Únor 2013

Hrůzné výsledky HIV infekce v ČR za rok 2012

12. února 2013 v 17:32 | D.D. |  HIV/AIDS
Prosinec uzavřel jak rok 2012, tak i roční statistiky výskytu HIV/AIDS v České republice. Poslední měsíc loňského roku přinesl 12 nových případů HIV+ osob a roční přírůstek se tak zastavil na čísle 212. Ano, je to rekordní roční nárůst v historii testování v ČR! V prosinci se také u 2 osob projevilo onemocnění AIDS a jedna osoba na tuto chorobu zemřela. Celkově onemocnění AIDS postihlo v loňském roce 15 jedinců a v devíti případech AIDS způsobil smrt.
Celkově bylo od počátku testování na území ČR zjištěno 1.887 případů HIV, 366 osob postihlo onemocnění AIDS a nemoc si vyžádala 187 obětí.
Pár slov Miroslava Hlavatého, ředitele Domu světla a tajemníka České společnosti AIDS pomoc o.s. k vývoji statistik a situaci v ČR:Výsledky za rok 2012 potvrdily, že tento rok je nejhorším rokem v dějinách monitorování HIV infekce a onemocnění AIDS v ČR (od roku 1985).

Počet nových případů za minulý rok vyřadil Českou republiku ze zemí s nejnižším výskytem HIV infekce. Byla totiž překročena hranice výskytu HIV infekce - 2 případy na 100.000 obyvatel. Každý konec roku svádí k zamyšlení a k plánům do roku nového. Co nás čeká, jak se s nárůstem HIV infekce máme poprat, kde děláme chybu - my pracovníci v prevenci a v boji proti AIDS na straně jedné a široká veřejnost na straně druhé? Nedávno jsem dostal otázku, zdali práce naší organizace není zbytečná, co děláme, když nám počty nových diagnostikovaných případů stoupají?

Byl jsem nezdvořilý a odpověděl jsem otázkou: Dovedete si představit, jak by vypadala čísla ve statistikách, kdyby přestala pracovat naše organizace na všech jedenácti preventivních projektech? Zaměřme se jen na projekt "Bezplatné anonymní testování na HIV infekci v Domě světla". V roce 2012 toto odběrové centrum navštívilo 4195 zájemců o test, odebráno z toho bylo 4137 osob. Z odebraných vzorků bylo diagnostikováno 35 případů HIV infekce. Pokud by tito lidé nevěděli o své diagnóze, šířili by nevědomky HIV infekci mezi své sexuální partnery. Naše aktivity nepřivádějí zájemce o test jen do naší ambulance, ale i do řady dalších dosud fungujících středisek. Česká společnost AIDS pomoc pracuje stále ještě na všech dlouholetých projektech a to i přes snižování finančních prostředků. Je otázkou, do kdy tento rozjetý vlak ještě udržíme tlačit.

Snad již konečně někoho zvedne ze židle konstatování, že ČR již patří do zemí s vyšším výskytem HIV infekce, a urychleně vyvolá jednání odborníků z AIDS center, pracovníků ministerstev a nevládního sektoru. Již roky nemáme resortní komisi, o Národní komisi boje proti AIDS ani nemluvím. Jediné co léty praxe funguje je spolupráce lékařů z AIDS center s námi, s nevládním sektorem. Jde o vynikající spolupráci, ale jak AIDS centra, tak ČSAP melou z posledního. Logicky, že se nevzdáme a budeme pracovat dále, ale pomoc by se nám hodila a domnívám se, že je nejvyšší čas.
Zdroj: Colourplanet, Facebook, ČSAP

Aktuální statistiky HIV/AIDS naleznete zde

Gay divadelní hra v Praze

7. února 2013 v 15:41 | D.D. |  GLBT KOMUNITA
Divadlo Letí vám po delší pauze nabízí v únoru už pouze jednu možnost přijít se podívat na představení Po Fredrikovi. Ivan Lupták se vám v tomto monodramatu představí 28.února vždy od 20.00 ve Studiu Švandova divadla.

Hra popisuje život Johana, který právě skončil střední školu a definitivně zjistil, že s holkama bude jen kamarádit. V den svých jednadvacátých narozenin potká Fredrika a zamiluje se. "Na svoje dvacátý první narozeniny jsem se seznámil s Fredrikem. Nebo přesněji řečeno, on se seznámil se mnou, protože on oslovil mě. Ten večer se mi změnil život." V tento den začíná nejkrásnější a zároveň nejtragičtější kapitola Johanova života. Dokáže Johan žít i ... po Fredrikovi? Podle režiséra Petra Haška je to příběh o lásce, životní vitalitě a smrti, který se může dotýkat jak párů homosexuálních, tak i heterosexuálních.

V roli Johana exceluje Ivan Lupták, který si poprvé vyzkoušel vystoupit sám bez hereckého partnera před diváky. "Je těžké být na jevišti sám a nemít se o koho opřít. U Fredrika mě naštěstí drží silný příběh, takže se na scéně nemusím cítit osamoceně," přiznává protagonista. "Představení jsem viděl třikrát a pokaždé mě z něj mrazilo v zádech," svěřil se jeden z diváků.

Ivan Lupták se stal jednou z tváří kalendáře a diáře Art for life pro rok 2013. Art For Life se již pět let systematicky věnuje tématu osvětové činnosti a prevence HIV/AIDS. Pořádá prodejní výstavy, dražby uměleckých děl a kulturní akce, jejichž výtěžek jde na podporu prevence a bezplatného testování HIV/AIDS.

Divadlo LETÍ
Autor: Mattias Jesper Brunn
Překlad: Miroslav Pošta
Režie: Petr Hašek
Dramaturgie: Marie Špalová
Výprava: Jitka Nejedlá
Produkce: Magdaléna Zelenková
Hraje: Ivan Lupták
Cena vstupenek: 180 Kč, 120 Kč studenti a ZTP
28. února 2013 od 20.00 hodin ve Studiu Švandova divadla

Více na www.divadlo-leti.cz , www.svandovodivadlo.cz
Zdroj: YouTube, Švandovo divadlo, Colour Planet, 2013