Praha 10. prosince (ČTK) - Historii hnutí homosexuálů za rovnoprávnost v Česku představuje putovní výstava, která se postupně přesune z Prahy do všech krajských městech. Začíná dnes při příležitosti dne lidských práv v Hrzánském paláci, kde ji v příštích dnech uvidí politici a diplomaté. Odtud se přestěhuje od 7. do 25. ledna do pražského Domu národnostních menšin. Novinářům to dnes řekl poradce ministryně pro menšiny a lidská práva Jiří Hromada, který léta vedl Gay Iniciativu v ČR.
"Chceme veřejnosti ukázat, že gayové a lesbičky nespadli z Marsu. Starší generace nám totiž často říkala, že za jejich mládí žádní homosexuálové nebyli," uvedl Hromada.
První z panelů představuje postavení homosexuálů ve světě od antiky po 19. století. Další mapují situaci v Česku za Rakouska-Uherska, první republiky, nacismu i komunismu. Poslední část se věnuje době po listopadu 1989, kdy v Česku začalo působit organizované hnutí. Mezi nejznámější organizace patří SOHO, Gay Iniciativa či Lambda. V posledních letech aktivně vystupovala Gay a lesbická liga. Sdružení působila na veřejné mínění i na politiky. Usilovala o legislativní změny. Angažovala se výrazně v prevenci nemoci AIDS.
Návštěvníci kromě fotografií, dobových dokumentů či obálek gay časopisů mohou vidět i přenos ze sněmovny z projednávání zákona o registrovaném partnerství. Norma platí od července 2006. Za první rok svazek uzavřelo 346 párů.
Homosexualita byla v tehdejším Československu trestná do roku 1961. Republika tak trestnost zrušila dřív než mnohé demokratické státy. Přesto podle Hromady začali homosexuálové v cizině aktivně prosazovat svá práva dřív než v Česku, a to od konce 60. let. Čeští a slovenští gayové a lesbické ženy začali o změny usilovat až po roce 1989. "Za 17 let bylo v legislativě dosaženo prakticky všeho, co jsme si stanovili za cíl," uvedl Hromada.

Přesto podle něj norma není dokonalá a jen "dorovnala stav z -1 do 0". Upravit by bylo potřeba například majetkoprávní podmínky párů či vztah k dětem, dodal. Podle ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) nastal čas na veřejnou debatu o dalších změnách. Dodala, že sdružení aktivistů by měla formulovat další cíle.
nebankovní pujčka pro invalidní duchodce