Hrůzné výsledky HIV infekce v ČR za rok 2012

12. února 2013 v 17:32 | D.D. |  HIV/AIDS
Prosinec uzavřel jak rok 2012, tak i roční statistiky výskytu HIV/AIDS v České republice. Poslední měsíc loňského roku přinesl 12 nových případů HIV+ osob a roční přírůstek se tak zastavil na čísle 212. Ano, je to rekordní roční nárůst v historii testování v ČR! V prosinci se také u 2 osob projevilo onemocnění AIDS a jedna osoba na tuto chorobu zemřela. Celkově onemocnění AIDS postihlo v loňském roce 15 jedinců a v devíti případech AIDS způsobil smrt.
Celkově bylo od počátku testování na území ČR zjištěno 1.887 případů HIV, 366 osob postihlo onemocnění AIDS a nemoc si vyžádala 187 obětí.
Pár slov Miroslava Hlavatého, ředitele Domu světla a tajemníka České společnosti AIDS pomoc o.s. k vývoji statistik a situaci v ČR:Výsledky za rok 2012 potvrdily, že tento rok je nejhorším rokem v dějinách monitorování HIV infekce a onemocnění AIDS v ČR (od roku 1985).

Počet nových případů za minulý rok vyřadil Českou republiku ze zemí s nejnižším výskytem HIV infekce. Byla totiž překročena hranice výskytu HIV infekce - 2 případy na 100.000 obyvatel. Každý konec roku svádí k zamyšlení a k plánům do roku nového. Co nás čeká, jak se s nárůstem HIV infekce máme poprat, kde děláme chybu - my pracovníci v prevenci a v boji proti AIDS na straně jedné a široká veřejnost na straně druhé? Nedávno jsem dostal otázku, zdali práce naší organizace není zbytečná, co děláme, když nám počty nových diagnostikovaných případů stoupají?

Byl jsem nezdvořilý a odpověděl jsem otázkou: Dovedete si představit, jak by vypadala čísla ve statistikách, kdyby přestala pracovat naše organizace na všech jedenácti preventivních projektech? Zaměřme se jen na projekt "Bezplatné anonymní testování na HIV infekci v Domě světla". V roce 2012 toto odběrové centrum navštívilo 4195 zájemců o test, odebráno z toho bylo 4137 osob. Z odebraných vzorků bylo diagnostikováno 35 případů HIV infekce. Pokud by tito lidé nevěděli o své diagnóze, šířili by nevědomky HIV infekci mezi své sexuální partnery. Naše aktivity nepřivádějí zájemce o test jen do naší ambulance, ale i do řady dalších dosud fungujících středisek. Česká společnost AIDS pomoc pracuje stále ještě na všech dlouholetých projektech a to i přes snižování finančních prostředků. Je otázkou, do kdy tento rozjetý vlak ještě udržíme tlačit.

Snad již konečně někoho zvedne ze židle konstatování, že ČR již patří do zemí s vyšším výskytem HIV infekce, a urychleně vyvolá jednání odborníků z AIDS center, pracovníků ministerstev a nevládního sektoru. Již roky nemáme resortní komisi, o Národní komisi boje proti AIDS ani nemluvím. Jediné co léty praxe funguje je spolupráce lékařů z AIDS center s námi, s nevládním sektorem. Jde o vynikající spolupráci, ale jak AIDS centra, tak ČSAP melou z posledního. Logicky, že se nevzdáme a budeme pracovat dále, ale pomoc by se nám hodila a domnívám se, že je nejvyšší čas.
Zdroj: Colourplanet, Facebook, ČSAP

Aktuální statistiky HIV/AIDS naleznete zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte při sexu kondom?

Ano, vždycky! 37.6% (1084)
Ano, ale jen občas! 19.7% (569)
Jednou, dvakrát jsem ho použil! 9.9% (285)
Nemám ho rád, nepoužívám ho! 32.8% (948)

Komentáře

1 Martin Martin | Web | 12. února 2013 v 18:14 | Reagovat

''Snad již konečně někoho zvedne ze židle konstatování, že ČR již patří do zemí s vyšším výskytem HIV infekce '' ..k tomu už snad nejde nic co dodat..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama