Únor 2009

Výstava gay umění v Praze

2. února 2009 v 16:39 | 004.cz |  GLBT KOMUNITA

Od 1. do 31. března se na Fakultě humanitních studií UK představí panelová výstava Homosexualita a umění 1800-2000. Výstava se zabývá vlivem fenoménu homosexuality na tři média: obraz, film a fotografie. Každou z těchto částí zpracoval jeden kurátor, obrazu se věnoval Ladislav Zikmund, vedoucí realizačního týmu, film představí Kristýna Ciprová a souvislosti homosexuality a fotografie zkoumala Jana Teichmanová. Cílem výstavy je ukázat fenomén homosexuality a queer fenomén ve světle kultury a umění, jako vždypřítomnou svébytnou inspiraci či zdroj ve vizuálních médiích. V každém ze třech zkoumaných médií se odrážel trochu jiným způsobem. Kurátoři pojali každý svůj obor tematicky, návštěvníci se tak mohou těšit na témata Saphó, Ganymédes a ti druzí, Queer chaos, Umění a pornografie, Erotická fotografie a subkultura, Kontextuální fotografie, Populární alternativa a další.

Zájemci o problematiku se mohli s výstavou setkat již v propagačních brožurách s krátkými texty na dané téma na loňském filmovém festivalu Mezipatra.

Výstava je plánována jako putovní, následně se představí znovu v Praze, kde bude doprovozena cyklem přednášek zahraničních hostů, pak by měla putovat po celé republice a plánován je i výjezd do zahraničí. Výstava doprovodí v březnu mezinárodní konferenci Homosexualita v českých zemích, kde bude kultuře, literatuře a umění věnována značná pozornost. Konference buderovněž na Fakultě humanitních studií UK. Výstavu pořádá platforma Obrazar.com, zaměřená na publishing a produkci výstav. V rámci projektu Youth Art Opportunity II. byla podpořena programem Make a connection.

Vše o výstavě najdete na webových stránkách projektu www.homosexualita.obrazar.com.
Výstava byla pro rok 2009 zaštítěna ministryní pro lidská práva MUDr. Džamilou Stehlíkovou.


Katolická církev - zase proti gayům a lesbám

2. února 2009 v 16:28 | 004.cz/ČTK

Praha 22. ledna (ČTK) - Čeští a moravští biskupové se ohradili proti některým bodům usnesení Evropského parlamentu o stavu dodržování lidských práv v zemích Evropské unie. Evropští zákonodárci podle nich prosazují příliš volný přístup žen k umělým potratům, sexuální výchově dětí a snaží se povyšovat registrované partnerství osob stejného pohlaví na úroveň manželství heterosexuálních párů. Prohlásili to po prvním letošním plenárním zasedání, na něž se sjeli do kapucínského kláštera na Loretánském náměstí v Praze.

Výhrady mají biskupové také proti návrhu zavedení poraden pro mladistvé. "'Důvěrné' poradenství zahrnuje také informování o možnostech potratu podávané formou jeho faktického doporučení - opět bez toho, aniž by rodiče byli informováni a mohli uplatnit svůj hlas," míní mluvčí ČBK Irena Sargánková.

Biskupové kriticky poukazují také na snahy zavést sexuální výchovu nezávislou na rodičích. "Nemáme námitky proti sexuální výchově, ale máme námitky proti tomu, aby do ní nesměli zasahovat rodiče. Nebo když nezletilá dcera by nemusela informovat rodiče, že jde na potrat, tak to nám vadí," zdůraznil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Biskupové kritizovali také český vládní návrh zákona o specifických zdravotnických službách, který

podle nich obsahuje mnoho eticky nepřijatelných ustanovení. Návrh rozšiřuje podmínky pro umělé ukončení těhotenství a obsahuje závadná ustanovení o asistované reprodukci, uvedl Graubner.
Přivítal naopak, že Česko jako předsedající země EU podporuje rodinnou politiku. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude na toto téma pořádat v únoru konferenci nazvanou Rodičovská péče o děti a politika zaměstnanosti. Podle Graubnera je pozitivní, že se chce ČR dívat na rodinu ne jen z pohledu zaměstnanosti, ale jako na celek a otevřít diskuzi o vnímání domácí péče o děti jako plnohodnotného zaměstnání. Konference se prý zúčastní i předseda papežské rady pro rodinu, kardinál Ennio Antonelli.

Českému předsednictví biskupové popřáli, aby jeho úsilí směřovalo k upevnění pokojného soužití a prohloubení solidarity na evropském kontinentu. Vyzvali také věřící, aby se modlili za všechny, kteří pro předsednictví pracují.


MILK - nový snímek o gay politikovi

2. února 2009 v 16:13 | 004.cz/ČTK |  GLBT KOMUNITA

Praha 27. ledna (004.cz/ČTK) - Celkem osm nominací na Oscara má americký snímek Milk, který se v českých kinech objeví od 12. února. Za výkon v titulní roli byl na zlatou sošku nominován Sean Penn. Hraje prvního amerického politika, který netajil svou homosexualitu. Snímek režiséra Guse Van Santa představila dnes distribuční společnost HCE.

V roce 1977 byl Harvey Milk (1930 až 1978) zvolen členem městské rady v San Francisku, prvním politikem, jehož homosexuální orientace byla už předtím veřejně známou. Jeho volební vítězství se nestalo výhrou jen pro práva "jinak" orientovaných. Dovedl spojovat lidi napříč politickým spektrem. Od důchodců až k odborářům oslovil všechny. Film popisuje posledních osm let jeho života.

Po čtyřicítce Milka život v New Yorku neuspokojoval a se svým přítelem se přestěhoval do San Franciska. Jejich obchůdek Castro Camera se stal centrem homosexuální komunity. Díky podpoře dobrovolníků se Harvey pustil do politiky a vlivem osobního kouzla, daru řeči a humoru zazníval jeho hlas pořád hlasitěji. Byl zvolen radním a lobboval na městské radě za ochranu lidí před propuštěním pro jejich sexuální orientaci. Postavil se proti navrhovanému státnímu referendu o vyhození homosexuálních učitelů z veřejných škol. Ostře se rozcházel s názory nového radního, který ho pak zastřelil.

Snímek se natáčel v San Francisku podle původního scénáře Dustina Lance Blacka. "Neměli jsme jen skvělý scénář, ale i zásobu archivních materiálů. Díky tomu jsem si zamiloval Harveyho, jeho osobnost a lidskost, které jsem pak transformoval do svého hraní," uvedl v distribučních materiálech Penn. Kromě toho, že vytvořil desítek rolí je i režisérem a producentem. Na těchto dvou židlích debutoval v roce 1991 snímkem Indiánský posel. Jeho zatím posledním projektem byla adaptace Útěk do divočiny, která získala dvě oscarové nominace.

Laťku kvality nastavil podle režiséra Guse Van Santa vysoko už dříve realizovaný dokumentární

snímek The Times of Harvey Milk, v roce 1985 oceněný Oscarem. "Měl jsem však pocit, že hraná verze může být důležitá pro kontinuitu jeho odkazu," podotkl.

Snahou scenáristy Blacka bylo vyprávět příběh muže, kterého nazývali "homosexuálním Martinem Lutherem Kingem". Zjistil, že ještě žije mnoho lidí z Milkova okolí, a spolupracoval s nimi. Rozhodl se popsat Harveyho cestu od příchodu do San Franciska až po jeho zavraždění. "Je tam určité napětí, chtěl jsem naznačit, že to byl někdo velmi důležitý, komu se něco moc špatného stane. To spustilo stopky, které tikaly i v hlavě Harveyho Milka. Ve své poslední vůli vyslovuje podezření, že bude zabit. I svým přátelům řekl, že se asi nedožije padesátky," uvedl.Nejvyšší počet nových případů HIV+

2. února 2009 v 16:04 | 004.cz/ČTK |  GLBT KOMUNITA

Praha 28. ledna (ČTK) - Loni přibylo v České republice 147 HIV pozitivních, zatímco v roce 2007 to bylo 122 případů, řekl ČTK ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý. Šlo zatím o největší nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat. Nemoc AIDS se loni rozvinula u 26 lidí, devět na ni zemřelo. V roce 2007 přibylo 30 nemocných s AIDS, na nemoc zemřelo deset lidí. Celkem od roku 1986 v ČR na AIDS onemocnělo 265 lidí, 142 jich zemřelo. Údaje vyplývají ze statistik Státního zdravotního ústavu Praha (SZÚ) a České společnosti AIDS pomoc (ČSAP).

Jen v prosinci loňského roku přibylo v Česku deset nových HIV infekcí; největší nárůst zaznamenal Ústecký kraj a Praha. Celkový počet HIV pozitivních tak v ČR dosáhl 997 žijících, 1189 v absolutních číslech.

Osmdesát procent HIV pozitivních jsou podle statistik muži. Nejvíce HIV pozitivních připadá na Prahu, kde žije 466 HIV pozitivních, Středočeský kraj (97 pozitivních) a Jihomoravský kraj (82 pozitivních). Naopak nejméně HIV pozitivních evidují v Pardubickém kraji (devět) a kraji Vysočina (11).

Podle odhadu Evropského centra pro kontrolu nemocí pětina až čtvrtina nakažených v ČR o HIV viru ve svém těle neví. To znamená, že zhruba 300 lidí v ČR netuší, že je HIV pozitivní, upozornil Hlavatý, podle něhož je nakažených daleko více. Například počtem obyvatel srovnatelné Portugalsko podle něj hlásí 30.000 HIV pozitivních, tedy 25krát více než Česká republika.

V Česku rovněž žije 304 HIV pozitivních cizinců bez trvalého pobytu. Nejvíce HIV pozitivních cizinců žijících v ČR pochází ze subsaharské Afriky (97) a z východní Evropy (96).

Co se týče způsobu přenosu, nejvíce lidí se nakazilo homosexuálním a bisexuálním stykem (55 procent). Heterosexuálním stykem se nakazilo 31 procent HIV pozitivních a pět procent injekčním užíváním drog.


Lesbička premiérkou na Islandu

2. února 2009 v 15:56 | 004.cz/ČTK |  GLBT KOMUNITA

Reykjavík 30. ledna (ČTK) - Zahraniční média tento týden otiskla na svých předních stránkách pozoruhodnou zprávu, že v čele nové islandské vlády stane první otevřeně lesbická premiérka světa. Na Islandu, který obyčejně nepropásne jedinou příležitost ke zvýraznění svých světových primátů, ale sexuální orientace nastupující ministerské předsedkyně Jóhanny Sigrudardóttirové nechává občany chladnými. A její předpokládané jmenování do funkce, které se očekává v sobotu, je v zemi snad nejhůře postižené globální ekonomickou krizí spíše návratem ke starým, tradičním hodnotám.
"Současná ministryně sociálních věcí Sigurdardóttirová je ve svých 66 letech nejdéle sloužící ženou v islandského parlamentu a pro mnoho lidí ztělesňuje návrat k dobám, kdy Island nebyl zemí takových excesů. K dobám, kdy Islanďané jedli vařené tresky, a ne mahi mahi restované na olivovém oleji. K dobám, kdy se lidé prodírali sněhem v obyčejných ladovkách, a ne ve vyšperkovaných range roverech. K dobám, kdy Island byl ostrovem tvrdé práce a skrovných prostředků, a ne luxusu a výstředností," píše v internetovém vydání islandského deníku Iceland Review redaktor Jonas Moody.

Sigurdardóttirová, která se stane historicky první ženou v čele islandské vlády, sama proslula jako ministryně, jež odmítla limuzínu s řidičem, na niž má na Islandu každý ministr nárok, a raději jezdila dál do práce svým vlastním oprýskaným mitsubishi.

Takováto skromná gesta, jakož i cílevědomé budování sociálního státu podporujícího nemajetné a zdravotně postižené občany, seniory, přistěhovalce či organizace bojující proti domácímu násilí štědrými finančními příspěvky z veřejných fondů, jsou důvodem, proč "Svatá Jóhanna" při listopadovém průzkumu veřejného mínění stanula se 73 procenty na prvním místě žebříčku popularity islandských politiků. Ve středu ústav Capacent Gallup oznámil, že je jedinou ministryní ostrova, jejíž obliba v loňském roce plném zklamání a chaosu vzrostla.

Fakt, že bývalá profesionální letuška Sigurdardóttirová se otevřeně hlásí ke své homosexualitě, v hodnocení popularity na Islandu roli nehraje. Očekávaná budoucí premiérka, která má dva dospělé syny ze svého prvního manželství, na oficiálních parlamentních a ministerských stránkách sice uvádí, že již řadu let žije s poměrně známou překladatelkou z angličtiny, novinářkou, spisovatelkou a dramatičkou Jónínou Leósdóttirovou a že v roce 2002 se staly registrovanými partnerkami, o své orientaci ale na veřejnosti nemluví.

A i kdyby - Islanďané považují sexuální orientaci za soukromou záležitost každého jedince a země má jedny z nejliberálnějších zákonů ohledně svazků stejného pohlaví, jež zde byly legalizovány v roce 1996. Gay a lesbickým párům je v současnosti umožňována i adopce dítěte.
Islanďané se tak možná dál budou chlubit Vigdís Finnbogadóttirovou, která byla jako první žena na světě zvolena do prezidentské funkce, tím, že jako první objevili Ameriku, či dokonce tím, že díky svým kráskám vlastní nejvíc korunek Miss World, ale fakt, že nová šéfka vlády je první lesbickou premiérkou světa, přejdou mlčením.

"Tento zoufalý národ teď sotva zajímá, co jejich nová premiérka dělá ve své ložnici. Lidé chtějí

vědět, co udělá, aby je zachránila. Protože minulá vláda toho moc neudělala," konstatuje Moody v Iceland Review na adresu respektované političky, která je považována za sjednocující osobnost schopnou řešit současné napětí na Islandu, ale která se také nebála vystoupit ze své vlastní Sociálnědemokratické strany (AF) po neúspěšné kandidatuře na post předsedkyně a vytvořit konkurenční politické uskupení, jež se dostalo do parlamentu.

Konzervativní kritici nicméně pochybují o tom, že levicově laděná bývalá odborářská předačka Sigurdardóttirová bude tou správnou náplastí na hospodářské rány, které Island od podzimu loňského roku stíhají. "Jóhanna je pozoruhodná žena, ale ráda utrácí z veřejných zdrojů a ráda by zvyšovala daně," upozorňuje odstupující premiér a šéf Strany nezávislosti (SF) Geir Haarde, jehož konzervativní vláda pod tíhou ekonomických problémů v pondělí padla.

Analytici předpokládají, že Sigurdardóttirová, která se již dříve znovu do Sociálnědemokratické strany vrátila, povede Island jen přechodně do května, kdy se pravděpodobně uskuteční předčasné volby. Její středolevá aliance, která nyní byla pověřena zformováním vládní koalice s Červeno-zeleným hnutím (VG), totiž zřejmě nebude patřit v hlasování mezi nejúspěšnější.

Sigurdardóttirová, kterou AF jmenovala jako svou kandidátku namísto předsedkyně strany Sólrún Gísladóttirové, zotavující se z operace nádoru mozku, si tak možná neposedí v premiérském křesle o moc déle než doposud jediný médii zaznamenaný otevřeně homosexuální předseda vlády ve světě, Nor Per-Kristian Foss, jenž prozatímně vedl norský kabinet v roce 2002.