Uruguay schválila sňatky homosexuálních párů

12. dubna 2013 v 14:57 | D.D./ČTK/LUI/Reuters |  WORLD NEWS
Uruguay se zařadila mezi 11 zemí světa, které legalizovali sňatky gayů a leseb. Pro samotný zákon hlasovalo překvapivě 71 z 92 poslanců. Po podepsání zákona prezidentem José Mujicou, bude zákon uveden do praxe. President se nechal slyšet, že zákon podpoří i on a nebude nijak bránit jeho konečnému přijetí. Zákon prošel už oběma komorami parlamentu a očekává se, že první gay a lesbické páry budou uzavírat svazky v polovině července tohoto roku.

Zástupci GLBT komunity, kteří jeho definitivní schválení v parlamentu sledovali, se radovali. Někteří z nich mávali duhovými vlajkami, jiní se objímali se svými protějšky. Legalizace gay a lesbických svazů se uskutečnila změnou občanského zákoníku, kde byla změněna podmínka, že manželství se uzavírá mezi smluvními stranami, bez uvedení termínu "mezi mužem a ženou".

Po oznámení přijetí zákona se zástupci zdejší LGBT komunity shromáždili k oslavám na náměstí Plaza Primero de Mayo v metropoli Montevideo. "Uruguay udělala velký krok na cestě směrem ke spravedlivé a rovnoprávné společnosti. Ve středu 10. dubna se s přijetím tohoto zákona naše země změnila," píše se v prohlášení Ovejas Negras, organizace zastupující práva LGBT komunity. Ta současně upozorňuje na to, že se mnoho gayů, leseb a osob s bisexuální nebo transgender zkušeností narodilo ve společnosti, která je viděla jako nemorální a úchylné. Boj za rovnoprávnost zdejší LGBT komunity tak byl o to náročnější.

Druhou zemí, kde již funguje stejnopohlavní manželství je Argentina. Je otázkou, jak dlouho bude trvat legalizace stejnopohlavních párů i u nás. Je zřejmé, že současná pravicová vláda nehodlá tento zákon upravit. S přijetím nového občanského zákoníku, který začne být účinný od 1. ledna 2014 je pojít manželství tradiční a tedy se nijak nemění. Zákon o registrovaném partnerství zůstává samostatným zákonem a s jeho implementací do nového občanského zákoníku se nepočítá. Obdobně zůstává na bodu mrazu i pěstounská péči nebo osvojení, které je pořád doménou heterosexuálních párů nebo jedinců. I když v praxi se nalézají malé skulinky, jak zákon obejít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama