Svatby v kostelích gay a lesbických párů ve elké Británii budou zřejmě možné

18. března 2011 v 19:10 | ČTK/004.cz |  GLBT KOMUNITA
Londýn 14. února (zpravodaj ČTK, 004.cz) - Britská vláda hodlá umožnit homosexuálním a lesbickým párům, aby uzavíraly registrovaná partnerství v kostelích a dalších církevních stavbách. Anglikánská církev již ale dala najevo, že své kostely pro svatby párů stejného pohlaví neotevře.

Podle britských médií by měla náměstkyně ministryně vnitra Lynne Featherstoneová během několika týdnů zrušit část zákona o registrovaném partnerství zakazující uzavírání těchto svazků v církevních objektech. Zákon také zakazuje, aby se při uzavírání registrovaných partnerství četlo z bible nebo se předčítaly náboženské texty. Zatím není jasné, zda bude zrušen i tento zákaz a zda budou moci být sňatky homosexuálů oficiálně označovány za manželství.
Změny se budou týkat Anglie a Walesu, zatímco v Severním Irsku a Skotsku o těchto záležitostech rozhodují místní vlády.
Arcibiskup z Yorku John Sentamu v televizním rozhovoru zdůraznil, že "věří v liberální demokracii a rovnost pro všechny", ale prohlásil, že nechce, aby církvím někdo říkal, co mají dělat. Mluvčí anglikánské církve přímo řekl, že vedení církve "soustavně zdůrazňuje, že nebude požehnávat lidem, kteří uzavírají registrovaná partnerství".
Vláda nicméně nehodlá nutit církve, aby ceremonie pro homosexuální páry pořádaly. "Vláda zvažuje další krok v otázce registrovaných partnerství, včetně toho, že by některé náboženské organizace mohly umožnit párům stejného pohlaví registrovat své partnerství v náboženském prostředí," uvedl mluvčí ministerstva vnitra.
Změny v zákonu se budou týkat i mešit a synagóg, i když islám a ortodoxní judaismus homosexuální vztahy zakazuje. Rabín Yitzhak Schochet ze severolondýnského Mill Hill řekl, že "manželství lidí stejného pohlaví nemají místo v žádném svatostánku".
Nicméně podle listu The Daily Telegraph jsou vůči změnám vstřícní kvakeři, unitáři i liberální synagógy. Také skupina anglikánských biskupů loni vyzvala ke změně zákona s tím, že "heterosexuální páry mají na výběr mezi civilní a náboženskou svatbou, zatímco homosexuální páry takovou volbu nemají".
Zákon o civilním partnerství, který dává účastníkům stejnou právní ochranu jako manželství, platí v Británii od roku 2005
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Plánujete vstoupit do registrovaného partnerství?

Ano, plánuji. 55% (11)
Registrované partnerství nepovažuji za důležité. 20% (4)
Ne, neplánuji. 25% (5)

Komentáře

1 Sammy Sammy | Web | 31. března 2011 v 15:48 | Reagovat

Nechápu proč to tak hrotí...Proč to nemůže být normální jako u heterosexuálu?!? Chjo... Měli by se už všichni smířit =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama