Červenec 2009

Znovu letos přibylo HIV

16. července 2009 v 19:16 | 004/ČTK
Praha 1. července (ČTK) - Letos do konce května přibylo v ČR 68 HIV pozitivních lidí, loni za celý rok bylo 147 nově pozitivních. Loni šlo přitom o největší meziroční nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Celkem se v ČR nakazilo virem HIV už 1257 lidí, z toho 272 lidí onemocnělo AIDS. Téměř polovina HIV pozitivních, asi 600, připadá na Prahu.

V Praze přibylo od začátku roku 28 HIV pozitivních. "Praha byla vždycky na tom nejhůř. Nejvíc obyvatel, největší kriminalita," řekl dnes ČTK ředitel Domu světla a tajemník České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) Miroslav Hlavatý.

Počet sta nakažených překračují též Středočeský (120) a Jihomoravský kraj (103). Naopak nejméně HIV pozitivních je hlášeno na Vysočině a v Pardubickém kraji. Pozitivních mužů je v Česku 999, žen 258. V České republice nyní žije 306 HIV pozitivních cizinců bez trvalého pobytu. Na AIDS už v ČR od roku 1986 zemřelo 147 lidí.

Více než polovina lidí (55 procent) se nakazila homosexuálními nebo bisexuálními pohlavními styky, třicet procent heterosexuálně. Pět procent HIV pozitivních jsou narkomani, kteří si píchají drogy. Další téměř dvě procenta lidí s virem HIV v krvi tvoří injekční uživatelé drog, kteří jsou zároveň homosexuální nebo bisexuální.

Asi 2,5 procenta se nakazila transfúzemi v době, kdy ještě nebylo možné testovat krev na přítomnost viru HIV. Zbytek jsou nezjištěné příčiny (čtyři procenta), případně přenos z matky na dítě (0,3 procenta).

Podle některých odborníků je nakažených daleko více, neboť část infikovaných o viru ve svém těle neví. "To je otázka diskutabilní. Jsem rád, že už státní úředníci neuvažují o trojnásobku, ale už se mluví o pětinásobku," řekl Hlavatý, podle něhož je v ČR nakažených desetinásobně více.Většina české společnosti souhlasí s registrovaným partnerstvím

16. července 2009 v 19:05 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Praha 7. července (ČTK) - Téměř tři čtvrtiny české veřejnosti si myslí, že gayové a lesby by měli mít právo uzavřít registrované partnerství. Podle necelé poloviny Čechů by měli mít také právo uzavřít sňatek. Naopak v otázce adopce dětí je mezi lidmi více těch, kteří s ní nesouhlasí, a to konkrétně 63 procent. Vyplynulo to z dnes zveřejněného květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podle analytiků více než polovina občanů ale nepovažuje své okolí za příliš tolerantní k homosexuálům. Uvedený podíl lidí rovněž připouští, že přiznání k homosexualitě způsobí potíže v soužití s ostatními lidmi. Přičemž asi pětina je o tom přesvědčena poměrně hodně. Naopak 35 procent dotázaných považuje své okolí za tolerantní a v přiznání homosexuality nevidí pro dotyčného problém.

V porovnání s předchozím loňským šetřením se výsledky příliš nezměnily. Oproti roku 2005 se ale zvýšil podíl těch, kteří souhlasí s registrovaným manželstvím. Z dlouhodobějšího hlediska se zvýšil i podíl zastánců práva homosexuálů uzavřít sňatek. U práva na adopci dítěte podle CVVM pak klesá počet nesouhlasných názorů.

Názory na tolerantnost okolí k homosexuálům se výrazně neliší podle pohlaví, věku, vzdělání ani životní úrovně dotázaných.

Odlišnosti v názorech na jednotlivá práva homosexuálních mužů a žen se projevují hlavně v souvislosti s věkem. S uzavřením sňatku, s registrovaným partnerstvím a s adopcí častěji nesouhlasí starší lidé.

U uzavření sňatku a registrovaného partnerství hraje roli podle CVVM i životní úroveň občanů. Lidé s dobrou životní úrovní se častěji vyslovují pro sňatek homosexuálních dvojic a pro registrované partnerství. S právem na sňatek, registrované partnerství či adopci dětí také častěji souhlasí ti, kteří gaye nebo lesbu znají.


Litva zakázala gay reklamu

16. července 2009 v 18:59 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Vilnius 14. července (ČTK) - Litevský parlament zakázal jakoukoli reklamu homosexuálních, bisexuálních a polygamních vztahů. Poslanci přehlasovali prezidentovo veto k tomuto zákonu, který je určen na ochranu nezletilých osob v Litvě.


Proti prezidentovu vetu hlasovalo v jednokomorovém litevském parlamentu 87 poslanců, šest bylo proti a 25 se jich hlasování zdrželo. K přehlasování prezidentova veta bylo zapotřebí 71 hlasů.

Litevští gayové a lesbičky zákon kritizovali. "Parlament dal najevo, že chce uzákonit homofobii," stěžoval si šéf sdružení gayů Vladimir Simonko. "Obraceli jsme se všude, na Evropskou komisi, na Evropský parlament, na OSN, nikdo však nic neučinil," řekl agentuře AFP.

Podle zákona mají všechny zveřejněné informace, které jsou reklamou pro homosexuální, bisexuální a polygamní vztahy, jakož i pro všechny nenormální praktiky, hrubé vyjadřování či nesprávnou výživu a hygienu, negativní vliv na psychické zdraví, fyzický, intelektuální a morální vývoj nezletilců.
Společnost této bývalé sovětské republiky, kde se čtyři pětiny obyvatel hlásí ke katolické víře, zachovává velmi konzervativní postoje vůči homosexuálům.

Zákon, který vstoupí v platnost 1. března 2010, však nestanoví žádné zvláštní sankce pro ty, kdo jej nebudou dodržovat.

Četné mezinárodní organizace, včetně Amnesty International, již vyjádřily nad zákonem pobouření.
Podle dohody mezi sdruženími homosexuálů pobaltských zemí se v Lotyšsku, Estonsku a Litvě budou konat pochody gayů a lesbiček. Ještě letos se má uskutečnit pochod v lotyšské Rize. "V květnu 2010 chceme uspořádat pochod homosexuálů ve Vilniusu," uvedl Simonko.


Muž měsíce června 2009

16. července 2009 v 18:41 | D.D. |  GAY EROTIKA
Hlasuj pro nejkrásnějšího muže měsíce června! Vyber si toho svého nej...

Muž č.1

Muž č.2

Muž č.3

Muž č.4

Muž č.5

Muž č.6


... a nakonec malý sestřich ze seriálu Queer as folk