Červen 2009

New Hampshire legalizoval homo sňatky

11. června 2009 v 18:33 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA

New York 4. června (ČTK) - New Hampshire se ve středu stal šestým americkým státem, který legalizoval sňatky homosexuálů. Sdělil to mluvčí místního guvernéra.

Příslušný zákon schválil místní parlament a podepsal guvernér John Lynch, upřesnil mluvčí Colin Manning. New Hampshire již uznával takzvané registrované partnerství mezi osobami stejného pohlaví.

Sňatky osob stejného pohlaví již dříve legalizovalo pět amerických států - Maine, Connecticut, Massachusetts, Vermont a Iowa.

Návrh zákona, který legalizuje homosexuální svatby, začátkem května schválila i Sněmovna reprezentantů státu New York. Návrh zákona musí ještě projít tamním Senátem. Guvernér státu už dříve řekl, že takovou právní úpravu podepíše.

Homosexualita a Islám

11. června 2009 v 18:20 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA

Paříž 5. června (ČTK/AP) - Drobný marocký mladík s tenkým hláskem Abdalláh Tajá sotva vypadá jako obrazoborec. Je to však první gay známý široké marocké veřejnosti, který je odhodlán přesvědčit muslimský svět, aby homosexuály přijal, píše agentura AP.

Tajá, jenž se vzepřel mlčenlivému přístupu marocké společnosti k homosexualitě i trestům vězení, které v tomto severoafrickém království homosexuálům stále hrozí, napsal pět autobiografických románů o svém dospívání coby chudého, homosexuálního chlapce v pobřežním městě Salé na severu země.

Romány, okořeněné explicitními pasážemi popisujícími sexuální zážitky, Tajáho v jeho rodné zemi proslavily a učinily z něj tvář jeho rozšiřujícího se hnutí za práva gayů.

Jeho díla se však setkala také s ostrou kritikou. Někteří rozhořčení odpůrci autora vyzvali, aby se vzdal marockého občanství a nedělal své zemi ostudu.
Tajá si svými knihami rovněž znepřátelil své rodiče a osm sourozenců, kteří v dílech vystupují a kteří si stěžovali, že je Tajá veřejně ponížil. Pětatřicetiletého spisovatele ale podle jeho slov negativní důsledky jeho práce nemohou odradit.

"Při psaní cítím jistou naléhavost, jako by na něm závisel můj život," prohlásil Tajá při rozhovoru v Paříži, kde žije již takřka deset let. "Když jsem se poprvé do psaní pustil, ani náhodou mne nenapadlo, že bych vytvořil fiktivní postavu a předkládal smyšlené příběhy," dodal.

Tajáův poslední román L'armée du Salut (Armáda spásy) se soustřeďuje na jeho rozhodnutí přestěhovat se do Evropy. Anglický překlad díla nedávno vyšel ve Spojených státech s úvodem od spisovatele Edmunda Whitea.

Ačkoli Tajá se do Evropy přistěhoval legálně - dostal stipendium na studium ve Švýcarsku - jeho

zkušenosti ze Ženevy jsou podobné osudům tisíců Maročanů pobývajících v Evropě bez dokladů.
Poté, co se jeho starší švýcarský milenec, který ho měl vyzvednout na ženevském letišti, nikdy neobjeví, vyhledá Tajá - zcela bez prostředků - útočiště v Armádě spásy, kde žije mezi ilegálními imigranty z celého rozvojového světa.

S literaturou začal Tajá na univerzitě v marocké metropoli Rabatu, kde si, obklopen dětmi marocké francouzsky mluvící elity, psal deník, aby si zlepšil psanou francouzštinu.
Tajá vyrostl v jedenáctičlenné rodině, která bydlela v dvoupokojovém domě. Jeho otec, nízký státní úředník, a matka, negramotná žena v domácnosti, kladli důraz na vzdělání dětí a pět z nich poslali na vysokou školu. @ Tajáovy deníky teď slouží jako základ jeho románů, které byly z francouzského originálu přeloženy již do sedmi jazyků, včetně arabštiny a angličtiny.

Ve své poslední knize Tajá hovoří také o své rozvíjející se sexualitě; popisuje teenagerské schůzky v zadních řadách potemnělých kin i milostné románky s evropskými turisty hledajícími na své dovolené v Maroku víc než jen sluníčko.

Jako téměř všechny arabské země považuje i Maroko homosexuální vztahy za zločin, za nějž hrozí trest pokuty či vězení v rozmezí od šesti měsíců do tří let. Tresty se ovšem udělují jen zřídka a v praxi je Maroko dlouhodobě k homosexualitě a dalším praktikám, jež islám zakazuje, tolerantní.


V Curychu se sešlo více než 50.tis. gayů

11. června 2009 v 18:02 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Curych (Švýcarsko) 6. června (ČTK) - Kolem 50.000 lidí se dnes v Curychu zapojilo do letošní Europride, největšího evropského festivalu homosexuálů, který se každý rok koná v jiném městě. Uvedl to pořadatel akce Michael Ruegg.
Švýcarské město se odělo do barev duhy v duchu tradic homosexuálního hnutí. Přispěla k tomu nová socialistická starostka Curychu Corine Mauchová, která se již dříve veřejně označila za lesbu.
Setkání se podle dosavadních zpráv uskutečnilo bez incidentů. Nevyvolalo je údajně ani to, že přívrženci křesťanského švýcarského hnutí BCS rozdávali účastníkům Europride letáčky, ve kterých apelovali k obraně "modelu křesťanské rodiny".
První podobný mezinárodní festival homosexuálů se konal v Londýně v roce 1993. Loni se ho ve Stockholmu zúčastnilo asi 80.000 osob, předloni v Paříži prý dokonce kolem 700.000 lidí. Příští Europride se bude konat v roce 2010 ve Varšavě.


Nejvyšší soud USA se odmítl zabývat homosexualitou v armádě

11. června 2009 v 17:51 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Washington 8. června (ČTK) - Nejvyšší soud USA se dnes odmítl zabývat žádostí jednoho veterána americké armády, který protestoval proti zákonu, jež umožňuje homosexuálům sloužit v americké armádě jen za podmínky, že svou sexuální orientaci neodhalí a že o ní nikdo oficiálně neví. Důvody svého rozhodnutí nejvyšší americká soudní instance nesdělila.
Již v červnu 2008 federální soud v Bostonu odmítl podobnou stížnost 12 veteránů. Jeden z nich se nyní pokusil, aby o jeho kauze rozhodl Nejvyšší soud USA, ale jeho žádost byla zamítnuta.
V USA od roku 1993 platí zákon, podle něhož jsou homosexuálové v ozbrojených silách v zásadě tolerováni a mohou sloužit v americké armádě, pokud ovšem svou sexuální orientaci přímo nedeklarují. Na ni se sice nikdo nesmí ptát, ale pokud už vyjde najevo, a přitom stačí pouhé podezření, dotyčný může být a také běžně bývá z armády propuštěn. Zákonná norma je známá jako "nic nežádat, nic neříkat" ("don't ask, don't tell") a zvláště organizace na obranu práv homosexuálů žádají její revizi.
Od té doby, co byl zákon přijat, bylo asi 13.000 vojáků propuštěno poté, co svou sexuální orientaci přiznali, anebo na základě udání.