Duben 2013

Uruguay schválila sňatky homosexuálních párů

12. dubna 2013 v 14:57 | D.D./ČTK/LUI/Reuters |  WORLD NEWS
Uruguay se zařadila mezi 11 zemí světa, které legalizovali sňatky gayů a leseb. Pro samotný zákon hlasovalo překvapivě 71 z 92 poslanců. Po podepsání zákona prezidentem José Mujicou, bude zákon uveden do praxe. President se nechal slyšet, že zákon podpoří i on a nebude nijak bránit jeho konečnému přijetí. Zákon prošel už oběma komorami parlamentu a očekává se, že první gay a lesbické páry budou uzavírat svazky v polovině července tohoto roku.

Zástupci GLBT komunity, kteří jeho definitivní schválení v parlamentu sledovali, se radovali. Někteří z nich mávali duhovými vlajkami, jiní se objímali se svými protějšky. Legalizace gay a lesbických svazů se uskutečnila změnou občanského zákoníku, kde byla změněna podmínka, že manželství se uzavírá mezi smluvními stranami, bez uvedení termínu "mezi mužem a ženou".

Po oznámení přijetí zákona se zástupci zdejší LGBT komunity shromáždili k oslavám na náměstí Plaza Primero de Mayo v metropoli Montevideo. "Uruguay udělala velký krok na cestě směrem ke spravedlivé a rovnoprávné společnosti. Ve středu 10. dubna se s přijetím tohoto zákona naše země změnila," píše se v prohlášení Ovejas Negras, organizace zastupující práva LGBT komunity. Ta současně upozorňuje na to, že se mnoho gayů, leseb a osob s bisexuální nebo transgender zkušeností narodilo ve společnosti, která je viděla jako nemorální a úchylné. Boj za rovnoprávnost zdejší LGBT komunity tak byl o to náročnější.

Druhou zemí, kde již funguje stejnopohlavní manželství je Argentina. Je otázkou, jak dlouho bude trvat legalizace stejnopohlavních párů i u nás. Je zřejmé, že současná pravicová vláda nehodlá tento zákon upravit. S přijetím nového občanského zákoníku, který začne být účinný od 1. ledna 2014 je pojít manželství tradiční a tedy se nijak nemění. Zákon o registrovaném partnerství zůstává samostatným zákonem a s jeho implementací do nového občanského zákoníku se nepočítá. Obdobně zůstává na bodu mrazu i pěstounská péči nebo osvojení, které je pořád doménou heterosexuálních párů nebo jedinců. I když v praxi se nalézají malé skulinky, jak zákon obejít.