Leden 2010

V Portugalsku se bude hlasovat o registrovaném partnerství

31. ledna 2010 v 17:23 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Lisabon 8. ledna (ČTK) - Portugalským parlamentem dnes prošel v prvním čtení zákon o uzavírání manželství osob stejného pohlaví, avšak bez možnosti adopce dětí. Návrh předložený socialistickou vládou podpořily všechny levicové a středolevé strany, které mají ve sněmu většinu.

Proti zákonu, o němž se téměř tři hodiny bouřlivě diskutovalo, hlasovala jen pravice, která usilovala o to, aby právní norma byla předložena k hlasování v referendu. Naopak extrémní levice požadovala, aby nový zákon také umožňoval sezdaným párům adoptovat děti.

Návrh nyní bude projednán v parlamentním výboru, pak o něm bude zákonodárný sbor znovu hlasovat. Nakonec jej musí podepsat prezident Aníbal Cavaco Silva, který je praktikující katolík a člen hlavní pravicové strany. Prezident až dosud odmítal zákon jakkoli komentovat s tím, že je znepokojen důležitějšími problémy, jako je nezaměstnanost a zadlužení země.

Premiér José Sócrates normu před parlamentem osobně obhajoval. Označil ji za "zákon svobody, spravedlnosti, rovnosti a humanismu".
"Tento zákon má napravit desetiletí nespravedlností vůči homosexuálům," řekl šéf vlády, který v říjnu zahájil svůj druhý mandát a který legalizaci manželství homosexuálů zařadil do svého vládního programu.

"Naše generace není hrdá na to, jak se s homosexuály zacházelo," prohlásil a připomněl, že až do roku 1982 byla v Portugalsku homosexualita považována za zločin. "Homosexuální manželství již schválilo mnoho zemí. A bude přijato v mnoha dalších, o tom nijak nepochybuji," dodal.

Pravice k návrhu zákona přistupovala rezervovaně, naopak Levý blok a Zelení s vládními socialisty
vedli ostrý spor o možnost adopce pro homosexuály. Obviňovali vládu z diskriminace a jasného porušování principu rovnosti, zakotveného v ústavě. Svůj postoj však neprosadili.

Proti návrhu v této zemi se silnými katolickými kořeny jen mírně protestovala sdružení blízká katolické církvi. Portugalská katolická hierarchie sice pravidelně připomíná hodnoty manželství a rodiny, ale lisabonský kardinál José Policarpo prohlásil, že v tomto případě rozhoduje parlament.

Zákon přichází jen několik měsíců před návštěvou papeže Benedikta XVI., která je plánována od 11. do 14. května. Portugalský tisk již dříve psal, že si jak socialistická vláda, tak katolická hierarchie přejí, aby tato otázka byla vyřešena před návštěvou hlavy katolické církve.

Ruský lesbický pár podal žalobu k soudu do Štrasburku

31. ledna 2010 v 17:19 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Moskva 21. ledna (ČTK) - U Evropského soudu pro lidská práva pravděpodobně skončí soudní spor ruského homosexuálního páru, jehož snaha uzavřít sňatek naráží na odpor moskevského matričního úřadu i ruských soudů. Moskevský městský soud dnes zamítl žalobu Iriny Fetové a Iriny Šepiťkové na rozhodnutí místní matriky nepovolit jim lesbický sňatek. Potvrdil tak rozhodnutí soudu nižší instance z října loňského roku.

Fetová a Šepiťková chtěly sňatek uzavřít loni v květnu, ale jejich žádost matrika odmítla s odvoláním na to, že ruské zákony povolují jen sňatek osob různého pohlaví. Když jejich první žalobu na rozhodnutí matriky moskevský obvodní soud v říjnu odmítl, proti rozsudku se odvolaly a zaregistrovaly své soužití v Kanadě.

Právní zástupce lesbického páru Nikolaj Alexejev dnes podle agentury ITAR-TASS oznámil, že bezodkladně podá žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Žaloba bude argumentovat porušením práva na sňatek s odkazem na čtrnáctý článek evropské konvence o lidských právech, který zakazuje diskriminaci. Alexejev dodal, že Fetová a Šepiťková budou rovněž usilovat o to, aby ruská matrika akceptovala jejich partnerství zaregistrované v Kanadě.

Přestože v postsovětském Rusku už od roku 1993 homosexuální styk není trestný čin a dost Rusů ze světa velkého byznysu i kulturní sféry svou homosexuální orientaci otevřeně přiznalo, gayové a lesbičky zůstávají na okraji společnosti. Ruské úřady v Moskvě například už léta se železnou pravidelností zakazují pochody gayů s odůvodněním, že představují útok na veřejný pořádek.

Nárůst HIV pozitivních osob v roce 2009

31. ledna 2010 v 17:14 | 004/ČTK |  HIV/AIDS
Praha 26. ledna (ČTK) - V loňském roce přibylo v České republice 157 HIV pozitivních, což byl největší nárůst v historii. Předloni zdravotníci evidovali 148 nových případů této infekce. Celkem už se v ČR nakazilo virem HIV 1344 lidí, z toho u 292 onemocnění AIDS propuklo, 156 lidí na tuto nemoc zemřelo. Nejvíce HIV pozitivních připadá na Prahu, Středočeský a Jihomoravský kraj, nejméně na Pardubický kraj a Vysočinu. V tiskové zpráva to ČTK sdělila manažerka Národního programu HIV/AIDS Džamila Stehlíková.

"Příčinou pokračujícího nárůstu šíření infekce v ČR je bezesporu velmi rozšířené rizikové sexuální chování," uvedla Stehlíková. U 157 loni zjištěných případů se v devadesáti procentech případů lidé nakazili při pohlavním styku, přičemž z toho více než v 70 procentech případů šlo o sexuální styk muže s mužem. Přenos prostřednictvím injekčního užívání drog byl v roce 2009 jako nejpravděpodobnější uveden u 2,3 procenta případů.

Tak vysoký podíl nových případů HIV byl u mužů, kteří mají sexuální styk s jinými muži, evidován naposledy koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let. "Díky masivním preventivním opatřením a angažování gay komunity v boji proti AIDS se tento nebezpečný trend v polovině devadesátých let podařilo zastavit. Nyní v této zranitelné populační skupině dochází k obratu a rychlému návratu epidemie HIV/AIDS," uvedla Stehlíková.

"Nárůst se dal očekávat ze statistik let minulých, každý starý rok byl horší než předchozí," míní
ředitel Domu světla a tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. Ale že nových nakažených bude tolik, prý nečekal. Nejhorším měsícem v roce byl prosinec, kdy se zjistilo rekordních 19 případů infekce a u čtyřech lidí se rozvinulo onemocnění AIDS.

Podle Hlavatého se lidé hrozby HIV/AIDS už nebojí zdaleka tolik jako dřív. Riziko podceňují a spoléhají na úspěšnou léčbu, která však není všemocná. V gay komunitě nepoužívají kondomy, spoléhají, že ten druhý je v pořádku, soudí. "Lidí, kteří nevědí o tom, že jsou pozitivní, je daleko více než těch, kteří už tu diagnózu v ruce mají," upozornil.

Stehlíková uvedla, že podle mezinárodní studie EU Sialon pravidelně používá nechráněné sexuální praktiky třetina gayů, a to i s náhodnými partnery. V této skupině byl rovněž podle studie zaznamenán významný nárůst dalších sexuálně přenosných nemocí, především syfilis.

Co se týče preventivních opatření, je podle Hlavatého třeba začít už od rodiny. Jako velký problém vidí nezájem škol o problematiku HIV. Loni prý odeslal 5823 dopisů na školy s nabídkou besedy s HIV pozitivním člověkem. O besedu prý zatím projevilo zájem pouze 344 škol. Dalším problémem je také otázka financí na preventivní kampaně, dodal.