Březen 2011

Svatby v kostelích gay a lesbických párů ve elké Británii budou zřejmě možné

18. března 2011 v 19:10 | ČTK/004.cz |  GLBT KOMUNITA
Londýn 14. února (zpravodaj ČTK, 004.cz) - Britská vláda hodlá umožnit homosexuálním a lesbickým párům, aby uzavíraly registrovaná partnerství v kostelích a dalších církevních stavbách. Anglikánská církev již ale dala najevo, že své kostely pro svatby párů stejného pohlaví neotevře.

Podle britských médií by měla náměstkyně ministryně vnitra Lynne Featherstoneová během několika týdnů zrušit část zákona o registrovaném partnerství zakazující uzavírání těchto svazků v církevních objektech. Zákon také zakazuje, aby se při uzavírání registrovaných partnerství četlo z bible nebo se předčítaly náboženské texty. Zatím není jasné, zda bude zrušen i tento zákaz a zda budou moci být sňatky homosexuálů oficiálně označovány za manželství.
Změny se budou týkat Anglie a Walesu, zatímco v Severním Irsku a Skotsku o těchto záležitostech rozhodují místní vlády.
Arcibiskup z Yorku John Sentamu v televizním rozhovoru zdůraznil, že "věří v liberální demokracii a rovnost pro všechny", ale prohlásil, že nechce, aby církvím někdo říkal, co mají dělat. Mluvčí anglikánské církve přímo řekl, že vedení církve "soustavně zdůrazňuje, že nebude požehnávat lidem, kteří uzavírají registrovaná partnerství".
Vláda nicméně nehodlá nutit církve, aby ceremonie pro homosexuální páry pořádaly. "Vláda zvažuje další krok v otázce registrovaných partnerství, včetně toho, že by některé náboženské organizace mohly umožnit párům stejného pohlaví registrovat své partnerství v náboženském prostředí," uvedl mluvčí ministerstva vnitra.
Změny v zákonu se budou týkat i mešit a synagóg, i když islám a ortodoxní judaismus homosexuální vztahy zakazuje. Rabín Yitzhak Schochet ze severolondýnského Mill Hill řekl, že "manželství lidí stejného pohlaví nemají místo v žádném svatostánku".
Nicméně podle listu The Daily Telegraph jsou vůči změnám vstřícní kvakeři, unitáři i liberální synagógy. Také skupina anglikánských biskupů loni vyzvala ke změně zákona s tím, že "heterosexuální páry mají na výběr mezi civilní a náboženskou svatbou, zatímco homosexuální páry takovou volbu nemají".
Zákon o civilním partnerství, který dává účastníkům stejnou právní ochranu jako manželství, platí v Británii od roku 2005

Polsko a možná změna postoje vůči gayům a lesbám

18. března 2011 v 19:05 | ČTK/004.cz |  GLBT KOMUNITA
Varšava 1. března (zpravodajka ČTK, 004.cz) - Ačkoliv registrované partnerství nebo sňatek homosexuální páry v Polsku uzavírat nesmějí, mohlo by to pro ně být jednodušší aspoň v zahraničí. Podle Polské televize o to usiluje zmocněnkyně polské vlády pro rovné příležitosti Elžbieta Radziszewská, která chce, aby matriky od lidí nezjišťovaly, koho si vybrali jako partnera.

Organizace, jež bojují o zlepšení právního postavení homosexuálů v Polsku, si už léta stěžují na to, že úřady házejí klacky pod nohy gayům a lesbám, jež by chtěli uzavřít manželství v některé ze zemí, kde to zákon povoluje. Ve formuláři pro potvrzení civilního stavu, jež vydávají matriky, musejí napsat jméno svého budoucího partnera. Úředníci jim ale dokument odmítají vystavit, pokud uvedou, že jde o osobu stejného pohlaví. Argumentují, že podle polské ústavy a zákonů je manželství svazkem muže a ženy.
"Úředník nemá právo odmítnout vydat toto potvrzení a co s ním chce potom občan udělat, je jeho věc," tvrdí Radziszewská, která chce, aby ministerstvo vnitra změnilo formulář o civilním stavu vydávaný na matrikách. Postup polských matrik vyšetřuje Evropská komise.
"Nejde o žádná zadní vrátka pro sňatky homosexuálů," ujišťuje Radziszewská. V silně konzervativním Polsku homosexuální páry v současnosti nemohou uzavírat ani registrované partnerství.
"Mám radost, že Polsko se v této záležitosti konečně snaží něco udělat, že se Radziszewská konečně věnuje tomuto problému. Je to lepší než nic," řekl v televizi TVN24 Robert Biedroń z Kampaně proti homofobii. Připomíná ale, že se nic nezmění na tom, že polské právo neuznává homosexuální sňatky uzavřené v zahraničí.
Poslankyně ze Svazu demokratické levice (SLD) Katarzyna Piekarská tvrdí, že Radziszewská se možná jenom snaží udělat dobrý dojem na homosexuály a zastánce jejich práv před podzimními parlamentními volbami. SLD chce tento měsíc v parlamentu předložit návrh zákona o registrovaném partnerství, které by mohly uzavírat homosexuální i heterosexuální páry, vzhledem k rozložení sil ale návrh nemá šanci na přijetí.
Radziszewská z Občanské platformy premiéra Donalda Tuska se doposud pověsti političky, která by se snažila vylepšit postavení polských homosexuálů, rozhodně netěšila. Loni se mezi ochránci lidských práv strhla bouře kvůli jejímu výroku, že katolická škola může odmítnout zaměstnat učitelku, která se nijak netají tím, že je lesba. V minulosti také mnohé zaskočila prohlášením, že homosexualita není "biologickou normou".