Březen 2009

Ke konci loňského září bylo v Číně registrováno 264.302 nositelů viru HIV

15. března 2009 v 20:29 | ČTK, 004 |  HIV/AIDS
Peking 17. února (ČTK) - Syndrom získaného selhání imunity (AIDS) se stal za prvních devět měsíců loňského roku v Číně nejsmrtelnější nakažlivou nemocí - podlehlo mu 6897 lidí. Oznámila to dnes agentura Nová Čína. Ke konci loňského září bylo v Číně registrováno 264.302 nositelů viru HIV, který AIDS způsobuje, a 34.864 osob, jež této nemoci podlehlo. OSN nicméně odhaduje, že v této asijské zemi už ke konci roku 2007 bylo 700.000 osob HIV pozitivních.

Na druhém místě mezi smrtelnými chorobami se za prvních devět měsíců roku 2008 umístila tuberkulóza, následovaly vzteklina, hepatitida a dětský tetanus. Zdravotnické orgány loni také zaznamenaly nárůst nemocných syfilidou o pětinu, tedy na celkových 257.474 případů, zatímco počet trpících kapavkou o desetinu poklesl. Čínské úřady o víkendu zahájily kampaň zaměřenou na sexuální výchovu. Mimo jiné si od ní slibují, že větší množství lidí vyhledá léčbu kvůli pohlavně přenosným chorobám a neplodnosti.
Mezipatra přišli o dotaci z mateřského Brna

15. března 2009 v 20:17 | ČTK, 004 |  GLBT KOMUNITA
Brno 3. března (ČTK) - Festival gay a lesbických filmů Mezipatra letos přišel o dotaci Brna. Pro letošek totiž radní na primátorův návrh výdaj škrtli. Na zasedání zastupitelstva to dnes řekl právě primátor Roman Onderka (ČSSD). Dotaci prý ale festivalu dají sami někteří zastupitelé. Na 50.000 korun se složí zelení a lidé z hnutí Brno 2006. Peníze poskládají z odměn, které dostávají jako členové představenstev a dozorčích rad městských firem, uvedli zastupitelé v tiskové zprávě.

V minulých letech dostával festival vždy několik desítek tisíc korun, letos navrhovali členové kulturní komise 50.000 korun. Akce, která se letos uskuteční podesáté, by však podle Onderky už mohla být schopna si peníze sehnat odjinud.

Přidělení městské dotace prosazovala zastupitelka Zuza

na Derflerová Brázdová (Brno 2006). Podporou festivalu může podle ní Brno bojovat proti netoleranci k homosexuálům. "Kulturnost společnosti se pozná mimo jiné také podle vztahu k minoritám, které mají odlišnou sexuální orientaci," řekla Derflerová Brázdová.Letošní Mardi Gras navštívilo 30. tis. návštěvníků

15. března 2009 v 20:05 | ČTK, 004 |  GLBT KOMUNITA

Sydney 7. března (ČTK,004.cz) - Účastníci průvodu vyšňoření blýskavými flitry, péřovými čelenkami i koženými oblečky dnes protančili ulicemi australského Sydney v každoročním průvodu homosexuálů a lesbiček Mardi Gras, který letos přilákal více než 300.000 diváků. Do průvodu se zapojilo více než 130 alegorických vozů a 9500 účinkujících, píše agentura AP.

Sydneyský průvod poprvé uspořádali v roce 1978 homosexuální a transsexuální muži a ženy jako protestní pochod, ale od té doby se akce rozrostla do jednoho z největších a nejbarvitějších homosexuálních průvodů. "Jsem naprosto ve svém živlu," říká transsexuál, který se představil jako Gummi Cat. "Jsem v průvodu letos poprvé a totálně mě to nadchlo," dodává "kočka" z vozíku taženého mužem, který na sobě nemá víc než jen kožené popruhy.

Průvod zahájil skokan do vody a držitel zlaté olympijské medaile z Pekingu Matthew Mitcham,

který stál na prvním alegorickém voze obklopený tanečníky oblečenými v plavkách Speedo a držícími bodové tabulky. Mitcham patří mezi hrstku sportovců, kteří se netají svou homosexuální orientací.

Na nejlepších místech podél 2,4 kilometru dlouhé trasy průvodu čekali lidé už šest hodin před zahájením festivalu. Kolem Oxford Street lemované kovovými zátarasy a střežené policisty stáli diváci v hustém desetistupu.

"Jsem unešená. Bylo to úžasné," říká pětasedmdesátiletá Peg Lowová, která stála s duhovou vlajkou hned u trasy průvodu, kde ji mohli obejmout bizarně oblečení tanečníci s výrazně podmalovanýma očima. Lowová přijela z australského státu Queensland, aby uctila památku svého syna Stephena, který zemřel na AIDS před patnácti lety. "Jsem hrozně šťastná, protože všichni naši homosexuální přátelé tohle vytvořili a funguje to a je to nádherné," dodala bělovlasá dáma.

foto:abc, zimbio