Většina české společnosti souhlasí s registrovaným partnerstvím

16. července 2009 v 19:05 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Praha 7. července (ČTK) - Téměř tři čtvrtiny české veřejnosti si myslí, že gayové a lesby by měli mít právo uzavřít registrované partnerství. Podle necelé poloviny Čechů by měli mít také právo uzavřít sňatek. Naopak v otázce adopce dětí je mezi lidmi více těch, kteří s ní nesouhlasí, a to konkrétně 63 procent. Vyplynulo to z dnes zveřejněného květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podle analytiků více než polovina občanů ale nepovažuje své okolí za příliš tolerantní k homosexuálům. Uvedený podíl lidí rovněž připouští, že přiznání k homosexualitě způsobí potíže v soužití s ostatními lidmi. Přičemž asi pětina je o tom přesvědčena poměrně hodně. Naopak 35 procent dotázaných považuje své okolí za tolerantní a v přiznání homosexuality nevidí pro dotyčného problém.

V porovnání s předchozím loňským šetřením se výsledky příliš nezměnily. Oproti roku 2005 se ale zvýšil podíl těch, kteří souhlasí s registrovaným manželstvím. Z dlouhodobějšího hlediska se zvýšil i podíl zastánců práva homosexuálů uzavřít sňatek. U práva na adopci dítěte podle CVVM pak klesá počet nesouhlasných názorů.

Názory na tolerantnost okolí k homosexuálům se výrazně neliší podle pohlaví, věku, vzdělání ani životní úrovně dotázaných.

Odlišnosti v názorech na jednotlivá práva homosexuálních mužů a žen se projevují hlavně v souvislosti s věkem. S uzavřením sňatku, s registrovaným partnerstvím a s adopcí častěji nesouhlasí starší lidé.

U uzavření sňatku a registrovaného partnerství hraje roli podle CVVM i životní úroveň občanů. Lidé s dobrou životní úrovní se častěji vyslovují pro sňatek homosexuálních dvojic a pro registrované partnerství. S právem na sňatek, registrované partnerství či adopci dětí také častěji souhlasí ti, kteří gaye nebo lesbu znají.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento web?

Ano, je super! 62.3% (3413)
Fajn, nemám připomínky! 10.5% (577)
Celkem to ujde, něco bych změnil/a! 7.8% (429)
Nic moc! 6.9% (380)
Fakt šílený! 12.4% (681)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama