Květen 2010

Ricky Martin - konečně otevřený gay

5. května 2010 v 15:50 | ČTK/LN/YouTube |  GLBT KOMUNITA
ricky martin
NEW YORK - Popový zpěvák Ricky Martin se v pondělí přihlásil k homosexualitě a ukončil tak roky spekulací o své sexuální orientaci. "Hrdě prohlašuji, že jsem šťastný homosexuální muž," napsal Martin na internetovém serveru Twitter. Později tuto informaci potvrdil i jeho mluvčí.

Osmatřicetiletý portorický zpěvák, mezi jehož nejznámější hity patří Livin' la Vida Loca, se v roce 2008 stal s pomocí náhradní matky otcem dvojčat a právě jeho synové jsou podle jeho slov důvodem, proč vyšel s pravdou ven.

Navíc se prý před několika měsíci rozhodl napsat paměti a to ho rovněž přiblížilo k tomu, co označuje za "úžasný bod zvratu". "Při psaní této výpovědi o svém životě jsem se velmi přiblížil k pravdě. A to stojí za oslavu," dodal Martin.

Kariéru zahájil s chlapeckou kapelou Menudo, od níž se v 90. letech minulého století odtrhl a zahájil sólovou kariéru, jež z něj rychle udělala idol dospívajících ve španělsky hovořících zemích. První album v angličtině vydal v roce 1999 pod prostým názvem Ricky Martin a byly na něm jeho dva hlavní hity - Livin' la Vida Loca a She's All I Ever Had. Toto album mu otevřelo dveře k světové slávě.

Jedním z důvodů, proč tajil svou homosexualitu, prý bylo to, že mu řada lidí tvrdila, že by mu skutečná sexuální orientace poškodila kariéru.

"Protože tyhle rady pocházely od lidí, které jsem hluboce miloval, rozhodl jsem se žít, aniž bych se světem sdílel svou nejniternější pravdu," uvedl Martin v prohlášení. "Dnes ale přijímám plnou odpovědnost za svá rozhodnutí a činy," dodal.


Nová metodika sexuální výchovy pro pedagogy

4. května 2010 v 17:28 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
Praha 4. dubna (ČTK) - Učitelé dostanou nové příručky, jak učit sexuální výchovu. Ministerstvo školství zároveň vydává doporučení, jak k výuce tohoto předmětu přistupovat. Reagují tak prý na zvýšené sexuální ohrožení dětí na internetu, na homofobní nálady mezi žáky a nárůst počtu HIV pozitivních osob. Sexuální výchova by měla být pojímána komplexně, tedy aby žákům kromě nezbytných informací pomáhala formovat i morální postoje a podporovala jejich citový rozvoj. Úřad to oznámil v tiskové zprávě.
iii

"Cílem nově vydávaného metodického materiálu je upozornit na širší souvislosti sexuální výchovy, na její sociální, psychologické, biologické i etické aspekty," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová. Příručka pro učitele se zaměřuje na nejpalčivější témata, třeba sexuální výchovu v rodině, pohlavně přenosné nemoci nebo sexuální deviace. Děti mají třeba řešit modelové situace a problémy, a tím si utvářet názor na konkrétní problém.

Pedagogové se zároveň dozvědí, jak rozložit témata do jednotlivých ročníků s ohledem na věková specifika dětí, v materiálech najdou i rady, jak v oblasti sexuální výchovy spolupracovat s rodiči.

"Různé výzkumy dlouhodobě ukazují nepříznivou skutečnost, že většinu informací získávají v této oblasti děti především od kamarádů, škola nehraje v tomto ohledu významnější roli. Kvalita takových informací je přitom přinejmenším diskutabilní," upozornilo ministerstvo.

Lepší sexuální výchova by proto měla sloužit jako prevence sociálně patologických jevů, třeba prostituce, nežádoucího otěhotnění nebo zvyšujících se případů násilí v rodině. Zároveň by měla u žáků pěstovat potřebné návyky k soužití ve vztazích.


Američtí pacienti budou moci sami rozhodnout, kdo je může v nemocnici navštívit

4. května 2010 v 17:15 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
gay2
Washington 16. dubna (ČTK) - Američtí pacienti budou moci sami rozhodnout, kdo je může v nemocnici navštívit a kdo může rozhodovat o léčbě, pokud toho nebudou kvůli zdravotnímu stavu schopni. Ve vyhlášce, která se týká téměř všech amerických nemocnic, o tom rozhodl prezident Barack Obama. Nové opatření především umožní homosexuálům přístup k jejich blízkým v nemocnici, který dosud neměli, napsala dnes agentura AP.

"Každý den se po celé Americe pacientům odpírá laskavost a péče jejich blízkých," uvedl Obama ve zdůvodnění vyhlášky. "Bezdětným vdovám a vdovcům často není umožněna podpora a útěcha od dobrých přátel," doplnil. Přístup k pacientům dosud měli jen jejich nejbližší rodinní příslušníci.

Obama také zdůraznil, že stejná omezení se týkala partnerů a partnerek homosexuálních pacientů. "Bylo jim bráněno být s partnerem, se kterým strávili desetiletí svého života. Nemohli zde být pro člověka, kterého milují, a zastupovat ho, pokud sám nebyl schopen rozhodovat," uvedl prezident.

Organizace Human Rights Campaign, která lobbuje za práva homosexuálů, vyhlášku označila za "důležitý počin", který omezí diskriminaci na základě sexuální orientace. V podobném duchu se vyjádřila šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Bílý dům vydal vyhlášku ve čtvrtek večer místního času v době, kdy Obama na Floridě přednášel svou vizi amerického vesmírného programu. Vyhláška se týká všech nemocnic, které přijímají pacienty z federálních zdravotních programů Medicare a Medicaid určených pro seniory a pro chudé. Podle AP tyto pacienty přijímá naprostá většina amerických zdravotnických zařízení.

Obama sliboval podporu pro práva homosexuálů ve volební kampani v roce 2008. Některé organizace zastupující gaye a lesby ale tvrdí, že prezident své sliby neplní dost rychle.

K březnu 2010 nových 20 případů HIV pozitivních osob v ČR

4. května 2010 v 17:10 | 004/ČTK |  HIV/AIDS
687345748JKGKKHLKJFJFGH694676
Praha 29. dubna (ČTK) - V březnu přibylo v České republice 20 HIV pozitivních lidí, od začátku roku se jedná celkem už o 44 nových případů nákazy. Za celý loňský rok testy potvrdily infekci 157 lidem, což byl největší nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat.

Celkem už se v zemi virem HIV nakazilo 1388 lidí, z toho u 299 onemocnění AIDS propuklo a 158 lidí na tuto nemoc zemřelo. ČTK to dnes sdělil ředitel Domu světla a tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý.

Nejvíce HIV pozitivních připadá na Prahu. V hlavním městě odborníci zaznamenali od počátku testování už 666 případů nákazy, tedy skoro polovinu všech onemocnění v zemi. Smutný žebříček rekordů pokračuje Středočeským a Jihomoravským krajem, kde se HIV infekce projevila u 132, respektive 121 lidí. Naopak nejméně se onemocnění objevuje v Pardubickém kraji a na Vysočině. V obou krajích testy od roku 1986 prokázaly nákazu u 16 lidí.

HIV pozitivních mužů je v Česku 1111, žen 277. Více než polovina lidí se nakazila homosexuálními nebo bisexuálními pohlavními styky, více než 30 procent heterosexuálně. Pět procent HIV pozitivních jsou narkomani, kteří k aplikaci drog užívají injekce. Další téměř dvě procenta lidí s virem HIV v krvi tvoří injekční uživatelé drog, kteří jsou zároveň homosexuální nebo bisexuální. Asi procento lidí se nakazilo transfúzemi a krevními preparáty. Zbytek jsou nezjištěné příčiny, případně přenos z matky na dítě.

Rada Evropy chce po členských státech uznání svazku gayů a lesbiček

4. května 2010 v 17:04 | 004/ČTK |  GLBT KOMUNITA
couple
Štrasburk 29. dubna (ČTK) - Parlamentní shromáždění Rady Evropy dnes vyzvalo její členské státy, aby zajistily právní uznávání svazků lidí stejného pohlaví a aby podnikly kroky k uznávání "společné rodičovské odpovědnosti" takových párů za děti každého z partnerů či partnerek. Vyzvalo i k tomu, aby osoby změnivší pohlaví měly možnost získat oficiální doklady odrážející identitu, jakou si zvolily.

V dokumentu přijatém na závěr debaty o diskriminaci kvůli pohlavnímu zaměření evropští poslanci vyslovili politování nad tím, že lidé, kteří si změnili pohlaví, se často obtížně domáhají právního uznání svého nového pohlaví, což vede mnohé z nich k sebevraždě.

Zpráva agentury AFP neuvádí, zda dokument jmenuje země, kde je situace v této oblasti z hlediska Parlamentního shromáždění neuspokojivá.

V České republice mohou osoby téhož pohlaví uzavírat legální svazky od roku 2006.

Rada Evropy sdružuje 47 zemí včetně ČR a Slovenska, nástupnických států Československa, které do ní vstoupilo v roce 1991.