Listopad 2008

Generálové chtějí,aby Obama povolil homosexuálům vojenskou službu

25. listopadu 2008 v 11:56 | 004.cz/ČTK

Washington 18. listopadu (ČTK) - Více než stovka amerických penzionovaných generálů a admirálů v pondělí vyzvala ke zrušení zákazu služby homosexuálů v americké armádě. Dnes o tom informovala agentura AP. Výzva je adresována budoucí administrativě nově zvoleného prezidenta USA Baracka Obamy, který se chopí moci v druhé polovině ledna.
Současné americké zákony umožňují homosexuálním vojákům sloužit v armádě pod podmínkou, že se k homosexualitě nepřiznají. Americká armáda se politiky "na nic se neptat, nic neříkat" drží od roku 1993 a od té doby vyřazuje vojáky, jejichž homosexualita nějakým způsobem vyšla najevo.
"Tak jako v Británii, v Izraeli a v dalších státech, které umožňují gayům a lesbičkám sloužit v armádě otevřeně, jsou i naši vojáci profesionálové, kteří jsou schopni efektivně spolupracovat, a to přes rozdíly v rase, pohlaví, náboženství či sexualitě," uvádí se v prohlášení, které podepsalo 104 bývalých vysoce postavených členů armády.
Přestože Barack Obama vyjádřil svou podporu zrušení zákazu otevřeného přijímání homosexuálů do armády, během volební kampaně také uvedl, že se chce před jakýmkoliv dalším rozhodnutí poradit s vedením Pentagonu.
Současný stav, kdy homosexuálové mohou sloužit v armádě za podmínky, že se nepřiznají ke své homosexualitě, má počátky v době vládnutí exprezidenta Billa Clintona. Tento kompromis ale mnoho kritiků neoznačuje za šťastný.
Podle statistik žije v USA na milion lesbiček a gayů, kteří v minulosti sloužili v americké armádě. V současnosti prý slouží v armádě USA kolem 65.000 mužů a žen s homosexuální orientací. Mezi lety 1994 a 2007 armáda propustila kolem 12.000 vojáků za to, že nějak porušili politiku "na nic se neptat, nic neříkat".

V Rusku se šíří epidemie AIDS navzdory značným finančním prostředkům

25. listopadu 2008 v 11:52 | 004.cz/ČTK
Moskva 21. listopadu (ČTK) - V Rusku se šíří epidemie AIDS navzdory značným finančním
prostředkům vynakládaným na boj proti šíření viru HIV, kterým se již nakazilo přes 417.000 Rusů. Uvedl to dnes ředitel střediska pro boj proti AIDS Vadim Pokrovskij.
"Na boj proti AIDS jsme vydali značné finance a ty se budou ještě zvyšovat. Ale počet seropozitivních se zvyšuje rychleji než naše schopnosti tuto nemoc léčit," řekl.
Od počátku roku se virem HIV, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, nakazilo téměř 37.000 Rusů a toto číslo by se mohlo do konce roku vyšplhat až na 50.000. V roce 2006 bylo podle oficiálních statistik registrováno 44.713 nových případů a rok předtím 35.861.
Rusko vydalo letos na prevenci a boj proti AIDS 7,1 miliardy rublů (5,3 miliardy korun), řekl Pokrovskij. Velká část této sumy - 5,2 miliardy rublů - jde na nákup antiretroviálních léků, k nimž má nyní přístup na 30.000 seropozitivních lidí. Na prevenci, která je podle Pokrovského slabým místem programu, bylo vydáno jen 200 milionů rublů (149 milionů korun).
Světový fond boje proti AIDS, tuberkulóze a malárii, který od roku 2004 financoval programy umožňující léčit 10.000 seropozitivních v Rusku, ukončí své aktivity v této zemi koncem roku 2010.
"Rusko už není považováno za zemi, kde mají lidé nízké platy, a nemůže proto čerpat z pomoci světového fondu," řekl na vysvětlenou Pokrovskij.
Od objevení viru HIV v Rusku v 80. letech bylo registrováno 471.928 seropozitivních, z nichž 54.720 již zemřelo.
"Seropozitivní lidé se často začínají léčit příliš pozdě. Jiní nevědí, že je léčba přístupná a nechodí do středisek AIDS, kde mohou být léčeni," dodal. Podle něho problém AIDS prakticky vymizel z ruských médií.
Federální preventivní program boje proti AIDS se omezuje na půlhodinové relace v televizi, vysílané brzo dopoledne, kdy ho mají možnost poslouchat většinou jen důchodci, řekl Pokrovskij.
V letech 2003-2004 se bývalý prezident Vladimir Putin v projevech často zmiňoval o nemoci AIDS. Od té doby o ní ruští činitelé téměř nehovoří, protože si patrně myslí, že tento problém vyřeší peníze, řekl s politováním Pokrovskij.

Berlínským lékařům se pravděpodobně podařilo vyléčit HIV

14. listopadu 2008 v 11:00 | 004/ČTK |  HIV/AIDS

Berlín 13. listopadu (zpravodaj ČTK) - Berlínským lékařům se pravděpodobně podařilo vyléčit HIV
pozitivního muže. U pacienta, jenž trpěl také leukemií, se už 20 měsíců přítomnost viru v jeho těle nedá prokázat. Vir zmizel po transplantaci kostní dřeně. Univerzitní klinika Charité však tlumí euforické zprávy, že se podařilo najít účinný způsob léčení nemoci AIDS.
Dnešní německý tisk přesto hovoří o nečekaném a ojedinělém úspěchu. "Je to vynikající úspěch pro vědu. Je ale příliš brzy na to hovořit o možnostech terapie," citoval deník Süddeutsche Zeitung proděkana kliniky Rudolfa Taubera.
Pacientem byl dvaačtyřicetiletý Američan žijící v Berlíně. Muž byl před třemi lety přijat kvůli leukemii a teprve následná vyšetření ukázala, že v sobě navíc už delší dobu nosí i HIV. Jeho vyléčení z AIDS je o to překvapivější, že po léčení na leukemii musel vysadit všechny léky, které se používají k léčbě AIDS, protože by mohly zničit darované buňky kostní dřeně.
Muž vděčí za své šťastné vyléčení nápadu lékaře Gera Hüttera, jenž se odhodlal stejně jako u jiných pacientů trpících krevní rakovinou nemocné buňky kostní dřeně nahradit dárcovskými buňkami. Rozdíl oproti běžné transplantaci kostní dřeně spočíval v tom, že jako dárcovské buňky byly vybrány buňky s genovou odchylkou, která mnoho Evropanů chrání před nákazou AIDS.
Dárce po svých rodičích zdědil dvě genové kopie bílkoviny, o níž se od roku 1996 ví, že před HIV chrání. Molekulu CCR{-5} však po obou rodičích zdědilo zhruba jen jedno procento všech Evropanů.
"O této ochraně CCR5 jsem slyšel už za svého studia a někde jsem to vyhrabal ze své paměti," řekl Gero Hütter. Lékařský tým testoval 80 vzorků od možných dárců - u 61. z nich narazil na příslušnou genovou variantu zděděnou po obou rodičích.
Experiment zafungoval lépe, než se očekávalo. Pacient dárcovské buňky dobře přijal, a vyhrál tak svůj dvojí boj s leukemií. A zřejmě i s AIDS. Dosud se totiž lékařům nepodařilo přítomnost viru HIV v jeho organismu prokázat a Američan proti infekci nemusí brát žádné léky. "Vyšetřili jsme nejen krev, ale i orgány a centrální nervový systém," potvrdil Hütter.
Mezinárodní lékařská obec je podle deníku Die Welt přesvědčena, že berlínský případ je šťastný a ojedinělý. Velmi riskantní je totiž už samotná transplantace kostní dřeně. Při ní jsou totiž ozařováním a silnými léky zabíjeny původní buňky. Až 30 procent pacientů se po transplantaci ocitá v ohrožení života.
Opět se tak hovoří o metodě začlenění "antireceptoru" CCR{-5} do genomu pacientů s AIDS, jimž by měl takový druh terapie alespoň teoreticky pomoci. Takový postup je však nejen náročný, ale také nebezpečný. Doktoři si ještě dobře vzpomínají na pacienty, kteří po takových genových terapiích zemřeli.
"Berlínská terapie" se zřejmě nestane tak rychle běžně používanou metodou v boji proti AIDS, ale pro lidi s kombinací onemocnění leukemií a AIDS by to mohl být záblesk naděje, napsal Die Welt.


Počet nových případů HIV se stále zvyšuje

14. listopadu 2008 v 10:28 | 004/ČTK |  HIV/AIDS

Praha 13. listopadu (ČTK) - Počet letošních nově zjištěných případů HIV v Česku již překonal dosavadní rekord. Od začátku tohoto roku do konce října se v ČR zjistilo 128 nových případů nákaz virem HIV. Podle Jany Vandasové z Národní referenční laboratoře pro AIDS jde zatím o největší nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat. Za celý loňský rok přibylo 122 nakažených, což bylo dosud nejvíce.
Celkem bylo v ČR zjištěno už 1170 nakažených Čechů a cizinců s trvalým pobytem. Vandasová to dnes řekla na tiskové konferenci v Hygienické stanici v Praze.
"Od roku 2003 sledujeme vzestup HIV případů, zpočátku mírný, ale v roce 2007 došlo k vzestupu počtu HIV pozitivních téměř o 30 procent," řekla Vandasová. Jen v měsíci září se počet nakažených rozrostl o 16 nových případů, v říjnu podle Vandasové překvapivě pouze o pět nových případů. Další vývoj prý nedokáže odhadnout, do konce roku mohou testovací centra zaznamenat deset, ale klidně i 30 nových případů.
Přestože čísla stále rostou, Česká republika na tom není hůř než jiné země v Evropě. Rozhodně je pak na tom ČR lépe než některé země na východ od jejích hranic. Závažnost situace ve východní Evropě se ukazuje i na zjištěných nákazách u cizinců na území ČR. "Zatímco do roku 1995 většina z nakažených cizinců pocházela ze zemí subsaharské Afriky, od roku 1995 se situace výrazně mění a naprostá většina případů přichází ze zemí bývalého Sovětského svazu," řekla Vandasová. Celkem byla v ČR zjištěna nákaza u 302 cizinců, kteří se v ČR vyskytovali dočasně a u 168 cizinců s trvalým pobytem.
V Česku celkem došlo podle Vandasové k 90 porodům HIV pozitivních matek. Včetně dvojčat se jim narodilo 92 dětí. Díky dobré lékařské péči se jich 89 narodilo zcela zdravých.
Celkový počet HIV pozitivních žijících Čechů a cizinců s trvalým pobytem činil k poslednímu říjnovému dni 988. Někteří z celkem zjištěných 1170 nakažených již zemřeli, ne všichni ale na AIDS. Nemoci AIDS podlehlo do konce října celkem 142 lidí.
Podle zatím potvrzených čísel do konce září nemoc AIDS propukla celkem u 261 nakažených, přitom letos šlo o 22 lidí, z toho tři v září.
Do konce září připadal nejvyšší počet HIV pozitivních případů tradičně na Prahu, 459 žijících a za celou historii testování 565. Následoval Středočeský a Jihomoravský kraj. Na opačné straně pomyslného žebříčku zůstává Vysočina a Pardubický kraj. Pokud se ale počet nakažených převede na počet obyvatel, nejvíce postiženým místem po Praze je Karlovarský kraj.

Podle Miroslava Hlavatého z České společnosti AIDS pomoc bylo loni mezi nově zjištěnými mnoho lidí, kteří k viru přišli již před mnoha lety. To znamená, že mezi lidmi může chodit velké množství nakažených, kteří virus šíří dál, aniž o tom vědí. Zdaleka ne všichni nakažení se totiž podrobili testům. Skutečný počet nakažených tak může být podle Hlavatého až desetkrát vyšší.

foto:šibík
Opravdu chcete být pozitivní?!
Začněte nejprve u sebe!

Preventivní kampaně...