Polsko a možná změna postoje vůči gayům a lesbám

18. března 2011 v 19:05 | ČTK/004.cz |  GLBT KOMUNITA
Varšava 1. března (zpravodajka ČTK, 004.cz) - Ačkoliv registrované partnerství nebo sňatek homosexuální páry v Polsku uzavírat nesmějí, mohlo by to pro ně být jednodušší aspoň v zahraničí. Podle Polské televize o to usiluje zmocněnkyně polské vlády pro rovné příležitosti Elžbieta Radziszewská, která chce, aby matriky od lidí nezjišťovaly, koho si vybrali jako partnera.

Organizace, jež bojují o zlepšení právního postavení homosexuálů v Polsku, si už léta stěžují na to, že úřady házejí klacky pod nohy gayům a lesbám, jež by chtěli uzavřít manželství v některé ze zemí, kde to zákon povoluje. Ve formuláři pro potvrzení civilního stavu, jež vydávají matriky, musejí napsat jméno svého budoucího partnera. Úředníci jim ale dokument odmítají vystavit, pokud uvedou, že jde o osobu stejného pohlaví. Argumentují, že podle polské ústavy a zákonů je manželství svazkem muže a ženy.
"Úředník nemá právo odmítnout vydat toto potvrzení a co s ním chce potom občan udělat, je jeho věc," tvrdí Radziszewská, která chce, aby ministerstvo vnitra změnilo formulář o civilním stavu vydávaný na matrikách. Postup polských matrik vyšetřuje Evropská komise.
"Nejde o žádná zadní vrátka pro sňatky homosexuálů," ujišťuje Radziszewská. V silně konzervativním Polsku homosexuální páry v současnosti nemohou uzavírat ani registrované partnerství.
"Mám radost, že Polsko se v této záležitosti konečně snaží něco udělat, že se Radziszewská konečně věnuje tomuto problému. Je to lepší než nic," řekl v televizi TVN24 Robert Biedroń z Kampaně proti homofobii. Připomíná ale, že se nic nezmění na tom, že polské právo neuznává homosexuální sňatky uzavřené v zahraničí.
Poslankyně ze Svazu demokratické levice (SLD) Katarzyna Piekarská tvrdí, že Radziszewská se možná jenom snaží udělat dobrý dojem na homosexuály a zastánce jejich práv před podzimními parlamentními volbami. SLD chce tento měsíc v parlamentu předložit návrh zákona o registrovaném partnerství, které by mohly uzavírat homosexuální i heterosexuální páry, vzhledem k rozložení sil ale návrh nemá šanci na přijetí.
Radziszewská z Občanské platformy premiéra Donalda Tuska se doposud pověsti političky, která by se snažila vylepšit postavení polských homosexuálů, rozhodně netěšila. Loni se mezi ochránci lidských práv strhla bouře kvůli jejímu výroku, že katolická škola může odmítnout zaměstnat učitelku, která se nijak netají tím, že je lesba. V minulosti také mnohé zaskočila prohlášením, že homosexualita není "biologickou normou".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Plánujete vstoupit do registrovaného partnerství?

Ano, plánuji. 55% (11)
Registrované partnerství nepovažuji za důležité. 20% (4)
Ne, neplánuji. 25% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama