Connecticut povoluje svatby homosexuálních párů

22. října 2008 v 9:28 | 004/ČTK/YoTube |  GLBT KOMUNITA
Hartford (USA) 10. října (ČTK) - Americký stát Connecticut se dnes stal třetím státem USA po Massachusetts a Kalifornii, který povoluje homosexuální sňatky. Connecticutský nejvyšší soud totiž rozhodl, že zákon, který doposud zakazoval ve státě manželství osob stejného pohlaví, lze považovat za diskriminační, a zrušil jeho platnost.
V Connecticutu dosud zákony umožňovaly pouze partnerské svazky, jež ale neměly status manželství.
"Nemohu tomu uvěřit. Jsme nadšené, absolutně šťastné. Po 33 letech se nakonec budeme moci vzít," citovala agentura AP Janet Peckovou, která spolu se svou partnerkou Carole Conklinovou stát žalovala.
Republikánská guvernérka státu Mary Jodi Rellová dnes uvedla, že s verdiktem soudu nesouhlasí, ale že proti němu nebude bojovat. "Nejvyšší soud se vyslovil. Nemyslím, že jeho výrok vyjadřuje názor většiny obyvatel Connecticutu," uvedl Rellová.
Prvním americkým státem, který povolil sňatky párů stejného pohlaví, byl v roce 2004 stát Massachusetts, který od letošního července umožňuje také sňatky všem americkým homosexuálním párům. Od června oddává homosexuály z celých Spojených států i Kalifornie. Tam se ovšem bude v listopadu konat ještě referendum, v němž mohou být sňatky gayů a lesbiček zakázány.
Svazky stejného pohlaví uznává i stát New York, kde ale zákonodárství nedovoluje takové dvojice oddat. Partnerské svazky, nikoli ale na úrovni manželství, jsou možné ve státech New Hampshire, New Jersey a Vermont a s ještě o něco nižší právní ochranou i v hlavním městě Washingtonu, na Havaji, v Maine, ve státě Washington a v Oregonu.

úryvek z filmu Adam and Steve: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Půjdete se podívat IX. ročník MeziPater?

Ano, půjdu! 32.5% (25)
Ne, nepůjdu! 20.8% (16)
Šel bych rád, ale nemám čas! 28.6% (22)
Filmy mě vůbec nezajímají 18.2% (14)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama