest už usmažených kusů lidského masa, další už byl částečně snědený. Podle soudních lékařů Oldfield zemřel na následky bodných ran.
Morleyův obhájce řekl, že nepopírá, že jeho klient Oldfielda zabil a část jeho těla usmažil. Soud by ale podle něj měl přihlédnout k tomu, že Morley byl možná vyprovokován, a také k jeho duševnímu stavu.
Podobným případem kanibalismu v Evropě, který se dostal před soud, byla kauza tzv. "kanibala z Rotenburgu". Armin Meiwes zabil v roce 2001 počítačového technika a snědl z něj dvacet kilogramů. Nyní si odpykává doživotní trest.


Něco z jiného soudku:


Brad Pitt podporuje gay svazky a krátké video

8. října 2008 v 13:52 | 004/ČTK/Youtube |  GLBT KOMUNITA

Los Angeles 18. září (ČTK) - Hollywoodský herec Brad Pitt věnoval 100.000 dolarů (1,7 milionu korun) na boj proti chystanému listopadovému hlasování, které by mohlo zvrátit rozhodnutí státního Nejvyššího soudu o legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. Voliči budou podle agentury AP vůbec poprvé rozhodovat o této otázce buď v Kalifornii nebo v Massachusetts - státech, kde gayové získali díky rozhodnutí justice právo uzavírat manželství.
Podle Pitta nikdo nemá právo odpírat komukoli takový život, i kdyby s ním nesouhlasil, protože "každý má právo žít životem, jaký si zvolil, pokud tím neškodí jiným". V Americe není pro diskriminaci místo, uvedl.
Podle Pittova poradce pro politické a filantropické záležitosti Trevora Neilsona byl herec překvapen, že jeho kolegové v zábavním průmyslu nedarovali více peněz na podporu boje proti hlasovací otázce, pro niž se vžilo označení Proposition 8. Odpoví-li na ni voliči kladně, budou sňatky jedinců stejného pohlaví zakázány.
Počátkem týdne Pitt a jeho partnerka a herecká kolegyně Angelina Jolieová oznámili, že darují dva miliony dolarů na pomoc boji proti nákaze virem HIV, onemocnění AIDS a tuberkulóze v Etiopii.Něco pro potěchu oka i duše:


Pro chladné podtimní večery...

8. října 2008 v 13:44 | Youtube |  GAY EROTIKA
Nechte se inspirovat...