13. ročník MEZIPATER se blíží

2. listopadu 2012 v 18:09 | MEZIPATRA
Kdo říká, že hosty filmového festivalu musí být jen režiséři, producenti či scenáristé? Transgender basistka, držitel 20 mezinárodních ocenění i redaktor The New York Magazine.


Na 13. ročník Queer filmového festivalu Mezipatra míří jedenáct výjimečných osobností z celého světa, které mají co říct a co nabídnout. Divadelníci. Queer teoretičky. Novináři. Spisovatelé. I nejlepší transgender basistka v Melbourne. Talentované filmaře samozřejmě diváci v kinosálech také potkají. Na zahajovací večer, který proběhne 8. listopadu ve 20 hodin v Lucerně, přijede svůj film Místy oblačno uvést režisér Thom Fitzgerald. Hlavní letošní hvězdou pak bude novinář David France, který přiveze svůj režijní debut Jak přežít mor (How to Survive a Plague). "Strhující dokument o boji proti AIDS je podle mě nejlepším filmem letošních Mezipater. Snese srovnání s nejvýraznějšími thrillery a hranými dramaty. To je naprostý unikát," říká ředitel festivalu Aleš Rumpel.


David France platí za jednoho z nejvýznamnějších amerických novinářů. Působil jako editor časopisu Newsweek, nyní se s jeho texty mohou setkat čtenáři časopisů The New York Magazine, GQ, Vanity Fair či The New Yorker. France napsal i knihu Our Fathers, v níž se věnuje skandálům spojených s katolickou církví a zneužíváním dětí. Knihu zadaptovala televize Showtime, dílo si vysloužilo nominaci na cenu Emmy. Syrový, napínavý a sugestivní dokument Jak přežít mor je sondou do 80. Let, kdy "neznámá nemoc začne kosit zejména mladé muže a měnit je v chřadnoucí trosky". Snímek je Franceovým filmovým debutem. Projekce filmu bude 12. listopadu ve 20.30 hodin v kině Lucerna.

Čtyřiačtyřicetiletý newyorský režisér Thom Fitzgerald, jehož snímek Místy oblačno dojal celý programový tým, je notorickým sběračem nejrůznějších filmových ocenění. Má jich celkem dvacet, včetně slavného ocenění FIPRESCI. Fitzgerald začínal na divadelních prknech, na stříbrném plátně debutoval v roce 1997 romantickým dramatem Zahrada k pověšení. I tento film bude na Mezipatrech k vidění, promítat se bude v retrospektivní sekci Temné království.

Mezipatra ale nepřivítají jen Franceho a Fitzgeralda. V porotě Hlavní soutěže celovečerních filmů zasedne novozélandská spisovatelka, redaktorka magazínu v Senses of Cinema a kočující kritička Cerise Howard. Nazývá se nejlepší transgender basistkou v Melbourne, kde příští rok zorganizuje první ročník Festivalu československého filmu. Do galerie Langhans přijede 12. listopadu v 16.30 hodin teoretička Jasbir Puar a nabídne queer pohled na izraelsko-palestinské vztahy. S nejosobitějším filmem festivalu Hlemýžďky přijedou neméně osobití, multižánroví švédští umělci Ester Martin Bergsmark a Eli Leven. Projekce Hlemýžděk je naplánovaná na 11. listopad v 18 hodin v pražském Světozoru. Rafinované drama Jezero žen (9. listopadu v 18 hodin ve Světozoru) doprovodí režisér Paul Zoltan. Ten se původně věnoval divadlu, hereckou příležitost dostal ve filmu Michaela Hanekeho Lemminge. V roce 2001 natočil krátký film Gone, který o tři roky později rozšířil na stejnojmenné oceňované celovečerní drama. Na projekci svého filmu Detlef zavítá i režisér Stefan Westerwelle. Film neodolatelně pojednává o vztahu šedesátiletého gay aktivisty a jeho jednadevadesátileté matky. S krátkými filmy Cold Star a Ničí mě to přijede mladý umělec Kai Stänicke, s dalším kraťasem s názvem Svět nad hlavou dorazí producent Cosimo Santoro a "pohádku pro zlobivé holky" Boa uvede její režisér, Brazilec Rafael Lessa.

13. Queer filmový festival Mezipatra obsadí Prahu od 8. do 14. listopadu a Brno od 16. do 22. listopadu. Nabídne přibližně stovku inspirativních filmů s queer tematikou. Diváci uvidí většinu děl v české premiéře, hlavním tahákem bude film Xaviera Dolana Laurence Anyways. Připraven je i bohatý doprovodný program, čítající opulentní parties (Paris Burns v Paláci Illusion), přednášky či divadlo.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Půjdete na 13. ročník Mezipater?

Ano, půjdu 42.9% (3)
Ano, navštěvuji Mezipatra každý rok 28.6% (2)
Ne, nepůjdu 14.3% (1)
Ne, nepůjdu, nemám čas 14.3% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama