Počet nových případů HIV se stále zvyšuje

14. listopadu 2008 v 10:28 | 004/ČTK |  HIV/AIDS

Praha 13. listopadu (ČTK) - Počet letošních nově zjištěných případů HIV v Česku již překonal dosavadní rekord. Od začátku tohoto roku do konce října se v ČR zjistilo 128 nových případů nákaz virem HIV. Podle Jany Vandasové z Národní referenční laboratoře pro AIDS jde zatím o největší nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat. Za celý loňský rok přibylo 122 nakažených, což bylo dosud nejvíce.
Celkem bylo v ČR zjištěno už 1170 nakažených Čechů a cizinců s trvalým pobytem. Vandasová to dnes řekla na tiskové konferenci v Hygienické stanici v Praze.
"Od roku 2003 sledujeme vzestup HIV případů, zpočátku mírný, ale v roce 2007 došlo k vzestupu počtu HIV pozitivních téměř o 30 procent," řekla Vandasová. Jen v měsíci září se počet nakažených rozrostl o 16 nových případů, v říjnu podle Vandasové překvapivě pouze o pět nových případů. Další vývoj prý nedokáže odhadnout, do konce roku mohou testovací centra zaznamenat deset, ale klidně i 30 nových případů.
Přestože čísla stále rostou, Česká republika na tom není hůř než jiné země v Evropě. Rozhodně je pak na tom ČR lépe než některé země na východ od jejích hranic. Závažnost situace ve východní Evropě se ukazuje i na zjištěných nákazách u cizinců na území ČR. "Zatímco do roku 1995 většina z nakažených cizinců pocházela ze zemí subsaharské Afriky, od roku 1995 se situace výrazně mění a naprostá většina případů přichází ze zemí bývalého Sovětského svazu," řekla Vandasová. Celkem byla v ČR zjištěna nákaza u 302 cizinců, kteří se v ČR vyskytovali dočasně a u 168 cizinců s trvalým pobytem.
V Česku celkem došlo podle Vandasové k 90 porodům HIV pozitivních matek. Včetně dvojčat se jim narodilo 92 dětí. Díky dobré lékařské péči se jich 89 narodilo zcela zdravých.
Celkový počet HIV pozitivních žijících Čechů a cizinců s trvalým pobytem činil k poslednímu říjnovému dni 988. Někteří z celkem zjištěných 1170 nakažených již zemřeli, ne všichni ale na AIDS. Nemoci AIDS podlehlo do konce října celkem 142 lidí.
Podle zatím potvrzených čísel do konce září nemoc AIDS propukla celkem u 261 nakažených, přitom letos šlo o 22 lidí, z toho tři v září.
Do konce září připadal nejvyšší počet HIV pozitivních případů tradičně na Prahu, 459 žijících a za celou historii testování 565. Následoval Středočeský a Jihomoravský kraj. Na opačné straně pomyslného žebříčku zůstává Vysočina a Pardubický kraj. Pokud se ale počet nakažených převede na počet obyvatel, nejvíce postiženým místem po Praze je Karlovarský kraj.

Podle Miroslava Hlavatého z České společnosti AIDS pomoc bylo loni mezi nově zjištěnými mnoho lidí, kteří k viru přišli již před mnoha lety. To znamená, že mezi lidmi může chodit velké množství nakažených, kteří virus šíří dál, aniž o tom vědí. Zdaleka ne všichni nakažení se totiž podrobili testům. Skutečný počet nakažených tak může být podle Hlavatého až desetkrát vyšší.

foto:šibík
Opravdu chcete být pozitivní?!
Začněte nejprve u sebe!

Preventivní kampaně...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte při sexu kondom?

Ano, vždycky! 37.5% (1082)
Ano, ale jen občas! 19.7% (569)
Jednou, dvakrát jsem ho použil! 9.9% (285)
Nemám ho rád, nepoužívám ho! 32.8% (947)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama