Červenec 2011

Prague Pride 2011

29. července 2011 v 16:43 | D.D./ČTK/004.cz/PP 2011 |  GLBT KOMUNITA

Praha 21. července (ČTK, 004.cz) - Pětidenní Festival tolerance, který v hlavním městě pořádá od 10. do 14. srpna komunita leseb a gayů, vyvrcholí sobotním karnevalovým průvodem centrem města za doprovodu živé huby a alegorických vozů. Pražská Pride 2011 má být podle organizátorů plná kultury, zábavy a uměleckých zážitků. Novinářům to dnes za organizátory řekl Zdeněk Masopust.
V Praze bude taková akce lidí s menšinovou sexuální orientací poprvé. "Průvod už byl v Brně, Táboře a Karlových Varech," řekl předseda Prague Pride o. s. Czeslaw Walek. Toho pražského by se mělo podle odhadu organizátorů zúčastnit asi 1500 lidí, koncertu na Střeleckém ostrově pak zhruba 5000.

Myšlenku festivalu podpořili pražský primátor Bohuslav Svoboda a starosta první městské části Oldřich Lomecký. Jejich úřady pomáhají také s organizací programu. Pro většinovou společnost je to podle Walka signál, že politici berou čtyřprocentní menšinu jako součást města.

S přípravou programu pomáhají i čtyři desítky organizací z celé republiky. Chystají celkem 60 doprovodných akcí. Vedle sportovních akcí to budou výstavy, divadelní a filmová představení, prohlídky města s turistickým průvodcem, workshop pro zaměstnavatele na téma genderové různorodosti, plavba parníkem, dětský den či program pro seniory.

Kateřina Saparová za organizátory upřesnila, že Průvod hrdosti povede z Náměstí Republiky přes spodní část Václavského náměstí, Národní třídou a bude ukončen na Střeleckém ostrově, kde na něj naváže hudební festival. Pozvání do průvodu přijali mimo jiné hudebník Jimmy Somerville, Boris Dittrich z Human Rights Watch z New Yorku či předseda Gay iniciativy Jiří Hromada.