Březen 2012

V Číně dramaticky roste počet osob s HIV/AIDS

9. března 2012 v 14:51 | ČTK/004.cz |  HIV/AIDS
Peking 17. února (ČTK) - Syndrom získaného selhání imunity (AIDS) se stal za prvních devět měsíců loňského roku v Číně nejsmrtelnější nakažlivou nemocí - podlehlo mu 6897 lidí. Oznámila to dnes agentura Nová Čína.
Ke konci loňského září bylo v Číně registrováno 264.302 nositelů viru HIV, který AIDS způsobuje, a 34.864 osob, jež této nemoci podlehlo. OSN nicméně odhaduje, že v této asijské zemi už ke konci roku 2007 bylo 700.000 osob HIV pozitivních.
Na druhém místě mezi smrtelnými chorobami se za prvních devět měsíců roku 2008 umístila tuberkulóza, následovaly vzteklina, hepatitida a dětský tetanus.
Zdravotnické orgány loni také zaznamenaly nárůst nemocných syfilidou o pětinu, tedy na celkových 257.474 případů, zatímco počet trpících kapavkou o desetinu poklesl.
Čínské úřady o víkendu zahájily kampaň zaměřenou na sexuální výchovu. Mimo jiné si od ní slibují, že větší množství lidí vyhledá léčbu kvůli pohlavně přenosným chorobám a neplodnosti.

Putovní výstava

9. března 2012 v 14:44 | ČTK/004.cz
Praha 10. prosince (ČTK) - Historii hnutí homosexuálů za rovnoprávnost v Česku představuje putovní výstava, která se postupně přesune z Prahy do všech krajských městech. Začíná dnes při příležitosti dne lidských práv v Hrzánském paláci, kde ji v příštích dnech uvidí politici a diplomaté. Odtud se přestěhuje od 7. do 25. ledna do pražského Domu národnostních menšin. Novinářům to dnes řekl poradce ministryně pro menšiny a lidská práva Jiří Hromada, který léta vedl Gay Iniciativu v ČR.
"Chceme veřejnosti ukázat, že gayové a lesbičky nespadli z Marsu. Starší generace nám totiž často říkala, že za jejich mládí žádní homosexuálové nebyli," uvedl Hromada.
První z panelů představuje postavení homosexuálů ve světě od antiky po 19. století. Další mapují situaci v Česku za Rakouska-Uherska, první republiky, nacismu i komunismu. Poslední část se věnuje době po listopadu 1989, kdy v Česku začalo působit organizované hnutí. Mezi nejznámější organizace patří SOHO, Gay Iniciativa či Lambda. V posledních letech aktivně vystupovala Gay a lesbická liga. Sdružení působila na veřejné mínění i na politiky. Usilovala o legislativní změny. Angažovala se výrazně v prevenci nemoci AIDS.
Návštěvníci kromě fotografií, dobových dokumentů či obálek gay časopisů mohou vidět i přenos ze sněmovny z projednávání zákona o registrovaném partnerství. Norma platí od července 2006. Za první rok svazek uzavřelo 346 párů.
Homosexualita byla v tehdejším Československu trestná do roku 1961. Republika tak trestnost zrušila dřív než mnohé demokratické státy. Přesto podle Hromady začali homosexuálové v cizině aktivně prosazovat svá práva dřív než v Česku, a to od konce 60. let. Čeští a slovenští gayové a lesbické ženy začali o změny usilovat až po roce 1989. "Za 17 let bylo v legislativě dosaženo prakticky všeho, co jsme si stanovili za cíl," uvedl Hromada.
Připomněl, že homosexualita přestala být považována za nemoc. Sjednotila se věková hranice, pod níž je sex trestný, a to na 15 let. U homosexuálů to bylo původně 18 let. Zakázána je také diskriminace kvůli sexuální orientaci. Po šesti pokusech zákonodárci přijali i zákon o registrovaném partnerství. "V kontextu s Evropou jsme zaostávali. Nyní se dá říct, že jsme ji předběhli," dodal Hromada.
Přesto podle něj norma není dokonalá a jen "dorovnala stav z -1 do 0". Upravit by bylo potřeba například majetkoprávní podmínky párů či vztah k dětem, dodal. Podle ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) nastal čas na veřejnou debatu o dalších změnách. Dodala, že sdružení aktivistů by měla formulovat další cíle.