Homosexualita a Islám

11. června 2009 v 18:20 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA

Paříž 5. června (ČTK/AP) - Drobný marocký mladík s tenkým hláskem Abdalláh Tajá sotva vypadá jako obrazoborec. Je to však první gay známý široké marocké veřejnosti, který je odhodlán přesvědčit muslimský svět, aby homosexuály přijal, píše agentura AP.

Tajá, jenž se vzepřel mlčenlivému přístupu marocké společnosti k homosexualitě i trestům vězení, které v tomto severoafrickém království homosexuálům stále hrozí, napsal pět autobiografických románů o svém dospívání coby chudého, homosexuálního chlapce v pobřežním městě Salé na severu země.

Romány, okořeněné explicitními pasážemi popisujícími sexuální zážitky, Tajáho v jeho rodné zemi proslavily a učinily z něj tvář jeho rozšiřujícího se hnutí za práva gayů.

Jeho díla se však setkala také s ostrou kritikou. Někteří rozhořčení odpůrci autora vyzvali, aby se vzdal marockého občanství a nedělal své zemi ostudu.
Tajá si svými knihami rovněž znepřátelil své rodiče a osm sourozenců, kteří v dílech vystupují a kteří si stěžovali, že je Tajá veřejně ponížil. Pětatřicetiletého spisovatele ale podle jeho slov negativní důsledky jeho práce nemohou odradit.

"Při psaní cítím jistou naléhavost, jako by na něm závisel můj život," prohlásil Tajá při rozhovoru v Paříži, kde žije již takřka deset let. "Když jsem se poprvé do psaní pustil, ani náhodou mne nenapadlo, že bych vytvořil fiktivní postavu a předkládal smyšlené příběhy," dodal.

Tajáův poslední román L'armée du Salut (Armáda spásy) se soustřeďuje na jeho rozhodnutí přestěhovat se do Evropy. Anglický překlad díla nedávno vyšel ve Spojených státech s úvodem od spisovatele Edmunda Whitea.

Ačkoli Tajá se do Evropy přistěhoval legálně - dostal stipendium na studium ve Švýcarsku - jeho

zkušenosti ze Ženevy jsou podobné osudům tisíců Maročanů pobývajících v Evropě bez dokladů.
Poté, co se jeho starší švýcarský milenec, který ho měl vyzvednout na ženevském letišti, nikdy neobjeví, vyhledá Tajá - zcela bez prostředků - útočiště v Armádě spásy, kde žije mezi ilegálními imigranty z celého rozvojového světa.

S literaturou začal Tajá na univerzitě v marocké metropoli Rabatu, kde si, obklopen dětmi marocké francouzsky mluvící elity, psal deník, aby si zlepšil psanou francouzštinu.
Tajá vyrostl v jedenáctičlenné rodině, která bydlela v dvoupokojovém domě. Jeho otec, nízký státní úředník, a matka, negramotná žena v domácnosti, kladli důraz na vzdělání dětí a pět z nich poslali na vysokou školu. @ Tajáovy deníky teď slouží jako základ jeho románů, které byly z francouzského originálu přeloženy již do sedmi jazyků, včetně arabštiny a angličtiny.

Ve své poslední knize Tajá hovoří také o své rozvíjející se sexualitě; popisuje teenagerské schůzky v zadních řadách potemnělých kin i milostné románky s evropskými turisty hledajícími na své dovolené v Maroku víc než jen sluníčko.

Jako téměř všechny arabské země považuje i Maroko homosexuální vztahy za zločin, za nějž hrozí trest pokuty či vězení v rozmezí od šesti měsíců do tří let. Tresty se ovšem udělují jen zřídka a v praxi je Maroko dlouhodobě k homosexualitě a dalším praktikám, jež islám zakazuje, tolerantní.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3413)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (577)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (429)
Nic moc! 6.9% (380)
Fakt šílený! 12.4% (681)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama