Květen 2009

New York se snaží přilákat gay turisty

12. května 2009 v 16:09 | 004.cz/ČTK |  GLBT KOMUNITA
New York 8. dubna (ČTK) - New York zahájil novou reklamní kampaň zaměřenou na homosexuály. Zástupci města doufají, že tak podpoří turistiku ve městě a příjmy z ní pomohou městu snížit očekávaný rozpočtový deficit ve výši čtyř miliardy dolarů (80,6 miliardy Kč).
V loňském roce město navštívilo rekordních 47 milionů turistů a utratili zde rekordních 30 miliard dolarů. Gayové a lesby měli na těchto číslech podíl zhruba deset procent. Úřady ale v letošním roce očekávají pokles cestovního ruchu.
NYC & Company utratila za reklamní kampaň nazvanou Duhová pouť z peněz daňových poplatníků 190.000 dolarů. Celkové náklady, tedy včetně partnerské spolupráce s majiteli reklamního prostoru, by se však mohly vyšplhat až na dva miliony dolarů.
Kampaň přichází v době, kdy se příjmy města kvůli globální ekonomické krizi prudce snížily a mnoho lidí ruší své letošní plány na dovolenou, nebo ji budou trávit jen blízko svého domova. Kampaň také startuje krátce před červnovým 40. výročím od nepokojů u baru Stonewall na Manhattanu, které jsou považovány za začátek moderního hnutí za osvobození homosexuálů.
Kampaň má zdůraznit pověst New Yorku jako turistické destinace přátelské k homosexuálům. Objeví se na specializovaných internetových stránkách, v časopisech, ale také na zastávkách autobusů, sloupech veřejného osvětlení, městském mobiliáři, telefonních budkách a železničních stanicích.
NYC & Company je nezisková společnost, která má na starost marketing a turistiku ve městě. Firma spolupracuje také v nabídce slev s Travelocity.com a množstvím hotelů, restaurací a divadel na Brodwayi.
Město New York je mezi homosexuály v USA nejoblíbenější destinací pro turistické i služební cesty. Následuje Las Vegas a San Francisco. Počet destinací, které se tuto komunitu snaží přilákat, se ale zvyšuje. Podle společnosti Community Marketing utratí v USA ročně turisté s homosexuální, bisexuální a transsexuální orientací 70,3 miliardy dolarů, napsala agentura AP.
Gayové a lesby se ve Švédsku mohou uzavírat manželství

12. května 2009 v 15:52 | 004.cz/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Stockholm 29. dubna (dopisovatel ČTK) - První květen sice ve Švédsku není svátkem lásky, v letošním roce ale bude s láskou spojen víc než kdy jindy. Osoby stejného pohlaví budou totiž právě v tento den v zemi vůbec poprvé moci stvrdit své soužití plnoprávným sňatkem. Dosud byla možná jen takzvaná registrace.

Gayové a lesbické ženy v Česku mohou uzavírat zatím jen registrované partnerství, a to od července 2006. Země tří korunek to homosexuálům umožnila už v roce 1994 a od roku 2002 mohou adoptovat děti. Cesta k plnému zrovnoprávnění s heterosexuálními páry ale nebyla zdaleka tak jednoduchá. Zvlášť citlivou se otázka sňatků stala po parlamentních volbách v roce 2006, kdy ve vládě pravého středu zasedli konzervativci, liberálové, zemědělci a křesťanští demokraté. Právě jejich odpor jednotu vládní koalice dlouho citelně narušoval.

Z věcného hlediska se nyní změní málo. Zákon už léta dává párům stejného pohlaví stejná práva jako heterosexuálům, tedy mimo jiné i právo dědit po zesnulém partnerovi. Symbolické hledisko - aby mohl být ceremoniál nazván svatbou a svazek manželstvím - však rozvířilo tak vášnivou debatu, jako jen málokterá otázka předtím.

Křesťanští demokraté (KD) soudili a dosud soudí, že registrované soužití, při němž by se v

zákonech neobjevovalo slovo manželství, by bylo dál nejlepším řešením. Akt by se odehrával v úřadě a ti, kdo by chtěli, by pak mohli třeba i do kostela k malému obřadu. Jemu by se ale neříkalo ani sňatek, ani svatba. "Chceme výraz 'manželství' zachránit," vysvětlila při nedávném parlamentním hlasování o zákonu, který z pojmu udělal výraz nezávislý na pohlaví partnerů, poslankyně Křesťanskodemokratické strany Yvonne Anderssonová s odkazem na kulturu, tradice a respekt k "církevně dané" náplni manželství.

Křesťanští demokraté při hlasování počátkem dubna zůstali jedinou ze sedmi parlamentních stran s takto konzervativním pojetím. Z 349 poslanců jich pro nový zákon nakonec zvedlo ruku 261 a jen 22 bylo proti. Čtyřčlenná vládní koalice sice nikdy nenalezla plnou shodu, ale přehlasovaní křesťanští demokraté nakonec připustili, že vládu ani přes prohru v pro ně tak citlivé otázce nerozbijí.

Jak se ke straně za tento ústupek postaví voliči, se uvidí až při parlamentních volbách v září 2010. Situace nebude napínavá jen pro křesťanské demokraty, ale pro celou koalici. KD totiž balancuje na hranici zvolitelnosti a bez její účasti v parlamentu by mohla středopravá koalice o vládní moc přijít.

Do voleb Švédsko bude mít ještě jednu novinku - partneři stejného pohlaví začnou být oddáváni na církevní půdě, a to v kostelech švédské luteránské církve. Nejvyššímu církevnímu shromáždění zbývá projednat jen několik podstatných detailů. Švédští gayové a lesbické ženy se tak nejspíš dočkají na přelomu letošního a příštího roku.

Sňatek mohou páry osob stejného pohlaví uzavřít i v Nizozemsku, v Belgii, ve Španělsku, v Kanadě a v amerických státech Massachusetts, Vermont, Connecticut a Iowa. Registrovat se mohou nechat v severských zemích, v Německu, v ČR, v Británii, ve Švýcarsku a na Novém Zélandu. Některá z práv získaly pak v Maďarsku, ve Francii, v Portugalsku, v Chorvatsku a v Lucembursku.

Festival Teplé jaro

12. května 2009 v 15:44 | 004.cz/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Brno 4. května - Pod názvem Teplé jaro se v Brně v příštích pěti týdnech koná festival na podporu lidí s menšinovou sexuální orientací. Prostřednictvím přednášek, sportovních a kulturních akcí chtějí pořadatelé vyzvat společnost k toleranci a zviditelnit některé problémy gayů, lesb, bisexuálů a transsexuálů, tedy takzvané queer komunity, řekli dnes novinářům pořadatelé.
Festival navazuje na loňskou přehlídku Queer Parade Brno - Duhová vlna, která vyvrcholila 28. června veřejným shromážděním a průvodem. Akci tehdy narušili extremisté. Dějištěm letošního pochodu bude jihočeský Tábor.
"Chtěli bychom v Brně založit tradici jarních kulturních akcí na podporu queer hrdosti. Podobné festivaly pořádají i jiná evropská města, například Krakov, Vídeň a Budapešť," uvedla programová manažerka festivalu Andrea Jochmanová.
Měsíční festival letos nabídne přednášky, debaty, tvůrčí dílny, divadelní představení, party a na závěr sportovní den. Zájemci se mohou těšit také na veřejnou debatu o životě a problémech queer komunity v různých zemích Evropské unie, uvedla jedna z pořadatelek Jolana Navrátilová. Celý program je dostupný na webových stránkách.
Loňský brněnský průvod byl první podobnou akcí v Česku. Zúčastnilo se ho asi 500 lidí. Kvůli útokům odpůrců byla jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval jen asi 20 minut. Radikálové házeli do davu také výbušky a slzné granáty.